TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Митко Панов за весникот ВЕЧЕР: Кој настојува да го оддели Гоце Делчев од македонскиот народ и македонската нација?!

Вечер Прес - 05.02.2023

„Тешко може со зборови да се опише чувството на Македонецот, кога некој се обидува да го раздвои од својот национален херој Гоце Делчев, независно дали тоа се однесува на физичките бариери поставени околу вечното почивалиште на македонскиот великан, ...

Максим на бугарска ТВ: Не можам да ја менувам историјата, Бугарија беше фашистичка, резултат се над 800 жртви од Куманово

Пулс24

Тодороска: Зошто Делчев не беше толку важен за Бугарите долгите години додека неговите мошти се наоѓаа во Бугарија?

Скопје1

Димитриевски за БНТ1: Гоце Делчев е синонимот на македонската борба

24 Вести

Димитриевски : Делчев е симболот на македонизмот, политичари од Бугарија доаѓаа во Македонија и не навредуваа

Локално

Џамбаски остана во Благоевград: Навредливо е да се виси на граница

Либертас

Спасовски: Со длабока почит кон неговите лик и дело, како дел од делегацијата на Владата на Република Северна Македонија, се поклонувам пред вечното почивалиште на македонскиот великан Гоце Делчев

Бриф

Кумановски м. ТВ21 Локално Сител Република Press24 ТВ21 4NEWS

Ковачки: Во одбележувањето на раѓањето на Гоце Делчев се виде неспособноста на власта на Ковачевски и Ахмети

MakPress - 05.02.2023

Скандалозната организација за одбележувањето на раѓањето на Гоце Делчев е најсилен доказ дека власта е одлепена од реалноста и дека се плаши од народот. Ова ли се плодовите на пријателството? Хеликоптери, борни коли и барикади.

Ковачки: Ова ли се плодовите на пријателството, хеликоптери, борни коли и барикади

Скопје1

Ковачки: Во одбележувањето на раѓањето на Гоце Делчев се виде неспособноста на власта

Канал5

ХЕЛИКОПТЕРИ, БОРНИ КОЛИ И БАРИКАДИ Ковачки вели дека власта го понижи Делчев (ВИДЕО)

+инфо

Ковачки: Во одбележувањето на раѓањето на Гоце Делчев се виде неспособноста на власта на Ковачевски и Ахмети, каква ја гледаме во секој еден сегмент од државата, која е во распаѓање

Опсервер

Ковачки: Хеликоптери, борни коли и барикади, во одбележувањето на раѓањето на Делчев се виде неспособноста на власта

А1 On

Хеликоптери, борни коли и барикади, власта го понижи Делчев – тврди Ковачки

Република

Курир Zoom Lider Нетпрес Сител

СДСМ напиша дека оддале почит пред СПОМЕН КУЌАТА на Гоце Делчев

4NEWS - 05.02.2023

Партијата на Власт СДСМ на друштвените мрежи објави дека вчера оддале почит пред спомен куќата на Гоце Делчев. Објавата неколку часа стоеше без да биде корегирана. Денеска, таа е сменета и зборовите „спомен куќа“ се избришани, а избришана е и една ...

Историски час по повод раѓањето на Гоце Делчев во организација на ВМРО ДПМНЕ

Алфа

Во Штип и Делчево без инциденти одбележани 151 година од раѓањето на Гоце Делчев

24 Вести

151 годишница од раѓањето на Гоце Делчев одбележана во Струмица

Сител

Во ОУ “Гоце Делчев“ одбележана 151 годишнина од раѓањето на нивниот патрон

Битола Њуз

Штипскиот универзитет ги чува Спомен-собата за Гоце Делчев, споменикот и релјефот пред зградата каде бил учител

Сакам да кажам

Џамбаски го чествуваше Гоце Делчев во Благоевград: Очигледно ги исплашивме

Канал5

Press24 24 Вести MakPress Слободен Печат Макфакс Телма Фактор Фокус

ВМРО-ДПМНЕ: Хаосот со прославата на Делчев, покажува системска неспособност и дека со Ковачевски и Ахмети државата се ...

4NEWS - 05.02.2023

Хаосот со прославата на раѓањето на Гоце Делчев покажува дека државата е во распаѓање и системска неспособност која се гледа во секоја од областите. Срамно е тоа што поделбите и омразата се толку големи што одбележувањето на раѓањето на херојот ...

ВМРО-ДПМНЕ: Хаосот со прославата на Делчев, покажува системска неспособност и дека со Ковачевски и Ахмети државата се распаѓа

Курир

Хаосот со прославата на Делчев, покажува системска неспособност и дека со Ковачевски и Ахмети државата се распаѓа, вели ВМРО-ДПМНЕ

Скопје1

ВМРО-ДПМНЕ: Хаосот со прославата на Делчев, покажува системска неспособност и дека со Ковачевски и Ахмети државата се распаѓа

Република

ВМРО-ДПМНЕ: Хаосот со прославата на Делчев покажува системска неспособност

А1 On

ВМРО-ДПМНЕ: Хаосот со прославата на Делчев покажува системска неспособност и дека со Ковачевски и Ахмети државата се распаѓа

Нетпрес

ВМРО-ДПМНЕ: Хаосот со прославата на Делчев, покажува системска неспособност

Канал5

Макфакс Скопје инфо МКД MTM MakPress Centar

(Видео) Крмов: Славењето на политичкиот просветител на македонскиот народ под рестрикции

Антропол - 04.02.2023

“Организацијата беше хаотична и непотребно закомоплицирана. Тоа можеше да доведе до преклопување на делегациите и дополнителни тензии.’ На денешен ден, 1872 година, во Кукуш, роден е апостолот на македонското национално ослободително движење и ...

Делегација на Левица положи цвеќе на гработ на Апостолот Гоце Делчев

Антропол

Џамбаски од Благоевград: „Циркус“ е задржувањето на Бугарите на граница

Слободен Печат

Џамбаски не одговара дали ќе дојде во Македонија за Делчев, но упати нови провокации и повик до Бугарите

Макфакс

Ангел Џамбаски најави дека не доаѓа во Скопје?

360 степени

Борисов: Гоце Делчев е симбол што ги поврзува народите на Македонија и Бугарија

Канал5

Борисов: Гоце Делчев е симбол што ги поврзува народите на Северна Македонија и Бугарија

Слободен Печат

Н.Македонија Антропол Макфакс Вести плус Вистина.мк Локално Gostivarpress.mk MTM

Ѓорѓиев: Гоце Делчев е симбол на една епоха и борба на македонскиот народ за слободна држава

Канал5 - 04.02.2023

„Годинава имаме и 120 години од Илинденското востание, 130 години од создавањето на македонската револуционерна организација, 120 години од загинувањето на Гоце Делчев, 120 години од „За македонцките работи“ од Крсте Петков Мисирков.

Ѓорѓиев: Гоце Делчев е симбол на една епоха, на една борба на македонскиот народ

Слободен Печат

Професор Ѓорѓиев: Гоце Делчев е симбол на една епоха и борба на македонскиот народ за слободна македонска држава

Курир

(Видео) Ѓорѓиев: Гоце Делчев е симбол на една епоха и борба на македонскиот народ за слободна македонска држава

Макфакс

Ѓорѓиев: Делчев е симбол на борба на македонскиот народ за слободна македонска држава

Локално

ЃОРЃИЕВ: Гоце Делчев е симбол на борбата на македонскиот народ за слободна македонска држава

Денешен

Ѓорѓиев: Гоце Делчев е симбол на една епоха и борба на македонскиот народ за слободна македонска држава

Република

MakPress Н.Македонија 360 степени Lider Нетпрес Опсервер

Џамбаски: Нема некој да им каже на Бугарите кога ќе ги почестат нивните херои

24 Вести - 04.02.2023

Европратеникот Ангел Џамбаски ги обвини македонските гранични власти дека со часови не ги пуштале бугарски државјани и намерно биле спречени да влезат во земјата. Вели дека во тампон зоната меѓу граничните пунктови Ѓуешево и Деве Баир, членови на ...

Џамбаски: Омразата продолжува да расте на секој можен начин

Centar

Џамбаски: Ќе одиме во Македонија кога сакаме и како сакаме

Република - 04.02.2023

„Непуштањето Бугари во РСМ е вистински срам и неуспех на бугарската политичка класа. На денот на 151-годишнината од раѓањето на Гоце Делчев, видовме како земја која не е дел од ЕУ, земја во која вој ува антибугарскиот македонизам, ги понижува ...

ЏАМБАСКИ: Ќе одиме во Македонија кога и како ќе посакаме, за денешните проблеми во Скопје ги известив и колегите од Парламентот на ЕУ

Денешен

Гоце Делчев го чкртнал Уставот на организацијата каде пишувале Бугари, тој е Македонец

Република - 04.02.2023

На денешната трибина насловена „Гоце е Македонија“ во рамките на одбележувањето на 120 години од Илинденското востание и 130 години од основањето на ВМРО, се обрати професорот Ванчо Ѓорѓиев.

ЃОРЃИЕВ: Гоце го шкртнал Уставот на организацијата каде пишувало Бугарин и напишал Македонец

Денешен

Ѓорѓиев со докази против бугарската пропаганда: Делчев го чкртнал Уставот на организацијата каде пишувале Бугари, тој е Македонец

Курир

(Видео) Ѓорѓиев: Делчев го чкртнал Уставот на организацијата каде пишувале Бугари, тој е Македонец

Макфакс

Ѓорѓиев: Делчев го чкртнал Уставот на организацијата каде пишувалo Бугари и ние нема да ги внесеме

Слободен Печат

„Делчев го чкртнал Уставот на организацијата каде пишувало Бугарин, тој е Македонец“

Локално

Ѓорѓиев: Делчев прешкртал во уставот на организацијата каде пишувало Бугари, тој е Македонец

Нетпрес

Скопје24 Lider +инфо MakPress Скопје1

Десница: Ова не е Македонија која Гоце Делчев ја замислуваше и далеку сме од неговите визии за кои се бореше

А1 On - 04.02.2023

По повод одбележувањето на 151 година од раѓањето на македонскиот великан, Гоце Делчев, Претседателката на Десница Билјана Јовановска со делегација го посетија неговото вечно почивалиште и оддадоа почит.

За Ковачевски, Гоце Делчев не е македонски, туку голем револуционер

Република

Ковачевски: Идеaлите на Делчев се разбран аманет и патоказ за политиките на Владата, поставени на дијалогот и на почитувањето

CivilMedia

Ковачевски: Идеалите на безвременскиот визионер Гоце Делчев се разбран аманет и патоказ за политиките на Владата

Слободен Печат

Ковачевски: Идеалите на Делчев, за светот како поле за културен напредок, се разбран аманет и патоказ за нашите политики

Либертас

Влада: Идеалите на визионерот Гоце Делчев се аманет и патоказ за единство, разбирање и напредок

360 степени

Ковачевски на Фејсбук испрати порака по повод 151 година од раѓањето на Гоце Делчев

Курир

МКД ТВ21 4NEWS еМагазин Frontline Lider Нетпрес Република

(Видео) Мицкоски: Разочарани сме што Гоце Делчев се слави како во воени времиња, со хеликоптери

Макфакс - 04.02.2023

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, смета дека го чествуваме Гоце Делчев како заробеници во сопствена држава. Според него, се случува „примитивна естрадна политика“. Тој посочи дека од една страна е горд, од друга разочаран поради ...

Мицкоски за Гоце Делчев: Ние сме горди што имаме еден таков човек да го славиме и е дел од нашата историја и нашиот македонски ген

ТВ21

(ВИДЕО) Мицкоски: Ова чествување е „примитивна естрадна политика“

А1 On

Мицкоски: Разочарани сме што Гоце Делчев се слави како во воени времиња, со хелкоптери

MTM

ФОТО: Делегација на ВМРО-ДПМНЕ предводена од Христијан Мицкоски оддаде почит пред гробот на Гоце Делчев

Курир

Мицкоски за Гоце Делчев: Ние сме горди што имаме еден таков човек да го славиме и е дел од нашата историја и нашиот македонски ген

4NEWS

Мицкоски на чествувањето на Гоце Делчев: Наместо да се зближиме, ние сме подалечни од кога било

360 степени

Слободен Печат Нетпрес Либертас Скопје инфо Press24

Делегација на СДСМ предводена од Зечевиќ-Вардарски му оддаде почит на Гоце Делчев

Канал5 - 04.02.2023

Делегација на СДСМ предводена од генералниот секретар Миле Зечевиќ - Вардарски, заедно со пратеничката Даниела Колева и членката на Извршниот одбор, Ивона Кузмановиќ, се поклони пред ликот и делото на македонскиот великан Гоце Делчев.

Додека другите чекаат да влезат, делегацијата на СДСМ положи цвеќе на гробот на Гоце Делчев

Република

Делегација на СДСМ му оддаде почит на македонскиот великан Гоце Делчев

МКД

Делегација на СДСМ предводена од Зечевиќ му оддаде почит на револуционерот Гоце Делчев

360 степени

Делегација на СДСМ предводена од Зечевиќ му оддаде почит на македонскиот великан Гоце Делчев

ТВ21

Делегација на СДСМ предводена од Зечевиќ му оддаде почит на македонскиот великан Гоце Делчев

4NEWS

Делегација на СДСМ му оддаде почит на Делчев: „Визијата на Гоце за слобода, правда и еднаквост денеска е визија на социјалдемократите“

Локално

MakPress Телма Во Центар Zoom Либертас Опсервер Република Курир

Во Делечево каде Македонците и Бугарите со години имаат соживот, без инциденти се одбележа и денешниот ден

Телма - 04.02.2023

Засилени полициски контроли има на граничниот премин Делчево-Станке Лисичков, но протокот на патниците од Бугарија е речиси минимален. Телма ги регистрираше редовните проверки на возилата, кои сакаа да влезат, но и да излезат од земајава Поголема ...

Минимален број на патници на Граничениот премин „Делчево/Станке Лисичково“

Бизнис Вести

Бугарски државјани утрово не поминале на ГП „Делчево/Станке Лисичково“

Слободен Печат

Минимален број на патници на Граничениот премин „Делчево/Станке Лисичково“

Опсервер

Мирно на граничниот премин кај Делчево, засилени контроли на возилата со бугарски регистрации кај Куманово во очекување на 150 Бугари

Н.Македонија

До утрово само две бугарски возила влегле преку преминот кај Делчево

Република

На границата кај Делчево само двајца Бугари чекаат за влез во Македонија: Имам закажано на заболекар, не ме интересира тоа за Гоце Делчев

360 степени

Телма Курир MakPress Бриф Фокус 24 Вести ТВ21 4NEWS

Мицкоски положи цвеќе придружуван од високото раководство на ВМРО-ДПМНЕ/ФОТОГАЛЕРИЈА

Вечер Прес - 04.02.2023

Лидерот на ВМРО – ДПМНЕ, Христијан Мицкоски и високото раководство на партијата, членови и симпатизери од седиштето на партијата стасаа пред црквата Свети Спас и положија цвеќе на вечното почивалиште на Гоце Делчев, во дворот на црквата.

Претседателот Пендаровски положи цвеќе во чест на 151 годишнината од раѓањето на Гоце Делчев

Опсервер

Претседателот Пендаровски положи цвеќе по повод 151 годишнината од раѓањето на Гоце Делчев

MakPress

Пендаровски положи цвеќе по повод 151 годишнината од раѓањето на Гоце Делчев

ТВ21

Пендаровски положи цвеќе по повод 151 годишнината од раѓањето на Гоце Делчев

4NEWS

Пендаровски положи цвеќе по повод 151 годишнината од раѓањето на Гоце Делчев

Локално

Претседателот Пендаровски и собраниска делегација положија цвеќе по повод 151 годишнината од раѓањето на Гоце Делчев

МКД

Lider Телма Канал5 Нетпрес Сител Република еМагазин Пулс24

Левица беше во Кукуш и на едно дрво положи цвеќе за Делчев

Независен - 04.02.2023

Делегација на Левица предводена од лидерот Димитар Апасиев, вчера, 3 февруари, била во Кукуш каде положила цвеќе на местото каде што претпоставуваат дека била родната куќа на Гоце Делчев. Според она што е објавено на Фејсбук профилот на партијата ...

(Фото) Апасиев во родното место на Делчев: Нема роденден со премолчени места на раѓање

еМагазин

Апасиев и Левица среде Кукуш му оддадоа чест на Гоце Делчев

Кајгана

„ПРВ РОДЕНДЕН НА ГОЦЕ СО СПЕЦИЈАЛЦИ И БАРИКАДИ“: Апасиев се поклони во Кукуш, не во Скопје

Фактор

Џамбаски: Тоа што се случува на границата е апсолутен срам

24 Вести - 04.02.2023

Тоа што во моментов се случува на граничните премини со Република Северна Македонија е апсолутен срам, изјави бугарскиот европратеник Ангел Џамбаски, од Благоевград каде што присуствуваше на чествувањето на Гоце Делчев.

Џамбаски: Тоа што се случува на граница е срам!

Zoom

(ВИДЕО) Џамбаски: Tоа што се случува на границата е срам

А1 On

(ВИДЕО) Се огласи Џамбаски: Tоа што се случува на границата е срам

Press24

Спасовски: Гоце Делчев останува синоним за храброст, посветеност, просветителство и лидерство

Бизнис Вести - 04.02.2023

По повеќе од еден и пол век од раѓањето на македонскиот револуционер, уставотворец и државник, тој останува синоним за храброст, посветеност, просветителство и лидерство, пишува министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски, во неговата честитка ...

Спасовски: Гоце Делчев останува синоним за храброст, посветеност, просветителство и лидерство

Слободен Печат

Спасовски: Гоце Делчев останува синоним за храброст, посветеност, просветителство и лидерство

ТВ21

Спасовски: Гоце Делчев останува синоним за храброст, посветеност, просветителство и лидерство

Скопје инфо

Спасовски: Гоце Делчев останува синоним за храброст, посветеност, просветителство и лидерство

4NEWS

Спасовски: Гоце Делчев останува синоним за храброст, посветеност, просветителство и лидерство

MakPress

Спасовски: Гоце Делчев останува синоним за храброст, посветеност, просветителство и лидерство

Канал5

Република Во Центар Сител 24 Вести Вечер Прес