TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Клубот на пратенички го осуди дискриминаторскиот однос на Меѓународниот атлетски маратон

+инфо - 01.08.2017

Ова е скандалозно газење на Законот за еднакви можности на жените и мажите и јавно понижување и деградирање на женскиот род. Клубот на пратенички го осудува дискриминаторскиот однос кон жените-учеснички на Меѓународниот атлетски маратон во Охрид, на ...

„Антико“ и „Такт“: Маратонците и маратонките мора да бидат рамноправни

+инфо - 01.08.2017

За исто истрчана патека, наградите помеѓу мажите и жените се драстично различни и варираат од 100 до 300 евра. Женска граѓанска иницијатива „Антико“ – мрежа на граѓански организации за женски човекови права, најостро го осудува дискриминаторскиот ...

Жените реагираат за разликата во паричните награди на Атлетскиот маратон во Охрид

А1 On - 01.08.2017

Женската граѓанска иницијатива АНТИКО – мрежа на граѓански организации за женски човекови права, преку отворено писмо го осудува, како што се наведува, „дискриминаторскиот пристап на организаторот на 31.

Остри критики за Атлетскиот маратон во Охрид кој дава помали награди за жените, организаторот се правда

Либертас - 01.08.2017

Остри критики на социјалните мрежи за 31-от Меѓународен атлетски мартон Охрид 2017 кој ќе се одржи на 7 септември. Како што е најавено, на наградите се различни за мажи за жени. Првата награда кај мажите е 800 евра, а кај жените 500 евра, втората ...

На Атлетскиот маратон во Охрид, прво место за мажи 800 евра, за жени 500 евра

еМагазин - 01.08.2017

31. Меѓународен атлетски маратон во Охрид кој ќе се одржи од Св.Наум до Охрид, ги „запали“ социјалните мрежи, со висината на наградите предвидени за мажи и жени. Па така на пример прво место за мажи изнесува 800 евра, за жени 500 евра, за второ ...

Клубот на пратенички го осуди нееднаквиот третман на жените маратонки во Охрид

А1 On - 01.08.2017

Клубот на пратенички во Собранието на Република Македонија го осудува и смета дека е дискриминаторски односот кон жените што учествуваат на Меѓународниот атлетски маратон во Охрид, затоа што паричните награди за нив се пониски од оние што ги ...

Клуб на пратенички: Осуда за дискриминаторскиот однос на Меѓународниот атлетски маратон

Радио МОФ - 01.08.2017

Клубот на пратенички на Собранието на Република Македонија преку соопштение го осудува, како што велат, дискриминаторскиот однос кон жените-учеснички на Меѓународниот атлетски маратон во Охрид, на кој наградите за жените натпреварувачки, се пониски ...

ТАКТ го осудува дискриминаторскиот однос на здружението Охридски Атлетски Маратон

Стандард - 01.08.2017

Невладината организација ТАКТ Скопје, која се залага за промоција и унапредување на родовата еднаквост во спортот и активно работи во креирање на политки за надминување на родовите стереотипи во спортот, најостро реагира и го осудува ...

Жените реагираат за разликата во паричните награди на Атлетскиот маратон во Охрид...

Н.Македонија - 01.08.2017

Жените реагираат за разликата во паричните награди на Атлетскиот маратон во Охрид Женската граѓанска иницијатива АНТИКО – мрежа на граѓански организации за женски човекови права, преку отворено писмо го осудува, како што се наведува, ...

За Атлетскиот маратон во Охрид жените се „понежен пол“ и добиваат помала награда

Радио МОФ - 01.08.2017

„Шовинисти! Како не ви е срам. Под кој основ ги делите наградите, мажи – жени!?“, „ А зошто партиципацијата за учество е иста? Веќе кога делите на машки и женски, поделете ја и стартнината“, „Камено доба…и ова со понежниот пол посебно…срамота за ...

„Илинденскиот“ како вовед во „Олимписки маратон“

Дерби - 31.07.2017

Традиционалниот „Илинденски маратон“ што се плива на релација Горица – Охрид и годинава ќе ги собере најмладите вљубеници во пливањето, при што на ова 38. издание ќе има и гости од странство.

На 2 август по 38-ми пат ќе се одржи Илинденскиот пливачки маратон

Спортски - 31.07.2017

Шеесеттина пливачи од неколку домашни и странски клубови ќе бидат дел од традиционалниот „Илинденски пливачки маратон 2017“, што на 2 август ќе се плива во водите на Охридското Езеро. Пливачите поделени во две категории од 10 до 15 години и од 16 ...

Клубот на пратенички го осуди нееднаквиот третман на жените маратонки во Охрид

еМагазин - 01.08.2017

Клубот на пратенички во Собранието на Република Македонија го осудува и смета дека е дискриминаторски односот кон жените што учествуваат на Меѓународниот атлетски маратон во Охрид, затоа што паричните награди за нив се пониски од оние што ги ...

Организацијата ТАКТ го осудува дискриминаторскиот однос на Атлетскиот маратон во Охрид

еМагазин - 01.08.2017

Невладината организација ТАКТ Скопје, која се залага за промоција и унапредување на родовата еднаквост во спортот и активно работи во креирање на политки за надминување на родовите стереотипи во спортот , најостро реагира и го осудува ...

„Антико“ – мрежа на граѓански организации за женски човекови права: Разликата во паричните награди на атлетскиот ...

Академик - 01.08.2017

Женската граѓанска иницијатива „Антико“ – мрежа на граѓански организации за женски човекови права, денеска го осудува „дискриминаторскиот пристап“ на организаторот на 31. Меѓународен маратон што секоја година се одржува во Охрид на 8 септември.

Ни на крај памет не ни било да вршиме дискриминација!

Идивиди - 01.08.2017

ИЗВИНУВАЊЕ ЗА ПОНЕЖНИОТ ПОЛ Интернационалниот Атлетски Маратон Охрид практично се заплетка во сопствената мрежа на објаснувања, откако го објави флаерот за претстојниот маратон. Она што падна во очи и разлути многумина несомнено е фондот на награди ...

„Илинденскиот“ како вовед во „Олимписки маратон“

Точка - 31.07.2017

Традиционалниот „Илинденски маратон“ што се плива на релација Горица – Охрид и годинава ќе ги собере најмладите вљубеници во пливањето, при што на ова 38. издание ќе има и гости од странство.

На 2 август 38. Илинденски пливачки маратон во водите на Охридското Езеро

Скопје инфо - 31.07.2017

Шеесеттина пливачи од неколку домашни и странски клубови ќе бидат дел од традиционалниот „Илинденски пливачки маратон 2017“, што на 2 август ќе се плива во водите на Охридското Езеро. Пливачите поделени во две категории од 10 до 15 години и од 16 ...

ТАКТ: Најостро го осудуваме дискриминаторскиот однос на Охридскиот Атлетски Маратон

Либертас - 01.08.2017

Невладината организација ТАКТ Скопје, која се залага за промоција и унапредување на родовата еднаквост во спортот и активно работи во креирање на политки за надминување на родовите стереотипи во спортот , најостро реагира и го осудува ...

Осуда за нееднаквиот третман на жените маратонки во Охрид

Локално - 01.08.2017

Клубот на пратенички во Собранието на Република Македонија го осудува и смета дека е дискриминаторски односот кон жените што учествуваат на Меѓународниот атлетски маратон во Охрид, затоа што паричните награди за нив се пониски од оние што ги ...