TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Сирени во Тел Авив за прв пат по последната ескалација на насилството во Појасот Газа

А1 On - 06.08.2022

Сирени за предупредување за проектили се огласија во јужниот дел на Тел Авив и централните градови Ришон Лезион и Холон за првпат по последната ескалација на насилството меѓу Израел и палестинскиот исламски џихад во петокот попладне.

Втор ден борби во појасот Газа

Р.С.Европа

Се интензивираат нападите во појасот Газа, кинеските борбени авиони го поминаа воздушниот простор на Тајван

Сител

Египет предложи привремен прекин на огнот меѓу Израел и Исламски џихад

А1 On

Затворена единствената електрична централа во Појасот Газа, нема дизел од Израел

МКД

Воздушни и ракетни напади во вториот ден од израелско-палестинските борби

Нетпрес

Продолжуваат израелските напади врз Газа; Од Газа 160 лансирани ракети кон Израел, Каиро посредува да се запре ескалацијата

Еспресо

Кумановски м. Кумановски м. Кумановски м. Пулс24 Press24 Р.С.Европа Еспресо

Велика Британија повика на брз прекин на насилството во Појасот Газа

24Инфо - 06.08.2022

Велика Британија денеска повика на „брз крај” на насилството во Појасот Газа. „Обединетото Кралство стои со Израел и неговото право да се брани себеси”, напиша на Твитер министерката за надворешни работи Лиз Трас.

Велика Британија повика на брз прекин на насилството во Појасот Газа

А1 On

Трас повика на брз прекин на насилството во Појасот Газа

Слободен Печат

Велика Британија повика на брз прекин на насилството во Појасот Газа

Вечер Прес

Европската Унија и Русија се длабоко загрижени и повикуваат на воздржаност во Појасот Газа

А1 On - 06.08.2022

Европската Унија со голема загриженост го следи насилството во Појасот Газа и ги повикува сите страни на максимална воздржаност за да се избегне понатамошна ескалација, изјави Петар Стано, портпаролот на шефот на европската дипломатија Жозеп Борел.

Европската Унија и Русија се длабоко загрижени и повикуваат на воздржаност во Појасот Газа

24Инфо

ЕУ и Русија се длабоко загрижени за состојбата во Појасот Газа

Слободен Печат

ЕУ и Русија се длабоко загрижени и повикуваат на воздржаност во Појасот Газа

Frontline

Европската Унија и Русија се длабоко загрижени и повикуваат на воздржаност во Појасот Газа

Опсервер

Европската Унија и Русија се длабоко загрижени и повикуваат на воздржаност во Појасот Газа

Канал5

Европската Унија и Русија се длабоко загрижени и повикуваат на воздржаност во Појасот Газа

Во Центар

Независен +инфо Вечер Прес

Израелскиот министер за одбрана дал наредба за продолжување на нападите врз „Исламски џихад“ во Појасот Газа

А1 On - 06.08.2022

Израелскиот министер за одбрана, Бени Ганц, денеска и нареди на армијата да ја продолжи офанзивата против екстремистичкиот „Исламски џихад“ во Појасот Газа, соопшти неговиот кабинет. -Министерството за одбрана даде инструкции за продолжување на ...

Израелските авиони ги засилија нападите во Газа, срамнета куќа на член на Исламски џихад (ВИДЕО)

МКД

ГОРИ на Блискиот Исток: Израел продолжува со акцијата во Газа, најмалку две жртви по нови РАКЕТНИ НАПАДИ

Локално

Израел продолжи со воздушните напади врз Појасот Газа

Слободен Печат

Исламскиот џихад возвраќа: Десетици ракети истрелани од Газа кон Израел (ВИДЕО)

Локално

Израел продолжи со воздушните напади врз Појасот Газа

А1 On

Израел продолжи со воздушните напади врз Појасот Газа

ТВ21

Кумановски м. Опсервер Канал5 MakPress Вечер Прес Во Центар Фокус Локално

Ситуацијата во Израел е пред ЕСКАЛАЦИЈА: Палестинците се закануваат со одмазда, одобрена е мобилизацијата

Во Центар - 06.08.2022

Лидерот на Исламскиот џихад, Зијад Ан-Нахала, по нападот на Газа се закани дека ќе изврши ракетни напади врз Тел Авив. Еден од командантите на палестинското движење Исламски џихад е убиен во израелските напади врз Појасот Газа, соопшти денеска ...

Израелците ја бомбардираат Газа, Исламски џихад вети одмазда (ВИДЕО)

МКД

Израел ја гранатираше Газа, Исламски џихад вети одмазда

Нетпрес

Израелците ја гранатираа Газа, Исламскиот џихад вети одмазда

Локално

Израелците го бомбардираат појасот Газа, Исламски џихад се закани со одмазда

Канал5

Израелците го бомбардираат појасот Газа, Исламски џихад се закани со одмазда

Курир

Израелците го бомбардираат појасот Газа, Исламски џихад се закани со одмазда

Република

Макфакс Точка А1 On

Специјален известувач на ОН: Осуда за израелските воздушни напади во Газа

Локално - 06.08.2022

Ги осудувам израелските воздушни напади во Газа за наводно „одвраќање“ на можна одмазда на Исламски џихад за апсењето на неговата водач, напиша на Твитер Франческа Албанезе, специјален известувач на ОН за палестинските територии.

Лапид: Израелската војска спроведува операција против „непосредна закана“

Опсервер

Лапид: Израелската војска води операција против „непосредна закана“

Нетпрес

Во израелски напад на Газа убиен палестински командант

Независен

Лапид: Израелската војска спроведува операција против „непосредна закана“

А1 On

Лапид: Израелската војска спроведува операција против „непосредна закана“

24 Вести

Израелската војска во Појасот Газа спроведува операција против „непосредна закана”

24Инфо

Канал5 MakPress Денешен Телма

Исламски џихад тврди дека испукале повеќе од 100 проектили кон израелска територија

Слободен Печат - 05.08.2022

Палестинската група Исламски џихад денеска соопшти дека испукала повеќе од 100 ракети кон Израел како одмазда за воздушните напади во кои загина еден од нејзините високи команданти. „Како првичен одговор на атентатот врз водачот Тејзир ал Џабари, ...

Исламски џихад тврди дека испукале повеќе од 100 проектили кон израелска територија

Курир

Исламски џихад тврди дека испукале повеќе од 100 проектили кон израелска територија

24Инфо

Исламски џихад тврди дека испукале повеќе од 100 проектили кон израелска територија

Опсервер

Исламски џихад тврди дека испукале повеќе од 100 проектили кон израелска територија

Фокус

Исламски џихад тврди дека испукале повеќе од 100 проектили кон израелска територија/ВИДЕО

Вечер Прес

Исламски џихад тврди дека испукале повеќе од 100 проектили кон израелска територија

Во Центар

MakPress

Израел го нападна појасот Газа, најмалку осуммина загинати

Сакам да кажам - 05.08.2022

Израелската војска објави дека почнала напади на појасот Газа како одговор на заканите од тамошната група Палестински исламски џикад (ПИЈ). Министерството за здравство на Газа кажа дека се убиени најмалку осуммина Палестинци, меѓу кои и дете и ...

Израел го нападна појасот Газа, најмалку осуммина загинати

Фокус