TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Еден од пранкерите вчера му пишал на Заев, тој му вратил да не се шегуваат со чесни луѓе

+инфо - 11.07.2019

Премиерот Зоран Заев во неговото вечерашно гостување во ТВ Клан изјави дека еден од руските пранкери му пишал порака откако тој имаше прес-конференција за тоа што „наседна“ на нивните шеги верувајќи дека разговара со поранешниот украински ...

Ние не објавуваме приватни разговори, а кога се снимало ДУИ беше ВЛАСТ!

Локално - 11.07.2019

Кога СДСМ објавуваше бомби внимаваме да нема приватни разговори. Ние предадовме се што имавме како снимени материјали и смс пораки транскрибирани, се што имавме дадовме во СЈО. Да тогаш кога се снимало ДУИ беше во власта, и имало снимени разговори и ...

Средба Заев – Баздникин: разговорот со пранкерите е приватна работа, а не акт на Руската федерација

24 Вести - 11.07.2019

Снимките од разговорите кои излегоа со руските комичари и премиерот Заев нема да влијаат на односите помеѓу Македонија и Русија, токму ова била темата но и заклучокот кој произлегол од средбата на премиерот Зоран Заев и рускиот амбасадор во земјата ...

Од специјална војна до економска соработка за еден ден

Телма - 11.07.2019

На исто место во исто време, три дена по објавувањето на руските пранк бомби, дојдоа и премиерот Зоран Заев и рускиот амбасадор Сергеј Баздникин. Потоа главно беа свртени на различни страни додека презентираа руска инвестиција, а коктелот ги спои на ...

Заев: Ние сме пријатели со Русија и покрај нивното противење да станеме членка на НАТО

Канал5 - 11.07.2019

Перформансот на руските пранкери е изолиран случај и нема да се испречат пред нашите пријателски односи со Русија, вели премерот Зоран Заев, кој денеска се сретна со амбасадорот на Русија во земјава.

Заев тврди дека комуникацијата со пранкерите е архивирана, записниците сепак не се објавуваат

Алфа - 11.07.2019

Алфа официјално побара од Владата да ни ги испрати архивираните записници од телефонскиот разговор со руските пранкери, за кои Заев тврди дека ги има и оти медиумите можат да ги добијат на увид.

Заев по скандалот со пранкерите: Горко е чувството кај граѓаните затоа што нивниот премиер е насанкан

Курир - 11.07.2019

Премиерот Зоран Заев вечерва е гостин во ТВ Клан. Во интервјуто изјави дека еден од руските пранкери му пишал порака откако тој имаше прес-конференција за тоа што „наседна“ на нивните шеги.

Заев ги демантира Ременски и Шекеринска – не бил жртва на хибридна војна

Нетпрес - 11.07.2019

Премиерот Заев наспротив тврдењата на политичките аналитичари, но и на неговите блиски соработници кои застанаа во негова одбрана по скандалот со руските пранкери кои успеале речиси една година да го лажат дека комуницира со поранешниот украински ...

Пепељугоски: За да им веруваме, руските пранкери требало да му кажат на Заев дека го снимале

365 - 11.07.2019

Адвокатот за заштита на интелектуална coпcтвеност – Валентин Пепељугоски, не им верува на руските пранкери дека имале добра намера мecтејќи го премиерот Зоран Заев, како што велат самите. Во разговор со „А1он“ , тој оценува дека доколку навистина ...

Заев за „руските пранкери“: Недоволно внимание и посветеност на контролите и проверките

iPortal - 11.07.2019

По повод актуелната тема деновиве односно телефонскиот разговор на премиерот Заев со руските комичари во вечерашното гостување на Клан ТВ Заев даде подетално објаснување. -Доказ дека сум човек од крв и месо преокупиран од мојата проблематика.

Заев: Телефонските разговори се приватна работа со која не би требало да се поврзува Русија

Алфа - 11.07.2019

Откако во еден од разговорите за кои дури пред два дена разбрал дека се со лажни државници, посочи дека српскиот претседател Александар Вучиќ е под влијание на Русија, Заев денеска во присуство на рускиот амбасадор ја смени реториката – Русија не ...

Заев: Со Русија ќе останеме пријателски земји

Независен - 11.07.2019

Премиерот Зоран Заев денеска изјави дека на средба во Владата со рускиот амбасадор Сергеј Баздникин разговарале за случајот со руските пранкери и дека тоа нема да влијае на односите на Република Северна Македонија земја со Руската Федерација, а ...

Заев: Зад Руските пранкери не стои Русија

Алсат-М - 11.07.2019

Премиерот Заев денекска, во изјава за медиумите, рече дека телефонскиот разговор со руските комичари е приватна работа со која не би требало да се поврзува Руската федерација. Заев додаде дека подоцна, во текот на денов, ќе оствари и средба со ...

Тачи: Пранкерите и кај мене се обидоа, но не успеаја!

Алсат-М - 11.07.2019

Претседателот на Косово, Хашим Тачи денеска на новинарско прашање за локалните медиуми откри дека пред неколку месеци и тој бил потенцијална мета на руските пранкери, но, како што вели, благодарение на владините служби, нивниот обид бил ...

Заев: Разговорот со пранкерите е приватна работа, а не акт на Руската Федерација

Телма - 11.07.2019

Македонскиот премиер Зоран Заев и рускиот амбасадор Сергеј Баздникин денеска се сретнаа на промоција на руска инвестиција во општина Газиба. Немаше подетални разговори меѓу нив, а премиерот Заев потврди дека денеска ќе оствари редовна средба со ...

11 јули: Безбедност, пранкери, корупција, правда, одбележување…

CivilMedia - 11.07.2019

Премиерот Зоран Заев денеска, рече дека телефонскиот разговор со руските комичари е приватна работа со која не би требало да се поврзува Руската федерација. „Сметам дека овие пранкови или фејк перформанси претставуваат приватни работи, не се акт од ...

Заев: Русија не е земјата која води специјална војна против Македонија

1tv - 11.07.2019

Русија не е земјата која ја води специјалната војна против Македонија. Иако е отворено против влезот на земјата во НАТО и проширувањето на Алијансата, Руската федерација не е вмешана во местенката со телефонските разговори.

Тачи: Руските пранкери се обидоа и кај мене, но не успеаја!

Либертас - 11.07.2019

Претседателот на Косово, Хашим Тачи денеска на новинарско прашање од локалните медиуми рече дека пред неколку месеци и тој бил потенцијална мета на руските пранкери, но, како што вели, благодарение на владините служби, нивниот обид бил неуспешен.

Фејк перформансите не се акт од Руската федерација, туку се приватни работи, рече Заев

Сакам да кажам - 11.07.2019

Ние сме пријатели со Русија и против нивното противење да станеме членка на НАТО, рече денеска премиерот Зоран Заев кој заедно со амбасадорот на Руската федерација Сергеј Баздникин беа отворање на нова бензинска пумпа на „Лукоил“ во населбата ...

Заев пред средбата со рускиот амбасадор Баздникин: Телефонскиот пранк не е акт на Русија

365 - 11.07.2019

И во меѓувреме оствариле разговор, а денеска и ќе се сретнат со рускиот амбасадор во земјава – Сергеј Баздникин, истакна премиерот Зоран Заев во изјава за новинарите по отварањето на 31. бензинска станица на Лукоил во државава, денеска во Арачиново, ...

Заев контра Шекеринска и Ременски: Фејк-перформансот на Русите e приватна работа

Expres - 11.07.2019

„Овие фејк перформанси се приватни работи, не се акт од Руската федерација и соработката меѓу нашите земји“ изјави денеска премиерот Зоран Заев во врска со местенката со телефонските разговори од руски пранкери.

Овие фејк перформанси се приватни работи, не се акт од Руската Федерација

Република - 11.07.2019

Ние сме пријатели со Русија и покрај нивното противење да станеме членка на НАТО, рече премиерот Зоран Заев, кој заедно со амбасадорот на Руската Федерација Сергеј Баздникин присуствуваше на отворањето на нова бензинска пумпа на „Лукоил“ во ...

(Видео) Заев: Пранковите од комичарите не значат дека Русија води специјална војна против земјава

Макфакс - 11.07.2019

Овие пранкови и местенки кои ми беа направени мислам дека се приватни, а не акти на Руската Федерација, рече Заев на отворање на бензинска пумпа во Арачиново, настан на кој присуствуваше и рускиот амбасадор Сергеј Баздникин.

Заев се извини на Вучиќ и на Тачи за телефонскиот разговор со руските пранкери

Expres - 11.07.2019

Претседателот на Косово Хашим Тачи, објави дека премиерот Зоран Заев се извинил за мешање во косовското прашање, објаснувајќи дека информациите што ги споделил со лажниот „Порошенко“ околу можниот договор со размена на територии меѓу Косово и ...

Заев: Разговорот со пранкерите е приватна работа, а не акт на Руската Федерација

Локално - 11.07.2019

Премиерот Зоран Заев разговарал со рускиот амбасадор Сергеј Баздникин, а денеска по отворањето на 31. бензинска станица на Лукоил во државата ќе има и состанок со него, а како што посочи, средбата била закажана уште пред десеттина дена и не е ...

Заев денес ќе се сретне со рускиот амбасадор

Expres - 11.07.2019

Македонскиот премиер денес ќе се сретне со рускиот амбасадор во Македонија, Сергеј Баздникин. Средбата доаѓа неколку дена по објавувањето на телефонскиот разговор на Зоран Заев со руски пранкери кои се претставувале како Порошенко и Столтенберг.

Утре средба на Заев со Баздникин, амбасадорот на Русија

МКД - 10.07.2019

Премиерот Зоран Заев утре ќе се сретне со рускиот амбасадор во Македонија Сергеј Баздники. Средбата Заев - Баздникин ќе се одржи утре, два дена по објавување на снимките на телефонските разговори на руските комичари Вован (Владимир Кузњецов) и ...

Дали „пранкерите“ се орудие во хибридната војна на Москва против НАТО?

Канал5 - 10.07.2019

Премиерот Заев дури завчера сфатил дека е жртва на измама на руските пранкери кои му се преставувале како екс украинскиот претседател Порошенко и генералниот секретар на НАТО, Столтенберг.

Заев утре со рускиот амбасадор ќе разговара и за лажниот Порошенко и Столтенберг

Фокус - 10.07.2019

Премиерот Зоран Заев утре ќе се сретне со рускиот амбасадор во земјава Сергеј Баздникин, објави телевизијата 24 Вести. Како што изјавил владин функционер за телевизијата, овој состанок бил договорен уште минатата недела, но тајмингот се поклопува со ...

Безбедносни експерти: има пропусти во бебзбедносните протоколи, системот потфрлил

24 Вести - 10.07.2019

Поделени мислењата на дел од аналитичарите и дипломатите за тоа дали службите потфрлија во својата работа во врска со снимките кои излегоа со премиерот Заев и руските комичари. Универзитетскиот професор Стефан Буџаковски во краток телефонски ...

Владин функционер за тв 24: рускиот амбасадор утре во влада на средба со Заев

24 Вести - 10.07.2019

Премиерот Зоран Заев утре ќе се сретне со рускиот амбасадор во земјава Сергеј Баздникин, потврдува за тв 24 висок владин функционер. Тој тврди дека состанокот на премиерот со рускиот амбасадор бил договорен уште мината недела.

Од домашни „бомби“ до руска салата: Четиригодишна аудио голгота

Мета - 10.07.2019

Снимениот телефонски разговор на премиерот Зоран Заев со руските комичари Вован (Владимир Кузнецов и Лексус (Алексеј Столјаров), кои го измамија македонскиот премиер, претставувајќи се како поранешниот украински претседател Петро Порошенко и ...

„Пранкерот“ Вован за Алфа: Сите наши „жртви“ се правдаат дека биле мета на Кремљ, ние само практикуваме истражувачко ...

Алфа - 10.07.2019

Телевизија Алфа стапи во контакт лично со Владимир Кузнецов, еден од двајцата пранкери кои го „насамарија“ првиот човек на Владата. Тој вели дека целта не им била да ја забавуваат јавноста, туку да ја истражуваат политиката.

Аудио бомба: Путин му се обрати со „дурак“ и му се закани со отказ на шефот на руската тајна служба, причината е Заев!

CivilMedia - 10.07.2019

Аудио запис од комуникацијата меѓу рускиот претседател Владимир Путин и шефот на руската тајна служба, ФСБ, Александер Васиљевич Бортников, беше објавен доцна синоќа на социјалните мрежи. Останува длабока тајна како дошло до овој експресен пробив на ...

Откако Заев ги нарече измамници, “пранкерите” му вратија: ,,До мозокот е”

Expres - 10.07.2019

Откако вчера премиерот Заев ги нарече измамници кои имаат за цел да ја спречат Македонија да влезе во НАТО, денеска одговор од руските “Пранкери” кои три пати разговарале со Заев кој мислејќи дека се Столтенберг и Порошенко откривал разни информации ...

Пранкерот Вован: Не сме руски агенти ниту пак сме поврзани со некакви тајни служби

MakPress - 10.07.2019

Еден од двајцата руски комичари, „пранкери“ кои го наседнаа премиерот Зоран Заев во три телефонски разговори во кои тој оддаде државни тајни, за „Алфа“ вели оти не работеле за никаква тајна служба ниту пак некој им нарачал Заев да биде „мета“.

Тврдењата на Заев не се само оправдувања, туку и точни факти

Скопје1 - 10.07.2019

Порталот „Вистиномер.мк“, изјавата на премиерот Зоран Заев која ја даде вчера ја оценува како вистинита : [Извор: Влада/Медија центар – прес на З. Заев (од 19.мин) – датум: 09.07.2019 ] Тврдењето на премиерот Зоран Заев дека нелегалните телефонски ...

Еден од комичарите пак му пишал на Заев - Тој му вратил „не се шегувајте со чесни луѓе"

Press24 - 11.07.2019

Премиерот Зоран Заев по скандалот кој сеуште ја бранува јавноста за неговите разговори со руските пранкери кои му се претставиле како политичари, даде интервју за Клан. Познат сум како човек кој ги реши проблемите со соседите, направивме една ...

Заев: Ние ја почитуваме пријателска Русија и покрај тоа што се противат да станеме членка на НАТО!

Магазин - 11.07.2019

„Сметам дека овие пранкови или фејк перформанси претставуваат приватни работи, не се акт од Руската Федерација и не смеат ваквите работи да се испречат пред нашите пријателски односи. Соработката со Руската Федерација е една од нашите цели“, вели ...

Заев: Пријателството меѓу двете земји останува, наша е обврска е да го надоградуваме и да расте

Локално - 11.07.2019

Премиерот Зоран Заев денеска изјави дека на средба во Владата со рускиот амбасадор Сергеј Баздникин разговарале за случајот со руските пранкери и дека тоа нема да влијае на односите на Република Северна Македонија земја со Руската Федерација, а ...

Заев: Русија не стои зад руските пранкери

CivilMedia - 11.07.2019

Премиерот Зоран Заев денеска, рече дека телефонскиот разговор со руските комичари е приватна работа со која не би требало да се поврзува Руската федерација. „Сметам дека овие пранкови или фејк перформанси претставуваат приватни работи, не се акт од ...

Заев: Разговорот со пранкерите е приватна работа, а не акт на Руската Федерација

Бриф - 11.07.2019

Македонскиот премиер Зоран Заев и рускиот амбасадор Сергеј Баздникин денеска се сретнаа на промоција на руска инвестиција во општина Газибаба. Немаше подетални разговори меѓу нив, а премиерот Заев потврди дека денеска ќе оствари редовна средба со ...

Тачи: Руските пранкери се обидоа и кај мене, но не успеаја

PressingTV - 11.07.2019

Претседателот на Косово, Хашим Тачи денеска на новинарско прашање од локалните медиуми рече дека пред неколку месеци и тој бил потенцијална мета на руските пранкери, но, како што вели, благодарение на владините служби, нивниот обид бил неуспешен.

Заев: Пранковите од комичари не значат дека Русија води специјална војна против земјава

Точка - 11.07.2019

Овие пранкови и местенки кои ми беа направени мислам дека се приватни, а не акти на Руската Федерација, рече Заев на отворање на бензинска пумпа во Арачиново, настан на кој присуствуваше и рускиот амбасадор Сергеј Баздникин.

Заев: Разговорот со „пранкерите“ е приватна работа, а не акт на Руската Федерација

1tv - 11.07.2019

Премиерот Зоран Заев разговарал со рускиот амбасадор Сергеј Баздникин, а денеска по отворањето на 31. бензинска станица на Лукоил во државата ќе има и состанок со него, а како што посочи, средбата била закажана уште пред десеттина дена и не е ...

ЌЕ СЕ ЗБОРУВА И ЗА РУСКИТЕ КОМИЧАРИ: Заев ќе се сретне со рускиот амбасадор

Фактор - 10.07.2019

Премиерот Зоран Заев утре ќе се сретне со рускиот амбасадор во земјава Сергеј Баздникин, објави телевизијата 24 Вести. Како што изјавил владин функционер за телевизијата, овој состанок бил договорен уште минатата недела, но тајмингот се поклопува со ...

Заев утре ќе се сретне со рускиот амбасадор

Либертас - 10.07.2019

Премиерот Зоран Заев утре ќе се сретне со рускиот амбасадор во земјава Сергеј Баздникин, пренесува тв24 повикувајќи се на информации добиени од висок владин функционер. Тој тврди дека состанокот на премиерот со рускиот амбасадор бил договорен уште ...

Заев ги нарече измамници, пранкер Вован му врати: ,,До мозокот е”

Република - 10.07.2019

Откако вчера премиерот Заев ги нарече измамници кои имаат за цел да ја спречат Македонија да влезе во НАТО, денеска одговор од руските “Пранкери” кои три пати разговарале со Заев, кој мислејќи дека се Столтенберг и Порошенко откривал разни ...

Еден од пранкерите му пишал на Заев, премиерот му одговорил да не се шегува со чесен човек

Фокус - 11.07.2019

Премиерот Зоран Заев во интервју за ТВ Клан изјави дека еден од руските пранкери му пишал порака откако тој имаше прес-конференција во врска со разговорот со него и уште еден руски комичар, верувајќи дека зборува со поранешниот украински претседател ...

Заев: Пријателството со Русија продолжува и ќе се надоградува

Press24 - 11.07.2019

Премиерот Зоран Заев денеска изјави дека на средба во Владата со рускиот амбасадор Сергеј Баздникин разговарале за случајот со руските пранкери и дека тоа нема да влијае на односите на Република Македонија земја со Руската Федерација, а соработката ...