TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Панонскиот морнар отплови кон вечноста!

Слободен Печат - 23.02.2021

Тагата по Балашевиќ е своевидна тага и по една земја, која остана во меморијата на нашите родители, кои беа последната генерација која ги уживаа благодатите на едноставниот живот. Смртта на панонскиот морнар, новосадскиот пејач и кантавтор Ѓорѓе ...

Скриената порака на еден албум најдобро покажува колку Балашевиќ ја сакал Оливера

+инфо

Ѓорѓе Балашевиќ рече неколку вистини кои траат засекогаш: Неда Украден за својот колега

Фактор

Не дочека пензионерските денови да ги помине на море- Балашевиќ купил вила на Истра

ММС

За Балашевиќ и национализмот

Слободен Печат

Од Балашевиќ се збогуваше и градот во кој не одржа ниеден концерт после војната

Точка

Наследникот на Балашевиќ е незаинтересиран за естрадата: Не може да претпоставите со што се занимава

Фактор

Press24 24 Вести Црнобело Факултети Убавина и Здравје Хаштаг Вистина.мк Вистина.мк

Ја избричи главата и се истетовира за неа: Балашевиќ за ќерка му, кога таа беше на работ на смртта

Фактор - 23.02.2021

Легендарниот, еден и едниствен - Ѓорѓе Балашевиќ, почина на 67-годишна возраст и го остави целиот регион во солзи, бидејќи беше омилен меѓу сите. Во шок и неверување, се простуваме од него и ве потсетуваме на еден период од неговиот живот кој не бил ...

Ѓорѓе Балашевиќ оставил непроценливо богатсво – со овој гест семејството Балашевиќ ќе го воодушеви Балканот

ММС

Како во неговата песна, му дошла тивко и остана засекогаш: Љубовната приказна на Ѓорѓе и Оливера Балашевиќ

Хаштаг

Ѓукановиќ за Балашевиќ: Останав без одличен пријател

Локално

Се соочил со голема загуба: Животот на Балашевиќ беше обележан со трагедија за која не сакаше да зборува

Женски магазин

Синот на Балашевиќ за љубовта на неговите родители: Дете сум на уметничка династија

Канал5

Родителите на Балашевиќ никогаш не дошле на негов концерт, а еве што КАЖАЛЕ ЗА СИНОТ: „Добро е, тој не се промени“

Локално

Слободен Печат Хаштаг ММС Скопје24 Екран Убавина и Здравје Црнобело

(ФОТО) ОЛИВЕРА ВО ЦРНИНА: Вдовицата на Балашевиќ се вратила на редовните обврски…Еве каде била додека новосаѓани се ...

Екран - 23.02.2021

Граѓаните на Нови Сад синоќа се простија од одличниот кантавтор Ѓорѓе Балашевиќ, кој почина во петокот од последици од корона вирусот. Бројни обожаватели на панонскиот морнар, кои не дојдоа само од Нови Сад, туку и од целата земја и регионот, го ...

ВИДЕО+ФОТО: Нови Сад се прости од Балашевиќ, се наликувало на концерт на кој само него го немаше

Курир

(ВИДЕО+ФОТО) НЕСТВАРНИ СЦЕНИ ОД НОВИ САД: Илјадници луѓе се простиле од Ѓорѓе Балашевиќ – лампиони го прекриле небото, факели на Дунав!

Екран

(Видео) Нови Сад се збогува со панонскиот морнар: Факели на Дунав, тврдината осветлена со ликот на Балашевиќ

Независен

Напишал стих за Олја додека тајно се гледале, а никој не го знаер - рок критичар ја откри тајната

Press24

Ведрана Рудан се прости од Балашевиќ: Кога живеевме во војна, тој ни пееше за љубов

Слободен Печат

(Видео) Нестварни сцени од Нови Сад: Илјадници граѓани се простија од Балашевиќ

24Инфо

Локално Н.Македонија Убавина и Здравје

Била љубоморна: Сопругата му забранила на Балашевиќ да ја пее оваа песна (ВИДЕО)

PressingTV - 22.02.2021

Башашевиќ речиси сите песни и ги посвети на својата сопргуа Оливера со која беа заедно повеќе од 40 години и имаат три деца. Но, не било секогаш така. Џоле пред Оливера имал голема љубов која се викала Зорица.

Посветена била на поранешната девојка: Сопругата на Балашевиќ му забранила да ја пее оваа песна

Република

Од музичката сцена до масовните гробници

Frontline - 22.02.2021

пишува: ЏАБИР ДЕРАЛА Музиката на Балашевиќ не ја сакам, бидејќи никогаш не сум слушал таква музика, а ни неговата поезија не ми е блиска. Во младоста, ги читав филозофите на левохегелијанската школа, но најсилно влијание врз мојот начин на мислење, ...

Од музичката сцена до масовните гробници

CivilMedia