TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Шеф на агенција на ОН: Изгледа дека Израел се обидува да ја исчисти Газа од Палестинците

Макфакс - 11.12.2023

Изгледа дека Израел се обидува да ја исчисти Газа од Палестинците, соопшти високиот комесаријат на ОН за палестински бегалци. Филипе Лазарини известува за ЛА Тајмс дека Израел користи воена офанзива и наредби за евакуација за да ги отстрани цивилите ...

Десетици Палестинци загинаа, стотици се ранети во израелските напади низ Газа

А1 On

Откако фотографијата го шокираше светот: Израел објасни зошто ги слече Палестинците по гаќи

Вечер Прес

„Ова е крајот, предајте се веднаш!“: Нетанјаху ги повика борците на Хамас да го положат оружјето

Вечер Прес

Блинкен: Израел треба да стори повеќе за заштита на цивилите во Појасот Газа

Нетпрес

Скоро половина милион Израелци го напуштиле Израел од почетокот на војната во Газа

Во Центар

Од почетокот на годината во светот се убиени 94 новинари

24Инфо

Макфакс Нетпрес Фокус Макфакс Р.С.Европа Р.С.Европа Бизнис Вести 360 степени

ВИДЕО | Илјадници луѓе излегоа на улиците на Шпанија во знак на поддршка за Палестинците

Слободен Печат - 11.12.2023

Илјадници луѓе вчера излегоа на улиците на Шпанија на 75-годишнината од Универзалната декларација за човекови права, протестирајќи против израелските убиства на цивили во Појасот Газа и кршењето на палестинските права.

(Видео) Илјадници на улиците на Шпанија на пропалестински протести: „Запрете го геноцидот“

Макфакс

ООН бараат прекин на огнот во Газа, Гутереш предупреди од непоправливи последици врз Палестинците

Телма

Абас: САД се соучесници во израелските воени злосторства

Рацин

ОВА Е НАЈНЕОБИЧНАТА МИСИЈА НА ВОЈНАТА Како колона возила низ урнатините на Газа дојде до 900 ИЛЈАДИ БАНКНОТИ

Во Центар

Абас: Ветото на САД ги прави Американците соучесници во воените злосторства во Газа

Слободен Печат

Абас: САД се соучесници во израелските воени злосторства

Канал5

+инфо Република 24Инфо Денешен MakPress Точка Опсервер Скопје1

Хамас со закана: Нема никој од заложниците да излезе жив ако не ни се исполнат барањата

Телма - 11.12.2023

Се разгорува војната во Газа, а медијаторот Катар соопшти дека шансите за ново примирје меѓу Израел и Хамас се повеќе се намалуваат, но притисокот мора да пости. Хамас преку соопштение предупредуваат дека ниту еден од останатите 138 израелски ...

Хамас се закани: Нема да заложници без размена, преговори и исполнување на барањата

А1 On

Емили само шепоти откако ја пуштија дома, на Ејтан му пуштале хорори – што раскажуваат децата киднапирани од Хамас

Република

Хамас се закани: „Ниту еден заложник нема да ја напушти Газа жив без преговори“

Слободен Печат

Бригадите ал-Касам: Израел не може да ги врати заложниците без преговори

Либертас

Јордан: Израел го влече регионот во океанот на смртта, создаде голема омраза што ќе ги обликува идните генерации

Фокус

Хамас се заканува: Ниту еден заложник нема да излезе жив од Газа без одговор на нашите барања

Локално

Независен Вечер Прес Нетпрес Точка Вечер Прес Zoom Либертас Бизнис Вести

Нетанјаху: Ова е почеток на крајот за Хамас

Макфакс - 11.12.2023

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху вчера изјави дека десетици милитанти на Хамас им се предале на израелските сили во последните денови, што го покажува „неуспехот на Хамас“. „Во изминатите неколку дена десетици терористи на Хамас им се предадоа ...

Нетанјаху се слушна со Путин, го критикуваше за гласањето во ОН и соработката со Иран

МКД

Во телефонски разговор со Путин, Нетанјаху го искритикувал рускиот „антиизраелски став“

360 степени

Разговараа еден час за Газа: Нетанјаху му рече на Путин дека е незадоволен од анти-израелската позиција на руски претствници во ОН

Фокус

НЕТАНЈАХУ ЈА НАПУШТИ СЕДНИЦАТА ЗА ДА СЕ СЛУШНЕ СО ПУТИН Разговараа околу еден час, темата беше нападот на рускиот амбасадор врз Израел во ОН

+инфо

Нетанјаху изрази загриженост за „анти-израелската позиција“ на Русија

Макфакс

Нетанјаху ја прекина владината седница за да разговара со Путин

Фокус

Нетпрес Во Центар Бизнис Вести Фокус Бизнис Вести Бизнис Вести Бизнис Вести Вечер Прес

ИДФ: Повеќе од 100 израелски војници се убиени од почетокот на копнената операција

Макфакс - 11.12.2023

Повеќе од 100 израелски војници загинаа од почетокот на израелската копнена офанзива во Газа. Утрово тројца од четворицата настрадани војници загинале во борби во јужниот дел на Газа, додека четвртиот загинал во воена сообраќајна несреќа, соопштија ...

Испровоцирана демонстрантка се „истресе“ врз исландскиот шеф на дипломатијата поради конфликтот во Газа/ВИДЕО

Вечер Прес

Министерство за здравство во Газа: Околу 45 отсто од жртвите на израелските напади се деца

Вечер Прес

Израелската армија соопшти дека изминатиот ден погодила 250 цели во Газа

Бизнис Вести

(Вознемирувачки видеа) Над 17.700 лица убиени во Газа, 70% се деца и жени

еМагазин

Израел соопшти дека загинале уште петмина војници

Независен

Израелска студија: 61 отсто од жртвите од ракетните напади на Газа се цивили

Независен

Канал5 Курир Макфакс Вечер Прес Локално Бизнис Вести Кумановски м. 24Инфо

Министрите на ЕУ ќе ги разгледаат следните чекори како одговор на војната меѓу Израел и Хамас

Бизнис Вести - 11.12.2023

Министрите за надворешни работи на Европската унија денеска ќе разговараат за можните следни чекори како одговор на кризата на Блискиот Исток, вклучително и прекин на финансиите на Хамас и забрана за патување на израелските доселеници одговорни за ...

Министрите на ЕУ ќе ги разгледаат следните чекори како одговор на војната меѓу Израел и Хамас

Бриф

Министрите на ЕУ ќе ги разгледаат следните чекори како одговор на војната меѓу Израел и Хамас

Сител

ЕУ ги разгледува следните чекори за одговор на војната меѓу Израел и Хамас

Слободен Печат

Министрите на ЕУ ќе ги разгледаат следните мерки како одговор на војната Израел - Хамас

Р.С.Европа

Министрите на ЕУ ќе ги разгледаат следните мерки како одговор на војната Израел – Хамас

Zoom

Министрите на ЕУ ќе ги разгледаат следните чекори како одговор на војната меѓу Израел и Хамас

Канал5

Frontline

„Вашингтон пост“: Израел приведува цивили во Газа, многумина се водат како исчезнати

Бизнис Вести - 11.12.2023

Израелските сили привеле палестински цивили, главно мажи, во Газа за време на двата месеци од војната, според членовите на семејствата и групи за човекови права, кои велат дека не добиле информации за локацијата, условите на притвор или обвиненијата ...

„Вашингтон пост“: Израел приведува цивили во Газа, многумина се водат како исчезнати

ММС

Палестински семејства ги обвинуваат израелските сили дека уапсиле цивили

Слободен Печат

ИЗРАЕЛСКИТЕ СИЛИ АПСЕЛЕ ПАЛЕСТИНСКИ ЦИВИЛИ „Вашингтон пост“ со нови сведоштва за состојбата во Газа

+инфо

Израелските сили приведувале цивили на кои им се губи трагата

CivilMedia

„Вашингтон пост“: Израел приведува цивили во Газа, многумина се водат како исчезнати

24Инфо

„Вашингтон пост“: Израел приведува цивили во Газа, многумина се водат како исчезнати

24 Вести

Либертас Канал5

Израелските тенкови стигнаа до центарот на градот Кан Јунис во Појасот Газа

Либертас - 10.12.2023

Израелските тенкови стигнаа до центарот на градот Кан Јунис во јужниот дел на Појасот Газа, објавија британските медиуми. Жителите на градот велат дека тенковите стигнале до главната сообраќајница која минува низ централниот дел на градот и ги ...

Израелски воени авиони ја уништуваат водоводната мрежа на градовите Хан Јунис и Рафа во јужна Газа

Во Центар

Напади во Кан Јунис, Израел нареди евакуација на градот на југот на Газа

Р.С.Европа

Жестоки судири на југот на Газа, Рафа се претвори во огромен бегалски камп

Вечер Прес

Израелската армија во последните 24 часа погодила 250 цели, тврдат уништен е комуникацискиот центар на Хамас

Локално

(Фото) Од птичја перспектива: еве каде живеат Палестинците додека траат борбите меѓу Израел и Хамас

Макфакс

Израелските сили продолжија со нападите врз Џабалија и Кан Јунис

Слободен Печат

Мета Сител MakPress А1 On Нетпрес Во Центар МКД Фокус

Ескалира судирот меѓу Израел и либанскиот Хезболах

Нетпрес - 10.12.2023

Насилството ескалира на границата меѓу Либан и Израел во неделата кога Хезболах испрати беспилотни летала со експлозиви и лансираше моќни ракети кон израелските позиции, а Израел изврши воздушни напади врз неколку градови и села во јужен Либан.

Неколку израелски војници се повредени по напад со дрон на Хезболах

Бизнис Вести

Израелската армија нападна цели на Хезболах во јужен Либан

Бизнис Вести

ИДФ: Израелски авиони гаѓаа оперативни центри на Хезболах во Либан

Кумановски м.

ИДФ: Израелски авиони ги гаѓаа оперативните центри на Хезболах во Либан

Канал5

ИДФ: Израелски авиони ги гаѓаа оперативните центри на Хезболах во Либан

MakPress

Израелската армија нападна цели на Хезболах во јужен Либан

Либертас

24Инфо Канал5 MakPress Либертас Во Центар CivilMedia Frontline Денар

Администрацијата на Бајден одобри продажба на оружје на Израел во вредност од 106,5 милиони долари

Во Центар - 10.12.2023

– Американската администрација одобри итна продажба на речиси 14.000 парчиња тенковска муниција на Израел во вредност од 106,5 милиони долари, без ревизија од страна на Конгресот. Израел побарал да купи 13.981 парче тенковска муниција и соодветна ...

САД одобриja „итна“ продажба на 14.000 гранати на Израел

Нетпрес

Без одобрение на Конгресот-САД испраќаат голема количина оружје за Израел

А1 On

Американската влада користи итни овластувања за да одобри продажба на околу 14.000 противтенковски ракети на Израел

Бизнис Вести

Администрацијата на Бајден „побара од Конгресот да одобри продажба на гранати на Израел“

Р.С.Европа

Администрацијата на Бајден бара Конгресот да одобри продажба на тенковски гранати за Израел

360 степени

Белата куќа употреби посебни овластувања за да го „заобиколи“ Конгресот: Итно му продадоа муниција на Израел

Локално

Zoom Кумановски м. МКД Нетпрес MakPress Либертас Zoom МКД

„Политико“: САД бараат Израел да прекине со нападите врз Газа до крајот на годината

Во Центар - 10.12.2023

– Американски „Политико“ објави дека американската Влада му дала рок на Израел до крајот на годината да ги прекине нападите врз Газа. Повикувајќи се на тројца неименувани официјални претставници во Израел, „Политико“ пишува дека „Владата на Џо ...

Политико: САД бараат Израел да ги прекине нападите врз Газа до крајот на годината

Бизнис Вести

Политико: САД бараат Израел да ги прекине нападите врз Газа до крајот на годината

Либертас

Политико: САД бараат Израел да ги прекине нападите врз Газа до крајот на годината

Слободен Печат

Политико: САД бараат Израел да ги прекине нападите врз Газа до крајот на годината

Независен

Политико: САД бараат Израел да ги прекине нападите врз Газа до крајот на годината

24Инфо

Политико: САД бараат Израел да ги прекине нападите врз Газа до крајот на годината

Zoom

Канал5 Н.Македонија MakPress

Хагари: Откриена голема мрежа на тунели и канцеларија на лидерот на Хамас во Газа

Бизнис Вести - 10.12.2023

Израелската армија откри голема мрежа на тунели во градот Газа и канцеларијата на лидерот на Хамас Јахја Синвар, под таканаречениот плоштад Палестина, изјави денеска портпаролот на израелските одбранбени сили Даниел Хагари.

ХАМАС НЕ ПРЕСТАНУВА ДА ИЗНЕНАДУВА Израелската војска откри нова огромна мрежа на тунели

+инфо

Хагари: Откриена голема мрежа на тунели и канцеларија на лидерот на Хамас во Газа

Либертас

Откриена голема мрежа на тунели и канцеларија на лидерот на Хамас во Газа

Независен

Откриена голема мрежа на тунели и канцеларија на лидерот на Хамас во Газа

Курир

Хагари: Откриена голема мрежа на тунели и канцеларија на лидерот на Хамас во Газа

Република

Хагари: Откриена голема мрежа на тунели и канцеларија на лидерот на Хамас во Газа

24Инфо

Слободен Печат Рацин

ИДФ: Од почетокот на конфликтот, 425 израелски војници се убиени, 1.593 ранети

Бизнис Вести - 10.12.2023

Израелските одбранбени сили (ИДФ) денеска објавија дека од 7 октомври досега се убиени 425 израелски војници, а 1. 593 се ранети, според новоотворената веб-страница која го ажурира бројот на загинати и ранети војници за време на војната со Хамас.

ИДФ: Од почетокот на конфликтот, 425 израелски војници се убиени, 1.593 ранети

Либертас

Од почетокот на конфликтот, 425 израелски војници се убиени, 1.593 ранети

Курир

ИДФ: “Од почетокот на конфликтот, 425 израелски војници се убиени, 1.593 ранети“

Во Центар

Од почетокот на конфликтот, 425 израелски војници се убиени, 1.593 ранети

Денешен

Од почетокот на конфликтот, 425 израелски војници се убиени, 1.593 ранети

Независен

ИДФ ги ажурира бројките на загинати и ранети израелски војници од почетокот на операцијата во Газа

365

Канал5 Република Курир Денешен

Шпанија, Белгија, Ирска и Малта сакаат самитот на ЕУ да повика на прекин на огнот во Газа

Нетпрес - 10.12.2023

Шпанија, Белгија, Ирска и Малта сакаат челниците на земјите членки на Европската унија да разговараат за ситуацијата во Појасот Газа на самитот следната седмица и заеднички да повикаат на траен хуманитарен прекин на огнот за да се стави крај на ...

Шпанија, Ирска, Белгија и Малта бараат самит на ЕУ за прекин на огнот во Појасот Газа

Бизнис Вести

Шпанија, Ирска, Белгија и Малта бараат самит на ЕУ за прекин на огнот во Појасот Газа

Слободен Печат

Шпанија, Ирска, Белгија и Малта бараат самитот на ЕУ да повика на прекин на огнот во Појасот Газа

Вечер Прес

Шпанија, Ирска, Белгија и Малта бараат самит на ЕУ за прекин на огнот во Појасот Газа

Либертас

Четири земји бараат итен самит на ЕУ за примирје во Газа

24 Вести

Шпанија, Ирска, Белгија и Малта бараат самит на ЕУ за прекин на огнот во Појасот Газа

Канал5

Телма Zoom Денешен MakPress

„Ова е ментална болест!“ – Ердоган ѝ удри шлаканица на Америка, па постави прашање на кое цел свет чека одговор

Макфакс - 10.12.2023

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган го искористи говорот за човекови права за да го обвини Западот за „варварство“ поради неговиот став за војната меѓу Израел и Хамас. – Израел изврши злосторства и масакри кои ќе го срамат целото човештво – ...

Праведен свет со Америка не е можен, кажа Ердоган и го обвини западот за варварство

Сакам да кажам

Ердоган: САД го толерира „варварството“ на Израел

Независен

„Ова е ментална болест!“ – Ердоган ѝ удри шлаканица на Америка, па постави прашање на кое цел свет чека одговор

Опсервер

„Ова е ментална болест!“ – Ердоган ѝ удри шлаканица на Америка, па постави прашање на кое цел свет чека одговор

Скопје1

„Ова е ментална болест!“ – Ердоган ѝ удри шлаканица на Америка, па постави прашање на кое цел свет чека одговор

Zoom

„Ова е ментална болест!“ – Ердоган ѝ удри шлаканица на Америка, па постави прашање на кое цел свет чека одговор

Press24

Точка Centar

Обединети нации: 9 од 10 луѓе во Газа не можат да јадат секој ден

Макфакс - 10.12.2023

Висок претставник на Светската програма за храна на Обединетите нации денеска предупреди дека половина од населението во Појасот Газа гладува поради вооружените борби меѓу Израел и палестинската милитантна група Хамас.

(ВИДЕО) Нови сведоштва од Газа: Половина од населението буквално гладува, лекарите немаат контрола на бројот на мртви и повредени

А1 On

ОН: 9 од 10 луѓе во Газа не можат да јадат секој ден

Опсервер

Обединети нации: 9 од 10 луѓе во Газа не можат да јадат секој ден

Скопје1

Обединети нации: 9 од 10 луѓе во Газа не можат да јадат секој ден

24Инфо

Светска програма за храна: Половина од населението во Појасот Газа гладува

Бизнис Вести

Светска програма за храна: Половина од населението во Појасот Газа гладува

Zoom

Либертас Локално Zoom Слободен Печат Независен Точка Курир Centar

Нацрт-резолуција: Израел мора да ги почитува хуманитарните обврски

Кајгана - 09.12.2023

Нацрт-резолуцијата поднесена од 17 земји и Палестина до Светската здравствена организација го повикува Израел целосно да ја почитува својата обврска да го заштити медицинскиот и хуманитарниот персонал во Појасот Газа, кој е бомбардиран од ...

До СЗО поднесена нацрт-резолуција со која се бара Израел да ги заштити медицинските тимови

Бизнис Вести

До СЗО поднесена нацрт-резолуција со која се бара Израел да ги заштити медицинските тимови

Zoom

Нацрт-резолуција на СЗО: Израел мора да ги почитува хуманитарните обврски

Нетпрес

До СЗО поднесена нацрт-резолуција со која се бара Израел да ги заштити медицинските тимови

Канал5

Нацрт-резолуција доставена до СЗО: Израел да ги заштити хуманитарните екипи во Газа

Слободен Печат

До СЗО поднесена нацрт-резолуција со која се бара Израел да ги заштити медицинските тимови

24Инфо

MakPress

ВИДЕО: Авион слетува во Тел Авив додека „Железената купола“ урива ракети на Хамас

А1 On - 09.12.2023

На интернет стана вирално видео од патнички авион кој слета на главниот израелски аеродром додека противракетниот систем ги соборува ракетите на Хамас до него. Израелската телевизија прикажа снимка од авион кој се приближува до аеродромот Бен Гурион ...

(Видео) Патнички авион слетува во Тел Авив додека Железната купола ги соборува ракетите на Хамас

Макфакс

(Видео) Патнички авион слетува во Тел Авив додека Железната купола ги соборува ракетите на Хамас

Опсервер

(Видео) Патнички авион слетува во Тел Авив додека Железната купола ги соборува ракетите на Хамас

Скопје1

[ВИДЕО] Патнички авион слетува во Тел Авив додека Железната купола ги соборува ракетите на Хамас

Точка

ВИДЕО НЕВЕРОЈАТНИ СЦЕНИ ОД ИЗРАЕЛ: Патнички авион слета додека воздухопловните сили ги соборуваат ракетите на Хамас

4NEWS

ВИДЕО | АВИОН СЛЕТУВА ДОДЕКА ОКОЛУ НЕГО СЕ СЛУЧУВА ВИСТИНСКИ ДОЖД ОД РАКЕТИ – Неверојатна снимка од Тел Авив: Еве колку навистина е моќен системот на Израел

Во Центар

Светската програма за храна: Снабдувањето на луѓето од Газа „повеќе не е одржливо“

Бизнис Вести - 09.12.2023

Светската програма за храна (ВФП) соопшти дека можноста за снабдување со основни потреби на цивилите во Газа е на работ на колапс, во услови на тековната војна со Израел, јави ДПА. -Нема доволно храна. Луѓето гладуваат. Ситуацијата е неодржлива.

Светска програма за храна: Снабдувањето на цивилите во Газа е на работ на колапс

Слободен Печат

Светската програма за храна: Снабдувањето на луѓето од Газа „повеќе не е одржливо“

MakPress