TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Русија ги надминала САД во испораките на гас во Европа

Нетпрес - 17.06.2024

Русија ги надмина Соединетите држави според испораките на , природен гас во Европа, и покрај обидите на земјите од регионот да се откажат од рускиот енергенс, пишува Financial Times повикувајќи се на податоците од аналитичката компанија ICIS.

Русија ја престигна Америка во испораката на гас

Канал5 - 16.06.2024

Во мај Русија ја престигна Америка по количината на извезен гас во Европа, за прв пат по речиси две години. Во мај Русија ја престигна Америка по количината на извезен гас во Европа, за прв пат по речиси две години, и покрај напорите на регионот да ...

Минатиот месец Русија ги престигна САД како најголем снабдувач на ЛНГ во Европа

Независен - 16.06.2024

Додека Русија продолжува да се движи низ низата санкции наметнати од Украина и западните сојузници, европскиот увоз на гас од Русија ги надмина испораките од САД. Ова беше првпат Русија да ги престигне САД како најголем снабдувач на гас во Европа во ...