TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Модниот бунтовник од 60-тите: Неколку работи по кои ќе го паметиме неповторливиот Пако Рабан

Макфакс - 06.02.2023

Пако Рабан, шпанскиот дизајнер кој ги постави темелите на модната авангарда, почина на 88-годишна возраст, а ќе остане запаметен по неговите уникатни ексцентрични креации и култни парфеми кои оставија длабока трага во светот на модата и убавината.

Супермоделите се простија од Пако Рабан: „Отсекогаш сакавме да ја носиме твојата облека…“

Еспресо - 05.02.2023

Карла Бруни, Хелена Кристенсен и други супермодели му оддадоа почит на модниот дизајнер Пако Рабан, кој почина на 3 февруари. Легендите на модните писти му посветија објави на Инстаграм на покојниот мајстор на модата.

ФУСТАНОТ што ја промени МОДНАТА ИСТОРИЈА: Оваа холивудска актерка ја носеше најубавата креација на Пако Рабан

Во Центар - 05.02.2023

Многумина веруваат дека неговата модна револуција започна со костимот што го носеше Џејн Фонда во филмот „Барбарела“, но всушност започна една година порано. Засекогаш ќе остане запаметен како костимограф за филмот „Барбарела“ во 1987 година, каде ...

Фустанот којшто ја смени историјата на модата: Најубавата креација на Пако Рабан ја носеше оваа холивудска актерка

Точка - 04.02.2023

Многумина сметаат дека неговата модна револуција започнала со костимот којшто го носела Џејн Фонда во филмот „Barbarela“, но всушност започнала една година подоцна. Легендарниот моден дизајнер Пако Рабан почина на 89-годишна возраст, соопштија вчера ...

Пако Рабан 1934-2023: Почина познатиот моден дизајнер и мајстор на футуристичка мода

Stylist - 04.02.2023

Модниот свет изгуби уште еден дизајнер – Пако Рабан, роден како Франциско Рабанеда и Куерво, почина на 88-годишна возраст. Овој моден визионер стана познат во 60-тите години по својата space age естетика и креирањето облека од метални структури.

Супермоделите се простија од Пако Рабан: „Отсекогаш сакавме да ја носиме твојата облека…“

Убавина и Здравје - 06.02.2023

Карла Бруни, Хелена Кристенсен и други супермодели му оддадоа почит на модниот дизајнер Пако Рабан, кој почина на 3 февруари. Легендите на модните писти му посветија објави на Инстаграм на покојниот мајстор на модата.

Модниот бунтовник од 60-тите: Неколку работи по кои ќе го паметиме неповторливиот Пако Рабан

MTM - 06.02.2023

Пако Рабан, шпанскиот дизајнер кој ги постави темелите на модната авангарда, почина на 88-годишна возраст, а ќе остане запаметен по неговите уникатни ексцентрични креации и култни парфеми кои оставија длабока трага во светот на модата и убавината.