TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Почна седницата за Законот за јазици, присутни пратениците на ВМРО-ДПМНЕ

Р.С.Европа - 14.03.2018

Почна продолжението на 32 собраниска седница на која на дневен ред се амандманите на Законот за употреба на јазиците во трето читање. На седницата присуствуваат и пратениците од ВМРО-ДПМНЕ, при што повеќето од нив се пријавија за збор.

ВМРО-ДПМНЕ бара Комисијата за деловнички прашања да пресече за амандманите

Независен - 14.03.2018

Пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ Илија Димовски, како прв говорник на денешното продолжение на 32 собраниска седница, побара да се состане Комисијата за деловнички и мандатно-имунитетни прашања и таа да се произнесе околу тоа дали да има амандманска ...

Јанкуловски: Гласање на Законот за јазици без разгледување на амандманите на опозицијата е погазување на демократијата

А1 On - 14.03.2018

„Партијата на обединети демократи на Македонија – ПОДЕМ ги повикува пратениците во Собранието на Република Македонија, да внимаваат кога се во прашање закони кој се од национален интерес и кој предизвикуваат вознемиреност кај сите граѓани во ...

Експертите едногласни: Заев, Џафери и пратениците на ДУИ и на СДСМ не се над Деловникот

Курир - 14.03.2018

Според информациите кои струјат во јавноста, планот на СДСМ и Талат Џафери е на сила, преку кршење на Деловникот на Собранието, целосно игнорирајќи ги над 36.000 амандмани поднесени од ВМРО-ДПМНЕ, да го донесат неуставниот закон за јазици.

ЧЛЕН 173: Доколку изминале 30 дена, односно 61 ден откако е донесен, законот за јазици мора да се носи во нова ...

Курир - 14.03.2018

Правно гледано, Законот покрај амандманите кои што според законите и Уставот не смеат да се избегнат, има уште една правна причина поради која тој не смее да биде изгласан. Според најавите спикерот на парламентот, законот за јазици ќе го стави на ...

Законот за јазиците повторно пред пратениците

24 Вести - 14.03.2018

Законот за употреба на јазиците денеска повторно ќе се најде пред пратениците. Ова е договорено на вчерашната координација кај претседателот на Собранието, Талат Џафери, меѓу координаторите на пратеничките групи.

Ден Д за Законот за употреба на јазиците

Р.С.Европа - 14.03.2018

Законот за употреба на јазиците денеска е на дневен ред на пленарната собраниска седница. Сè уште е нејасно како ќе се одвива таа и дали ќе се разгледуваат илјадниците амандмани што ги поднесе ВМРО-ДПМНЕ.

Партиските лидери на координација со пратениците за законот за јазиците

Канал5 - 14.03.2018

Пратеничките групи во Собранието на Република Македонија, пред почетокот на седницата за законот за употреба на јазиците, одржуваат координативни средби на кои присуствуваат и лидерите на нивните партии.

Мицкоски: Законот се носи на денот кога почна конфликтот во 2001 година

Deutsche Welle - 14.03.2018

За последен пат повикувам за разум, порача лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Мицкоски. Од мнозинството одговараат: Доста е, девет месеци трае дебатата за законот за употреба на јазиците. Се множат индивидуални повици за протест.

ВМРО-ДПМНЕ: Одземањето на пратеничкото правото на амандманска расправа ќе има долгорочни последици

А1 On - 14.03.2018

„Насилното носење на неуставниот закон за двојазичност и евентуалното одземање на пратеничкото право на амандманска расправа е сериозен удар врз демократијата и преседан, кој во иднина може да има долгорочни последици.

Протест пред Собрание против Законот за јазици

Нетпрес - 14.03.2018

Законот за употреба на јазиците денеска е на дневен ред на пленарната собраниска седница. Сè уште е нејасно како ќе се одвива таа и дали ќе се разгледуваат илјадниците амандмани што ги поднесе ВМРО-ДПМНЕ.

[Став] Шверцувањето на двојазичноста и „џебното вето“ на Претседателот

Радио МОФ - 14.03.2018

Ако се држиме само до правните аспекти на носењето на Законот за употреба на јазиците, недозволиво и правно невозможно е со т.н. обичен закон да се уредува правна материја за чие регулирање e потребно минимум квалификувано мнозинство гласови по сила ...

Ќе ги отфрли ли Џафери амандманите на ВМРО-ДПМНЕ?

Фокус - 14.03.2018

Се уште е неизвесно што ќе се случува на денешната седница во Собранието, закажана за 13.00 часот каде прва точка која ќе се разгледува ќе биде Законот за употреба на јазици. Високи владини претставници изминативе денови најавуваа конечно донесување ...

Галерија: Расте бројот на демонстранти пред Собрание

Press24 - 14.03.2018

Демонстранти се собраа денеска пред македонското Собрание каде за 13 часот е закажана седницата за Законот за јазиците. ВМРО-ДПМНЕ кои со месеци не се во Собранието денеска ќе дојдат на седницата и бараат амандманска расправа.

Џафери најверојатно ќе оди директно на усвојување на законот за јазиците, без амандманска расправа

МКД - 14.03.2018

Денеска во Собранието треба да се одржи 32 седница на која како осма точка од дневниот ред е третото читање од Законот за употребата на јазиците, со европско знаменце. На оваа седница, според Деловникот, би требало да почне амандманската расправа за ...

Во Собранието неизвеснот, надвор протести

Вечер - 14.03.2018

За денеска напладне е најавен протест пред Собранието против носењето на Законот за употреба на јазиците кој откако доби вето од претседателот на државата Иванов треба по втор пат да биде ставен на гласање.

Власта сигурна дека Законот за јазици ќе се изгласа денес, опозицијата тврди дека нема

Макфакс - 14.03.2018

Законот за употреба на јазиците денеска повторно ќе се најде пред пратениците. Ова е договорено на вчерашната координација кај претседателот на Собранието, Талат Џафери, меѓу координаторите на пратеничките групи.

Собраниска седница за Законот за употреба на јазиците

Р.С.Европа - 14.03.2018

Собранието на Македонија денеска во 13 часот треба да ја продолжи 32 седница на која на дневен ред се амандманите на Законот за употреба на јазиците во трето читање. Христијан Мицкоски, претседателот на ВМРО-ДПМНЕ која има поднесено над 35 илјади ...

Три сценарија во ВМРО – ДППМНЕ за седницата за Законот за двојазичност

Таратур - 14.03.2018

Големи реакции предизвика најавата на владината коалиција да го гласа контроверзниот закон за двојазичност без воопшто да се разгледуваат над 35.000 амандмани поднесени од опозицијата. Јавноста се прашува што ќе направи опозицијата.

Извори за „Независен“ откриваат: Ќе се одбијат 36. илјади амандмани на ВМРО-ДПМНЕ

Независен - 14.03.2018

Спикерот на парламентот Талат Џафери на вчерашната координација на која не присуствувал претставник на пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ најавил дека на денешната седница ќе се одбијат 36. илјади амандмани на опозицијата.

“Во 13 чaсот гледајте дали вашиот пратеник од СДСМ ќе гласа за двојазичност, федерализација и Платформа??”

Маркукуле - 14.03.2018

Собранието на Република Македонија денеска во 13 часот ќе го одржи продолжението на 32.седница на која на дневен ред се амандманите на Законот за употреба на јазиците во трето читање. Никој не знае дали собранискиот спикер Џафери ќе се одлучи да ...

На повидок нова собраниска криза ако законот за јазици помине без опозицијата

Фактор - 14.03.2018

ВМРО-ДПМНЕ ја крена тензијата пред денешното можно изгласување на Законот за употреба на јазиците кој е во втора фаза откако најпрво беше одбиен од страна на претседателот на државата Ѓорѓе Иванов кој имаше свои забелешки и грижи во поглед на ...

Законот за јазиците денеска повторно пред пратениците

Локално - 14.03.2018

Собранието на Република Македонија денеска во 13 часот треба да го започне продолжението на 32.седница на која на дневен ред е Законот за употреба на јазиците, во трето читање. Нема официјални информации дали ќе се расправа за амандманите и како или ...

Само Џафери знае како ќе ја изведе седницата за законот за јазиците

Сакам да кажам - 14.03.2018

Парламентарното мнозинство најавува дека ќе го донесе Законот за употреба на јазиците без да ги разгледа над 35 илјади амандмани кои ВМРО-ДПМНЕ ги има поднесено за законот, на денешната седница на Собранието.

Ќе се „скокнат“ ли амандманите на ВМРО-ДПМНЕ, за да денеска се донесе Законот за јазици

еМагазин - 14.03.2018

Собранието на Република Македонија денеска во 13 часот треба да го започне продолжението на 32.седница на која на дневен ред е Законот за употреба на јазиците, во трето читање. Не е познато што ќе се случи со 35.569 амандмани, поднесени од ...

Законот за јазици пред финалето

24 Вести - 13.03.2018

Законот за јазиците пред финале, утре на гласање и тоа без амандмами, ова според најавите и од СДСМ и од ДУИ е сценариото по кое ќе се одвива утрешната седница. Собрансикиот спикер на денешната координација не кажал детали како ќе го изигра моментот ...

Законот за јазиците утре во Собрание, Мемеди вели, ВМРО-ДПМНЕ да бидат конструктивни

ТВ21 - 13.03.2018

По истекот на рокот од една недела, претседателот на Собранието и координаторите на парламентарните групи, одлучија за утре да ја закажат седницата за законот за употреба на јазиците. Потпретседателот на Собранието, Весел Мемеди за ТВ 21 потврди ...

Утре нова шанса за Законот за јазиците

Телма - 13.03.2018

Законот за јазиците добива уште една шанса: утре повторно ќе се најде на дневен ред. Така се договориле спикерот Талат Џафери, тројцата потпретседатели на Собранието и координаторите на пратеничките групи на СДСМ, ДУИ и БЕСА.

Собранието утре ќе расправа за амандманите на Законот за јазици

Курир - 13.03.2018

Собранието на Република Македонија утре во 13 часот ќе го одржи продолжението на 32.седница на која на дневен ред се амандманите на Законот за употреба на јазиците во трето читање. За утре се закажани и продолженијата на 11. и 35.

Нов обид да се најде решение за Законот за употреба на јазиците

МРТ - 13.03.2018

Законот за употреба на јазиците утре на пленарна седница. Ќе се бара решение за поднесените над 35 илјади амандмани од ВМРО-ДПМНЕ. Лидерот на опозициската партија потврди дека ќе присуствуваат во законодавниот дом.

Законот за јазиците утре на седница- Џафери ќе ги заобиколи амандманите, Мицковски вели ова е терор

Сител - 13.03.2018

Законот за јазиците најверојатно утре ќе се најде на Собраниска седница, но не заедно со амандманите на ВМРО-ДПМНЕ. Власта прави сценарио во кое ниту еден од поднесените над 35.000 предлози за измени на законот нема да се најде пред пратениците.

Османи: Законот за јазици ќе го пратиме до Венецијанската комисија

Алсат-М - 13.03.2018

Вицепремиерот за европски прашања, Бујар Османи, по средбите во Европската Комисија изјави дека не се сомнева во уставноста на Законот за јазици и дека Владата самоиницијативно ќе го испрати до Венецијанската Комисија за проверка.

Османи: Законот за јазици ќе го пратиме до Венецијанската комисија

А1 On - 13.03.2018

Вицепремиерот за европски прашања, Бујар Османи, по средбите во Европската Комисија изјави дека не се сомнева во уставноста на Законот за јазици и дека Владата самоиницијативно ќе го испрати до Венецијанската Комисија за проверка.

ВМРО-ДПМНЕ ќе учествува на седницата за законот за јазиците

Макфакс - 13.03.2018

Пратениците од опозицијата ќе учествуваат на седницата за законот за употреба на јазиците, која според најавите, треба да биде закажана за утре. Ова го потврди претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски, кој не сакаше да открие како опозицијата ...

Денеска седница за законот за јазици, Џафери ќе одлучи за амандманите

Нова ТВ - 13.03.2018

Претседателот на Собранието Талат Џафери за денеска во 13 часот ќе ја закаже седницата за Законот за јазици, најавил на вчерашната координација во Собранието. Тој сепак не соопштил како ќе ја води седницата и дали ќе ги стави амандманите на гласање.

Данев: Не сакам да верувам дека Законот ќе се гласа без расправа за амандманите

Фокус - 13.03.2018

Гласањето за Законот за употреба на јазиците без да се разгледуваат амандманите е противуставно, изјави денеска координаторот на пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ, Драган Данев. Тој денеска не присуствуваше на координативната средба кај собранискиот ...

Законот за јазици утре на собраниска седница

Р.С.Европа - 13.03.2018

Претседателот на Собранието, Талат Џафери на денешната средба со координаторите на пратеничките групи постигнал договор седницата за амандманите на Законот за употреба на јазиците да биде закажана за утре, јавува МИА.

Џафери утре ќе ја закаже седницата за Законот за јазиците

24 Вести - 13.03.2018

Претседателот на Собранието Талат Џафери утре во 13 часот ќе закаже седница на која треба да се гласа Законот за јазиците. Ова го соопштил Џафери на денешната координација во Собранието. Тој не сакал да каже детали како ќе го изигра моментот со ...

Втора среќа за законот за јазици - се е во рацете на спикерот Џафери

Канал5 - 13.03.2018

Истекува рокот што го даде спикерот Џафери на партиите за да се договор за Законот за употреба на јазиците. Договор нема, амандманите останаа, Џафери за утре најавува втора среќа за законот.

Седницата за Законот за јазици закажана за утре, се уште нејасно како ќе се решаваат амандманите на ВМРО-ДПМНЕ

А1 On - 13.03.2018

Продолжението на 32. седница на Собранието на која на дневен ред се амандманите на Законот за употреба на јазиците ќе биде закажано за утре. Ова е договорено на денешната средба на претседателот на Собранието Талат Џафери со координаторите на ...

Џафери пред одлука да ги отфрли сите амандмани за Законот за јазиците

Press24 - 13.03.2018

За утре претседателот на Собранието Талат Џафери ја закажа седницата за Законот за јазиците, за кој се поднесени 35.000 амандмани од страна на опозициската ВМРО-ДПМНЕ, што најголем број амандмани за некој закон до сега.

ВМРО-ДПМНЕ не исклучува блокирање на седницата за законот за јазиците, се разгледуваат опциите

Макфакс - 13.03.2018

Координаторот на пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ, Драган Данев на најавата од премиерот Зоран Заев дека Законот за јазици ќе се гласа без разгледување на амандманите вели дека тоа е против уставно и не сака да верува дека тоа ќе се случи.

Нов обид да се донесе законот за јазиците во Собранието

Макфакс - 13.03.2018

Законот за употреба на јазиците денеска повторно ќе се најде пред пратениците. Ова е договорено на вчерашната координација кај претседателот на Собранието, Талат Џафери, меѓу координаторите на пратеничките групи. Продолжението на 32.

Амандманите на ВМРО-ДПМНЕ, најверојатно, ќе бидат одбиени

Независен - 13.03.2018

Близу 36 илјади амандмани што ВМРО-ДПМНЕ ги поднесе за Законот за употреба на јазиците во трето читање најверојатно ќе бидат одбиени на утрешното продолжение на 32. собраниска седница, според информации на „Независен весник“.

Утре ќе се решава за Законот за јазици

Независен - 13.03.2018

Собранискатата седница за Законот за јазици ќе продолжи утре попладне, со почеток во 13 часот. Спикерот Талат Џафери треба наскоро да го закаже продолжението на 32.седница, како што соопштил на денешната координација меѓу пратеничките групи.

Живко Јанкуловски: Гласање на Законот за јазици без разгледување на амандманите на опозицијата значи погазување на ...

Бизнис Вести - 14.03.2018

Партијата на обединети демократи на Македонија – ПОДЕМ ги повикува пратениците во Собранието на Република Македонија, да внимаваат кога се во прашање закони кој се од национален интерес и кој предизвикуваат вознемиреност кај сите граѓани во ...

Законот за јазици утре на собраниска седница

Слободен Печат - 13.03.2018

Координаторите на пратеничките групи денеска, на координација кај собранискиот спикер Талат Џафери, се договориле, Законот за јазици да се најде утре на собраниска седница која е закажана за во 13 часот.

ЧЛЕН 173: Доколку изминале 30 дена, односно 61 ден откако е донесен, законот за јазици мора да се носи во нова ...

Вечер - 14.03.2018

Според најавите спикерот на парламентот, законот за јазици ќе го стави на гласање без да се расправа за 36.000 амандмани поднесени од страна на ВМРО–ДПМНЕ по забелешките дадени од страна на претседателот Иванов, кој стави вето на законот поради ...

Протест пред Собранието против Законот за јазиците

Тера - 14.03.2018

Во моментов има протест пред Собранието на Македонија против законот за јазиците, кој е на дневен ред на денешната седница закажана за 13 часот. Пред Собранието има и силно полициско обезбедување.

Партиските лидери на координација со пратениците за законот за јазиците

Бриф - 14.03.2018

Пратеничките групи во Собранието на Република Македонија, пред почетокот на седницата за законот за употреба на јазиците, одржуваат координативни средби на кои присуствуваат и лидерите на нивните партии.