TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

„Блумберг“: Кина прикажувала лажни бројки на заразени и смртни случаи од коронавирус

Опсервер - 02.04.2020

– Кина криела за големината на епидемијата во земјата и прикажувала некомплетни бројки на заразени и смртни случаи, се дознава од извештај на американските разузнавачи, јави синоќа „Блумберг“.

УТРИНСКА ПОШТА: Штајнмајер повика на вистински сојуз, германската авијација транспортира италијански и француски ...

CivilMedia - 02.04.2020

Бројот на инфекции со КОВИД-19 во САД порасна на над 200.000, а глобалната стапка достигна 1 милион. Во светот се пријавени над 900.000 случаи на КОВИД-19, со повеќе од 45.000 смртни случаи.

Во светот има 900 000 заразени и 45 000 починати од коронавирус

Канал5 - 01.04.2020

Бројот на заразени со коронавируси во светот се зголемува од минута во минута, достигнувајќи 911.308, додека бројот на загинати се искачи на 45.497, покажуваат податоците на американскиот универзитет Џон Хопкинс.

Најцрн ден во Британија: Над 500 починати во последното деноноќие

Канал5 - 01.04.2020

Со петстотини смртни случаи во еден ден, најголем број од избувнувањето, а по смртта на 13-годишно дете, коронавирусот драматично се забрзува во Велика Британија, бидејќи се слушаат критики за недостаток на тестови за персоналот во итни случаи.

Франција/Ковид-19: За 24 часа 509 нови смртни случаи, повеќе од 6.000 лица на интензивна нега

Сител - 01.04.2020

Во најновиот извештај за епидемијата со Ковид -19 во Франција за изминатите 24 часа, стои дека има нови 509 смртни случаи, а 6.107 лица се на интензивна нега. Жером Саломон, генералниот директор за здравство, објави дека од 1 март се регистрирани ...

Во СЗО силно загрижени од ескалацијата на коронавирусот – ќе достигне милион заразени и 50.000 починати

+инфо - 01.04.2020

Светската здравствена организација денеска предупреди дека има речиси експоненцијална прогресија на пандемијата предизвикана од новиот коронавирус, додека бројот на смртните случаи се зголеми за повеќе од двојно за една недела во светот.

Во Италија уште еден црн ден : 727 за последните 24 часа

Канал5 - 01.04.2020

Во Италија починаа 727 луѓе во последните 24 часа.Пријавени се 4782 нови случаи на заразени со коронавирус. Досега се пријавени 110.574 случаи на коронавирус. Во моментов, 80.572 луѓе се позитивни за коронавирус, а 16.847 се излечени.

Нови 727 смртни случаи во Италија за 24 часа

Макфакс - 01.04.2020

Во Италија од коронавирус починаа 727 луѓе во последните 24 часа. За едно деноноќие пријавени се 4.782 нови случаи на заразени со вирусот. Досега во земјата биле заболени 110.574 лица. Во моментов, 80.572 луѓе се позитивни за коронавирус, додека ...

Во Србија нови пет смртни случаи од Ковид-19, досега вкупно 28

Макфакс - 01.04.2020

Во Србија, во последните 24 часа регистрирани се нови 160 лица заразени со коронавирус и пет нови смртни случаи, објавија денеска здравствените власти. Досега има 1.060 инфицирани и 28 починати.

Во Србија регистрирани 160 нови случаи, пет смртни случаи, вкупно заразени 1060 лица и 28 починати

Курир - 01.04.2020

Во Србија во изминативе 24 часа се зголемува бројот на тестирни лица и од 810 новотестирани, позитивни на коронавирусот се 160 лица, со што од 4371 тестирани вкупниот број на заразени со коронавирус се искачи на 1060 лица, изјави на денешната прес ...

САД предупредуваат на можни 240.000 смртни случаи, Германија на пат да ја надмине Кина

Глас на Америка - 01.04.2020

Здравствените лица се надеваат оти бројката нема да биде толку висока, но, оти Американците треба да се подготват за тоа Шпанија денес објави дека го надминала бројот на 100.000 случаи на коронавирус, веднаш зад САД и Италија според бројот на ...

Нови 727 починати од коронавирус во Италија: Бројот на заразени лица е во пораст

Локално - 01.04.2020

Во Италија се регистрирани 727 нови смртни случаи во последните 24 часа, што е намалување од 110 од завчера. Со ова вкупниот број на смртни случаи во таа земја се зголемил на 13.155. Италијанските лекари изразија надеж, со оглед на вчерашните ...

Бројот на починати во Франција се зголемува три дена по ред

Макфакс - 01.04.2020

Француските здравствени служби објавија нови 499 смртни случаи од коронавирус, со што бројот достигна 3.523. Трет ден по ред бројот на починати се зголемува во Франција, која веќе трета недела е блокирана во обид да го забави ширењето на вирусот.

ИМААТ НАД 5.000 НОВИ СЛУЧАИ: Германија може да ја надмине Кина

Фактор - 01.04.2020

Германија e на пат да ја надмине Кина по бројот на заразени со коронавирусот. Здравствените лица во Германија објавија дека има околу 5.500 нови случаи, со што државата е на пат за кусо време да ја надмине Кина.

Сезонскиот и свинскиот грип во Македонија лани однеле 20 животи

Н.Македонија - 01.04.2020

Дали бројот на смртните случаи од коронавирусот во Европа е толку драматичен и дали тој може да се спореди со регистрираните смртни случаи поради компликации од сезонски или свински грип, на пример, е прашањето што се поставува во јавноста уште од ...

Белгија регистрира нови 1.189 случаи на заразени со коронавирусот

Курир - 01.04.2020

Здравствените власти на Белгија соопштија дека во последните 24 часа се регистрирани нови 1.189 случаи на заразени со коронавирусот во земјата, јави дописничката на МИА од Брисел. Вкупниот број потврдени случаи се зголеми на 13.964, од кои 58 отсто ...

Во Албанија нови 16 случаи со Ковид- 19, вкупно 259 лица

Курир - 01.04.2020

Во Албанија во последните 24 часа дијагностицирани се нови 16 случаи со „Ковид- 19“, со што бројот се зголеми на 259 лица. -Во последните 24 часа се тестирани 152 сомнителни, од кои се потврдени 16 нови случаи на „Ковид-19“.

Во Франција починаа над 500 луѓе за еден ден

Република - 01.04.2020

Француските власти вчера соопштија дека во последните 24 часа вирусот одзел 499 животи, што е најголем број на смртни случаи во земјата досега. Со тоа, вкупниот број на смртни случаи од коронавирусот се искачи на 3.523.

Србија ја престигна Грција по новооткриени случаи со Ковид-19

Мета - 01.04.2020

На балканската црна листа за заразени и починати од новиот корона вирус, претпладнево, исто како и во изминатите неколку денови, први беа Романија и Турција. Но, погледнато по бројката на новооткриени случаи во период од 24 часа, од досегашното ...

Колку е возраста битен фактор во битката со ковид-19

Н.Македонија - 01.04.2020

Првата сеопфатна студија за смртноста и хоспитализациите во Кина предизвикани од коронавирусот детално покажува колку е повисок ризикот кај постарите пациенти со ковид-19. Анализата открива дека додека вкупната стапка на смртност кај потврдените ...

Седум нови случаи на коронавирус во Куманово

Кумановски м. - 04.04.2020

Седум нови случаи позитивни на коронавирус се регистрирани изминатото деноноќие во Куманово. Од нив шест од Куманово и едно лице од Општина Липково, велат од Центарот за јавно здравје. Најмладиот од нив има 27 години, највозрасниот 70, но нема нови ...

Бројката на заразени со Ковид – 19 во светот порасна за 73.783 лица

Мета - 01.04.2020

Бројката на заразени со новиот корона вирус во целиот свет претпладнево изнесува 860.793, што е за 73.783 лица повеќе од вчера претпладне, покажува бројчаникот на американскиот универзитет „Џонс Хопкинс“ , којшто од почетокот на избивањето на ...

Иран меѓу најпогодените со 3.000 смртни случаи од коронавирусот

Кумановски м. - 01.04.2020

Иранските власти соопштија дека 138 смртни случаи на коронавирус се регистрирани последниот ден, со што вкупната бројка на смртни случаи според официјалниот биланс на земјата изнесува 3.000. Иран е една од земјите најтешко погодени од пандемијата.

Бројот на починати од Ковид-19 во Европа се искачи над 30.000

Макфакс - 01.04.2020

Европа изгуби над 30.000 животи во пандемијата на новиот коронавирус Ковид-19, од кои повеќе од една третина се во Италија, пренесува АФП. Пред само четири дена, црниот биланс во светот беше 30.000, што покажува колку брзо се зголемуваат смртните ...

Најцрн ден за Франција, починаа над 500 луѓе за еден ден

Кумановски м. - 01.04.2020

Француските власти вчера соопштија дека во последните 24 часа вирусот одзел 499 животи, што е најголем број на смртни случаи во земјата досега. Со тоа, вкупниот број на смртни случаи од коронавирусот се искачи на 3.523.

Шпанија го надмина бројот од 100.000 заразени од коронавирусот

Слободен Печат - 01.04.2020

Во Шпанија се потврдени 102.136 заболени и најголемиот дневен пораст на смртни случаи поврзани со коронавирусот, според најновите информации споделени од нивното министерство за здравство.

Сезонскиот грип би можел да ја реши мистеријата за страдањето на Италија

Н.Македонија - 01.04.2020

Италија се соочува со недоумица околу пандемијата, прашувајќи се како држава со 60 милиони жители има повеќе смртни случаи од која било друга земја, пишува Блумберг. Можен траг за одговорот претставуваат добрите вести од сезоната на грип, во која ...

ВАЖНИ ВЕСТИ ОД ИТАЛИЈА: Опаѓа бројот на заболени!

Магазин - 01.04.2020

Раководителот на италијанскиот институт за здравство, д-р Силвио Брусаферо, рече дека инфекцијата со коронавирус го достигнала својот врв во земјата и оти треба да започне да бележи пад на нови случаи.

Франција/Ковид-19: За 24 часа 449 смртни случаи

4NEWS - 01.04.2020

Во Франција во изминатите 24 часа се регистрирани нови 449 смртни случаи од Ковид-19 што е најголем број досега во еден ден. Од почетокот на пандемијата на 1 март, регистрирани се вкупно 3.523 смртни случаи,и 52.128 ...

Франција: За 24 часа 449 смртни случаи од коронавирус

А1 On - 31.03.2020

Во Франција во изминатите 24 часа се регистрирани нови 449 смртни случаи од Ковид-19 што е најголем број досега во еден ден. Од почетокот на пандемијата на 1 март, регистрирани се вкупно 3.523 смртни случаи,и 52.128 заразени, јави дописникот на МИА.

КОРОНАВИРУС: Состојба на ден 31.3.2020 во Македонија, нови 2 смртни случаи

Пулс24 - 31.03.2020

Бројката на регистрирани заразени се искачи на 329, со што кривата пак зазеде поостар правец на искачување. Денеска има уште два регистрирани смртни случаеви поврзани со оваа пандемија, со вкупна бројка од 9 досега.

Бројот на починати во САд го надмина бројот на жртвите во Кина

Канал5 - 31.03.2020

Вкупниот број на смртни случаи од коронавирус во САД ги надмина бројот на загинати во Кина. Во Кина досега се пријавени 3305 смртни случаи од Ковид-19, а смртните случаи денес во Соединетите држави достигна 3424 лица, пренесува ДВ.

Уште еден тажен ден во Италија: Во последното деноноќие починале 837 лица

Канал5 - 31.03.2020

Во Италија во последните 24 часа загинале 837 луѓе од коронавирус.Пријавени се 4023 нови случаи на зараза. Досега се пријавени 105.792 случаи на заболени со коронавирус. Вкупниот број загинати сега е 12.428 лица.

Во последните 24 часа во Франција регистрирани се нови 449 смртни случаи

Слободен Печат - 31.03.2020

Франција од почетокот на пандемијата на 1 март, регистрира 35323 смртни случаи, притоа официјално се регистрирани вкупно 52128 заразени во Ковид-19, јави дописникот на МИА. Во последните 24 часа се регистрирани нови 449 смртни случаи.

Вкупната стапка на смртност од ковид-19 е 0,66%, вели нова, сеопфатна студија

МКД - 31.03.2020

Првата сеопфатна студија за починатите и хоспитализираните пациенти во континентална Кина покажува колку голем фактор е возраста. Првата сеопфатна студија за починатите и хоспитализираните од ковид-19 во Кина детално го открива зголемувањето на ...

Два нови смртни случаја од корона во земјава

Алсат-М - 31.03.2020

Алсат неофицијално дознава дека како резултат на вирусот „Ковид-19“ во последните 24 часа во земјава се регистрирани уште два смртни случаја. Со тоа вкупниот број на починати од коронавирусот до денес се искачи на ...

Италија: Бројот на смртни случаи 12.428

А1 On - 31.03.2020

Бројот на смртни случаи од новиот коронавирус во Италија се зголеми за 837 на 12.428, соопшти денеска Агенцијата за цивилна заштита. Бројот на новозаразени е зголемен за 4.053 во однос на вчерашните 4.050, со што вкупниот број на заразени од ...

Пеколни 6 часа во Њујорк: На секои 2,9 минути умирал пациент со коронавирус

Макфакс - 31.03.2020

Бројот на смртни случаи меѓу заразените со Ковид-19 во Њујорк во понеделникот попладне се искачи на 914 за шест пеколни часа во кои починале 124 луѓе, односно по еден на секои 2,9 минути, пренесува „Њујорк пост“.

Најтежок ден во Србија: Седум смртни случаи, 115 нови заразени

360 степени - 31.03.2020

Србија денеска го забележа најтешкиот тен во справувањето со коронавирусот. Има седум нови смртни случаи – вкупно 23, и 115 нови заразени, соопшти директор на клиниката за Инфективни болести на Клиничкиот центар во Белград, Горан Стевановиќ, јавува ...

САД: Бројот на смртни случаи од коронавирус над 3.390

А1 On - 31.03.2020

Во САД се регистрирани 3.393 смртни случаи поврзани со новиот коронавирус, што е над бројот на смртни случаи во Кина. Таа цифра ги става на третото место во светот зад Италија и Шпанија, јавија американски медиуми.

Шпанија воведе општ карантин - забрането движење за сите, освен за лекарите, полицијата и војската

Press24 - 31.03.2020

Шпанија воведе општ карантин. Дозволено е движење само на лекарите, војската и полицијата. Во Шпанија за време на ноќта од последици од коронавирус починале 849 лица, што е најголем број случаи за 24 часа од почетокот на епидемијата.

Зошто Италија има толку многу жртви од коронавирусот

Н.Македонија - 31.03.2020

Италија е една од најпогодените земји во светот од пандемијата на коронавирусот. Владата во Рим одговори со строги карантински мерки како што се зголемуваше бројот на заразени лица, но експертите ги загрижува и високиот број жртви од ковид-19, кој ...

Турција и Романија балкански рекордери по порастот на новозаразените и починатите

Мета - 31.03.2020

Според најновите податоци од американскиот универзитет „Џонс Хопкинс“ , којшто од почетокот на избивањето на епидемијата со новиот корона вирус секојдневно ги следи и ги прикажува податоците во светот, во изминатово деноноќие најголемите порасти на ...

За 24 часа нови 63.270 заболени од Ковид-19 во светот

Мета - 31.03.2020

За само 24 часа, бројката на случаи на Ковид-19 во светот се искачи за 63.270 и претпладнево изнесува 787.010 случаи, покажува бројчаникот на американскиот универзитет „Џонс Хопкинс“ , којшто од почетокот на избивањето на епидемијата секојдневно ги ...

УТРИНСКА ПОШТА: Тестирање на вакцина за коронавирус во септември, неизбежна рецесија, креативна колумбиска полиција, ...

CivilMedia - 31.03.2020

Тестирање на вакцина врз луѓе за коронавирусот ќе започне во септембри. Фармацевтската куќа Џонсон & Џонсон открива дека тестирањето на нивната експериментална вакцина за КОВИД-19 врз луѓе ќе започне во септември и дека за итни потреби би можела да ...

Шпанија воведе општ карантин: Забрането е движење за сите освен за докторите, војската и полицијата!

Точка - 31.03.2020

Шпанската влада денес одлучи да биде воведен општ карантин поради пандемијата на коронавирусот во земјата. Шпанската влада воведе поостри мерки за борба против новиот коронавирус со кои се забранува движењето на луѓето со цел да се спречи ширењето ...

Шпанија воведе општ карантин: Забрането е движењето за сите, освен за полицијата, лекарите и војската

Слободен Печат - 31.03.2020

За 24 часа регистрирани се нови 9.222 случаи на инфицирани лица. Шпанската Влада денеска ги воведе најстрогите мерки од почетокот на епидемијата во земјата и воведе целосна забрана за движење.

Шпанија воведе општ карантин: Забрането движење за сите освен за лекарите, војската и полицијата!

Локално - 31.03.2020

Шпанија воведе општ карантин. Само на лекарите, војската и полицијата им е дозволено да се движат. Во Шпанија, 849 луѓе починале од инфекција на коронавирусот во текот на ноќта, што е најголем број на смртни случаи за 24 часа од почетокот на ...

Откако за 24 часа починаа 849 лица од корона – Шпанија во карантин

Expres - 31.03.2020

Во шпанија е забележан рекорден број на починати во изминатото денонокие, по што во оваа земја е прогласен општ карантин. Новиот црн рекор де 849 починати, а бројот на смртни случаи од епидемијата е 8..189, во однос на 7.340 од понеделникот.

ШПАНИЈА ВОВЕДЕ ОПШТ КАРАНТИН: Забрането движење на СИТЕ, освен на лекари, војска и полиција!

Магазин - 31.03.2020

Шпанија воведе општ карантин низ целата земја. Само лекарите, војската и полицијата е дозволено да се движат во Шпанија. Во Шпанија, 849 луѓе починаа од инфекција од вирусот корона, што е најголем број на смртни случаи за 24 часа од избувнувањето.