TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Прв чекор кон признавање на победата? Администрацијата на Трамп подготвена да ја предаде власта

ТВ21 - 24.11.2020

Во писмото испратено во понеделникот од страна на Емили Марфи, директор на Службата за општа администрација (ГСА), се вели дека сегашната администрација е подготвена да ги пренесе овластувањата од Доналд Трамп на Џо Бајден .

Клучната агенција во САД сѐ уште не го одобрува предавањето на власта

Нетпрес - 24.11.2020

Клучната американска сојузна агенција којашто мора да ја одобри транзицијата на власта по американските претседателски избори и според општото убедување да го признае демократскиот кандидат Џо Бајден за победник на изборите на 3-ти ноември, соопшти ...

Клучната американска агенција го признава Бајден за победник: „Трансферот на власта може да започне“

Во Центар - 24.11.2020

Емили Марфи, шеф на клучнатa федерална агенција на САД која мора да ја одобри претседателската транзиција по изборите во САД и да го признае Бајден за победник, во понеделникот испрати писмо упатено до Бајден во кое го информира дека може да започне ...

Генералниот секретар на НАТО му ja честиташе победата на Бајден

ТВ21 - 23.11.2020

Главниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг денеска прв пат разговараше со избраниот претседател на САД Џозеф Џо Бајден, по американските претседателски избори. Столтенберг му ја честиташе победата на Бајден, соопштија од НАТО.

Клучна американска сојузна агенција сè уште ја нема признато победата на Бајден

МКД - 23.11.2020

Клучна сојузна агенција на САД која мора да ја одобри претседателската транзиција по американските избори и да го признае Џо Бајден за победник соопшти денес дека сè уште не ја одобрила транзицијата, но дека за тоа ќе го извести Конгресот следната ...

Мичиген конечно ја потврди победата на Бајден

Независен - 23.11.2020

Изборните службеници во Мичиген во понеделникот ја потврдија победата на демократот Џо Бајден со 154.000 гласови во државата и покрај дрските обиди на претседателот Доналд Трамп да ги поништи резултатите од изборите.

ЕУ го повикува Бајден да ги нормализира односите меѓу Вашингтон и Брисел

Слободен Печат - 23.11.2020

Претседателот на Европскиот совет Шарл Мишел го повика новоизбраниот претседател на САД, Џозеф Бајден да дојде во посета на Брисел откако ќе стапи на должност и да ги врати во нормала трансатлантските односи, нарушени во претходните четири години, ...

Столтенберг го имаше првиот телефонски разговор со Бајден

Нетпрес - 23.11.2020

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг телефонски разговарал во понеделникот со Џозеф Бајден кој го очекува официјалното потврдување на неговата победа на американските претседателски избори, првпат по објавата за победата на демократскиот ...

Клучна американска агенција сè уште не сака да ја одобри транзицијата

Локално - 23.11.2020

Клучна федерална агенција на САД која мора да ја одобри претседателската транзиција по изборите во САД и да го признае Џо Бајден за победник во понеделникот изјави дека се уште не ја одобрила транзицијата, но дека ќе го извести за тоа Конгресот ...

Шарл Мишел го повика Бајден да ги врати во нормала односите меѓу Брисел и Вашингтон

МКД - 23.11.2020

Претседателот на Европскиот совет Шарл Мишел го повика новоизбраниот американски претседател Џозеф Бајден да го посети Брисел по преземањето на функцијата и да ги врати во нормала трансатлантските односи, нарушени во претходните четири години, за ...

Бајден потврди дека ќе го именува Блинкен за шеф на дипломатијата, познати и личностите за другите клучни позиции

Нетпрес - 23.11.2020

Џо Бајден, кој го очекува конечното инаугурирање во 46-от американски претседател, ќе го именува за државен секретар Ентони Блинкен кој беше заменик советник за национална безбедност во администрацијата на поранешниот претседател Барак Обама, ...

За првпат по изборите: Столтенберг му ја честиташе победата на Бајден

Локално - 23.11.2020

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, во понеделникот разговараше со новоизбраниот претседател на САД, Џо Бајден за прв пат по претседателските избори во САД на почетокот на овој месец и му ја честиташе победата.

Бајден потврди кој ќе биде државен секретар: Станува збор за искусен дипломат

Локално - 23.11.2020

Новоизбраниот претседател на САД, Џо Бајден ќе го назначи за државен секретар искусниот дипломат Ентони Блинкен, кој исто така беше заменик советник за национална безбедност во администрацијата на Барак Обама, објави во понеделникот преодниот тим на ...

Бајден избра нов државен секретар

Макфакс - 23.11.2020

Новоизбраниот американски претседател Џо Бајден го избра Ентони Блинкен за државен секретар на САД, соопшти тимот на Бајден. „ Под администрацијата на Бајден-Харис, американската национална безбедност и надворешната политика ќе бидат водени од ...

Бајден ги номинира Блинкен за државен секретар и Кери за специјален пратеник за климата

Опсервер - 23.11.2020

– Новоизбраниот претседател на САД, Џо Бајден денеска ги откри своите номинации за високи национални безбедносни позиции во неговата администрација. Бајден потврди дека Ентони Блинкен (58) ќе биде американски државен секретар.

Блинкен се најавува како нов државен секретар на САД, Саливан советник за национална безбедност

Нетпрес - 23.11.2020

Џо Бајден ќе го избере дипломатот Ентони Блинкен за државен секретар на САД, изјави лице блиско до тимот на избраниот ...

Блинкен најверојатно нов државен секретар на САД, Саливан советник за национална безбедност

Канал5 - 23.11.2020

Џо Бајден ќе го избере дипломатот Ентони Блинкен за државен секретар на САД, изјави лице блиско до тимот на избраниот претседател.. Блинкен е долгогодишен човек од доверба на Бајден, кој служеше како втор човек во Стејт департментот и како заменик ...

Кој сѐ ќе биде дел од кабинетот на Џо Бајден?

Глас на Америка - 23.11.2020

Утре се очекува новоизбраниот американски претседател, Џо Бајден, да ги објави имињата на првите членови на неговиот кабинет, меѓу нив е поранешниот заменик државен секретар Ентони Блинкен како негов избор за Стејт Департментот.

Кандидати на Бајден за врвот на идната администрација

24 Вести - 23.11.2020

Новоизбраниот претседател на САД Џо Бајден го избра својот долгогодишен близок соработник задолжен за надворешна политика, Ентони Блинкен, човек кој се залага за глобални сојузи, за иден државен секретар и се очекува да го назначи Џек Саливан за ...

Бајден утре ќе претстави членови на новата влада, медиумите открија некои имиња

Макфакс - 23.11.2020

Џо Бајден утре ќе ги објави првите имиња за идната влада на САД, продолжувајќи ја работата за составување на неговиот тим два месеца пред стапувањето на должност, и покрај напорите на Доналд Трамп да го сврти резултатот од претседателските избори.

Бајден за државен секретар ќе го назначи дипломатот Ентони Блинкен

МКД - 23.11.2020

Новоизбраниот американски претседател Џо Бајден се очекува да го назначи дипломатот Ентони Блинкен за државен секретар, објавија повеќе американски медиуми. Блинкен (58) е еден од главните советници за надворешна политика на Бајден и беше број два ...

Бајден утре ќе ја објави идната влада: Ентони Блинкен – нов државен секретар

Вечер Прес - 23.11.2020

Новоизбраниот американски претседател Џозеф Бајден се очекува утре да ги објави имињата на оние што ќе ги извршуваат најважните државни функции по 20 јануари, кога тој и официјално ќе ја преземе функцијата претседател на САД.

Републиканецот Крис Кристи: Правниот тим на Трамп е национална срамота

Локално - 23.11.2020

Истакнатиот сојузник на Доналд Трамп го повика да се откаже од напорите да го оспори изборниот пораз што го претрпе на претседателските избори на 3 ноември од демократот Џо Бајден. Поранешниот гувернер на Њу Џерси, Крис Кристи, го нарече правниот ...

Искусниот дипломат Ентони Блинкен ќе биде нов државен секретар на САД

Сакам да кажам - 23.11.2020

Џо Бајден ќе го номинира искусниот дипломат Ентони Блинкен за нов државен секретар, откри извор упатен во транзицијата на власта во Вашингтон. Блинкен е долгогодишен близок соработник на Бајден, кој беше втор човек во Стејт департментот и заменик ...

Путин објаснува зошто сè уште не му честитал на Бајден за победата: Не е дека не ми се допаѓа Џо!

+инфо - 23.11.2020

Не постои скриен мотив и ништо што би било необично или би можело да влијае во нарушувањето на нашите односи. Тоа често е формална страна на работите - објаснил рускиот лидер. Русија го чека крајот на внатрешната политичка конфронтација во САД и ...

Блинкен најверојатно нов државен секретар на САД

Алсат-М - 23.11.2020

Џо Бајден ќе го избере дипломатот Ентони Блинкен за државен секретар на САД, изјави лице блиско до тимот на избраниот претседател, додавајќи дека најавата е веројатно во вторник. Блинкен е долгогодишен човек од доверба на Бајден, кој служеше како ...

Путин откри зошто не му честитал на Бајден

Репортер - 23.11.2020

Рускиот претседател Владимир Путин изјави дека не му честитал на претпоставениот победеник на американските претседателски избори, Џо Бајден, затоа што треба да се почека додека не бидат решени сите правни прашања.

Бајден ќе го постави Ентони Блинкен за американски државен секретар

Макфакс - 23.11.2020

Избраниот американски претседател, Џо Бајден, се очекува да го назначи дипломатот Ентони Блинкен за државен секретар, објавија повеќе американски медиуми. Блинкен (58) е еден од главните советници за надворешна политика на Бајден и беше број два во ...

Бајден во вторник ќе ја објави идната влада, Ентони Блинкен ќе биде државен секретар

360 степени - 23.11.2020

Блинкен (58) е еден од главните советници за надворешна политика на Бајден и беше втор по ранг во Стејт департментот за време на претседателот Барак Обама Новоизбраниот американски претседател Џозеф Бајден се очекува во вторник да ги објави имињата ...

Сојузникот на Трамп го повика да го признае поразот: Твојот правен тим е национален срам

Точка - 23.11.2020

Истакнатиот сојузник на Доналд Трамп, Крис Кристи го повика американскиот претседател да се откаже од напорите да го избегне изборниот пораз кој го доживеа на претседателските избори на 3-ти ноември.

Бајден во текот на утрешниот ден ќе ја објави идната влада

Алфа - 23.11.2020

Новоизбраниот американски претседател Џозеф Бајден се очекува во текот на утрешниот ден да ги објави имињата на оние кои ќе ги извршуваат најважните државни функции после 20 јануари кога тој и официјално ќе ја преме функцијата претседател на САД.

Поранешниот гувернер на Њу Џерси, Крис Кристи, го повика сојузникот Трамп да го признае поразот

Опсервер - 23.11.2020

– Поранешниот гувернер на Џу Џерси, Крис Кристи, го повика својот сојузник, Доналд Трамп, да се откаже од напорите да го пресврти својот изборен пораз од Џо Бајден на претседателските избори во САД.

Еве ја прекрасната ќерка на новиот претседател на САД, Џо Бајден – ќе ја надмине ли Иванка Трамп?

Курир - 23.11.2020

Еве ја прекрасната ќерка на новиот претседател на САД, Џо Бајден. Станува збор за Ешли Бајден, која воедно е и единственото дете на Џо и Џил Бајден. Ешли е позната како филантроп и активист која се залага за правата на животните.

Бајден ќе го постави Ентони Блинкен за американски државен секретар

24Инфо - 23.11.2020

Ентони Блинкен е можен кандидат за функцијата на американски државен секретар во новата администрација на Џо Бајден, наведуваат неколку извори запознати со ситуацијата во штабот на новиот американски претседател.

Изборниот штаб на Трамп поднесе жалба на пресудата на Федералниот суд на Пенсилванија за победа на Бајден

24Инфо - 23.11.2020

Изборниот штаб на американскиот претседател Доналд Трамп поднесе жалба против пресудата на Федералниот суд, со која се одбива неговото барање за поништување на победата на демократскиот кандидат Џо Бајден на изборите во сојузната држава ...

Бајден во вторник ќе ги објави кандидатите за членови на Кабинетот

А1 On - 22.11.2020

Новоизбраниот американски претседател Џо Бајден во вторник ќе ги објави имињата на првите кандидати за членови на Кабинетот, најави денеска идниот шеф на Кабинетот на Белата куќа, Рон Клајн.

Бајден во вторник ќе ги објави кандидатите за членови на Кабинетот

Слободен Печат - 22.11.2020

Новоизбраниот американски претседател Џо Бајден во вторник ќе ги објави имињата на првите кандидати за членови на Кабинетот, најави денеска идниот шеф на Кабинетот на Белата куќа, Рон Клајн.

Бајден во вторник ќе ги објави кандидатите за членови на Кабинетот

24Инфо - 22.11.2020

Новоизбраниот американски претседател Џо Бајден во вторник ќе ги објави имињата на првите кандидати за членови на Кабинетот, најави денеска идниот шеф на Кабинетот на Белата куќа, Рон Клајн.

Бајден во вторник ги објавува членовите на неговиот Кабинет

Република - 22.11.2020

Новоизбраниот американски претседател Џо Бајден во вторник ќе ги објави имињата на првите кандидати за членови на Кабинетот. – најави идниот шеф на Кабинетот на Белата куќа, Рон Клајн, во интервју за телевизијата Еј-Би-Си.

Бајден во вторник ќе ги објавуви членовите на неговиот Кабинет

Нетпрес - 22.11.2020

Новоизбраниот американски претседател Џо Бајден во вторник ќе ги објави имињата на првите кандидати за членови на Кабинетот. -Ако сакате да знаете за кои агенции станува збор и кој ќе биде надлежен за нив, треба да почекате новоизбраниот претседател ...

Бајден во вторник ќе ги објави кандидатите за членови на Кабинетот

Вечер Прес - 22.11.2020

Новоизбраниот американски претседател Џо Бајден во вторник ќе ги објави имињата на првите кандидати за членови на Кабинетот, најави денеска идниот шеф на Кабинетот на Белата куќа, Рон Клајн.

Бајден во вторник ќе ги објави кандидатите за членови на Кабинетот

MakPress - 22.11.2020

Новоизбраниот американски претседател Џо Бајден во вторник ќе ги објави имињата на првите кандидати за членови на Кабинетот, најави денеска идниот шеф на Кабинетот на Белата куќа, Рон Клајн.

Изборниот штаб на Трамп поднесе жалба на пресудата на Федералниот суд на Пенсилванија за победа на Бајден

Независен - 23.11.2020

САД – Изборниот штаб на американскиот претседател Доналд Трамп поднесе жалба против пресудата на Федералниот суд, со која се одбива неговото барање за поништување на победата на демократскиот кандидат Џо Бајден на изборите во сојузната држава ...

Изборниот штаб на Трамп поднесе жалба на пресудата на Федералниот суд на Пенсилванија за победа на Бајден

Курир - 23.11.2020

Изборниот штаб на американскиот претседател Доналд Трамп поднесе жалба против пресудата на Федералниот суд, со која се одбива неговото барање за поништување на победата на демократскиот кандидат Џо Бајден на изборите во сојузната држава ...

Изборниот штаб на Трамп поднесе жалба на пресудата на Федералниот суд на Пенсилванија за победа на Бајден

Опсервер - 23.11.2020

– Изборниот штаб на американскиот претседател Доналд Трамп поднесе жалба против пресудата на Федералниот суд, со која се одбива неговото барање за поништување на победата на демократскиот кандидат Џо Бајден на изборите во сојузната држава ...

ВИДЕО | Трамп упорен: Не е уверен во победата на Бајден

Слободен Печат - 23.11.2020

Изборниот штаб на американскиот претседател Доналд Трамп поднесе жалба против пресудата на Федералниот суд, со која се одбива неговото барање за поништување на победата на демократскиот кандидат Џо Бајден на изборите во сојузната држава ...

Изборниот штаб на Трамп поднесе жалба на пресудата на Федералниот суд на Пенсилванија за победа на Бајден

Сител - 23.11.2020

Изборниот штаб на американскиот претседател Доналд Трамп поднесе жалба против пресудата на Федералниот суд, со која се одбива неговото барање за поништување на победата на демократскиот кандидат Џо Бајден на изборите во сојузната држава ...

Изборниот штаб на Трамп поднесе жалба на пресудата на Федералниот суд на Пенсилванија за победа на Бајден

А1 On - 23.11.2020

Изборниот штаб на американскиот претседател Доналд Трамп поднесе жалба против пресудата на Федералниот суд, со која се одбива неговото барање за поништување на победата на демократскиот кандидат Џо Бајден на изборите во сојузната држава ...

Изборниот штаб на Трамп поднесе жалба на пресудата на Федералниот суд на Пенсилванија за победа на Бајден

24 Вести - 23.11.2020

Изборниот штаб на американскиот претседател Доналд Трамп поднесе жалба против пресудата на Федералниот суд, со која се одбива неговото барање за поништување на победата на демократскиот кандидат Џо Бајден на изборите во сојузната држава ...

Бајден ќе го постави Ентони Блинкен за американски државен секретар

Опсервер - 23.11.2020

– Ентони Блинкен е можен кандидат за функцијата на американски државен секретар во новата администрација на Џо Бајден, наведуваат неколку извори запознати со ситуацијата во штабот на новиот американски претседател.