TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Брзо јадење по работа: Вариво со колбаси

Gotvi.mk - 12.02.2019

Брзо јадење на брзина во вашата кујна, со зеленчук и колбаси. Состојки: 1 главица кромид 100 мл. масло 1 лажица вегета 1 кг. компир 200-300 гр. брокула 300 гр. колбаси бибер и магдонос 1 лажица брашно Подготовка: Се сече кромидот и се пржи на масло ...

Тестенини со брокула во туна: Сигурно ќе ви се допадне овој рецепт!

Среќа.mk - 12.02.2019

Варените или потпечени тестенини честопати се наметнуваат како логичен избор за оброк во ова брзо темпо на живот, а уште кога ќе додадеме вкусен сос од брокула и туна, добиваме брз оброк кој ќе не засити.

При подготвувањето на тестенините сите ги правиме овие 5 грешки

Кумановски м. - 12.02.2019

Ако сакате вашите тестенини секогап да бидат беспрекорно подготвени, да не се без вкус, згмечени или да не се распаѓаат, морате да водите сметка за следните грешки, кои најчесто се повторуваат.

Тестенини со брокули и туна: Сигурни сме дека не сте пробале повкусни!

Убавина и Здравје - 12.02.2019

Тестенините со вкусен сос се секогаш добар избор за ручек Овој рецепт е идеален, бидејќи брзо се приготвува, а многу е ...

Како се прави крцкав компир (Видео рецепт)

Gotvi.mk - 11.02.2019

Вкусен рецепт за крцкави компири… Состојки: 1/2 кг компири 2 лажици павлака или мајонез црвен а пипер лута пипер сусам бибер зачин сол 1 белка масло малку презла 50 гр солени переци мелени на крупно Начин на подготовка: Компирите исчистете ги, ...

Пита со мелено месо и леб

Мои рецепти - 11.02.2019

Подготовка Во малку масло го пржиме кромидот исецкан на ситно, го додаваме меленото месо, лукот исецкан на ситно попржуваме убаво и зачинуваме. Лебот го сецкаме на коцки и посипуваме со млекото промешуваме убаво да впие лебот.

Пилешки балотин

Канал5 - 11.02.2019

Рецепт на: Хари Филевски Потребни состојки: 1 копан со наткопан, 100 гр. печурки, 1 парче пршута, 1 главица кромид, неколку листови спанаќ, малку масло со лук, малку бибер, малку путер, малку маслиново масло, малку оригано, малку кора од лимон, ...

Веќе нема да купите коцки супа: Направете ги дома, излегуваат многу од евтина смеса

Gotvi.mk - 11.02.2019

Веќе не мора да купувате коцки за супа или готова супа, направете ги дома самите. Состојки: 1 морков 1 компир 1 тиквичка 100 гр. сол малку магдонос 1 лажица масло 1 кромид Подготовка: Сите овие состојки ситно исечете ги и издинстајте ги на тава која ...

Рецепт на денот: Рижото со кари и зеленчук

Убавина и Здравје - 11.02.2019

Вкусно главно јадење за оние кои обожаваат зачинета храна Измијте го и сварете го оризот. Пропржете го кромидот на малку масло и по неколку минути додајте шери домати исечкани на половинки и динстајте. Динстајте додека не омекне доматот.

[РЕЦЕПТ] Печена риба со моркови и праз

Локално - 11.02.2019

Производи: 2-3 чиста скуша или друга риба по ваш избор 1 голем морков 1 дршка праз маслиново масло морска сол, бибер по вкус 1 лимон сечен на тенки парчиња 1/4 чаша бело вино Подготовка: Исечете го празот и морковот на многу тенки парчиња.

[РЕЦЕПТ] Супа со компири, сланина и кашкавал

Локално - 11.02.2019

Производи: 6 парчиња сланина 1 ½ лажички маслиново масло ½ чаша фино сецкан кромид ½ чаша сецкани моркови 1 дршка од целер, сецканa 4 чаши пилешка супа, растворена 4 чаши сецкани компири 1/8 лажичка сушена лута пиперка ½ чаша рендано сирење по избор ...

Грав со чадени колбаси

Репортер - 11.02.2019

Потребни состојки: 2 главици ситно сечкан кромид 3-4 исечкани моркови 450 гр грав 200 гр чадени колбаси исечкани на тркалца 1 домат на парчиња 3-4 чешниња лук 1 лажица ситно исечкан целер 1 лажица исечкан свеж магдонос сол и бибер 1/2 лажичка ...

Одличен индонезиски рецепт: Ориз со пилешко, соја сос и печурки (Видео)

Gotvi.mk - 10.02.2019

Одличен индонезиски рецепт за ориз со пилешко месо, соја сос и печурки. Состојки: 300 гр ориз 300 гр пилешко бело месо 100 гр праз 2 домати 2 лути пиперчиња 3 чешниња лук 2-3 шампињони 200 гр путер 2-3 лажици соја сос 1 лажичка сол 2-3 јајца Начин ...

Здрав оброк: Запечен спанаќ од рерна

Gotvi.mk - 10.02.2019

Ви донесуваме рецепт за здрав оброк од спанаќ – ќе го обожавате! Состојки: 1 кг свеж спанаќ 2 лажици масло 1 главица кромид 2 чешниња лук 200 гр кисела павлака 200 гр кашкавал сол бибер Начин на подготовка: На масло продинстајте кромид и лук па ...

Рижото со кари и зеленчук

Локално - 10.02.2019

Овој необичен рецепт за рижото е одличен прилог, но и вкусно главно јадење. Доколку сакате зачинета храна, пробајте го уште денес. Потребни состојки: 180 грама ориз Кромид Шери домат 200 грама грашок Морков Кари Прстофат сол и бибер Начин на ...