TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

(ВИДЕО) Јовески за ИРЛ: Не се мешаме во работата на судиите, Русковска беше разочарана

IRL - 20.11.2019

Јавниот обвинител Љубомир Јовески во интервју за ИРЛ вели дека неговата колешка Вилма Русковска реагирала импулсивно и не станува збор за притисок врз апелационите судии кои одлучиле за ослободување од затворски притвор за обвинетата Катица Јанева.

Од гаќи ќе ве истресам – Русковска против апелационите судии кои одредија куќен притвор за Јанева

Телма - 20.11.2019

СМС порака од обвинителката Вилма Русковска до аплеациониот судија Јани Нича, но и нејзината изјава дека ќе отвори финансиска истрага за судиите ја скара обвинителката со судиите кои и одредија домашен притвор на Катица Јанева.

Кои се судиите кои ја пуштија Јанева во домашен притвор

еМагазин - 20.11.2019

Одлуката на Апелациониот суд поранешната специјална јавна обвинителка Катица Јанева да биде пуштена во домашен притвор предизвика лавина од реакции во јавноста и на социјалните мрежи. На истата остро регираше и шефицата на ОЈО за гонење организиран ...

Судијата Кадриу: По укинатиот притвор на Јанева добивме порака од Русковска и одржавме колегиум, деталите ќе ги имате ...

МКД - 20.11.2019

Судијата Сафет Кадриу кој е портпарол на Апелацискиот суд во Скопје, а воедно и судија кој постапувал со советот за одлучување на мерката притвор за обвинетата Специјална обвинителка, Катица Јанева потврди дека второстепениот суд одржал колегуим по ...

Фрчкоска: Изјавата на Рускоска е еден вид на притисок врз судиите

А1 On - 20.11.2019

Изјавата на обвинителката Вилма Рускоска дека ќе ги гони судиите од Апелацискиот суд кои вчера и одредија куќен притвор на поранешната специјална јавна обвинителка Катица Јанева, според адвокатката Ирена Фрчкоска е непримерна, недозволена и еден вид ...

Јавното обвинителство се огради: Реакцијата на Русковска е израз на разочарување

+инфо - 20.11.2019

Јавното обвинителство на Република Северна Македонија соопшти дека ги следи реакциите по донесената одлука на Апелациониот суд Скопје за замена на мерката притвор со куќен притвор за обвинето лице во случајот „Рекет“.

Фрчкоска: Изјавата на Русковска е притисок врз судството

Сител - 20.11.2019

Адвокатите на екс специјалната обвинителка Катица Јанева, ја осуди изјавата на шефицата на Обвинителството за гонење организиран криминал и корупција, Вилма Русковска, која се закани дека ќе ги гони Апелациониот судии кои на Јанева и одредија ...

Што ги спојува Јани Нича и Вилма Рускоска?

Слободен Печат - 20.11.2019

Судијата од апелацискиот суд, Јани Нича, е еден од тројцата судии кои вчера ја донесоа одлуката за домашниот притвор на поранешната јавна обвинителка, Катица Јанева. По ваквата нивна одлука, со остра реакција се јави обвинителката Вилма Рускоска ...

Итен колегиум на апелациониот суд по вчерашните критики од Рускоска за куќниот притвор за Јанева

Телма - 20.11.2019

Судиите од апелациониот суд во моментов одржуваат итен колегиум, по вчерашната изјава на обвинителката Вилма Рускоска, во која жестоко ја критикуваше одлуката на апелациониот суд за куќен притвор за поранешната специјална обвинителка Катица Јанева.

ВИДЕО: Членови на Судскиот совет дојдоа во Апелација за најавата за истрага за судиите кои ја пуштија Јанева

А1 On - 20.11.2019

Виолета Богојеска, Владе Богдановски и Шемседин Јусуфи, членовите на Судскиот совет, дојдоа и по еден час си заминаа од Апелациониот суд. Не дадоа информации за што дошле, но неофицијално нивното присуство е поради најавата на шефицата на ...

На колегиумот во Апелациониот суд за заканите на Русковска до судии дојдоа и членови на Судскиот совет

Сакам да кажам - 20.11.2019

Виолета Богојеска, Владе Богдановски и Шемседин Јусуфи, членови на Судскиот совет, дојдоа утринава на колегиумот во Апелациониот суд, свикан итно откако синоќа шефицата на Обвинителството за организиран криминал Вилма Русковска му испратила смс ...

Рускоска: Зошто не ја прифатија гаранцијата на Јанева?

Deutsche Welle - 20.11.2019

Ова е срам! Каква порака испраќаме со ваква одлука, реагира Рускоска по судската одлука Јанева да биде во домашен притвор. Апелацискиот суд не ја прифати гаранцијата што ја понуди Јанева, а . Ова е срам.

(ВИДЕО) Членови на Судскиот совет во посета на Апелација

360 степени - 20.11.2019

Три члена на Судскиот совет денеска поминаа повеќе од еден час во Апелациониот суд Скопје. На излегување од зградата, Виолета Богојеска, Владе Богдановски и Шемседин Јусуфи не ја образложија својата посета на судот.

Ексклузивно: Кои се судиите во Апелација што ја пуштија Катица?

Канал5 - 20.11.2019

Апелација во текот на денот треба да го објави решението со кое притворот на Катица Јанева го заменува со домашен притвор. Во него, освен основите за одлуката, ќе бидат објавени и имињата на судиите што ја донеле.

Ова се судиите кои вчера ја пуштија Јанева во домашен притвор

Слободен Печат - 20.11.2019

Тројцата судии вчера одлучија Катица Јанева после 94 дена минати во затворски да биде пуштена во домашен притвор. Судиите Јани Нича, Сафет Кадрии и Зоран Димитриевски се тројцата судии кои вчера попладнето ја пуштија поранешната специјална јавна ...

Фрчкоска: Изјавата на Рускоска е притисок врз судството, може да поднесе жалба

Слободен Печат - 20.11.2019

Сметаме дека е непримерна таа реакција и стварно сме зачудени. Сметаме дека тоа е притисок врз судството, вели адвокатката на Катица Јанева. Ние како обвинителство дадовме негативно мислење за барањето на обвинетата Катица Јанева затворскиот притвор ...

Членови на Судскиот Совет дојдоа во Апелација

Press24 - 20.11.2019

Виолета Богојеска, Владе Богдановски и Шемседин Јусуфи, членовите на Судскиот совет, дојдоа и по еден час си заминаа од Апелациониот суд по најавите на Русковска за финансиска истрага. - „Решението за Јанева не сме го добиле.

Обвинителката Русковска и апелациските судии меѓу себе се закануваат со финансиски истраги и пријави до полиција

МКД - 20.11.2019

Одлуката на Апелацискиот суд Скопје Катица Јанева да оди во куќен притвор очигледно е дека ги помати сметките на многумина. Вчера откако Јанева отиде во куќен притвор во станот на нејзиниот син Лазар Јанев, најпрво обвинителката Вилма Русковска ...

Итен колегиум во Апелација по заканите од обвинителката Русковска

Фокус - 20.11.2019

Откако синоќа обвинителката Вилма Русковска се закани дека ќе отвори финансиска истрага против судиите кои одлучија екс шефицата на СЈО, Kатица Jанева, да замине во домашен притвор, од Апелациониот суд за „Фокус“ велат дека утрово ќе оддржат ...

„ЛУДИЛО“: Вилма ќе ги „гони“ судиите, а тие ќе ја пријават во МВР за закана...но чекајте, тоа не е се!

Канал5 - 20.11.2019

После пуштањето на Катица Јанева во домашен притовр, која се појави од полициското комбе облечена/затскриена како „мастер Јода “, започна ли расмрсувањето на „клопчето“? За многумина беше шок пуштањето на Катица Јанева во домашен притвор без притоа ...

Апелација и возврати на Рускоска: Грубо се меша во работата на Судот

PressingTV - 20.11.2019

Aпелација денеска на колегум расправала по најавите на јавната обвинителка Вилма Рускоска дека ќе покрене финансиска истрага против судиите кои вчера донесоа одлука со која ја пуштија во куќен притвор поранешната специјална обвинителка Катица ...

Итен состанок во Апелација: Изјавата на Рускоска е преседан

Слободен Печат - 20.11.2019

Обвителката Вилма Рускоска вчера најави финансиска контрола кон судиите кој вчера во домашен притвор ја пуштија Катица Јанева. Денеска во скопска Апелација е најавен итен коегиум по најавите од обвителката Вилма Рускоска дека ќе спроведе финансиска ...

Судијката која ја донесе одлуката за куќен притвор на Јанева, на распит во ОЈО

ТВ21 - 20.11.2019

Судијката која ја донесе одлуката за куќен притвор на екс специјалната обвинителка Катица Јанева, а не распит во Основното јавно обвинителство. Станува збор за Весна Димишкова која вчера донесе одлука за укинување на притворот на Јанева, по што таа ...

Фрчкоска: Одлуката за Јанева е законска, а Русковска врши притисок на Судот

360 степени - 20.11.2019

Одлуката на апелација за укинување на мерката притвор и замена со куќен притвор и мерки на претпазливост е сосема законска и целосно оправдана, вели во изјава за „360 Степени“, Ирена Фрчкоска, адвокатка на Катица Јанева.

Апелација на итен колегиум по заканите од Русковска дека ќе ги гони

360 степени - 20.11.2019

Во Апелацискиот суд – Скопје денеска ќе се одржи вонреден колегиум откако обвинителката Вилма Русковска се закани дека ќе отвори финансиска истрага против судиите кои одлучија Kатица Jанева да замине во домашен притвор, јавува „Фокус“ .

„Војна“ меѓу Русковска и судиите од Апелација што ја пуштија Јанева

Мета - 20.11.2019

По одлуката на Апелацискиот суд Скопје поранешната специјална јавна обвинителка Катица Јанева да излезе од притворот во Шутка и да издржува домашен притвор во станот на нејзиниот син, изби „војна“ помеѓу првиот човек од Обвинителството за ...

Јанева во домашен притвор, Рускоска најави финансиска истрага за судиите од Апелација

ММС - 20.11.2019

Поранешната специјална обвинителка Катица Јанева обвинета во случајот „Рекет” е пуштена во домашен притвор по одлука на Апелацискиот суд, а јавната обвинителка Вилма Рускоска која го води случајот најави покренување на финансиска истрага против ...

Прибе рекол дека не треба: Премиерот во заминување не ја коментира Рускоска

Република - 20.11.2019

Премиерот во заминување Зоран Заев не сака да ја коментира вчершната најава на обвинителката Вилма Русковска дека ќе бара финансиска истрага за судиите во Апелацискиот суд кои ја пуштија поранешната специјална јавна обвинителка Катица Јанева во ...

Во Апелација итен колегиум по најавите на Рускоска за финансиска истрага

еМагазин - 20.11.2019

Апелацискиот суд во Скопје денеска ќе одржи итен колегум по најавите на јавната обвинителка Вилма Рускоска дека ќе покрене финансиска истрага против судиите кои вчера донесоа одлука со која ја пуштија во куќен притвор поранешната специјална ...

Фрчковска: Рускоска со заканите врши притисок врз судот и неговите одлуки

Магазин - 20.11.2019

Ирена Фрчкоска, адвокатка на Катица Јанева во изјава за „360 степени истакна дека одлуката на апелација за укинување на мерката притвор и замена со куќен притвор и мерки на претпазливост е сосема законска и целосно оправдана.

ПОД ИСТРАГА: Кои судии го потпишаа решението за куќен притвор на Јанева?

Фактор - 20.11.2019

Кои се тројцата судии од Апелацискиот суд кои донесоа одлука поранешната специјална обвинителка Катица Јанева да оди во куќен притвор и за кои обвинителката Вилма Русковска ќе побара финансиска истрага?.

Јанева пуштена дома, Русковска ќе ги истражува судиите

Deutsche Welle - 19.11.2019

Поранешната специјална обвинителка Катица Јанева денеска беше пуштена во куќен притвор. Обвинителката Вилма Русковска лута на одлуката најавува истрага против судиите во Апелација. Катица Јанева ноќва за првпат од 21 август годинава ќе ја помине ...

Русковска најави финансиска истрага за судиите кои ја пуштија Јанева во куќен притвор

МКД - 19.11.2019

Обвинителката Вилма Русковска најави дека ќе покрене финансиска истрага за судиите кои донесоа одлука за куќен притвор на поранешната специјална обвинителка Катица Јанева. „Не знам кои се судиите.

Финансиска истрага за судиите кои ја пуштија Јанева во домашен притвор

Н.Македонија - 19.11.2019

Финансиска истрага за судиите кои вечерва ја пуштија поранешната специјална обвинителка Катица Јанева во домашен притвор. Ова го најави обвинителката Вилма Русковска откако Апелациониот суд го прифати барањето на Јанева. – Не знам кои се судиите.

Русковска најави финансиска истрага за судиите што ја пуштиле Јанева во домашен притвор

Р.С.Европа - 19.11.2019

Обвинителката Вилма Русковска од Обвинителството за гонење организиран криминал и корупција најави дека ќе биде спроведена финансиска истрага за судиите кои ја пуштиле Катица Јанева во домашен притвор, пренесе порталот „А1Он“.

Русковска ќе спроведе финансиска истрага за судиите кои ја пуштија Јанева во куќен притвор

Фокус - 19.11.2019

Првиот човек на Обвинителството за гонење организиран криминал и корупција, Вилма Русковска ќе спроведе финансиска истрага против судиите кои ја пуштија Катица Јанева во домашен притвор, пренесува „ А1 Он “. „Решението за Јанева не сме го добиле.

Рускоска: Ќе покренам финансиска истрага за судиите кои ја пуштија Јанева во куќен притвор

Алсат-М - 19.11.2019

Обвинителката Вилма Рускоска најави дека ќе покрене финансиска истрага за судиите кои донесоа одлука за куќен притвор на поранешната специјална обвинителка Катица Јанева. – Не знам кои се судиите.

Рускоска најави финансиска истрага против судиите кои ја пуштија Јанева во домашен притвор

Слободен Печат - 19.11.2019

Апелацискиот суд освен куќен притвор на поранешната специјална јавна обвинителка, Катица Јанева и определи и мерки за претпазливост, односно забрана да комуницира со лицата опфатени во случајот „Рекет“ Шефицата на Обвинителството за организиран ...

Русковска за А1on: Финансиска истрага за судиите кои ја пуштиле Јанева во куќен притвор

+инфо - 19.11.2019

Со вакви судии нема место во ЕУ - изјавила Русковска за А1он.мк. Под лупа ќе биде чекмеџето на судиите кои донеле одлука Катица Јанева да биде пу штена во куќен притвор. Шефицата на Обвинителството за гонење организиран криминал, Вилма Русковска ...

Рускоска најави финансиска истрага против судиите кои ја пуштија во домашен притвор Јанева

Слободен Печат - 19.11.2019

Шефицата на Обвинителството за организиран криминал и корупција, Вилма Рускоска, за „А1он“ , по одлуката на судиите од Апелација, која ја пуштија во домашен притвор поранешната специјална обвинителка Катица Јанева, најави дека ќе спроведе финансиска ...

Рускоска: Ќе покренам финансиска истрага за судиите кои ја пуштија Јанева во куќен притвор

Локално - 19.11.2019

Обвинителката Вилма Рускоска најави дека ќе покрене финансиска истрага за судиите кои донесоа одлука за куќен притвор на поранешната специјална обвинителка Катица Јанева. – Не знам кои се судиите.

Илиевски: За Катица жал да те фати, ама ВиРус е непресметлива

Република - 19.11.2019

Куќниот притвор за Катица Јанева и заканите на Вилма Рускоска низ очите на жртва на двете обвинителки – Богдан Илиевски. ...

Русковска најави истрага за судиите што ја пуштија Јанева во куќен притвор

Expres - 19.11.2019

По одлуката на апелационите судии да ѝ се определи куќен притвор на поранешната шефица на СЈО Катица Јанева, која вечерва беше пренесена во станот на нејзиниот син, обвинителката Вилма Русковска најави дека ќе спроведе финасиска истрага.

Русковска: Со судии што ја пуштаат Катица дома, нема место во ЕУ

Република - 19.11.2019

Шефицата ја јавното обвинителство за гонење организиран криминал и корупција Вилма Рускоска најави дека ќе спроведе финансиска истрага за апелациските судии кои ја пуштиле обвинетата Катица Јанева во куќен притвор.

Русковска: За советот што ја донесе одлуката за куќен притвор, ќе отвориме финансиска истрага

Фактор - 19.11.2019

Шефицата на Обвинителството за гонење организиран криминал и корупција, Вилма Русковска за „ А1он “ по одлуката на апелационите судии кои ја пуштија обвинетата Катица Јанева во куќен притвор, најави дека ќе спроведе финансиска истрага за нив.

Финансиска истрага за судиите кои ја пуштија Јанева во куќен притвор, најави Русковска

А1 On - 19.11.2019

Шефицата на Обвинителството за гонење организиран криминал и корупција, Вилма Русковска за „А1он“ по одлуката на апелационите судии кои ја пуштија обвинетата Катица Јанева во куќен притвор, најави дека ќе спроведе финансиска истрага за нив.

Русковска по одлуката за Јанева: Со вакви судии нема во ЕУ, финансиска истрага за нив

Press24 - 19.11.2019

Обвинителката Вилма Русковска по одлуката на Апелационите судии да ја пуштат поранешната шефица на СЈО, Катица Јанева во куќен притвор, најави дека ќе спроведе финансиска истрага за нив, јави А1.он. -„Решението за Јанева не сме го добиле.

Финансиска истрага за судиите кои ја пуштија Јанева во куќен притвор најави Русковска

Либертас - 19.11.2019

Шефицата на Обвинителството за гонење организиран криминал и корупција, Вилма Русковска за „ А1он “ по одлуката на апелационите судии кои ја пуштија обвинетата Катица Јанева во куќен притвор, најави дека ќе спроведе финансиска истрага за нив.

Рускоска: Ќе покренам финансиска истрага за судиите кои ја пуштија Јанева во куќен притвор

Канал5 - 19.11.2019

Обвинителката Вилма Рускоска најави дека ќе покрене финансиска истрага за судиите кои донесоа одлука за куќен притвор на поранешната специјална обвинителка Катица Јанева. – Не знам кои се судиите.

Финансиска истрага за судиите кои ја пуштија Јанева во куќен притвор, најави Рускоска

iPortal - 19.11.2019

Финансиска истрага за судиите кои донесоа одлука за куќен притвор на поранешната специјална обвинителка Катица Јанева. Ова вечерва за МИА го изјави обвинителката Вилма Рускоска. – Не знам кои се судиите.