TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Судири меѓу полицијата и стечајците на протестот пред Владата

Глас на Америка - 18.02.2014

Демонстрантите незадоволни од, како што велат, рестриктивноста на законот за обештетување на стечајците. Неколку стотини стечајци од осум градови во Македонија денес се собраа пред Владата да го ...

Судир меѓу стечајците и полицијата

Алсат-М - 18.02.2014

Напади, пцовки, судир со полицијата и на крајот - лисици поради обид за пробивање на заштитната ограда и полицискиот кордон за лидерката на стечајците, Лилјана Георгиевска и за претставникот на ...

Полицијата се судри со стечајците пред Влада

Нова ТВ - 18.02.2014

Протестот на околу 700 стечајци кој започна утрово во 10 часот, под силно полициско обезбедување пред Сојузот на синдикатите на Македонија, резултираше со полициска интервенција, откако ...

Полицијата спрема пријави за организаторите на протестот на стечајците

Фактор - 18.02.2014

Министерството за внатрешни работи соопшти дека за време на денешниот протест на стечајните работници повеќепати бил нарушен јавниот ред и мир, со демолирање на заштитната ограда и туркање на ...

Ескалираа протестите на стечајците - полицијата употреби сила

24 Вести - 18.02.2014

Ескалираше пред Владата. Стечајците се судрија со полицијата. Лидерот на стечајците, Лилјана Георгиевска и активист на левичарското движење Солидарност беа приведени.

Судири помеѓу полицијата и стечајците пред Влада

Радио МОФ - 18.02.2014

Лидерката на стечајците на Лилјана Ѓорѓиевска и активистот Васко Цацаноски од Левичарското движење Солидарност, беа приведени од полицијата за време на денешниот протест на стечајците кој започна ...

ЛДП бара одговорност од Јанкулоска за тепањето на стечајците

+инфо - 18.02.2014

Либерално-демократската партија најостро го осуди, како што нагласи, бруталното насилие кое денеска се случи пред Владата, кога полицијата употреби сила врз стечајците кои излегоа на протести.

Не си поигрувајте со стечајците, ќе ве снајде полошо од Босна

Вест - 18.02.2014

Стечајците кои протестираа пред Владата за најновите измени на Законот за стечајци се судрија со полицијата. Неколкумина од масата протестанти откако ги срушија металните огради беа соборени од ...

Протести на стечајни работници

МРТ - 18.02.2014

- „Ова е неиздржливо. Куманово беше индустриски град за време на Југославија, а сега не работи ниедна фирма во Куманово. - „Ги молaм уште еднаш и апелирам да дојдат да го решиме проблемот засекогаш, ...

МВР: пријави за оние што го нарушиле редот на протестите

Р.С.Европа - 18.02.2014

За време на денешниот протест на Здружението на стечајни работници и технолошки вишок УНИТ поддржано од неколку невладини организации, како што соопшти Министерството за внатрешни работи, во повеќе ...

Стечајците го повикуваа Митревски „ако е маж да излезе пред нив“

Телма - 18.02.2014

“ССМ, излези на протести“,“Спасете ги стечајните работници“...со вакви и слични скандирања, утрово речиси цел час стечајните работници ги повикуваа Сојузот на синдикатите и нивниот лидер, Живко ...

ФОТО: Судир меѓу стечајците и полицијата

Утрински - 18.02.2014

Во напрегната атмосфера се одвиваше денеска протестот на стечајците пред Сојузот на синдикатите на Македонија и Собранието, а состојбата ескалираше кога масата стигна пред зградата на Владата.

Протест на кумановските стечајци во Скопје

Алфа - 18.02.2014

100-на Стечајни работници, најмногу од Куманово и од Крива Паланка, денеска протестираа во Скопје незадоволни што не се дел од Законот за материјално обезбедување на невработени лица поради ...

ЛГБТИ мрежа: Поддршка и солидарност со стечајните работници

Нова ТВ - 18.02.2014

Мрежата за борба против хомофобија и трансфобија ја изразува својата поддршка и солидарност со стечајните работници и прогласените за технолошки вишок, и најостро се спротиставува на газењето на ...

МВР најави пријава за организаторот на протестот на стечајците

+инфо - 18.02.2014

Министерството за внатрешни работи најави пријави за организаторот на протестот на стечајците, како и за уште едно лице, кое било легитимирано од полицијата на денешните протести пред Владата.

МВР:Стечајците повеќе пати го нарушиле јавниот ред и мир

Н.Македонија - 18.02.2014

За време на денешниот протест од страна на Здружението на стечајни работници и технолошки вишок-УНИТ поддржано од неколку невладини организации во повеќе наврати од страна на присутните беше нарушен ...

Судири меѓу полицијата и стечајците во Скопје

Р.С.Европа - 18.02.2014

Неколкумина полесно повредени, двајца приведени, па по интервенцијата на Хелсиншкиот комитет ослободени демонстранти и една интервенција на возилото на Брза помош е епилогот од судирите меѓу ...

МВР: Повеќе пати нарушен јавниот ред и мир за време на протестот на стечајците

Нетпрес - 18.02.2014

Додека се одржуваше протестот на околу 600 стечајци во Скопје во повеќе наврати беше нарушен јавниот ред и мир, информираат од Министерството за внатрешни работи.

ГАЛЕРИЈА Стечајците побараа прием во Владата за да им кажат зошто биле тепани

+инфо - 18.02.2014

Координативното тело на стечајните работници попладнево побара прием во Владата, откако тепаните стечајци и лидерката на стечајците Лилјана Георгиевска се вратија од канцеларијата на Хелсиншкиот ...

ВИДЕО: Приведување на Лилјана Георгиевска- стечајците клоцани и тепани

Нова ТВ - 18.02.2014

Протестот на стечајците пред Влада ескалираше. Револтирани поради прекумерната употреба на сила од страна на полицијата стечајците го прекинаа протестот.

Хелсиншки Комитет: Зошто полицијата употреби физичка сила кон стечајците

Бриф - 18.02.2014

Хелсиншкиот комитет ќе побара од внатрешната контрола на МВР да биде испитан случајот зошто полицијата употреби физичка сила кон стечајците при денешниот протест пред Владата.

Група стечајци одржаа протест, МВР најави пријава за организаторот

Макфакс - 18.02.2014

Здружението на стечајни работници и технолошки вишок – УНИТ поддржани од неколку невладини организации и здруженија во вторник одржаа протест на кој, според податоците на Министерството за внатрешни ...

Приведени па пуштени двајца демонстранти во Скопје

Р.С.Европа - 18.02.2014

Во бурна и жестока атмосфера се одвива протестот на неколку стотина стечајци пред Владата. Револтираните стечајни работници се обидоа да го пробијат полицискиот кордон и да влезат во владината зграда ...

Животот без скршен денар не е живот, напатените лица на стечајците се најдобар доказ за тоа

МКД - 18.02.2014

Околу двесте стечајци што со години се без работа оти останале технолошки вишок се собраа денеска да протестираат во Скопје. Тие протестираа против одлуката Владата да ги обесштетува само стечајците ...

ВИДЕО: Активист на Солидарност и Георгиевска приведени па ослободени

Нова ТВ - 18.02.2014

Ексалираше протестот на стечајците. Откако масата го проби полицискиот кордон пред зградата на Владата неколкумина од нив беа соборени на земја и со лисици на рацете беа внесени во едно полициско ...

Протестот на стечајците ескалира

24 Вести - 18.02.2014

Ексалираше протестот на стечајците во Скопје. Откако масата го проби полицискиот кордон пред зградата на Владата неколкумина од нив беа соборени, а потоа внесени во полициско комбе.

Видео: Приведување на Лилјана Ѓеоргиевска и употреба на физичка сила од страна на полицијата

Кумановски м. - 18.02.2014

По протестот пред ССМ, на денешниот протест кој започна во 10 часот наутро, стечајците се упатија до зградата на Владата на РМ каде по ескалација на протестот, неколкумина стечајци беа полесно ...

Хелсиншки бара одговор од МВР - зошто е употребена сила врз стечајците

Нова ТВ - 18.02.2014

Хелсинсшиот комитет ќе побара од внатрешната контрола на МВР да биде испитан случајот зошто полицијата употреби физичка сили кон стечаците при денешниот протест пред Владата.

Стечајците се судрија со полицијата на протестите – двајца приведени

Фактор - 18.02.2014

Полицијата приведе, па пушти двајца учесници на протестите на стечајците пред Владата, откако една група се обиде да го пробие полицискиот кордон. Револтираните стечајни работници се обидоа да влезат ...

НСДП: Режимот на Груевски уште еднаш го покажа вистинското лице, преку нивната продолжена рака МВР

А1 On - 18.02.2014

„Денес режимот на Груевски уште еднаш го покажа вистинското лице, преку нивната продолжена рака МВР на ВМРО-ДПМНЕ повторно прекумерно употребува сила против стечајните работници.

Приведени па ослободени стечајците- Пробиен полицискиот кордон пред влада

Нова ТВ - 18.02.2014

Ексалираше протестот на стечајците. Откако масата го проби полицискиот кордон пред зградата на Владата неколкумина од нив беа соборени на земја, а потоа внесени во едно полициско комбе.

Полиција интервенираше за време на Протестот на стечајните работници

Телма - 18.02.2014

Лидерката на стечајните работници од УНИТ Лилјана Георгиевска и Васко Цацарски, невладин активист за социјална правда беа приведени во полициско возило за време на денешните протести на стечајните ...

ВИДЕО Приведувањето на стечајката Лиле, активист на Ленка спружен на земја

+инфо - 18.02.2014

Погледнето го видеото на кое се гледа како полицијата ја истргнува лидерката на стечајците Лилјана Георгиевска од толпата и го спружува на земја Васко Цацановски, активист на движењето Ленка, кое го ...

Стечајците предводени од Георгиевска се обидоа да влезат во Владата

Канал5 - 18.02.2014

Центарот на Скопје неколку часа беше блокиран поради протестот на стечајците предводени од Лилјана Георгиевска. Групата во еден момент го проби полицискиот кордон пред владата и се обиде да влезе во ...

Жестоки протести на стечајците пред Владата, пробиен полицискиот кордон

МКД - 18.02.2014

Се вжештуваат денешните протести на стечајците откако полицијата пред Владата приведе неколку од нив, меѓу кои и нивната лидерка Лилјана Георгиевска. Протестот започна пред зградата на Сојузот на ...

ФОТОГАЛЕРИЈА: Стечајците преку заштитната ограда

Н.Македонија - 18.02.2014

Стечајни работници од Куманово денеска протестираа во Скопје незадоволни што не се опфатени со Законот за материјално обезбедување на невработени лица поради приватизација што неодамна беше донесен ...

(ВИДЕО) Полицијата удри по гладните стечајци што сакаа да влезат во Владата

Бриф - 18.02.2014

Неколкумина повредени, двајца приведени, па по интервенцијата на Хелсиншкиот комитет ослободени демонстранти и една интервенција на возилото на Брза помош е епилогот од судирите меѓу демонстрантите и ...

По интервенција на Хелсиншки комитет, ослободена повредената стечајка Лиле

+инфо - 18.02.2014

Пред малку се ослободени Лилјана Георгиевска, предводник на стечајците и активистот на „Ленка“, кои дваесетина минути беа држени во полициско комбе. Интервенираше Уранија Пировска, од Хелсиншкиот ...

(Фото)Стечајката Лиле на протестот пред Владата приведена па ослободена

Локално - 18.02.2014

Ексалираше протестот на стечајците. Откако масата го проби полицискиот кордон пред зградата на Владата неколкумина од нив беа соборени на земја, а потоа внесени во едно полициско комбе.

По интервенција на Хелсиншки комитет, ослободена стечајната лидерка

Канал 77 - 18.02.2014

Стечајната лидерка Лилјана Горгиевска, која дваесетина минути беше приведена во Полициско комбе, беше ослободена по интревениција на Хелшинскиот комитет.Освен Горгиевска ослободен е и активистот на ...

ССМ: Сојузот на синдикатите секогаш бил активно вклучен во решавањето на проблемот на овие работници

А1 On - 18.02.2014

„Сојузот на синдикатите на Македонија во рамките на своите програмски цели и определби во континуитет од постоењето на проблемот на стечајните работници настојувал истиот да биде решен на начин што ...

(ВИДЕО) Георгиевска: Влечеа жени за коса, на стечаец му скршија вилица

А1 On - 18.02.2014

По инцидентот пред Владата кога се судрија со полицијата, стечајците обвинија за прекумерна употреба на сила врз стари луѓе и ...

Протест на стечајци во Скопје

Сител - 18.02.2014

Стечајни работници од Куманово денеска протестираа во Скопје незадоволни што не се опфатени со Законот за материјално обезбедување на невработени лица поради приватизација што неодамна беше донесен ...

Хелсиншкиот комитет бара одговор – зошто полицијата употребила физичка сила кон стечајците

Либертас - 18.02.2014

Хелсиншкиот комитет најави дека ќе упати претставка до Секторот за внатрешна контрола на МВР, да испита зошто полицијата употребила физичка сила кон стечајците на денешниот протест пред Владата.

(ВИДЕО) Георгиевска: Живко излези ако си маж!

А1 On - 18.02.2014

Претседателот на ССМ, Живко Митревски не се појави пред стечајците, а наместо тоа испрати писмено соопштение до нив кое никој и не го прочита и го искинаа.

Стечајката Лиле приведена

+инфо - 18.02.2014

Стечајците со сите сили се обидуваат да ги турнат барикадите поставени пред Владата на Република Македонија, додека полицијата прави сè тоа да го оневозможи, а гневните стечајци оневозможуваат да ...

Жестоки протести на стечајците пред Владата, пробиен полицискиот кордон

Тера - 18.02.2014

Се вжештуваат денешните протести на стечајците откако полицијата пред Владата приведе неколку од нив, меѓу кои и нивната лидерка Лилјана ...

Приведена, па ослободена лидерката на стечајците Лилјана Георгиевска

Sky - 18.02.2014

Протестот на стечајците ескалираше во турканица со полицијата, откако масата го проби полицискиот кордон пред владината зграда. Неколкумина стечајци беа соборени на земја, па внесени во полициско ...

Стечајците порачаа Владата да не си поигрува со нив за да не ја снајде полошо од Босна и Украина

+инфо - 18.02.2014

Полтронот на власта, лидерот на Сојузот на синдикатите на Македонија (ССМ), Живко Митревски, не излезе да ги слушне нашите барања и да ни се приклучи во борбата за нивно остварување.