TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

НАТО, евро, Балкан - чкрипи меѓу Макрон и Меркел

Deutsche Welle - 12.11.2019

Ставовите на Макрон за Северна Македонија и Албанија, НАТО и еврото наидуваат на критики во Берлин. Дали зад нив се кријат внатрешнополитички мотиви? По Брегзит во ЕУ ќе дојде до ново мешање на картите.

Пендаровски треба да се сретне со Макрон на маргините на мировниот форум во Париз

Слободен Печат - 12.11.2019

Билатералната средба со Макрон доаѓа неколку недели по француското вето за преговори со Северна Македонија и барањето на Франција да се замрзне проширувањето додека не се реформира Европската Унија внатрешно.

Макрон најавува средба со Трамп пред самитот на НАТО

Курир - 12.11.2019

Францускиот претседател Емануел Макрон најави дека тој и американскиот претседател Доналд Трамп треба да се сретнат пред самитот на НАТО во Лондон, што ќе се одржи на 4 декември. Макрон синоќа на Твитер соопшти дека имал „одличен телефонски ...

(ФОТО) Макрон го пречека Пендаровски

Фокус - 11.11.2019

Македонскиот претседатело Стево Пендаровски вечерва присуствува на вечерата пред Парискиот мировен форум. Беше пречекан од францускиот претседател Емануел Макрон. -Вечерва имав чест да присуствувам на вечерата во пресрет на Парискиот мировен форум, ...

Пендаровски присуствуваше на вечерата организирана од францускиот Претседател Макрон

AKO - 12.11.2019

,, Вечерва имав чест да присуствувам на вечерата во пресрет на Парискиот мировен форум, на покана на францускиот претседател Емануел Макрон, заедно со шефовите на држави и учесници на Форумот, на кој ќе дискутираме за потребата од заеднички решенија ...

Пендаровски се сретна со Макрон во Париз (ФОТО)

Слободен Печат - 11.11.2019

Претседателот Пендаровски утре треба да има средба со францускиот претседател. Претседателот Стево Пендаровски вечерва беше пречекан од францускиот претседател Емануел Макрон во пресрет на Парискиот мировен форум.

Макрон го пречека Пендаровски во Париз

Макфакс - 11.11.2019

Претседателот на Франција, Емануел Макрон, го пречека македонскиот претседател, Стево Пендаровски, во Париз. „Вечерва имав чест да присуствувам на вечерата во пресрет на Парискиот мировен форум, на покана на францускиот претседател Емануел Макрон, ...

Макрон го пречека Пендаровски во Париз/фото

Вечер Прес - 11.11.2019

Претседателот Стево Пендаровски вечерва пристигна во Париз, во пресрет на Парискиот мировен форум. Вечерва тој беше пречекан од францускиот претседател Емануел Макрон, со кого утре ќе оствари ...

ПОЗДРАВ И НАСМЕВКА ЗА СРПСКИОТ ГОСТИН: Моментот кога Макрон му се доближи на правнукот на војводата Мишиќ (ФОТО)

Слободен Печат - 11.11.2019

Макрон со него разменил неколку зборови, како и со останатите присутни кои носеле српско знаме, а кои подоцна, сите заедно, биле повикани на свечен ручек во Елисејската палата. Францускиот претседател Емануел Макрон, денеска се поздравил и ...

Полскиот премиер го нападна Макрон: Кој е вашиот проблем со НАТО? Вие сте тие што не го почитуваат договорот!

Точка - 11.11.2019

И полскиот премиер го критикуваше францускиот претседател Емануел Макрон кој неодамна порача дека НАТО Алијансата минува низ „мозочна смрт“. Полскиот премиер Матеуш Моравијецки коментарите на Макрон ги нарече опасни, нагласувајќи дека НАТО е ...

ФОКУС НА ДЕНОТ: Пендаровски замина на средба со Макрон, се покачуваат платите во здравството

Фактор - 11.11.2019

Шефот на државата патува во посета на Франција. Таму ќе биде по повод учеството на Парискиот мировен форум. Вечерва претседателот Пендаровски ќе присуствува на вечерата во Елисејската палата што францускиот претседател Емануел Макрон ја приредува за ...

Ќе го омекне ли за датум: Пендаровски се сретна со Макрон (ФОТО)

PressingTV - 11.11.2019

Претседателот Стево Пендаровски вечерва во Париз имаше средба со Емануел Макрон.Ова е прва средба на македонски државник со претставник на официјален Париз откако Франција се спротистави Македонија да добие датум за почеток на преговорите со ЕУ.

СЕ СРЕТНАА МАКРОН И ПАНДАРОВСКИ: Вечерва имав чест да присуствувам на вечерата на покана од претседателот Макрон

Магазин - 11.11.2019

Македонскиот претседател Стево Пендаровски вечерва присуствува на вечерата пред Парискиот мировен форум, на покана на францускиот претседател Емануел Макрон. Вечерва претседателот на Република Македонија, Стево Пендаровски во Париз беше пречекан од ...

Хеј Шенгени

Слободен Печат - 11.11.2019

Во иднина, граѓаните на Југославија односно мал-шенген, живеат во шесте републики и двете покраини, радувајќи се на успесите на своите спортски репрезентации потпевнувајќи ја химната. Непрегледно долги се ходниците на Елисејската палата во Париз, па ...

Полскиот премиер е загрижен за Макрон: Неговите коментари за НАТО се опасни

МКД - 11.11.2019

Фајненшл тајмс објави интервју со полскиот премиер Матеуш Моравјецки во недела вечер во кое тој вели дека изјавите на францускиот претседател Емануел Макрон за НАТО се „опасни“. Имено, минатата недела Макрон за Економист изјави дека НАТО доживува ...

Бечев: Макрон ќе бара компромис кој ќе го претстави како победа

Deutsche Welle - 11.11.2019

Експертот за Балканот и соработник на Атлантскиот совет, Димитар Бечев во разговор за ДВ говори за регионалната соработка, проширувањето на ЕУ и иднината на македонско-бугарските односи. ДВ: Како ја коментирате идејата за мини-балкански Шенген, во ...

Ноемвриски магли

Слободен Печат - 11.11.2019

Претседателот Макрон не прогнозирал дека ПСЖ ќе игра во финалето на Лигата на шампионите, па да ретерира со своето мислење. Тој има предвид нова визија на Европа, со метод кој на сегашните кандидати не им одговара.

Проширувањето и еднаквоста во ЕУ

Слободен Печат - 11.11.2019

Во моментов е неизвесно дали Макрон ќе успее да понуди решение за натамошните интеграции преку откривање некаков нов „европски велосипед“. Што е тоа што денес ги обединува земјите членки на ЕУ? Фактот дека на Македонија на последниот ЕУ-самит не ѝ ...

Абе како му беше името, Макрон, Орбан или Грујо

CivilMedia - 11.11.2019

пишува: Откако ЕУ остана со ширум затворена уста пред одлуката на Макрон, тој отворено и дрско почна да се однесува како ултра десничарски дилетант по урнек на Орбан и неговиот другар, бегалецот Грујо.

Пендаровски лета за Франција: Ќе се смени ли нешто во однос на датумот за преговори

Фактор - 11.11.2019

Шефот на државата патува во посета на Франција. Таму ќе биде по повод учеството на Парискиот мировен форум. Вечерва претседателот Пендаровски ќе присуствува на вечерата во Елисејската палата што францускиот претседател Емануел Макрон ја приредува за ...

Остро предупредување на Германија до Франција: Не го поткопувајте НАТО

Канал5 - 10.11.2019

Министерот за надворешни работи на Германија, Хаико Маас, предупреди за поткопување на НАТО во острата реакции од Берлин кон критиките на францускиот претседател Емануел Макрон кон Алијансата.

Емануел Макрон го предаде Балканот

Слободен Печат - 10.11.2019

Макрон, се чини, е загрижен од продолжувањето на зголемувањето на Унијата и од отежнувањето на реформирањето на управувачките структури. Но со наглото кочење на процесот, го стави Заев во незавидна положба.

Мас ја брани улогата на Европа во НАТО

Р.С.Европа - 10.11.2019

Шефот на германската дипломатија, Хајко Мас, повика на заштита и зачувување на улогата на Европа во трансатлантската алијанса на НАТО, наспроти критиките од францускиот претседател Емануел Макрон минатата недела, пренесе германската новинска ...

Армаколас за МИА: Грција сама, не можеше да стори ништо за да го спречи француското вето

Локално - 10.11.2019

По почетниот претпазлив став, Грција во изминатите денови се мобилизираше за да испрати порака дека ќе се бори за продолжување на проширувањето, но и за да ја поддржи целта на реформите на Западен Балкан, вели професорот од Универзитетот ...

Тројански коњ во Париз

Либертас - 10.11.2019

Во 1966 година на крајно сомнителен начин се судриле француската нуклеарна подморница “Le Triomphant” и британската нуклеарна подморница “Vanguard”. За влакно не се случи нуклеарна експлозија. Ќе изгинеа сите 240 члена од посадите.

Меркел против Макрон: НАТО е столбот на нашата одбрана!

Точка - 10.11.2019

Германската канцеларка Ангела Меркел и шефот на германската дипломатија Хајко Мас денес повторно се дистанцираа од францускиот претседател Емануел Макрон кој оцени дека НАТО Алијансата минува низ фаза на „мозочна смрт“.

Германија повторно се дистанцира од Макрон

Опсервер - 10.11.2019

Германската канцеларка Ангела Меркел и министерот за надворешни работи Хаико Мас денеска повторно се дистанцираа од францускиот претседател Емануел Макрон, кој рече дека НАТО е во состојба на „мозочна смрт“.

Армаколас за МИА: Грчката дипломатија одново се активира за ЕУ перспектива на регионот

Либертас - 10.11.2019

По почетниот претпазлив став, Грција во изминатите денови се мобилизираше за да испрати порака дека ќе се бори за продолжување на проширувањето, но и за да ја поддржи целта на реформите на Западен Балкан, вели професорот од Универзитетот ...

Армаколас: Макрон има право да се фокусира на потребата за реформи и продлабочување

iPortal - 10.11.2019

По почетниот претпазлив став, Грција во изминатите денови се мобилизираше за да испрати порака дека ќе се бори за продолжување на проширувањето, но и за да ја поддржи целта на реформите на Западен Балкан, вели професорот од Универзитетот ...

Германија повторно се дистанцира од Макрон

24 Вести - 10.11.2019

Германската канцеларка Ангела Меркел и министерот за надворешни работи Хаико Мас денеска повторно се дистанцираа од францускиот претседател Емануел Макрон, кој рече дека НАТО е во состојба на „мозочна смрт“.

Меркел и Мас уште еднаш се дистанцираа од Макрон, НАТО не е во состојба на „мозочна смрт“

МКД - 10.11.2019

Германската канцеларка Ангела Меркел и министерот за надворешни работи Хаико Мас денеска повторно се дистанцираа од францускиот претседател Емануел Макрон, кој рече дека НАТО е во состојба на „мозочна смрт“.

Германија повторно се дистанцира од Макрон

Слободен Печат - 10.11.2019

Меркел вечерва во Берлин ќе се сретне со Макрон, а на вечерата ќе присуствува и германскиот претседател Франк-Валтер Штајнмаер. Германската канцеларка Ангела Меркел и министерот за надворешни работи Хаико Мас денеска повторно се дистанцираа од ...

Германија повторно се дистанцира од Макрон

Локално - 10.11.2019

Германската канцеларка Ангела Меркел и министерот за надворешни работи Хаико Мас денеска повторно се дистанцираа од францускиот претседател Емануел Макрон, кој рече дека НАТО е во состојба на „мозочна смрт“.

Германија повторно се дистанцира од Макрон

Република - 10.11.2019

Германската канцеларка Ангела Меркел и министерот за надворешни работи Хаико Мас денеска повторно се дистанцираа од францускиот претседател Емануел Макрон, кој рече дека НАТО е во состојба на „мозочна смрт“.

Германија повторно се дистанцира од Макрон

А1 On - 10.11.2019

Германската канцеларка Ангела Меркел и министерот за надворешни работи Хаико Мас денеска повторно се дистанцираа од францускиот претседател Емануел Макрон, кој рече дека НАТО е во состојба на „мозочна смрт“.

Меркел и Мас повторно се дистанцираа од Макрон

iPortal - 10.11.2019

Германската канцеларка Ангела Меркел и министерот за надворешни работи Хаико Мас денеска повторно се дистанцираа од францускиот претседател Емануел Макрон, кој рече дека НАТО е во состојба на „мозочна смрт“.

Германија повторно се дистанцира од Макрон

Либертас - 10.11.2019

Германската канцеларка Ангела Меркел и министерот за надворешни работи Хаико Мас денеска повторно се дистанцираа од францускиот претседател Емануел Макрон, кој рече дека НАТО е во состојба на „мозочна смрт“.

Грција не можеше ништо против француското вето, вели грчки професор

Expres - 10.11.2019

Грција во изминатите денови се мобилизираше за да испрати порака дека ќе се бори за продолжување на проширувањето, но и за да ја поддржи целта на реформите на Западен Балкан, вели професорот од Универзитетот „Македонија“ во Солун, виш научен ...

Германија повторно се дистанцира од Макрон

MakPress - 10.11.2019

Германската канцеларка Ангела Меркел и министерот за надворешни работи Хаико Мас денеска повторно се дистанцираа од францускиот претседател Емануел Макрон, кој рече дека НАТО е во состојба на „мозочна смрт“.

Армаколас: Грчката дипломатија одново се активира за ЕУ перспектива на регионот

MakPress - 10.11.2019

По почетниот претпазлив став, Грција во изминатите денови се мобилизираше за да испрати порака дека ќе се бори за продолжување на проширувањето, но и за да ја поддржи целта на реформите на Западен Балкан, вели професорот од Универзитетот ...

Германија повторно се дистанцира од Макрон

ММС - 10.11.2019

Германската канцеларка Ангела Меркел и министерот за надворешни работи Хаико Мас денеска повторно се дистанцираа од францускиот претседател Емануел Макрон, кој рече дека НАТО е во состојба на „мозочна смрт“.

АРМАКОЛАС ЗА МИА: Грција се активира за ЕУ перспектива на С. Македонија и на регионот

Денешен - 10.11.2019

По почетниот претпазлив став, Грција во изминатите денови се мобилизираше за да испрати порака дека ќе се бори за продолжување на проширувањето, но и за да ја поддржи целта на реформите на Западен Балкан, вели професорот од Универзитетот ...

ГЕРМАНИЈА: Меркел и Мас се дистанцираа од изјавата на Макрон за мозочната смрт на НАТО

Денешен - 10.11.2019

Германската канцеларка Ангела Меркел и министерот за надворешни работи Хаико Мас денеска повторно се дистанцираа од францускиот претседател Емануел Макрон, кој рече дека НАТО е во состојба на „мозочна смрт“.

Меркел се дистанцира од изјавите на Макрон за НАТО

Макфакс - 10.11.2019

Германската канцеларка, Ангела Меркел, и министерот за надворешни работи на Германија, Хајко Мас, денес повторно се дистанцираа од францускиот претседател Емануел Макрон, кој оцени дека НАТО алијансата е мртва.

„Најн“ од Берлин за Париз: Меркел и Мас се дистанцираа од Макрон за НАТО

Нова ТВ - 10.11.2019

Германската канцеларка Ангела Меркел и министерот за надворешни работи Хаико Мас повторно се дистанцираа од францускиот претседател Емануел Макрон, кој рече дека НАТО е во состојба на „мозочна смрт“.

Меркел се дистанцира од изјавите на Макрон за НАТО

MTM - 10.11.2019

Германската канцеларка, Ангела Меркел, и министерот за надворешни работи на Германија, Хајко Мас, денес повторно се дистанцираа од францускиот претседател Емануел Макрон, кој оцени дека НАТО алијансата е мртва.

Бечев: Макрон ќе бара компромис кој ќе го претстави како победа

Либертас - 11.11.2019

Експертот за Балканот и соработник на Атлантскиот совет, Димитар Бечев во разговор за ДВ говори за регионалната соработка, проширувањето на ЕУ и иднината на македонско-бугарските односи. ДВ : Како ја коментирате идејата за мини-балкански Шенген, во ...

Пендаровски на Парискиот мировен форум

OhridNews - 11.11.2019

Претседателот Стево Пендаровски, од денеска – 11 ноември 2019 година, понеделник, престојува во работна посета на Француската Република, по повод учеството на Парискиот мировен форум. Вечерва претседателот Пендаровски ќе присуствува на вечерата во ...

Пендаровски ќе се сретне со Макрон, Гутереш, Лавров

Република - 11.11.2019

Претседателот Стево Пендаровски од денеска престојува во дводневна работна посета на Франција на Парискиот мировен форум. Вечерва претседателот Пендаровски ќе присуствува на вечерата во Елисејската палата што ја приредува францускиот претседател ...

Претседателот Пендаровски на Парискиот мировен форум

Скопје1 - 11.11.2019

Претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски, од денеска – 11 ноември 2019 година, понеделник, престојува во работна посета на Француската Република, по повод учеството на Парискиот мировен форум.