TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Иванишевиќ: Често е под притисок, но Ѓоковиќ е институција со рекорди!

Слободен Печат - 08.04.2021

Тренерот на најдобриот тенисер на светот, Горан Иванишевиќ, во неодамнешно интервју зборуваше за тоа како српскиот ас е „машина за победи“. Поранешниот светски рекет број два и освојувач на „Вимблдон“ истакнува дека Новак Ѓоковиќ не е задоволен од ...

Организаторите одлучија: Ролан Гарос поместен за една недела

Gol.mk - 08.04.2021

Вториот сезонски Грен слем турнир, Ролан Гарос, и оваа година нема да се одржи во планираниот термин. Организаторите ја соопштија оваа информација за јавноста. Фановите ќе имаат можност да ги следат настапите на најдобрите тенисери во Париз од 30 ...

Вимблдон започнува на 28. јуни, турнирите на трева ќе бидат скратени

Екипа - 08.04.2021

Одложувањето на Ролан Гарос нема да влијае на одржувањето на Вимблдон, кое е предвидено да започне на 28. јуни. Сепак, сигурно е дека некои турнири на трева ќе мора да бидат откажани. Денес и официјално беше објавено дека Ролан Гарос ќе биде одложен ...

Одложен е почетокот на Ролан Гарос

Канал5 - 08.04.2021

Почетокот на вториот тениски Грен слем турнир во сезоната, Ролан Гарос во Париз, ќе се одложи за една недела и ќе започне на 30 мај, објави денеска Француската тениска федерација (ФФТ). FFT соопшти дека одлуката е резултат на желбата „да се игра ...

Вимблдон ќе стартува навреме, Ролан Гарос ќе започне една недела подоцна

Курир - 08.04.2021

Померувањето на тенискиот Грем Слем Ролан Гарос нема да влијае на одржувањето на Вимблдон, кое е предвидено да започне на 28. јуни. Денес и официјално беше објавено дека Ролан Гарос ќе биде одложен за седум дена, и дека турнирот ќе се одржи од 30.

Ролан Гарос официјално одложен за седум дена!

Во Центар - 08.04.2021

Ролан Гарос е официјално одложен за една недела. Вториот грандслем во сезоната ќе се игра од 30. мај до 13. јуни. Организаторите рекоа дека доцнењето е „најдобра опција“, со оглед на состојбата со коронавирусот во Франција.

Ролан Гарос ќе се одржи една недела подоцна

Вечер Прес - 08.04.2021

Вториот грен слем турнир годинава Ролан Гарос е поместен за една недела подоцна, откако Франција повторно беше заклучена поради пандемијата со коронавирус од пред една недела и тоа во следните четири недели .

Роланд Гарос ќе почне една недела подоцна

Денар - 08.04.2021

Ролан Гарос, вториот Гренд слем во сезоната, ќе почне една недела подоцна од стандардниот термин. „Лекип“, објави дека турнирот ќе се одржи од 30 мај до 13 јуни. Ова значи дека паузата помеѓу Ролан Гарос и Вимблдон ќе биде само две недели.

Одложен почетокот на Ролан Гарос

Локално - 08.04.2021

Почетокот на вториот тениски грен слем турнир во сезоната, Париз Ролан Гарос, ќе се одложи за една недела и ќе започне на 30 мај, објави во четвртокот Француската тениска федерација (ФФТ).

„Вимблдон“ започнува на 28 јуни, скратена сезоната на трева

Локално - 08.04.2021

Одложувањето на „Ролан Гарос“ нема да влијае на одржувањето на „Вимблдон“, кое е предвидено да започне на 28 јуни. Сепак, сигурно е дека некои турнири на трева ќе мора да бидат откажани. Официјално беше објавено во четвртокот дека „Ролан Гарос“ ќе ...

Стартот на Ролан Гарос официјално одложен, но нема да се игра во есенски услови

Дерби - 08.04.2021

Француските власти воведоа поригорозни мерки во обид да се справат со пандемијата која ја предизвика коронавирусот, па иако одредени медиуми најавија дека Ролан Гарос одново ќе се игра во месец септември, сепак одговорните лица најдоа подобро ...

Ролан Гарос официјално одложен за седум дена!

Екипа - 08.04.2021

Ролан Гарос е официјално одложен за една недела. Вториот грандслем во сезоната ќе се игра од 30. мај до 13. јуни. Организаторите рекоа дека доцнењето е „најдобра опција“, со оглед на состојбата со коронавирусот во Франција.

Надал го откри името на човекот кој е најзаслужен за неговите успеси

Gol.mk - 08.04.2021

Низ годините Рафаел Надал се соочил со многу повреди. Во еден момент имаше големи проболеми со колената, па јавноста стравуваше дека би можел многу рано да ја заврши тениската кариера. Меѓутоа еден човек го променил правецот на движење на неговиот ...

Роланд Гарос ќе почне една недела подоцна од првичниот план

Sport 1 - 08.04.2021

Вториот годинешен гренслем турнир Роланд Гарос во Париз е поместен за една недела подоцна од првичниот план, откако Франција влезе во нов локдаун поради пандемијата со коронавирус од пред една недела и тоа во следните четири седмици.

Сега е официјално, поместен е стартот на Ролан Гарос

Спортклуб - 08.04.2021

Вториот Гренд слем турнир во сезоната, Ролан Гарос, ќе започне една недела подоцна од првично одредениот термин поради влошените епидемиолошки услови во Франција предизвикани од коронавирусот.

Официјално: Ролан Гарос е поместен!

SportMedia - 08.04.2021

Како што и се најавуваше, Гренд Слем турнирот Ролан Гарос, еден од четирите во светот на тенисот и официјално е поместен, но за само една недела. Како што информираа од страна на Француската тениска федерација, Ролан Гарос место на 23 мај ќе ...

Ролан Гарос се одложува за неколку дена?

Дриблинг - 08.04.2021

Француската Влада ја разгледува можноста поради третиот бран на коронавирус да го одложи почетокот на Ролан Гарос. Иако изминативе денови се разгледувала можноста турнирот да се откаже или да се помести за некој датум подоцна во текот на годинава, ...

Роланд Гарос ќе започне една недела подоцна

MTM - 08.04.2021

Ролан Гарос, вториот Гренд слем во сезоната, ќе започне една недела подоцна од стандардниот термин. „Лекип“, објави дека турнирот ќе се одржи од 30.мај до 13.јуни. Ова значи дека паузата помеѓу Ролан Гарос и Вимблдон ќе биде само две недели.

Светот на тенисот останува без големата супер ѕвезда

Локално - 08.04.2021

Џон Мекинро, некогаш првиот тенисер во светот, смета дека отсуството на членови на „големата тројка“ од најголемите турнири има негативно влијание врз светот на тенисот. Федерер имаше пауза од 13 месеци и не играше до натпреварот во Доха, Надал не ...

Ролан Гарос се одложува за една недела

Слободен Печат - 07.04.2021

Вториот годинешен грен слем турнир, Ролан Гарос, ќе се одржи од 30. мај до 13. јуни, една недела подоцна од првичниот план, пренесува „Лекип“. Поместувањето на стартот на Ролан Гарос за една недела ќе значи дека паузата помеѓу грен слем турнирот во ...

Турнирите не се толку интересни без Новак, Рафа и Рожер

Слободен Печат - 07.04.2021

Поранешниот грен слем шампион, Џон Мекинро, смета дека турнирите не се премногу интересни кога на нив не учесуваат најдобрите тенисери на денешницата, Новак Ѓоковиќ, Рафаел Надал и Рожер Федерер.

Родик обелодени кои му се двете најдраги победи во кариерата: Тоа беше неверојатно

Дерби - 07.04.2021

Енди Родик е еден од тенисерите кој имаше успешна кариера, освои 32 титули за време на патувањето меѓу кои највредната беше онаа на Ју-Ес Опен во 2006 година. Едно време тој беше и на врвот на АТП листата што доволно говори за неговите квалитети, ...

Надал: Без него немаше да победам на многу турнири

Дерби - 07.04.2021

Шпанскиот тенисер, Рафаел Надал е на добар пат да се врати на терените, турнирите и тоа на оној во Монте Карло каде би требало да го има својот прв настап по Австралија Опен. Ова секако е добра вест за тенисот, сите љубители на овој спорт, но и за ...

Надал: Без него немаше да победам на многу турнири

Точка - 07.04.2021

Шпанскиот тенисер, Рафаел Надал е на добар пат да се врати на терените, турнирите и тоа на оној во Монте Карло каде би требало да го има својот прв настап по Австралија Опен. Ова секако е добра вест за тенисот, сите љубители на овој спорт, но и за ...