TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Колку крема за сончање треба да нанесуваме? Дерматолог открива која е вистинската мерка за заштита на кожата

Попара - 10.07.2024

Секое лето се повторува дилемата колку крем за сончање е доволно за едно нанесување. Строгите и важни правила за заштита од УВ зраците се уште се непознати за многумина од нас, па затоа дерматолозите го имаат последниот збор.

Безбедно уживајте на сонце

Убавина и Здравје - 10.07.2024

Совесното изложување на сончевите зраци има повеќекратни позитивни ефекти. Кожата при изложување на сонце се чисти, а добиваме и потопла, поприродна и поздрава боја. Кожата изгледа посвежо, а ние се чувствуваме посреќни и поздрави бидејќи под ...

Колку крем за сончање треба да нанесете за да спречите изгореници, според дерматолог?

Црнобело - 10.07.2024

Ставате ли доволно крем за сончање? Колку крем треба да нанесете и кога, според дерматолог… На сите ни е јасно дека во летниот период од дома не треба да излегуваме без да нанесеме крем со заштитен фактор на лицето и на телото за да спречите ...

Внимавајте: Одредени лекови може да ја зголемат чувствителноста на кожата на УВ зраците

24Инфо - 09.07.2024

Сонцето и некои лекови не одат секогаш заедно. Денес е познато дека одредени лекови можат да ја зголемат чувствителноста на кожата на УВ зраците и да предизвикаат изгореници, осип или плускавци на кожата.

Смирете ја болката и црвенилото на кожата со состојки од кујната

Убавина и Здравје - 09.07.2024

Народните лекови брзо ќе ја отстранат непријатноста предизвикана од изгореници од сонце. Имате се‘ во фрижидер. Можеби не сте нанеле крема за сончање затоа што сте мислеле дека ќе бидете кратко време надвор или сте заборавиле повторно да ја нанесете ...

Знакот за „спасување на живот“ секогаш да се проверува на задната страна од кремот за сончање

Слободен Печат - 08.07.2024

Изгореници, сончаница и дехидрација се само дел од ризиците од прекумерно изложување на сонце без соодветна заштита. Останувањето под сенка и пиењето многу вода може да помогне, но заштитата од сонце е и соодветниот крем со заштитен фактор, односно ...

[ВИДЕО] Дерматолог објаснува колкава количина всушност треба да нанесуваме од кремите со заштитен фактор

Точка - 08.07.2024

Кремите со заштитен фактор треба да ги нанесуваме во текот на целата година, особено во текот на летото кога влијанието на УВА и УВБ зраците е значително посилно и поопасно. Дерматологот д-р Александра Браун сподели корисни совети на својот ...

Знаците на рак на кожата може да се развијат по само 15 минути поминати на сонце, еве како да ги препознаете

Локално - 08.07.2024

Најголемата светска независна организација за истражување на ракот Cancer Research UK ги поттикнува луѓето да внимаваат на овие рани предупредувачки знаци на рак на кожата, кои можат да бидат последица на само 15 минути на сонце и кои може да се ...

Знаците на рак на кожата може да се развијат по само 15 минути поминати на сонце, еве како да ги препознаете

365 - 08.07.2024

51 Најголемата светска независна организација за истражување на ракот Cancer Research UK ги поттикнува луѓето да внимаваат на овие рани предупредувачки знаци на рак на кожата, кои можат да бидат последица на само 15 минути на сонце и кои може да се ...

Знаците на рак на кожата може да се развијат по само 15 минути поминати на сонце, еве како да ги препознаете

Убавина и Здравје - 09.07.2024

Најголемата светска независна организација за истражување на ракот Cancer Research UK ги поттикнува луѓето да внимаваат на овие рани предупредувачки знаци на рак на кожата, кои можат да бидат последица на само 15 минути на сонце и кои може да се ...