TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

На ЕП во Хрватска, комплетирано е првото коло. Резултати

РК Металург - 14.01.2018

Денеска се одиграни и преостанатите четири средби од првото коло на ЕП во Хрватска. Играни се средбите во групите “Ц“ и “Д“. Во за нас најзначајната средба, Македонија ја победи Словенија и ги запиша првите бодови на првенството.

Од грч до хепиенд: Македонија ја пречкрта Словенија на ракометното ЕП

Нова ТВ - 13.01.2018

Македонија ја забележа првата победа во премиерните настапи на Европските ракометни првенства. „Црвено-жолтите“ ја совладаа Словенија со 25:24 во воведното коло од групата Ц во Загреб и во голема мера го расчисти патот кон Вараждин во вториот круг ...

Премиерот Заев им ја честиташе победата на македонските ракометари

AKO - 13.01.2018

По првата победа на македонската ракометна репрезентација на Европското првенство во Хрватаска, против репрезентацијата на Словенија, на ФБ профилот на премиерот Заев осамна порака со честитка : ,,Одличен почеток на нашата репрезентација на ...

Големата битка во Загреб заврши со слатка победа, Македонија ја урна Словенија (ВИДЕО)

МКД - 13.01.2018

Македонија со трумф против Словенија го стартуваше Европското првенство во Хрватска, нашите ракометари го совладаа силниот противник и сега можат да почнат да размислуваат за големи работи на овој турнир.

Македонија со триумф над Словенија го почна ЕП

24 Вести - 13.01.2018

Македонската ракометна репрезентација со триумф над Словенија (25:24) ги почна настапите на Европското првенство што се одржува во Хрватска. По нерешените 11:11 на полувреме „црвено-жолтите“ имаа фуриозен почеток на вториот дел и серија од 4-0 за ...

Голема победа на Македонија, Словенија на колена пред нашите ракометари!

МКД - 13.01.2018

Македонската репрезентација имаше фантастичен старт на Европското првенство во Хрватска, нашите ракометари ја победија третата селекција во светот, Словенија со 25:24 и најавија успешен турнир.

Феноменален старт: Македонија ја совлада Словенија

РК Металург - 13.01.2018

Македонската ракометна репрезентација со победа ги почна натпреварите во групната фаза на ЕП во Хрватска. Совладана е силната репрезентација на Словенија и обезбедени се првите два бода на првенството, кои веројатно ќе бидат клучни за пренесување на ...

Македонските ракометари ја победија Словенија на ЕП

Р.С.Европа - 13.01.2018

Ракометната репрезентација на Македонија ја забележа првата победа на Европското првенство во ракомет кое се одржува во Загреб, Хрватска. Со резултат 25-24 македонската репрезентација ја совлада репрезентацијата на Словенија.

ЕП - Хрватска 2018: Ристовски: Треба да уживаме во оваа победа

Сител - 13.01.2018

Тешка победа постигна македонската ракометна репрезентација на стартот од ЕП во Храватска. Совладана е Словенија со 25:24, а во микс зоната голманот Борко Ристовски изјави: - Стартуваме со победа и тоа против Словенија која порано ни правела многу ...

„Победивме, а не го одигравме најдобриот натпревар - допрва има резерви во нас!“

Sport 1 - 13.01.2018

Македонија го почна Европското првенство на најдобар можен начин, со победа против Словенија (25-24) и покрај тоа што имаше кризни моменти и лоши периоди во играта. За Борко Ристовски тоа е позитивен момент, бидејќи штом Македонија успеа да слави во ...

Мирна глава и храбро срце македонско (фотогалерија)

Екипа - 13.01.2018

ЕКИПА во Загреб, Билјана Б. Петрушева, Стеван Цаневски, Игор Паневски Македонските ракометари славеа голема победа против Словенија на стартот од ЕП во Хрватска. Концентрирано и со мирна глава успеаја да ја анулираат негативата и комплетно да го ...

Македонија и Словенија со изедначен резултат во првото полувреме

Нова ТВ - 13.01.2018

Со голот на Филип Талевски, Македонија доби изедначен резултат на полувремето во натпреварот со Словенија. Првиот гол за нашата репрезентација го постигна капитенот Кире Лазаров. Македонските навивачи во „Арена Загреб“ се помалубројни од ...

(ВИДЕО) Словенците не можеа да се помират со поразот, па го нокаутираа Миркуловски

Спортклуб - 13.01.2018

Македонија дојде до голема победа против Словенија со 25:24, со што се прекина црната серија на нашата репрезентација и дојде до прв триумф на отворањето на едно ЕП. Во драматичен натпревар во загрепска „Арена“, Македонија ја осигура победата во ...

ФОТО: Словенците вечерва: Четата на Вујо мораше да го признае поразот од моќната МАКЕДОНИЈА!

Спортклуб - 13.01.2018

Сигурно дека Словенија која е трета репрезентација на последното Светско првенство во ракомет ја гледаа како фаворит во дуелот со Македонија, но понекогаш во спортот Давид може да го победи Голијат.

ВИДЕО: „Црвено-жолта“ рапсодија - најдобрите моменти од победата над Словенија!

Gol.mk - 13.01.2018

Репрезентацијата на Македонија дојде до голема победа на стартот на Европското првенство (ЕП), над третата светска селекција, репрезентацијата над Словенија. Избраниците на Гонзалез одиграа меч по ноти и забележаа голема радост, која треба да биде ...

Фуриозен финиш и неколку фантастични одбрани на Митревски за реми по првото полувреме

МКД - 13.01.2018

Со одлична игра и неколку фантастични интервенции на Никола Митревски во финишот од второто полувреме, Македонија има 11-11 по првото полувреме со селекцијата на Словенија. Македонија тешко го почна натпреварот, првиот гол од игра го постигнавме ...

Борко Ристовски: Победивме силен тим, и имаме уште многу резерви во нас

Екипа - 13.01.2018

ЕКИПА на ЕП во Загреб, Стеван Цаневски, Билјана Б. Петрушева, Игор Паневски Одличен старт на Европското првенство за Македонија. Ја совладавме силната селекција на Словенија (25-24), а Борко Ристовски вели дека во нашите ракометари лежи уште многу ...

ЕП - Хрватска 2018: Победа на Македонија на Европско првенство по скоро четири години

Сител - 13.01.2018

Македонските ракометари ја прекинаа серијата без победа на Европските првенства. По девет натпревари постигната е победа и тоа над Словенија. Последната победа беше над Австрија на шампионатот во Данска - 22:21на 16.јануари ...

БРАВО МОМЦИ: Македонија со победа стартуваше на континенталниот собир

СуперСпорт - 13.01.2018

Репрезентацијата на Македонија одигра одличен натпревар на стартот на Европското првенство во Хрватска против репрезентацијата на Словенија. Избраниците на Раул Гонзалез со 25:24 славеа голема победа против фаворизираната селекција на Словенија.

ЕП - Хрватска 2018:Прва победа на Македонија на старт на Европско првенство

Сител - 13.01.2018

За првпат на ЕП македонската репрезентација на отворањето почнува со победа. Совладана на стартот е Словенија со 25:24 по голема борба. Нашите ракометари лошо го почнаа натпреварот и противникот го искористи тоа за да поведе по 10 минути со 5:2.

Лазаров: Публиката не носеше до победата!

Екипа - 13.01.2018

ЕКИПА на ЕП во Загреб, Стеван Цаневски, Билјана Б. Петрушева, Игор Паневски Македонија оствари голем триумф, ја совлада третата селекција во светот, Словенија (25-24) и на фантастичен начин го отвори настапот на Европското првенство во Хрватска.

(Видео) Македонија со победа против Словенија го стартуваше Европското првенство

Макфакс - 13.01.2018

Македонија успеа со победа да го стартува своето петто Европско првенство, откако во драматична завршница стигнавме до импресивна 25:24 победа над третопласираните од минатото Светско првенство, Словенците.

Митревски: Ова е екипа, победуваме сите заедно

Екипа - 13.01.2018

ЕКИПА во Загреб, Стеван Цаневски, Билјана Б. Петрушева, Игор Паневски Никола Митревски беше херојот на Македонија при денешната победа над Словенија, враќајќи ја нашата селекција во живот кога беше најважно, а потоа нижејќи уште неколку интервенции ...

Ракометарите со драматична победа над Словенија на стартот на Европското првенство

Сакам да кажам - 13.01.2018

Македонската ракометна репрезентација имаше победнички старт на Европското првенство во Хрватска, откако во Загреб ја совлада селекцијата на Словенија со 25:24, па иако ова е само прво коло, овие бодови би можеле да се покажат клучни за пласман во ...

Македонија со триумф над Словенија го почна ЕП

Сител - 13.01.2018

Македонската ракометна репрезентација со триумф над Словенија (25:24) ги почна настапите на Европското првенство што се одржува во ...

Стоилов: Долго ја чекавме оваа победа, одлучи нашата одбрана

Gol.mk - 13.01.2018

Конечно ракометна Македонија виде голема победа на стартот на едно Европско првенство. Перфектниот финиш на првото и целото второ полувреме ни донесоа пресврт и триумф од 25-24 против Словенија.

Стоилов: Да не летаме по оваа победа, одиме чекор по чекор!

Sport 1 - 13.01.2018

Македонскиот пикер Стојанче Стоилов посочи дека одбраната денекска го реши триумфот над Словенија на отворањето на Европското првенство во Хрватска. Македонија победи со 25-24 за да ги освои првите два бода, а според Стоилов оваа победа не смее да ...

Аирлија нека е: Прва победа на Македонија на отворањето на едно ЕП во историјата!

Спортклуб - 13.01.2018

Македонската ракометна репрезентација славеше над Словенија во првиот натпревар на Европското првенство со 25:24. Македонија со триумф го отвори континенталниот шампионат, откако во загрепска „Арена“ беше совладана третата светска ракометна сила ...

Македонија ја победи Словенија со еден гол разлика

+инфо - 13.01.2018

Во текот на второто полувреме Македонија водеше со два гола разлика, потоа резултатот се изедначи и до крајот беше целосно неизвесен резултатот. Со голема напнатост заврши натпреварот меѓу Македонија и Словенија со резултат 25:24 со победа за ...

ВИДЕО: Голема победа на Македонија на стартот на ЕП во Хрватска

А1 On - 13.01.2018

Македонската ракометна репрезентација ја победи репрезентацијата на Словенија на стартот од Европското првенство во Хрватска. На полувремето, македонските ракометари со серија од 3:0 дојдоа до реми 11:11, за на крајот да ја победат третата ...

Македонија триумфираше над Словенија

Алфа - 13.01.2018

Македонската ракометна репрезентација на стартот од Европското првенство во Хрватска ја совлада Словенија со 25:24 и веќе по првото коло е на чекор до пласман во следната фаза. Според очекувањата одигравме тежок натпревар во кој на крајот успеавме ...

(ВИДЕО) Македонија го започна шампионатот со триумф над фаворизираната Словенија

Нетпрес - 13.01.2018

Македонските ракометари со успех против фаворизираната и одлична селекција на Словенија со 25:24 во саботата вечерта го започнаа Европското ракометно првенство во Хрватска, во дуелот од првото коло во Групата Ц која се игра во Загреб.

Шпанија ја растури Чешка со 17 разлика

Sport 1 - 13.01.2018

Селекцијата на Шпанија, во чиј состав има еден вардарец Жоан Кањелас, кој даде три гола ја растури Чешка во првиот меч од Д-групата, победувајќи со 17 голови разлика (32-15) на Европското првенство во ракомет.

Стоилов: Победа која долго ја очекувавме!

24 Ракомет - 13.01.2018

Македонската репрезентација со фантастична победа против Словенија го отвори Европското првенство во Хрватска. Момците на Раул Гонзалес беа подобри од Словенија со резултат 25-24 (11-11) со што на вистински начин си го отворија патот за висок ...

Македонија ја победи Словенија во драматичен натпревар

Шеталиште - 13.01.2018

Во групата Ц вечерва, Македонија ја победи Словенија со 25-24 во крајно драматичен меч. Натпреварот се одигра во одлична атмосфера, а двата тима имаа имаа поддршка од најмалку 5.000 навивачи на трибините.

Навистина ли имате проблем со загадувањето, го прашаа Шилегов во Загреб otkako Скопје се кандидираше за домаќин на ...

Сакам да кажам - 13.01.2018

Проблемот со загадувањето во Скопје, беше едно од прашањата кои му беа поставени на градоначалникот Петре Шилегов, во Загреб, при поднесувањето на заедничката кандидатура со Љубљана и Подгорица за организација на Европското првенство во ракомет за ...

Шпанците ја демолираа Чешка

Екипа - 13.01.2018

Ракометната репрезентација на Шпанија на фантастичен начин го започна Европското првенство во Хрватска. „Црвената фурија“ ја демолираше Чешка со 32-15 и покажа дека атакува на висок пласман на овој шампионат.

Македонија – Словенија нерешено на полувреме

ТВ21 - 13.01.2018

Првото полувреме од натпреварот меѓу Македонија и Словенија заврши нерешено, со резултат 11-11, во групата Ц, на Европското првенство 2018 во Загреб. Првиот гол за македонската ракометна репрезентација го постигна Столе Стоилов.

Македонија - Словенија нерешено во првото полувреме

+инфо - 13.01.2018

Словенија водеше цело време со два разлика, а пред самиот крај на полувремето Македонија го изедначи резултатот. Првото полувреме меѓу Македонија и Словенија заврши со резултат од 11:11 во рамките на Ц-групата на Европското првенство што се одржува ...

„Фуријата“ ја декласира Чешка со 17 разлика!

Gol.mk - 13.01.2018

Еден од фаворитите за висок пласман, Шпанија на Жорди Рибера, со лесна победа ги започна натпреварите во рамките на групата Д на Европското првенство во Вараждин. „Црвената фурија“ ја однесе Чешка и ја декласира со 32-15 (16-9).

ВИДЕО: Ракометарите со Македонските навивачи ја прославија победата

Sport M - 13.01.2018

Сите македонски играчи кои вечерва се бореа против Словенија, по завршувањето на официјалниот дел од натпреварот отидоа кај трибината на македонските навиначи каде што му се заблагодарија и заедно прославија за големата победа против Словенија.

Македонија со фантастична победа против Словенија на ЕП!

Скопје24 - 13.01.2018

Голема победа на Македонија, нашите херои одиграа одличен меч на стартот на Европското првенство и во еден драматичен и крајно неизвесен меч ја победија Словенија со 25:24 Ова беше натпревар со малку голови и исполнет со голем број на прекршоци.

Победа на Македонија на стартот на европското

Стандард - 13.01.2018

Македонската ракометна репрезентација ја победи репрезентацијата на Словенија со 25:24 (11:11) на стартот од Европското првенство во Хрватска. Словенците не успеаја да ги искористат своите последни четири напади, што отвори шанса за победа на нашите ...

Победа над Словенија, фантастичен почеток на македонските ракометари на ЕП!

Република - 13.01.2018

Македонската машка ракометна репрезентација со 25-24 (11-11) ја победи Словенија во првото коло од групата Ц на Европското првенство (ЕП) кое почна синоќа во Хрватска. Ова е фантастичен почеток на најдобрите македонски ракометари кои никогаш до сега ...

Стоилов: Првата задача ја исполнивме, победивме цврста репрезентација, да не летаме

Курир - 13.01.2018

Тој кажа дека првата задача ја исполниле и се надева дека така ќе биде и понатаму Стојанче Стоилов видно задоволен после натпреварот на кој Македонија ја победи Словенија со 25:24, кажа дека вака треба да продолжиме.

Голема битка во Арена: Македонија има реми на одмор против Словенија

24 Ракомет - 13.01.2018

Македонија и Словенија одиграа борбено прво полувреме со многу прекршоци и малку голови, а после 30 минути нема предност за ниту еден од составите. Филип Талески беше играчот кој донесе нерешени 11:11 на полувремето, а карактерот којшто го покажа ...

Фуријата ја декласира Чешка за први бодови на ЕП

24 Ракомет - 13.01.2018

Во премиерниот натпревар од групата Д на ЕП во Хрватска чиј домаќин е Вараждин, Шпанија стигна до првиот триумф очекувано славејки над Чешка со 32-15 (16-9). Уште од самиот почеток на натпреварот избраниците на Жорди Рибера наметнаа темпо кое Чешка ...

Стоилов: Одбраната го реши натпреварот

Sport M - 13.01.2018

Тесна но голема победа на Македонија против Словенија. Стојанче Стоилов во изјава за медиумите веднаш по натпревар изјави: „Мислам дека одбраната го реши натпреваорт. Долго ја очекувавме оваа победа.

Вујо на средина, Македонците околу него

Екипа - 13.01.2018

ЕКИПА на ЕП во ХРВАТСКА, Билјана Б.Петрушева, Стеван Цаневски, Игор Паневски Некои врски остануваат засекогаш, па дури и кога си на спротивните страни на терен. Таква е врската на Веселин Вујовиќ со Македонија уште од времето кога сегашниот селектор ...

ГОЛЕМА ПОБЕДА НА СТАРТОТ: Словенија падна во трилер мечот во Загреб

Курир - 13.01.2018

Најефикасен за Македонија беше Дејан Манасков со 8 голови, Кире Лазаров имаше 7 гола и беа најзаслужни за победата на Македонија. Голема победа за Македонија на мечот со Словенија со 25:24, на стартот на на Европското првенство, што е прв пат нашата ...