TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Србија, Грција и Црна Гора интензивно работат на поставувањето „паметни броила“, во Македонија тоа ќе се случи во ...

Слободен Печат - 08.12.2023

„Електродистрибуција Србија“ забрзано почнува да воведува паметни броила за отчитување на потрошувачката на електрична енергија во домаќинстват, набавка и поставување на 7,3 милиони паметни броила за струја на сите потрошувачи на низок напон во ...

Пристап до мрежа – нова ставка во сметките за струја од 1ви јануари

Канал5 - 08.12.2023

Пристап до мрежа – ова е новата ставка во сметките за електрична енергија, која ќе се воведе од јануари догодина. Ставката ќе биде покрај онаа за мрежарина, најави првиот регулатор Бислимовски во интервју за „Независен“.

Нема евтина струја преку ден за сите – граѓаните реагираат. Од 1 јануари нова цена на струјата со нова ставка

Алфа - 08.12.2023

177 илјади домаќинства ќе треба да почекаат за да готват, перат и завршуваат домашни обврски на дневна евтина тарифа . Универзалниот снабдувач требаше да промени 420 струјомери, а до сега тоа се случило кај 243 илјади домаќинства, открива првиот ...

ВОВЕДУВАЊЕТО НА ЕВТИНАТА ТАРИФА СЕ ПРАВИ ПО ИСТИОТ РЕДОСЛЕД КАКО УКИНУВАЊЕТО: Корисниците на кои први им се укинала ...

Скопје инфо - 08.12.2023

Броилата на кои први им се укинала евтината тарифа, сега први добиваат евтина тарифа. Ниту еден корисник нема да биде оштетен. До крајот на месецот сите броила ќе бидат сетирани на новата евтина тарифа, освен тие кои се недостапни како: броила во ...

На сметките за струја ќе има нова ставка – Пристап до мрежа: Интервју со Марко Бислимоски

Независен - 08.12.2023

Новата цена на струјата се „крчка“, а веќе наредната недела ќе биде соопштена од страна на Регулаторната комисија за енергетика. Првиот човек на РКЕ, Марко Бислимоски, за Независен открива дека во сметките се подготвува нова ставка, Пристап до ...

ДИСКРИМИНИРАНИ СЕ ДОМАЌИНСТВАТА ШТО НЕ МОЖАТ ДА ЈА КОРИСТАТ ЕВТИНАТА ТАРИФА! Нема оправдание за ЕВН, имаше доволно ...

+инфо - 07.12.2023

Дискриминациска е практиката на ЕВН Македонија со воведувањето на евтина дневна тарифа. Имаа доволно време да ги направат потребните подготовки за сите домаќинства. Не знам зошто ги толерира Регулаторна комисија за енергетика - оцени ...

Воведувањето дневна евтина тарифа значи двојно поевтина цена на електрична енергија, вели Ковачевски

ТВ21 - 07.12.2023

Граѓаните плаќаат субвенционирана цена на електрична енергија во нашата држава благодарение на субвенциите коишто ги обезбедува Владата од буџетот, истакна претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Димитар Ковачевски кој денеска ...

Бислимовски : Не е исклучена можноста за зголемување на цената на струјата, но ако се држиме до домашното производство ...

ММС - 07.12.2023

Претседателот на РКЕ Марко Бислимовки на тв гостување вчера истакна дека не се исклучува можноста за зголемување на цената на струјата, но дека место за паника нема. Тој додаде дека во однос на снабдувањето со електрична енергија според податоците ...

Воведувањето дневна евтина тарифа значи двојно поевтина цена на електрична енергија, вели Ковачевски

Бизнис Вести - 07.12.2023

Граѓаните плаќаат субвенционирана цена на електрична енергија во нашата држава благодарение на субвенциите коишто ги обезбедува Владата од буџетот, истакна претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Димитар Ковачевски кој денеска ...

Воведувањето дневна евтина тарифа значи двојно поевтина цена на електрична енергија, вели Ковачевски

Сител - 07.12.2023

Граѓаните плаќаат субвенционирана цена на електрична енергија во нашата држава благодарение на субвенциите коишто ги обезбедува Владата од буџетот, истакна претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Димитар Ковачевски кој денеска ...

Воведувањето дневна евтина тарифа значи двојно поевтина цена на електрична енергија, вели Ковачевски

Во Центар - 07.12.2023

Граѓаните плаќаат субвенционирана цена на електрична енергија во нашата држава благодарение на субвенциите коишто ги обезбедува Владата од буџетот, истакна претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Димитар Ковачевски кој денеска ...

КОВАЧЕВСКИ: Јасна стратегија, јасен резултат – граѓаните сега имаат двојно поевтина струја со нашето воведување на ...

Денешен - 07.12.2023

Граѓаните плаќаат субвенционирана цена на електрична енергија во нашата држава благодарение на субвенциите коишто ги обезбедува Владата од буџетот, истакна претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Димитар Ковачевски кој денеска ...

Дневна евтина тарифа значи двојно поевтина цена на струјата, вели Ковачевски

4NEWS - 07.12.2023

Премиерот Димитар Ковачевски денеска истакна дека граѓаните плаќаат субвенционирана цена на струјата во нашата држава благодарение на субвенциите коишто ги обезбедува Владата од буџетот. Ковачевски вели дека на секоја сметка која што граѓаните ја ...

Воведувањето дневна евтина тарифа значи двојно поевтина цена на електрична енергија, вели Ковачевски

Курир - 07.12.2023

Ковачевски посочи дека на секоја сметка која што граѓаните ја добиваат од универзалниот снабдувач, а тоа е ЕВН точно е наведено во кој опсег колку електрична енергија трошат и колку е субвенцијата од државниот буџет.

Воведувањето дневна евтина тарифа значи двојно поевтина цена на електрична енергија, вели Ковачевски

А1 On - 07.12.2023

Граѓаните плаќаат субвенционирана цена на електрична енергија во нашата држава благодарение на субвенциите коишто ги обезбедува Владата од буџетот, истакна претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Димитар Ковачевски кој денеска ...

На сметките за струја ќе има нова ставка – Пристап до мрежа, нов трошок за граѓаните!

Zoom - 08.12.2023

Пристапот кон мрежа кај домаќинствата ќе биде минимален, три-четири евра и тој ќе се плаќа месечно. Но, за сметка на тоа ќе се намали мрежарината, вели претседателот на Регулаторната комисија за енергетика, Марко Бислимоски во интервју за ...

На сметките за струја ќе има нова ставка

24 Вести - 08.12.2023

Новата цена на струјата се „крчка“, а веќе наредната недела ќе биде соопштена од страна на Регулаторната комисија за енергетика. Првиот човек на РКЕ, Марко Бислимоски, за „Независен“ открива дека во сметките се подготвува нова ставка, Пристап до ...

До крајот на годината над 90% од потрошувачите ќе имаат евтина тарифа

еМагазин - 08.12.2023

Броилата на кои први им се укинала евтината тарифа, сега први добиваат евтина тарифа и ниту еден корисник нема да биде оштетен. „До крајот на месецот сите броила ќе бидат сетирани на новата евтина тарифа, освен тие кои се недостапни како: броила во ...

До крајот на месецов сите броила ќе бидат сетирани на новата евтина тарифа

Нетпрес - 08.12.2023

Воведувањето на евтината тарифа се прави по истиот редослед како укинувањето. Неделата на отчитување на корисникот е усогласена со периодот на сетирање на броилата. Броилата на кои први им се укинала евтината тарифа, сега први добиваат евтина тарифа.

Корисниците на кои први им се укинала евтината тарифа, сега први добиваат евтина тарифа

Локално - 08.12.2023

Броилата на кои први им се укинала евтината тарифа, сега први добиваат евтина тарифа. Ниту еден корисник нема да биде оштетен. До крајот на месецот сите броила ќе бидат сетирани на новата евтина тарифа, освен тие кои се недостапни како: броила во ...

Корисниците на кои први им се укинала евтината тарифа, сега први добиваат евтина тарифа

Фокус - 08.12.2023

Броилата на кои први им се укинала евтината тарифа, сега први добиваат евтина тарифа. Ниту еден корисник нема да биде оштетен. До крајот на месецот сите броила ќе бидат сетирани на новата евтина тарифа, освен тие кои се недостапни како: броила во ...

Ниту еден корисник нема да биде оштетен: Оние на кои први им се укинала евтината тарифа, сега први ќе ја добијат

Lider - 08.12.2023

Во јавноста почнаа да кружат многу шпекулации околу воведувањето евтина струја, но реалноста е едноставна: Ниту еден корсник нема да биде оштете . Поточно, корисниците на кои први им се укинала евтината тарифа, сега први добиваат евтина тарифа.

Воведувањето на евтината тарифа е по редослед: Корисниците на кои први им се укинала, сега први ја добиваат

Курир - 08.12.2023

Бислимовски потенцираше дека екипите на ЕВН не можат одеднаш да ги сетираат сите броила и додаде дека ниту еден граѓанин нема да биде оштетен, алудирајќи на сметките. Броилата на кои први им се укинала евтината тарифа, сега први добиваат евтина ...

Корисниците на кои први им се укинала евтината тарифа, сега први добиваат евтина тарифа

Либертас - 08.12.2023

Броилата на кои први им се укинала евтината тарифа, сега први добиваат евтина тарифа. Ниту еден корисник нема да биде оштетен. До крајот на месецот сите броила ќе бидат сетирани на новата евтина тарифа, освен тие кои се недостапни како: броила во ...

ВОВЕДУВАЊЕТО НА ЕВТИНАТА ТАРИФА Е ПО РЕДОСЛЕД Корисниците на кои први им се укинала, сега први ја добиваат

+инфо - 08.12.2023

На сетирањето на броилата на евтина тарифа се работи секојдневно, а на секое броило сетирано од овластените стручни екипи ќе појавува опцијата Т1 за висока тарифа и Т2 за евтина тарифа. Така, секој потрошувач ќе може точно да види на која тарифа е ...

На сметките за струја ќе има нова ставка – пристап до мрежа

Република - 08.12.2023

Првиот човек на Регулаторната комисија за енергетика Марко Бислимоски за „Независен“ открива дека во сметките за електрична енергија се подготвува нова ставка, Пристап до мрежа, која ќе биде покрај постојната за мрежарина.