TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Хаос на масовно тестирање во Шангај. Снимката е отстранета, властите се обидоа да го прикријат сето тоа!?

Во Центар - 24.11.2020

Многу видеа исчезнаа, а државните медиуми не известуваа за хаосот, велејќи дека околу 16 000 луѓе биле тестирани преку ноќ. Голем број позитивни тестови на аеродромот Пудонг во Шангај предизвикаа масовно тестирање на илјадници луѓе.

ВИДЕО: Хаос на аеродромот во Шангај, терстирањето за ковид-19 излезе од контрола

Слободен Печат - 23.11.2020

На видеата што се појавија на социјалните мрежи, полицајци во заштитни одела им викаат на луѓето и ги присилуваат во затворен простор на аеродромот во Шангај каде што беше спроведено тмасовно тестирање за коронавирус.

КОРОНА ВО ФРАНЦИЈА: Помалку од 4.500 заразени, но 500 мртви

Локално - 23.11.2020

САМО 4.452 нови случаи на коронавирус се регистрирани во понеделникот во Франција, но бројот на смртни случаи се зголемил за дури 500! Бројот на пациенти на хоспитализација е намален за 73 на 31.481, а бројот на пациенти на реанимација за 55 на ...

Починаа 35 лица од Ковид 19, новозаболени 387 лица од 1176 тестирани

Канал5 - 23.11.2020

Уште 35 луѓе ја загубија битката со ковид 19 – најмногу, десетмина од Скопје. Денешниот биланс е уште една потврда за сериозноста на состојбата. Во јавноста веќе се појавуваат и сведоштва дека се потешко се стига до кревет во болниците.

Ковид-19 во Скопје: Општина Гази Баба со најмногу активни случаи

360 степени - 23.11.2020

На територијата во Скопје од почетокот на епидемијата досега се регистрирани 24 109 случаи со ковид, од нив во моментов активни се 9 837. По општини најмногу случаи има во Гази Баба, вкупно 1 474 активни случаи, а уште четири други општини се со над ...

Во Грција регистрирани 1.388 нови случаи, починаа 84 лица од Ковид-19

Независен - 23.11.2020

Намален е бројот, како на новозаразени, така и на смртни случаи во Грција во изминатите 24 часа, според официјалните податоци соопштени на редовната прес конференција во Министерството за здравство на Грција, јави дописничката на МИА од Атина.

Во Скопје 174 нови случаи на коронавирус – пет општини со над 1.000 активни случаи

ТВ21 - 23.11.2020

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1176 тестирања, а регистрирани се 387 нови случаи на ковид-19. Во Скопје денеска се регистрирани 174 случаи на коронавирус.

Во Босна и Херцеговина висок број починати од Ковид-19, дури 66, новозаразени 547

Независен - 23.11.2020

Во Босна и Херцеговина во последните 24 часа тестирани се само 1.390 примероци на корона вирус, од кои позитивни се 547. Но, починаа 66 пациенти со Ковид-19. Во Федерацијата тестирани се 983 примероци, а 362 биле позитивни на вирусот.

35 лица ја изгубија битката со коронавирусот

ТВ21 - 23.11.2020

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1176 тестирања, регистрирани се 387 нови случаи на ковид-19, а оваа битка ја изгубија 35 лица. Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на ...

Скопје има најмногу заразени со коронавирус - пет општини со над 1000 активни случаи

Press24 - 23.11.2020

Министерството за здравство денеска соопшти дека во изминатите 24 часа регистрирани се 387 новозаразени со коронавирус, а во изминатите 24 часа 35 пациенти починале, додека 528 оздравеле. Најмногу заразени во моментов има во Скопје каде има 9837 ...

Србија: Регистрирани 5.067 нови случаи на Ковид-19, починале 38 лица

Канал5 - 23.11.2020

Според последните податоци, во Србија се регистрирани 5.067 нови случаи на коронавирусо а починале 38 лица. Во последните 24 часа се тестирани 15.601 примерок а на респиратори моментално се наоѓаат 216 пациенти.

Повторно десетмина починати од коронавирус во Скопје, близу 10.000 луѓе се заразени во главниот град

А1 On - 23.11.2020

Уште десет пациенти од Скопје, на возраст од 46 до 79 години, ја загубиле битката со коронавирусот во изминатите 24 часа, со што е израмнет досегашниот црн рекорд на смртни случаи во главниот град во едно деноноќие, покажуваат последните податоци на ...

Скопје со најмногу заразени од коронавирус, пет општини имаат над 1.000 активни случаи

Вечер Прес - 23.11.2020

Главниот град Скопје е најголемото жариште на коронавирусот со активни 9837 пациенти, а потоа следат Тетово со 989, Прилеп 965 и Куманово 940 активни случаи. Министерството за здравство денеска соопшти дека во изминатите 24 часа регистрирани се 387 ...

Србија повторно со повеќе од 5.000 заразени, починаа 38

Независен - 23.11.2020

СПоред последните информации, во Србија регистрирани се 5.067 нови случаи со корона вирус, а починаа 38 пациенти. Тестирани се 15.601 примерок, а а респиратор има 216 пациенти. Во болница се лекуваат 6.329 заболени, а стапката на смртност е 0,98 ...

Повеќе од 50.000 смртни случаи од коронавирус во Италија

Локално - 23.11.2020

Италија, првата земја во Европа погодена од епидемијата на коронавирус минатата пролет, го надмина прагот на 50.000 смртни случаи од Ковид-19, соопштија властите. Во таа земја, во последните 24 часа починале 630 лица, така што вкупниот број на ...

Кој македонски град има најмалку активни случаи на коронавирусот?

Фактор - 23.11.2020

Пехчево е град со најмалку активни случаи на коронавирус, може да се види од извештајот на Министерството за здравство. Во оваа општина има 24 активни случаи. Македонски Брод има 31 активен случај, а Кратово 70, додека Крушево 71.

Нови 547 случаи на коронавирус во БиХ, 66 лица починаа

Слободен Печат - 23.11.2020

Во изминатите 24 часа во Босна и Херцеговина се тестирани 1.390 примероци, од кои 547 се позитивни на коронавирусот. Починати се 66 лица, а излекувани се 1.344 пациенти. Во Федерацијата БиХ се пријавени 983 тестирани примероци, од кои 362 се ...

Аеродром и Гази Баба на врвот според активни на Ковид-19: Детален преглед на состојбата по скопските општини

еМагазин - 23.11.2020

Министерство за здравство информира дека регистрирани се 387 нови случаи со Ковид-19 од кои, 174 во Скопје. Активни случаи по општини Скопје денеска изгледа вака: Чаир – 610 Гази Баба – 1474 Аеродром -1407 Карпош – 1188 Центар – 1180 Кисела Вода – ...

Нови 387 новозаболени од Ковид, починати 35 лица

Бриф - 23.11.2020

Нови 387 случаи на заболени од Ковид -19 се потврдени од направени 1176 тестирања во изминатите 24 часа. Најголем број повторно се од Скопје -174, а двоцифрени бројки на заболени има во Гостивар -56, Тетово -26, Битола – 20, Штип -19, Куманово -17 и ...

Бројката на новозаразени се намалува, на починати е критична: Коронавирус во Македонија

Фактор - 23.11.2020

Досега во земјава се направени вкупно 313.519 тестирања на Ковид-19, а во изминатото деноноќие се направени 1.176 тестови. Министерството за здравство денес информираше дека во последните 24 часа, од Ковид-19 починале 35 лица.

Речиси 9900 активни ковид-случаи во Скопје: Пет општини со над 1000 заразени

Локално - 23.11.2020

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 55127, бројката на оздравени пациенти е 32894, а бројот на активни случаи изнесува 20687. Од почетокот на пандемијата во Скопје, бројот на позитивни лица ...

Во Србија рекорден број на смртни случаи од последици од Ковид-19 на дневно ниво

Опсервер - 23.11.2020

Во изминатите 24 часа 15.061 граѓанин биле тестирани за новиот коронавирус во Србија, од кои 5.067 биле позитивни, а 38 лица починале, што е досега најмногу смртни случаи за еден ден од почетокот на пандемијата.

Хрватска и натаму бележи високи бројки од ковид-19: Инфицирани нови 1.973 лица, починаа 45 за 24 часа

Слободен Печат - 23.11.2020

Во Хрватска во последните 24 часа се регистрирани 1.973 нови случаи на ковид-19 додека починаа 45 лица, соопшти денеска Националниот штаб за цивилна заштита . Како активни случаи во земјата се водат 19.275 лица, вклучувајќи и 2.060 пациенти на ...

Гази Баба со 1474 активни случаи на Ковид-19, Аеродром 1407

Република - 23.11.2020

Гази Баба сега е на врвот на листата по број на активни случаи на Ковид 19, кога станува збор за скопски општини. Следува Аеродром со 1407 случаи, Кисела Вода со 1196. Пота на листата се Карпош и Центар со 1188, односно 1180.

59 милиони заразени со коронавирусот во Светот

ТВ21 - 23.11.2020

Денеска бројката на заразени со коронавирус во Светот, стигна до 59 милиони. Починаа 1.395.340 лица, а оздравени се 40.838.729. Моментално активни се 16.830.158 случаи на заразата. Најголем број на заразени имаат САД – над 12 милиони, Индија со над ...

Речиси 10.000 новозаразени и над 200 починати од коронавирус во Швајцарија

Слободен Печат - 23.11.2020

Бројот на заразени со коронавирусот во Швајцарија од петокот е зголемен за 9.751, а 213 пациенти починале, соопшти Министерството за здравство . Други 410 пациенти биле примени на болничко лекување, што доведе до дополнително оптоварување на ...

Во Хрватска 1.973 нови случаи на коронавирус и 45 починати

Макфакс - 23.11.2020

Во последните 24 часа во Хрватска се потврдени 1.973 нови случаи на коронавирус, починаа 45 лица, а бројот на активни случаи е 19.275. Меѓу нив, 2.060 пациенти се во болница, од кои 235 се на апарати за дишење.

Во Битола денес 20 позитивни на ковид-19, оздравени 3, починати двајца

Битола Њуз - 23.11.2020

Во последните 24 часа се направени 1.176 тестирања, а регистрирани се 387 нови случаи на ковид-19 од кои се 20 битолчани нови позитивни на ковид-19. Починати се 35 лица од кои двајца од Битола на 88 и 77 години.

Во Словенија 470 новозаразени и 45 починати од коронавирусот, болниците преполни

Нетпрес - 23.11.2020

Во Словенија во последните 24 часа со 1.742 спроведени тестирања потврдени се 470 нови коронаинфекции, а од последици на компликациите предизвикани од заболувањето Covid-19 починале уште 45 лица, соопшти во понеделникот словенечката влада.

АЛАРМАНТНА СОСТОЈБА ВО ХРВАТСКА: Починаа 45 лица за 24 часа, започна масовно тестирање во Загреб

Магазин - 23.11.2020

Ситуацијата со вирусот корона не се олеснува ниту во Хрватска, бројот на смртни случаи се уште е голем. Масовното испитување на антигенот за вирусот започна во Загреб денес, а резултатите беа добиени за 15 минути.

Словенија: Нови 470 случаи на Ковид-19, 45 лица починале

Локално - 23.11.2020

Во последните 24 часа по 1.742 тестирани примероци, 470 новозаразени со коронавирус се потврдени во Словенија, а уште 45 лица починаа како резултат на Ковид-19, соопшти денеска словенечката влада.

Ковид-19 „галопира“ во Русија: За првпат над 25.000 случаи на дневно ниво

Слободен Печат - 23.11.2020

Во Русија, во последните 24 часа се потврдени над 25.000 случаи на коронавирус, што е рекорд на дневно ниво, објави денеска Центарот за борба против коронавирусот . Потврдени се 25.173 случаи, со што вкупниот број достигна 2.114.502 милиони лица, ...

Во Русија бројот на новозаболени за прв пат надмина 25.000

Макфакс - 23.11.2020

Во Русија во последните 24 часа се потврдени повеќе од 25.000 случаи на коронавирус, што е најголем број нови случаи за еден ден, објави Центарот за борба против коронавирус. Потврдени се 25.173 случаи, со што вкупниот број достигна 2.114.502.

Кина тестира милиони луѓе и затвора училишта поради неколку случаи на новозаразени

Макфакс - 23.11.2020

Кинеските власти тестираат милиони луѓе, воведуваат карантини и затвораат училишта, откако минатата недела открија неколку локални трансмисии на коронавирус во три града во земјата. Деновиве се спроведуваат обемни мерки во градовите Танџин, Шангај и ...

Во Словенија 45 починати, 470 новозаразени од коронавирус

Макфакс - 23.11.2020

Уште 45 лица починаа во Словенија како резултат на коронавирусот, со што вкупниот број на смртни случаи се зголеми на 1.097, соопшти словенечката влада. Тестирани се 1.742 лица, од кои 470, односно 27 проценти биле позитивни на вирусот, пренесува ...

Во Србија за еден ден над 5.000 заразени со коронавирусот и 38 починати

Акцент - 23.11.2020

Во последните 24 часа од коронавирусот во Србија починаа 38 лица, потврдени се 5.067 нови случаи, а тестирани се 15.061 лице. 6.329 лица се лекуваат од Ковид-19 во болниците, а 216 граѓани се на респиратор, објавено е денес на официјалната ...

Уште 45 жртви на Ковид-19 во Хрватска

Независен - 23.11.2020

Во последните 24 часа забележани се 1.973 нови случаи на зараза со корона вирусот во Хрватска, а бројот на активни случаи изнесува 19.275. Меѓу нив 2.060 пациенти се на болничко лекување, од кои 235 на респиратор.

Скопје најголемо жариште на коронавирусот - две општини имаат над 1400 активни случаи

Press24 - 23.11.2020

Министерството за здравство вчера информираше дека регистрирани биле 1112 новозаразени со коронавирус во земјава. Во изминатите 24 часа починале24 лица, а оздравеле 709. Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на ...

Кина повторно се „затвора“: Наредено масовно тестирање, се воведуваат ригорозни мерки

ММС - 23.11.2020

И покрај тоа што нема ништо посебно драматично, откако се откриeни повеќе локални трансмисии на ковид-инфекции во три кинески града, властите во Пекинг почнаа со масовни тестирањња на повеќе милиони луѓе, воведоа ново „заклулување“ и наредија ...

Кина тестира милиони откако избија нови жаришта на корона

Локално - 23.11.2020

Кинеските власти тестираат милиони луѓе, воведуваат заклучувања и затвораат училишта по откривањето минатата недела на неколку локално пренесени случаи на коронавирус во три града во земјата.

Во Скопје во моментов речиси 10.000 активни случаи на Covid-19

Нетпрес - 23.11.2020

Во Скопје од почеток на епидемијата на новиот коронавирус во март, досега се регистирани се 23.935 случаи на короанинфекции, а во моментов активни се 9.883. Центар, Гази Баба, Карпош, Аеродром, Кисела Вода се скопските општини, каде што е забележан ...

Најновиот биланс: За прв пат, повеќе од 25 илјади нови случаи на ковид во Русија.

Во Центар - 23.11.2020

Бројот на нови потврдени случаи на ковид 19 во Русија за прв пат надмина 25 илјади (25.173), така што вкупниот број на заразени со вирусот корона од почетокот на пандемијата сега е 2.114.502, објави Оперативниот штаб за борба против вирусот корона.

Хрватска: Починаа 45 лица, заразени над 1900 лица

Локално - 23.11.2020

Најнови податоци за ковид19 во земјата на поранешна Југославија! Според Националниот штаб, во Хрватска има 1.973 новоинфицирани лица, додека 45 пациенти починале. Ден претходно, во неделата, беа евидентирани 49 смртни случаи и 3.308 новоинфицирани ...

Нови 45 жртви на Ковид-19 во Хрватска

Република - 23.11.2020

Во последните 24 часа во Хрватска се регистрирани 1.973 нови случаи на заразени со корона вирусот, со што бројот на активни случаи се искачи на 19.275. Меѓу нив 2.060 пациенти се на болничко лекување, од кои 235 на респиратор.

„Си-Ен-Ен“: Над три милиони Американци со ковид-19 од почетокот на ноември

Слободен Печат - 23.11.2020

Бројот на инфекции со ковид-19 во САД, од почетокот на ноември, надмина три милиони лица, соопшти „Си-Ен-Ен“, повикувајќи се на податоци од Универзитетот „Џон Хопкинс” . Според Универзитетот, само овој месец во САД се потврдени 3.002.082 милиони ...

Со масовни тестирања и нови мерки Кина се бори против коронавирусот

Опсервер - 23.11.2020

– Откако беа откриени неколку локални трансмисии на коронавирус во три кинески градови, властите во Пекинг започнаа масовно тестирање на милиони луѓе, воведоа ново „заклучување“ и наредија затворање на училиштата.

Пријавени повеќе од 44.000 нови случаи на Ковид-19 во Индија

Макфакс - 23.11.2020

Индија забележа 44.059 нови случаи на инфекција со коронавирус, со што досега во земјата се заразени вкупно 9,14 милиони луѓе, според последните податоци на Министерството за здравство. Индија е на второ место во светот по бројот на инфекции со ...

Дел од скопските општини, Прилеп и Тетово најголеми жаришта на коронвирусот

Акцент - 23.11.2020

Најголем број на заразени со КОВИД-19 во државава има во скопските општини, па во Прилеп и Тетово. Во Скопје од почетокот на епидемијата 13.591 лице се водат за оздравени, 461 починале, а активни случаи на заразени се 9.883.

Штипјанка починала од коронавирус иако имала пет негативни тестови

Скопје инфо - 23.11.2020

На Инфективното одделение во Штипската болница починала 55-годишната штипјанка Ругмин Хусеинова, иако имала пет негативни тестови. -Мајка ми ја погребавме како почината од ковид-19. На Инфективно три дена ја третирале како болна од коронавирус, а ...

Скопје се ближи до 10.000 активни случаи, овие општини се со најголем број заболени

Курир - 23.11.2020

Во Скопје од почеток на епидемијата се регистирани се 23.935 случаи на коронавирус, а во моментов активни се 9883. Центар, Гази Баба, Карпош, Аеродром, Кисела Вода се скопски општини во кои има најголем број на активни случаи на Ковид-19.