TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Актерката Дора Липовчан: Ме силуваа, молчев 15 години... потоа беше предоцна

Женски магазин - 20.01.2021

Жените од регионот анонимно започнаа да споделуваат приказни за сексуално злоставување на Фејсбук страницата Nisam tražila , меѓу нив и актерката Дора Липовчан реши да го сподели своето признание на Фејсбук.

Ме силуваа уште кога бев дете, молчев 15 години, потоа беше предоцна…

Република - 20.01.2021

Oткако српската актерка Милена Радуловиќ јавно проговори за силувањето од учителот по глума Мирослав Мика Алексиќ, кому во моментов му се суди за сексуално вознемирување и силување на неколку девојки, од кои некои се малолетни, жените од регионот ...

И хрватската актерка Дора Липовчан проговори за траумите: Ме силуваа уште кога бев дете

А1 On - 20.01.2021

Хрватската театарска и филмска актерка Дора Липовчан е последната жена од нејзината професија која јавно прозборе за сексуалното насилство што го преживеала, откако бранот на потресни исповеди на јавните личности, кој започна во Србија, со случајот ...

(ФОТО) Исповед на глумицата Дора Липовчан: „Силувана сум и 15. години молчев за тоа!“

Екран - 20.01.2021

Актерката Дора Липовчан открила дека била сексуално злоставувана како млада девојка. „Ме силуваа многу пред да влезам во мојата професија, иако почнав да го работам тоа како дете, па не можам да ја обвинувам за она што ми се случи тогаш.

Силувана сум, молчев 15 години и не го затворија – Хрватската актерка Дора Липовчан призна и се придружи кон ...

ММС - 20.01.2021

Дора Липовчан, 43-годишна хрватска театарска, телевизиска и филмска актерка, утрово храбро излезе во јавноста како дел од бранот на регионалното движење Me Too и на својот профил призна дека и самата била силувана.