TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

САД успешно слетаа на Месечината за прв пат по половина век

Трн - 23.02.2024

Соединетите Американски Држави се вратија на Месечината за прв пат по повеќе од 50 години, откако приватно изграденото вселенско летало по име „Одисеј“ го заврши 73-минутното спуштање од орбитата со приземјување во близина на јужниот пол на ...

СЛЕТАА НА МЕСЕЧИНАТА, „ПОЛЕТАА“ НА ВОЛСТРИТ: Акциите на Intuitive Machines пораснаа за 45% по историскиот успех на вселенската мисија

Пари

Како да се победи острата лунарна ноќ на Месечината која трае колку 14 денови на Земјата?

Точка

„Одисеј е жив и функционален“- први информации за американското летало (ВИДЕО)

Канал5

НАСА по слетувањето на леталото на Месечината: Вашата нарачка пристигна

Во Центар

„Добредојдовте на Месечината“: САД се вратија таму по 50 години

Независен

ПО 50 ГОДИНИ ODYSSEUS е првото американско вселенско летало што слета на Месечината

Пари

Телма Фактор Lider Иновативност Frontline Кумановски м. Локално Макфакс

Успешно меко слетување на Месечината за Интуитив Машинс и американците

Емитер - 23.02.2024

Сондата Нова-Ц Одисеј на приватната компанија Интуитив Машинс успешно слета на Месечината. Лендерит ја допре површината и направи меко слетување на Месечината денес, 23 минути по полноќ, по македонско време.

По повеќе од половина век Американците повторно слетаа на Месечината

Канал5

Американското вселенско летало „Одисеј“ вчера слета на Месечината

Радио МОФ

(ВИДЕО) „Одисеј“ слета: Американците се вратија на Месечината по половина век

360 степени

Прва комерцијална мисија на Месечината: Ликување во САД по слетувањето на „Одисеј“

Deutsche Welle

ИСТОРИСКО СЛЕТУВАЊЕ НА „ОДИСЕЈ“: Американците се вратија на Месечината за прв пат по половина век

Вечер Прес

Првпат во историјата приватна компанија спушти летало на Месечината

Сакам да кажам

Слободен Печат Независен Денар Канал5 Вечер Прес Независен Centar МКД