TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Трамп го објави писмото од Ким: Многу убава порака

Макфакс - 12.07.2018

Американскиот претседател, Доналд Трамп, на Твитер го објави писмото што му го испрати севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун. Во писмото Ким наведува дека верува дека нивните напори да ги подобрат односите меѓу двете земји ќе вроди со плод.

Ким Џонг Ун со писмо до Трамп за подобрување на односите меѓу двете земји

Р.С.Европа - 12.07.2018

Американскиот претседател Доналд Трамп денеска изјави дека добил писмо од лидерот на Северна Кореја, Ким Џонг Ун во која тој изразува уверување оти нивните напори за подобрување на односите ќе успеат.

Трамп :Ким ми прати многу убаво писмо

Канал5 - 12.07.2018

Американскиот претседател на Твитер го објави писмото што го добил од лидерот на Северна Кореја , Ким Џонг Ун. Во писмото Ким напишал дека сака да вродат со плод нивните напори за подобрување на односите меѓу двете земји.

Трамп гледа напредок во преговорите со Северна Кореја

А1 On - 12.07.2018

Американскиот претседател Доналд Трамп денеска соопшти дека добил писмо од севернокорејскиот водач Ким Џонг-ун, за кое рече дека е многу добра порака и дека двете земји постигнуваат значителен напредок.

ОН: Во Северна Кореја има хуманитарна криза, децата се најпогодени

Кајгана - 12.07.2018

Околу една петтина од децата во Северна Кореја се погодени од неисхранетост, рече највисокиот службеник од агенцијата за хуманитарна помош на ОН при посетата на оваа изолирана земја, прва по 2011 година.

Светот добива нов првак на Мундијалот до 20 години

24 Ракомет - 12.07.2018

Актуелниот бранител на трофејот освоен во 2016 година, Данска не успеа да го мине четврт-финалето и остана без пласман во полуфиналето откако загуби на пресметката со Јужна Кореја на дуел на кој Корејките доминираа.

Северна Кореја го уценувала Израел за да не му продаде ракетна технологија на Иран

МКД - 12.07.2018

Книга напишана од поранешен високорангиран дипломат на Северна Кореја открива дека Пјонгјанг го уценувал Израел, со закана дека на Иран ќе му продаде ракетна технологија. Како што тврди Тае Јонг Хо, кој пребегна во Јужна Кореја во 2016 година, ...

Деспотот и дипломатот

Н.Македонија - 12.07.2018

Ако се вратиме наназад во 2005 година, кога бев главен преговарач на САД во шестстраните преговори за севернокорејската нуклеарна програма, ги разгледував инструкциите што ги добив за првиот состанок, поточно за банкет организиран од страна на ...

Откриен тајниот план на Северна Кореја: Уцена од милијарда долари

Канал5 - 12.07.2018

Книгата која ја напишал поранешниот висок дипломат на Северна Кореја, открива дека Пјонгјанг го уценувал Израел, со заканата дека на Иран ќе му продаде нуклеарна технологија. Имено, така тврди Тае Јонг Хо, кој побегнал во Јужна Кореја во 2016 година.

Откриен тајниот план на Северна Корејa: Уцена за милијарда долари

Кајгана - 12.07.2018

Книга, која ја напиша поранешен висок дипломат од Северна Кореја, открива дека Пјонгјанг го уценувал Израел, со закана дека ќе му продадат нуклеарна технологија на Иран. Имено, како што тврди Тае Јонг Хо, кој побегна во Јужна Кореја во 2016 година, ...

ОН: Северна Кореја има голема потреба од хуманитарна помош

Алсат-М - 11.07.2018

Над 10 милиони лица, повеќе од 40 отсто од жителите на Северна Кореја имаат потреба од хуманитарна помош, соопштија од Обединетите нации. Постојат „многу јасни докази за потребите од хуманитарна помош во Северна Кореја“, изјави претставникот на ОН ...

НАТО: Да се задржи притисокот врз Северна Кореја

Вечер - 11.07.2018

Лидерите на НАТО денеска ги повикаа сите држави да го задржат „одлучувачкиот притисок“ врз Северна Кореја, вклучително и целосна примена на санкциите на Обединети нации, со цел да го убедат Пјонгјанг да се откаже од своето нуклеарно, хемиско и ...

Трамп го објави писмото од Ким: Многу убава порака

Точка - 12.07.2018

Американскиот претседател, Доналд Трамп, на Твитер го објави писмото што му го испрати севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун. Во писмото Ким наведува дека верува дека нивните напори да ги подобрат односите меѓу двете земји ќе вроди со плод.

Трамп гледа напредок во преговорите со Северна Кореја

Курир - 12.07.2018

Американскиот претседател Доналд Трамп денеска соопшти дека добил писмо од севернокорејскиот водач Ким Џонг-ун, за кое рече дека е многу добра порака и дека двете земји постигнуваат значителен напредок.

ОН: Во Северна Кореја има хуманитарна криза, децата се најпогодени

Локално - 12.07.2018

Околу една петтина од децата во Северна Кореја се погодени од неисхранетост, рече највисокиот службеник од агенцијата за хуманитарна помош на ОН при посетата на оваа изолирана земја, прва по 2011 година.

НАТО: Да се задржи притисокот врз Северна Кореја

Н.Македонија - 11.07.2018

Лидерите на НАТО денеска ги повикаа сите држави да го задржат „одлучувачкиот притисок“ врз Северна Кореја, вклучително и целосна примена на санкциите на Обединети нации, со цел да го убедат Пјонгјанг да се откаже од своето нуклеарно, хемиско и ...

Трамп гледа напредок во преговорите со Северна Кореја

Нова ТВ - 12.07.2018

Американскиот претседател Доналд Трамп денеска соопшти дека добил писмо од севернокорејскиот водач Ким Џонг-ун, за кое рече дека е многу добра порака и дека двете земји постигнуваат значителен напредок.

ОН: Во Северна Кореја има хуманитарна криза, децата се најпогодени

Либертас - 12.07.2018

Околу една петтина од децата во Северна Кореја се погодени од неисхранетост, рече највисокиот службеник од агенцијата за хуманитарна помош на ОН при посетата на оваа изолирана земја, прва по 2011 година.

НАТО: Да се задржи притисокот врз Северна Кореја

Курир - 11.07.2018

Лидерите на НАТО денеска ги повикаа сите држави да го задржат „одлучувачкиот притисок“ врз Северна Кореја, вклучително и целосна примена на санкциите на Обединети нации, со цел да го убедат Пјонгјанг да се откаже од своето нуклеарно, хемиско и ...

Трамп гледа напредок во преговорите со Северна Кореја

Н.Македонија - 12.07.2018

Американскиот претседател Доналд Трамп денеска соопшти дека добил писмо од севернокорејскиот водач Ким Џонг-ун, за кое рече дека е многу добра порака и дека двете земји постигнуваат значителен напредок.

НАТО: Да се задржи притисокот врз Северна Кореја

А1 On - 11.07.2018

Лидерите на НАТО денеска ги повикаа сите држави да го задржат „одлучувачкиот притисок“ врз Северна Кореја, вклучително и целосна примена на санкциите на Обединети нации, со цел да го убедат Пјонгјанг да се откаже од своето нуклеарно, хемиско и ...

НАТО: Да се задржи притисокот врз Северна Кореја

Локално - 12.07.2018

Лидерите на НАТО денеска ги повикаа сите држави да го задржат „одлучувачкиот притисок“ врз Северна Кореја, вклучително и целосна примена на санкциите на Обединети нации, со цел да го убедат Пјонгјанг да се откаже од своето нуклеарно, хемиско и ...