TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Заразениот со Ковид-19 од Тетово е непознаница за здравствените власти

Deutsche Welle - 26.03.2020

Нови 24 случаи на заразени од коронавирус се регистрирани во земјава во изминатите 24 часа, информира министерот за здравство Венко Филипче. Од следната недела на терен и мобилни екипи. Заразен од коронавирус од Тетово кој бил на лечење во Центарот ...

Пациент од Заводот за рехабилитација заболен од Ковид 19, нов случај и на Кожна клиника

Нова ТВ - 26.03.2020

Уште еден пациент е заразен со коронавирус, а е поврзан со Кожната клиника. Прв случај е регистриран и во Тетово, тоа е пациент кој престојува во Заводот за рехабилитација во Козле Пациент од Тетово кој престојувал во Завод за рехабилитација во ...

Филипче: тројца заболени излекувани од коронавирусот

Р.С.Европа - 26.03.2020

Министерот за здравство Венко Филипче денеска најави дека во текот на следната недела како донација треба да пристигнат и 500.000 маски и 20.000 тестови, реагенси за тестирање на коронавирусот.

Завршува карантинот во Дебар, лицата од други градови кои беа затечени ќе се тестираат, рече Филипче

Сакам да кажам - 26.03.2020

Министерот за здравство Венко Филипче кажа дека денеска, по два последователни негативни теста според протоколот, од Инфективната клиника на домашно лекување се испратени едно лице од Скопје и едно лице од Дебар.

Tест за корона за 14 медицински лица и за четворица пациенти од Заводот во Капиштец

Мета - 26.03.2020

Првиот пациент дијагностициран со корона вирус од Тетово, бил во Заводот за рехабилитација во Капиштец во периодот од 9 до 23 март, што е причина да се испитаат докторите и здравствените работници со кои тој бил во контакт, информира министерот за ...

Филипче: Идната недела ќе пристигнат 500.000 маски и 20.000 тестови

Фокус - 26.03.2020

Во текот на следната недела како донација треба да пристигнат и 500.000 маски и 20.000 тестови, реагенси за тестирање на коронавирусот. Добивме одговор од повеќе донатори, преку норвешката Влада за респираторни машини, кои ги очекуваме на почетокот ...

Мобилни тимови за тестирање на коронавирус од следната недела

Радио МОФ - 26.03.2020

Од следната недела ќе почнат и мобилни тестирања за коронавирусот, а деновиве ќе се селектираат пошироки групи на граѓани согласно мислењето на епидемиолозите, соопшти денеска министерот за здравство Венко Филипче .

Се испитува како се заразил пациентот во Козле, кого и со зголемена температура го упатиле на други испитувања

+инфо - 26.03.2020

Како се инфицирал со коронавирусот пациентот од Тетово кој престојувал во Заводот во Козле од 9. до 23. март – тој е неподвижен, од октомври лани не патувал никаде и немал посети, а неговата 7-члена фамилија немала контакт со лица од странство.

Прогнозите за пикот на вирусот засега остануваат исти, се изработува детална анализа

iPortal - 26.03.2020

Засега прогнозите на надлежните остануваат дека пикот на вирусот ќе биде кон крајот на април и оти бројката на заболени ќе достигне до околу 2.000 лица. Сепак, министерот за здравство Венко Филипче најавува детална анализа за очекувањата и за ...

Филипче: 24 нови случаи , вкупно 201 заболени од коронавирус (ВИДЕО)

Канал5 - 26.03.2020

Попладнево министерот за здравство Венко Филипче со најнови информации поврзани со заразата од коронавирус во земјава. Филипче рече дека според предвидувањата се подготвува детална анализа во врска со бројот на заболени и очекувањата во временски ...

Немаат симптоми, но се чекаат резултатите за 14 лекари од болницата во Козле кои биле во контакт со заболениот пациент ...

Телма - 26.03.2020

Тројца излекувани пациенти, но и тројца починати до сега, соопшти Министерот за здравство Венко Филипче. Во добра здравствена состојба е и 4-годишното девојче во Штип. „Сабота и Недела од 16 до 05 часoт се забранува движењето на граѓаните е мерка ...

„Систина“ набави 15 000 теста за коронавирус, ќе тестира пациенти за 1 200 денари

360 степени - 26.03.2020

Приватната болница „Аџибадем Систина“ објави дека набавила 15 000 теста за коронавирус. Со ова, соопштија од болницата, капацитетот е да се прават до 300 теста дневно, а цената на еден тест е 1 200 денари.

Филипче: Вкупно тројца пациенти се излекувани од коронавирусот во Македонија

Press24 - 26.03.2020

Регистрирани се 24 нови случаи заразени со коронавирус. Има уште еден пациент со кожната клиника во Скопје, со ова вкупната бројка е до 12 часот 201 лице, информираше министерот за здравство Венко Филипче на денешната прес-конференција.

И „Систина“ почнува со тестирање за коронавирусот

А1 On - 26.03.2020

Клиничката болница „Аџибадем Систина“ започнува со тестирање за детекција на коронавирусот (Ковид-19). Од болницата информираат дека тестирањето се врши единствено со претходно закажување термин преку телефонскиот број 02 3099500, достапен 24/7.

Се тестираат 14 медицински лица и 4 пациенти од скопскиот завод за рехабилитација по Првиот заболен од ковид-19 од ...

Сакам да кажам - 26.03.2020

Првиот заболен пациент со коронавирус од Тетово, од 9 до 23 март бил во Заводот за рехабилитација во Скопје, а покачена телесна температура имал по доаѓањето во Тетово, кажа министерот за здравство Венко Филипче на редовната прес-конференција во ...

Филипче: Тимовите за мобилни тестирања од понеделник подготвени за работа

Алсат-М - 26.03.2020

Од понеделник тимови од министерството за здравство ќе бидат подготвени за мобилни тестирања, а ќе ги опфатат лицата и категориите коишто ќе бидат посочени од страна на епидемиолозите, рече на денешната прес конференција министерот за здравство, ...

Уште еден заразен пациент поврзан со Клиниката за кожни болести

Нова ТВ - 26.03.2020

Нови 24 заразени со коронавирус се регистрирани последните 24 часа, со што вкупната бројка е 201 заболен. Уште еден пациент е поврзан со Кожната клиника, информираше на пресконференција министерот за здравство Венко Филипче.

69-годишен маж првиот пациент во Тетово

Телма - 26.03.2020

Првиот случај на Корона Вирус во Тетово е регистриран кај 69 годишен пациент. Тој со симптоми на КОВИД 19 покачена температура и главоболки како што тврди неговото семејство, бил веќе неколку дена сместен на клиниката во Козле каде лежел по ...

Тетовец кој бил на лекување во Заводот за рехабилитација има коронавирус – тестирани пациенти и персоналот

360 степени - 26.03.2020

Четиринаесет здравствени работници од Заводот за рехабилитација во Козле и четворица пациенти се тестирани. Нивните тестови за коронавирус се негативни, откако биле во контакт со лице од Тетово кое било хоспитализирано во Заводот, а по заминување ...

Филипче: Интересот е голем, па на мапа ќе бидат означени населбите од каде што се пациентите со коронавирус

Слободен Печат - 26.03.2020

Верувам дека добро ќе се изработат тие технички податоци овие денови веројатно до викендот, посочи Филипче. Министерот за здравство Венко Филипче, на денешната прес конференција одговарајќи на прашањето на Слободен печат, од кои населби во Скопје се ...

Филипче: Уште еден заразен од коронавирусот од Кожната клиника

А1 On - 26.03.2020

Уште еден нов пациент, дел од персоналот на Клиниката за демартологија во Скопје е позитивен на коронавирусот, по направените тестови во изминатите 24 часа. Со ова, бројот на заболени се искачи на шест лица кои се вработени на Кожната клиника.

Филипче: Од понеделник почнува и мобилното тестирање на коронавирусот

МКД - 26.03.2020

Од следната недела ќе имаме и мобилни екипи за тестирања во градови каде што сметаме дека тоа треба да се аплицира. Еден од тие градови е Куманово, изјави денеска министерот за здравство Венко Филипче кој додаде исто така дека од наредната недела ќе ...

Пунктот за тестирање во Чаир ќе биде отворен во понеделник

Алсат-М - 26.03.2020

Речиси 1.500 тестови за коронавирус се направени во државата за повеќе од еден месец, односно од 15 февруари до 24 март. Најголем број на тестови се направени во лабораторијата при Институтот за јавно здравје во Скопје – 933, а 560 во приватната ...

Филипче: Вкупно три лица се излекувани од коронавирус

ТВ21 - 26.03.2020

Министерот за здравство Венко Филипче денеска на редовната пред конференција посочи дека од Инфективната клиника е испишан уште еден пациент од Дебар, откако двата контролни теста за коронавирус биле негативни.

Обновено: Уште двајца пациенти излечени и пуштени на домашно лекување

OhridNews - 26.03.2020

Пациент од Дебар и една пациентка од Скопје, по извршени два последователни тестови кои биле негативни на коронавирус, се пуштени на домашно лекување, со што бројот на излечени лица во земјава е 3.

Тетовец позитивен на корона две недели бил во Заводот за рехабилитација, се тестира персоналот и другите пациенти

Фокус - 26.03.2020

Пациент од Тетово кој е еден од новите позитивни случаи заразен со корона вирус две недели, односно од 8 до 23 март бил сместен во Заводот за рехабилитација во Скопје. Пациентот бил неподвижен и само еднаш имал посета, но сомнежи за корона вирус се ...

Филипче: 24 нови случаи , вкупно 201 заболени од коронавирус (Во живо)

Канал5 - 26.03.2020

Попладнево министерот за здравство Венко Филипче со најнови информации поврзани со заразата од коронавирус во ...

Помеѓу новите случаи, еден е од Кожната клиника, двајцата излекувани пациенти се од Скопје и Дебар

360 степени - 26.03.2020

Еден од новите 24 случаи со коронавирус е поврзан со Кожната клиника во Скопје, информираше министерот за здравство, Венко Филипче. Со ова бројката на заразени од оваа Клиника преку поранешната директорка, порасна на шест лица со оглед на тоа дека ...

Наредната недела ќе стигнат 20 000 теста и 500 000 маски, ќе се започне и со мобилни тестирања

360 степени - 26.03.2020

Од следната недела здравствените власти ќе бидат спремни и за мобилни тестирања, најави министерот Венко Филипче. Тој ја повтори информација за донацијата од норвешката амбасада на 25 респиратори кои, како што рече, се очекува да пристигнат на ...

Филипче: Уште едно лице од Клиниката за кожни болести заразено со коронавирус

ТВ21 - 26.03.2020

Министерот за здравство, Венко Филипче, на денешната редовна прес конференција посочи дека има уште едно ново лице од Клиниката за кожни болести е позитивно на тестот за коронавирус. Тој додаде дека со ова, бројот на заразени вработени во кожната ...

Филипче најави мобилно тестирање за коронавирус

Деца - 26.03.2020

Од следната недела во неколку градови во Македонија ќе се спроведува мобилно тестирање на граѓаните за коронавирус, најави министерот Венко Филипче на денешната прес-конференција. – Подготовките траеја во текот на изминативе денови и во текот на ...

Филипче: Деновиве ќе објавиме детална анализа до јавноста за очекувањата, заштедивме милион денари со набавката на ...

Локално - 26.03.2020

Министерот Венко Филипче на денешната прес-конференција на новинарско прашање одговори дека Министерството за здравство заштедило околу милион денари со набавката на тестови за коронавирусот.

Нови 24 случаи со коронавирус, вкупно 201, излекувани уште двајца заболени

Канал5 - 26.03.2020

Најголем раст на бројот на заболени од коронавирусот во изминатите 24 часа има во Скопје, со 15 новозаболени, следува Куманово со 4, а од денеска прв случај е потврден и во Тетово. Со овие 24 лица, вкупната бројка се искачи на 201 регистриран ...

Филипче: Следната недела пристигнува донација од 500.000 маски и 20.000 тестови

+инфо - 26.03.2020

Министерот за здравство, Венко Филипче истакна дека земјата има добиено многу одговори од донатори, како норвешката Влада за респираторни машини кои ги очекуваат на почетокот на април, како и од амбасадата на Кина и дека следната недела ќе биде ...

Обвинителството чека дополнителни информации од СВР Скопје за поднесување кривична против директорката на кожно

Сител - 26.03.2020

Се уште нема кривична пријава против разрешената директорка на Клиниката за кожни болести, која заболела од корона вирус и заразила најмалку пет колеги. Министерот за здравство вчера информираше дека кај вработени на Кожно кои биле во контакт со ...

Уште 1 лице поврзано со Клиника за кожни болести заразено со коронавирусот

еМагазин - 26.03.2020

На денешната прес конференција, министерот за здравство, Венко Филипче , рече дека во новозаболените со коронавирусот во Македонија е уште 1 лице поврзано со Клиника за кожни болести заразено со коронавирусот.

Филипче: Пациент од Тетово е позитивен на коронавирусот, се лекувал во Заводот за рехабилитација во Скопје (ВИДЕО)

Слободен Печат - 26.03.2020

14 здравствени работници се тестирани и 4 пациенти, веднаш после добивање на резултатите ќе се направи стратегија на функционирање на Заводот за рехабилитација- рече Филипче. Имаме пациент од Тетово, којшто од девети до 23 март престојувал во ...

Заболениот од Тетово претходно бил во Заводот за рехабилитација – Козле

Независен - 26.03.2020

Фото: Б. Грданоски Заболениот пациент од Тетово бил претходно хоспитализиран во Заводот за рехабилитација во Козле, потврди министерот за здравство Венко Филипче. Исконтактирани се сите лекари кои биле во контакт со него.

Филипче: Тимовите за мобилни тестирања од понеделник подготвени за работа

Либертас - 26.03.2020

Тој додаде дека таквите тестирања ќе се спроведуваат во местата и градовите коишто ќе бидат посочени како критични од страна на ...

Филипче: Пациентот од Тетово престојувал во болницата во Козле, тестирани се 14 здравствени работници и 4 пациенти

Локално - 26.03.2020

Првото заболено лице од Тетово две недели престојувало во Центарот за рехабилитација во Козле, соопшти министерот Филипче по новинарско прашање. „Лицето престојувало од 9 до 23 март, по што било пуштено дома.

Ќе се зголеми бројот на тестирања во Куманово

Кумановски м. - 26.03.2020

Бројот на тестирања од почетокот на следната недела ќе се зголеми, информираше министерот за здравство Венко Филипче. Како што вели Куманово ќе биде меѓу првите градови каде ќе се зголеми бројот на тестирања преку мобилен пат.

Уште едно лице од Кожно е инфицирано, вкупно 6 вработени се заразени

+инфо - 26.03.2020

Уште едно лице вработено на Клиниката за кожни болести во Скопје е позитивно на коронавирусот, соопшти денеска министерот за здравство Венко Филипче. Денеска Министерствоо за здравство соопшти за новодијагоностицирани 24 лица со што вкупната бројка ...

Од следната недела ќе има пошироко мобилно тестирање на граѓани како превенција од корона вирусот

еМагазин - 26.03.2020

Министерот за здравство Венко Филипче информираше дека во следните денови, односно почетокот на следна недела, ќе започне пошироко тестирање по мобилен пат, а Куманово ќе биде еден од првите градови каде што ќе се изврши такво тестирање, но и други ...

Филипче: Уште еден нов случај во врска со поранешната директорка, започнуваат онлајн-тренинзи за нашите здравствени ...

Локално - 26.03.2020

Министерот Венко Филипче на денешната прес-конференција соопшти дека се регистрирани 24 нови случаи во изминатото деноноќие, меѓу кои и еден нов случај во врска со поранешната директорка на Кожната клиника.

Филипче: Нашата земја беше примена во една голема студија за избор на најсоодветна терапија за пациенти заразени со ...

Слободен Печат - 26.03.2020

Се вклучува терапијата кај пациентите кај кои може да се даде согласно проценткаата на специјалистите од инфективна медицина. Нашата земја во текот на вчерашниот ден беше примена во една голема студија за избор на најсоодветна терапија за пациенти ...

(Во живо) Прес на министерот Филипче, нови 24 заболени

Независен - 26.03.2020

Фото: Б. Грданоски Проследете ја во живо прес-конференцијата на министерот за здравство Венко Филипче, по најновиот биланс на заболени од корона вирус, кој денеска до 12 часот, изнесува ...

14 лекари кои биле во контакт со заразениот од Тетово ќе бидат тестирани за коронавирус

Centar - 26.03.2020

Пациентот од Тетово престојувал две недели во Заводот за рехабилитација во Козле, но бил неподвижен и имал само една посета, информира министерот за здравство Венко ФИлипче. По, испуштањето од болницата бил тестиран и упатен на инфкетивната клиника.

Филипче: Следнава недела ќе пристигнат 500 илјади маски и 20 илјади реагенси за тестирање на вирусот (ВИДЕО)

Слободен Печат - 26.03.2020

Од следната недела ќе бидеме подготвени за мобилни тестирања, истакна Филипче, припремите траеа изминативе денови. Добра е состојбата на пациентите во Штип, луѓето кои беа дојдени од Србија и мајката и девојчето кои се дојдени од Англија, без ...

(ВИДЕО) Филипче: Три лица излечени од корона вирус, три починаа

Скопје1 - 26.03.2020

Министерот за здравство Венко Филипче на прес конференција даде пресек на информации во за состојбата со коро вирусот за изминативе 24 часа. -Регистриранани се 24 нови случаи со корона вирус во Македонија.