TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

ВИДЕО Тамара во интервју за 1ТВ: Имавме смешен буџет, работевме на шкрги

Фокус - 20.05.2019

Македонската ѕвезда на овогодишната Евровизија, Тамара Тодевска, која освои најдобар пласман до сега, вели дека и покрај малиот буџет нејзиниот тим се посветил целосно на настапот. Веднаш по пристигнувањето во Скопје, Тамара замина во студиото на ...

(ФОТО) Доста со теории на завера за нашите слабости и „отрови“ при гласовите од народот за „Proud“ и Тамара Тодевска!

Екран - 20.05.2019

Доста веќе со теории на завера. Доста веќе бараме виновници на други места. Доста е веќе од барање други виновници за нашите слабости! Навистина е доста само да се пренесуваат туѓи написи без воопшто да се размисли за поентата.. Навистина е доста.

Евровизиска „неизвесност“: Победникот се знаеше уште пред да ги прочитаат поените за Тамара

365 - 20.05.2019

Ако гледавте Евровизија и навивавте за Тамара (за разлика од некои), веројатно и вам ви се потскрати животот за некој месец поради целата возбуда и неизвесност, особено во последните минути, кога се соопштуваа резултатите од телевотингот.

Сериозните ефекти на една бенигна забава

Призма - 20.05.2019

Да не се лажеме на самиот почеток, Песната на Евровизија или Евросонгот всушност е еден прилично застарен и скап концепт на телевизиска забава. Ама убав! Особено за државите што уште се наоѓаат во таканаречената транзиција.

Евросонг: Три минути за голема гордост

Deutsche Welle - 20.05.2019

Ако нашата песна го обедини европското жири, тажно е да не ги обедини нашите сограѓани низ светот. Коментар на Катерина Блажевска. Бидна и тоа. Се покажа дека кога имате добар производ, Папата не е единствениот кој со неговата посета може да ја ...

Евровизиска драма: Како се врши бодувањето и зошто дојде до пресврт во финишот?

Кајгана - 20.05.2019

Драматичниот финиш на годинашниот Избор за песна на Евровизија во кој до последна секунда не се знаеше победникот, збуни многу гледачи ширум Европа и светот. По гласањето на стручните жирија, Северна Македонија и Шведска беа на врвот на листата, а ...

Тамара со „Proud“ ни го донесе најдобриот евровизиски пласман досега

Н.Македонија - 20.05.2019

„Тамара, ти си наш победник, горди сме на тебе“, „Песно, кралице наша, нѐ направи среќни, за миг успеа да сплотиш многу луѓе, сите да дишеме заедно“, „Покажавме дека кога ќе ги оставиме настрана политичките расправања, знаеме и можеме достојно да ја ...

ТИЈАНА откри со кого ТАМАРА ќе снима дует

Слободен Печат - 20.05.2019

Тијана ja откри и ексклузивната вест дека Тамара ќе снима дует со Швеѓанецот. Тијана Дапчевиќ викендов беше гостинка во емисијата „Премиера – викенд специјал“ и зборуваше за учеството на нејзината сестра на Евровизија.

Тијана: Тамара ќе снима дует со Швеѓанецот

Фокус - 20.05.2019

Тијана Дапчевиќ откри ексклузивна информација во интервју на српската телевизија „Пинк“ и рече дека нејзината сестра и овогодишна претставничка на Македонија на Евровизија, Тамара Тодевска ќе снима дует со Швеѓанецот.

За Жељко Јоксимовиќ Тамара е победничка на Евровизија

Репортер - 20.05.2019

Српскиот пејач Жељко Јоксимовиќ напиша на „Твитер“ дека за него, македонската претставничка на Евровизија, Тамара Тодевска е вистинскиот победник на Евровизија. Македонија во најголем дел од гласањето беше прва на табелата.

Еве како се пресметуваат гласовите од публиката на Евровизија

+инфо - 20.05.2019

До 2008 година на Евровизија одлучуваа само гласовите на публиката од сите земји учеснички. Потоа, ова се смени кога некои држави одлучија да го повлечат своето учество поради тоа што неправедно соседи си делеле гласови меѓу себе.

Човекот што не ја чекаше Тамара на скопскиот аеродром

Република - 20.05.2019

Најретвитнато видео последниве 24 часа е она во кое репортерка на 1тв прашува граѓанин затекнат на скопскиот аеродром дали ја чека Тамара на враќање од Евровизија. Одговорот и реакцијата на новинарката е тема на коментари на илјадници на социјалните ...

ЛАЖНА ДРАМА НА ЕВРОВИЗИЈА: Пред неизвесната завршница беше јасно дека Холандија е победник- откриено што се случи со ...

Магазин - 20.05.2019

Инфаркт завршница на финалето на Евросонг; Холандија води, но Македонија и Шведска чекаат гласови од публиката. Тамара Тодевска е пред инфаркт а Швеѓанецот стиска палци, а Холанѓанецот крцка рацете… Тензија! Доколку сето ова го гледавте на ...

Прва изјава на Тамара после враќањето од Евровизија: „Отидовме, видовме, победивме!“

Убавина и Здравје - 20.05.2019

Тамара Тодевска вчеравечер се врати од Тел Авив каде го освои осмото место на Евровизија, а веднаш по пристигнувањето во Скопје беше пречекана со овации на скопскиот аеродром каде што кажа: „Отидовме, видовме, победивме!“.

ЛАЖНА ДРАМА НА ЕВРОВИЗИЈА: Многу пред „инфаркт“ завршницата се знаеше дека Холандија е победник!

Таратур - 20.05.2019

Инфаркт завршницата на финалната вечер од овогодинешното издание на Евровизија беше кулминација на целокупната манифестација која ги доведе до раб на нервен слом многумина обожаватели на пејачкото трио кое влезе во фотофиниш при гласањето – нашата ...

ЕВРОВИЗИЈА Е ГОЛЕМА ЛАГА: Победникот на Евровизија се знаеше, но не прославуваше- дознајте како е режирана целата драма ...

Курир - 20.05.2019

Инфаркт завршницата на Евровизија ги збуни речиси околу 200 милиони гледачи во последните минути од завршницата на Евровизија, Холандија води, Македонија и Шведска ги чекаат гласовите од публиката.

Дванаесет поени за Тамара, кец за менталитетот

Независен - 20.05.2019

До кога ќе кукаме дека некој друг ни е виновен за нашето чувство за пораз, дури и во моменти кога не сме поразени? Настапот на Тамара Тодевска е најдобриот пласман во историјата на нашето учество на „Евровизија“. Тоа е факт.

Ја спореди со Адел: За српскиот пејач Тамара Тодевска е победник на „Евровизија“

Вистина.мк - 20.05.2019

Се уште не запираат впечатоците и позитивните коментари за нашата претставничка на Евровизија, Тамара Тодевска. Таа не претстави со песната „Proud“, која ја изведе многу моќно и емотивно на музичката сцена.

ФОТО: „Proud“ ечеше на аеродром - Хана ја дочека Тамара, еуфорична атмосфера меѓу присутните

Press24 - 20.05.2019

Македонската пејачка и гордост Тамара Тодевска вчера синоќа се врати од Тел Авив по настапот за овогодинешната Евровизија, каде освои 8. место иако долго време беше и на првото место. Тамара беше опречекана од своите фанови и блиски, но најмногу ја ...

„Марија Шерифовиќ ми праќаше пораки“: Тијана Дапчевиќ разочарана го откри она што никој не го очекуваше!

Вистина.мк - 20.05.2019

Во емисијата „Премиера – Викенд специјал“, гости на Огњен Несторовиќ и Тијана Приц. Беше Тијана Дапчевиќ која зборуваше за учестовото на својата сестра тамара на Евровизија. Тамара беше на самиот врв кога гласовите на стручното жири беа во прашање, ...

(Видео) Царовска: Тамара е нашиот морален победник, нашата гордост

Макфакс - 20.05.2019

Министерката за труд и социјална политика Мила Царовска и заменик министерот за култура Владимир Лазовски, беа претставници на Владата кои вчера со граѓаните на нашата земја ја пречекаа Тамара Тодевска и нашиот тим кој настапи на Изборот на песна на ...

Цела Европа ги виде Илина и Мимоза: Ова е приказната за фотографијата на видеобимот зад Тамара

Магазин - 20.05.2019

Мимоза Петревска Георгиева, мајката на петнаесетгодишната Илина која има Даунов синдром за Женски магазин откри што всушност стои зад фотографијата на видеобимот која се појави додека нашата претставничка Тамара Тодевска настапуваше на Евровизија.

Тамара и тимот се вратија дома: Гордите фанови ги пречекаа на аеродром! (ФОТО)

Среќа.mk - 20.05.2019

Тамара Тодевска заедно со целиот тим влеравечер се вратија дома. На скопскиот аеродром ја пречекаа најблиските пријатели, семејството и фановите. Таа по пристигнувањето од Тел Авив, каде го освои осмото место , изјави дека е пресреќна.

Tамара не претстави гордо на „Евровизија“, а сега подготвува нешто со овој евровизиски претставник

Вистина.мк - 20.05.2019

Викендот зад нас беше полн со еуфорија, навивчка атмосфера, емотовен… Во сабота вечер се одржа 64 издание на Избор на песна на „Евровизија“ на кое по седум години учествуваше и нашата држава.

Тамара Тодевска го откри буџетот за Евровизија – Призна дека отишле за Тел Авив со скромна сума на пари

Убавина и Здравје - 20.05.2019

Пејачката Тамара Тодевска вчеравечер беше пречекана со овации на скопскиот аеродром од каде што веднаш се упати во 1тв каде што имаше отворено студио во нејзина чест и се дискутираше на тема Евровизија.

Србите лути, Италија благодарна: Кое е стручното евровизиско жири на Македонија?

Слободен Печат - 20.05.2019

Србија и српските ѕвезди јавно дадоа поддршка на Тамара Тодевска. Меѓу нив беа и Цеца, Марија Шерифовиќ, Јелена Карлеуша, Наташа Беквалац, Жељко Јоксимовиќ... По евровизиското финале едно е сигурно, соседна Србија навистина ни е лута поради тоа што ...

Евровизија приреди ЛАЖНА ДРАМА за Шведска и Македонија – еве како се знаеше дека Холандија ќе победи

Слободен Печат - 20.05.2019

Според аналитичарите, уште во моментот кога Холандија ги доби поените од телевоутинг, беше јасно дека ниту Македонија, ниту Шведска немаат шанси да го поразат нивниот претставник. Финишот на Евровизија беше вистински шок за претставниците на ...

И министри ја пречекаа Тамара (ВИДЕО)

Слободен Печат - 20.05.2019

Министерката за труд и социјална политика Мила Царовска и заменик министерот за култура Владимир Лазовски ја пречека Тамара Тодевска и тимоткој настапи на Изборот на песна на Евровизијата за 2019 година што се одржа во Тел Авив во Израел.

Тамара по враќањето : Се чувствувам како победник

Канал5 - 20.05.2019

Тамара Тодевска и нејзиниот тим околу полноќ беа пречекани од членовите на нивните семејства, бројни обожаватели и претставници на медиумите на Меѓународниот аеродром во Скопје. Тамара по пристигнувањето од Тел Авив , каде го освои осмото место , ...

Тамара и тимот дочекани на скопскиот аеродром: „Никој не доминираше повеќе од нас на Евровизија“

Press24 - 20.05.2019

По историскиот успех на Тамара Тодевска и „Горда“ на евровизискиот натпревар во Израел, таа како вистински победник беше пречекана на скопскиот аеродром, пренесе МИА. Видно возбудени, но и изненадени од срдечниот пречек насмевките на задоволство и ...

„Proud“ ечеше на скопскиот аеродром: Македонскиот тим се врати дома – еве ја еуфоричната атмосфера (фото)

Вистина.мк - 20.05.2019

Македонскиот евровизиски тим пристигна дома – се врати во Скопје. Веднаш по слетувањето на скопскиот аеродром ги пречекаа армија обожаватели кои гордо сакаа да ја споделат среќата со Тамара и со сите членови на македонскиот тим кои придонесоа да ...

Таткото на Тамара: „Не можев да се смирам, на Евровизија не и требаат гласовите на публиката!“

Вистина.мк - 20.05.2019

Велко Тодевски, таткото на пејачката Тамара Тодевска и поранешен професор по контрабас на Факултетот за музичка уметност во Скопје, пред камерата на ТВ 24 кои го посетија во семејниот дом, зборуваше за своето видување за настапот на својата ќерка, ...

Горди фанови ја дочекаа Тамара на аеродром по Евровизија - солзи и бура од емоции

Црнобело - 20.05.2019

Со ќеркичката Хана на раменици Тамара од срце ја отпеја „Proud“ за сите што нетрпеливо ја чекаа на аеродромот. Македонија го слави успехот на нашата музичка дива! Тамара Тодевска пристигна во Македонија од Тел Авив, а на аеродромот беше дочекана од ...

Тамара во челустите на политиката

CivilMedia - 20.05.2019

Пишува: Како излезе финалното гласање на гледачите на самата Евровизија е предмет, се чини, за друг вид, „немузички“ анализи. Но, целиот тој антиклимакс не го помати воодушевувањето за тоа како се претстави Северна Македонија во Тел Авив, ...

Тамара се врати – се чувствува како победник

Телма - 20.05.2019

На полноќ, семејството и фановите ја пречекаа Тамара Тодевска и нејзиниот тим, на скопскиот аеродром. Се фотографираше со сите, а потоа кратко се обрати и кажа дека нејзиниот резултат на годинешниот Евросонг, кој впрочем е и најдобар резултат на ...

Очекувавме повеќе, но среќна сум што ве направив горди, рече Тамара по пристигнувањето на Скопскиот аеродром

Сакам да кажам - 20.05.2019

Среќна сум што сите бевме обединети изминативе денови и што ве направив горди, кажа Тамара Тодевска вечерва по пристигнувањето на Меѓународниот аеродром Скопје. Тамара и нејзиниот евровизиски тим на аеродромот ја пречекаа стотина граѓани, ...

Тамара: Никој не доминираше повеќе од нас на оваа Евровизија

Фокус - 20.05.2019

45 мин не дишевме, не бевме свесни што ни се случува, рече претставничката на Македонија на овогодишната Евровизија, Тамара Тодевска, откако пристигна на Аеродромот во Скопје. Во кратка изјава за медиумите Тамара раскажа како ги доживеала оние ...

Тамара се врати во Скопје: Отидовме, видовме, победивме!

Фокус - 20.05.2019

Македонската ѕвезда Тамара Тодевска, која се пласираше на осмото место на Евровизија, вечерва на полноќ пристигна на скопскиот аеродром каде беше пречекана од голем број обожаватели и од членови на нејзиното семејство, нејзиниот сопруг и нејзината ...

Министерката Мила Царовска и заменик министерот за култура ќе ја пречекаат Тамара на аеродром

Фокус - 19.05.2019

Меѓу фановите кои ја чекаат Тамара Тодевска на аеродромот во Скопје е министерката за труд и социјална политика, Мила Царовска, како и заменик министерот за култура, Владимир Лазовски. -Два часа покажавме дека сме победници.

Мачка и ќеркичката Хана меѓу фановите на Тамара на аеродромот во Скопје

Фокус - 19.05.2019

Се зголемува бројот на фанови кои се собраа на скоспкиот аеродром каде ќе ја пречекаат претставничката на Македонија на овогодинешното издание на Евровизија, Тамара Тодевска. Авионот на Тамара од Тел Авив доцни веќе неколку часа, но треба да ...

Авионот на Тамара доцни поради јужен ветер на Скопскиот аеродром

Сакам да кажам - 19.05.2019

Авионот со кој Тамара Тодевска и евровизискиот тим треба да стигне во Скопје доцни поради силен јужен ветер. Тамара и нејзиниот тим од Тел Авив за Скопје лета со приватен авион. Од Меѓународниот аеродром Скопје ни рекоа дека поради силниот ветер ...

Тамара: Направивме добар резултат, иако искрено очекувавме повеќе

+инфо - 20.05.2019

Како ни се редеа 12-тките си викавме „што направивме”. Беше неизвесно, искрено ми е многу криво за двата бода со кои го испуштивме првото место од жирито. Никој не доминираше повеќе од нас таму. 45 минути бевме први.

Тамара пречекана од нејзината гордост на скопскиот аеродром

AKO - 20.05.2019

Среќна и задоволна што достоинствено ја претстави Македонија, но очекувала повеќе на светското музичко шоу. Тамара Тодевска по повеќечасовна драма со авионот на Туркиш Ерлајнс, кој поради ветрот не можеше да слета во Скопје и кружеше во воздушниот ...

Тамара слета во Скопје – ја пречекаа стотина фанови

Нова ТВ - 20.05.2019

Семејството, фанови и претставници на Владата ја пречекаа Тамара, нашата претставничка на Евровизија на скопскиот аеродром. Тамара го освои 8 место. Тамара пристигна на аеродромот Скопје Posted by MИА.mk on Недела, 19 мај ...

Тамара и нејзиниот тим пречекани од семејствата и обожавателите на скопскиот аеродром

Н.Македонија - 20.05.2019

Тамара Тодевска и нејзиниот тим беа пречекани од членовите на нивните семејства, бројни обожаватели и претставници на медиумите на Меѓународниот аеродром во Скопје, каде што вечерва се вратија по успешниот настап на Изборот за песна на Евровизија.

Ова е прв пат да навивам против мојата држава!

Република - 19.05.2019

Лудилото по вчерашното шоу на Евросонг со сета сила ја тресе македонската јавност денеска. Едните слават морална победа, другите се ситат што Тамара на крајот беше далеку од „пехарот“. Оние најжестоките, си најдоа виновници во дијаспората, па онака, ...

Се подготвува пречек за Тамара на скопскиот аеродром

Фокус - 19.05.2019

Новинарски екипи на скопскиот аеродром го чекаат пристигнувањето на Тамара Тодевска, македонската претставничка на Евровизија, која го освои најдобриот пласман до сега. Се очекува Тамара да пристигне во секој момент од Тел Авив.

Ексклузивно гостување на Тамара во 1ТВ веднаш по пристигнувањето од Евровизија (ВИДЕО)

1tv - 20.05.2019

Нашата евровизиска претставничка Тамара Тодевска директно од Меѓународниот аеродром Скопје пристигна во студиото на 1ТВ каде беше оргинизирано специјално отворено студио по повод историскиот пласман на нашата земја.

БМЈ Медиа Груп и 1ТВ и донираат 10.000 евра на Тамара за почеток на интернационална кариера

1tv - 20.05.2019

Менаџментот на БМЈ Медиа Гроуп и 1ТВ и Бојан Јовановски донесоа одлука за донација од 10. 000 евра која ќе и биде доделена на нашата евровизиска претставничка Тамара Тодевска и истата стапува со сила веднаш.

10.000 евра донација за Тамара од БМЈ Медиа груп

Женски магазин - 20.05.2019

Менаџментот на БМЈ Медиа груп и „1ТВ“ одлучи на Тамара Тодевска да ѝ донира 10.000 евра, средства кои нашата поп-ѕвезда би ги искористила за голема интернационална кариера. Од БМЈ Медиа груп ги повикаа и останатите општествено одговорни компании да ...