TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Крем од кајсии: Најубавиот летен десерт

Gotvi.mk - 12.07.2018

Во летните месеци најмногу ни одговараат лесни и освежувачки овошни десерти. Еден таков десерт кој е едноставен за подготовка е кремот од кајсии и праски, а еве и како се прави. Состојки: 3 праски 8 кајсии 2 дл млеко 2 дл слатка павлака 30 гр шеќер ...

(ФОТО) Кокос плазма торта

Екран - 12.07.2018

Состојки: Бисквит: 10 белки 20 лажици шеќер 150 г кокосово брашно Крем: 10 жолчки 15 лажици шеќер 8 лажици нишесте 800 мл млеко 250 г путер или маргарин 100 г чоколадо за готвење 100 г мелена плазма бисквити 100 г мелени бадеми 100 мл матен шлаг ...

(ФОТО) Кокос коцки како мафини

Екран - 12.07.2018

Состојки: Бисквит: 4 јајца 13 лажици шеќер 13 лажици брашно 100 мл масло 100 мл млеко 1 кесичка прашок за печиво 2 лажици какао 1 лажица млеко Подгответе го тестото, на стандарден начин и поделете го на два дела.

(ФОТО) Коколини

Екран - 12.07.2018

Состојки: 250 мл слатка павлака или павлака за шлаг 100 г бело чоколадо 1 кесичка ванилин шеќер 1 пудинг од ванила 100 г кокосово брашно шеќер во прав, по вкус бдеми по желба Подготовка: од 250. мл слатка павлака одвојте 50. мл.

Превкусен и здрав – Сладолед од авокадо

МакМода - 12.07.2018

Позната е здравата страна на авокадото, но што велите за дегустација на вкусната страна преку еден сладолед од авокадо. За до подготвите овој вкусен летен специјалитет потребно е: – 2 зрели авокада – 8 лажици млеко – 4 лажици шеќер во прав – 2 ...

Крем од кајсии: Најубавиот летен десерт

Убавина и Здравје - 12.07.2018

Во летните месеци најмногу ни одговараат летни и освежувачки десерти на база на овошје Како и повеќето овошни десерти, така и овој може да се менува во зависност од вкусот. Така на пример, ако обичното млеко и павлака ги замените со млеко од соја ...

Сочен десерт со диња или праски: 5 евтини состојки за совршен летен колач (Видео)

Gotvi.mk - 11.07.2018

Неверојатно сочен колач со диња од евтини намирници, а ако не сте љубител на ова овошје, можете да го направите и со праски. Состојки: 4 јајца шеќер 4 лажици брашно 4 лажици масло 4 лажици ладна вода кора од лимон 1 помала диња или праски Начин на ...

Домашен сладолед од кокос и бело чоколадо

Убавина и Здравје - 11.07.2018

Овој сладолед ќе им даде тропски вкус на вашите летни денови Загрејте ги водата и кокосовото брашно во лонец на тивок оган со постојано мешање. Додајте млеко и загревајте уште 3 минути. Тргнете го лонецот од оган и оставете го да отстои уште 5 ...

Готвиме со Маја: Бајадера

Женски магазин - 11.07.2018

Признавам обожавам десерти. Бајадера ми е едно од поомилените и затоа си најдов начин да јадам бајадера но не и кило шеќер. Ке го споделам рецептот со Вас, за оние кои сакаат да ја пробаат. Потребни состојки: 100гр.Лешник 100гр. Бадеми 200гр.

Крем од кајсии

Репортер - 12.07.2018

Потребни состојки: 3 поголеми праски 8 кајсии 2 децилитри млеко (може да користите и млеко од ориз) 2 децилитри слатка павлака 30 грама шеќер сок од половина лимон Начин на подготовка: Измешајте ги млекото, павлаката и шеќерот и загревајте ги на ...