TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Заев – Мицотакис: Грција останува силен лобист во преговорите со ЕУ

Макфакс - 16.09.2020

Премиерот, Зоран Заев, денеска имаше работна средба со премиерот на Грција, Кирјакос Мицотакис, која двајцата соговорници ја оценија како значаен и дополнителен придонес за унапредување на односите меѓу двете земји.

Заев и Мицотакис на средба за европерспективата и Преспанскиот договор

Канал5 - 16.09.2020

Оптимизам по средбата Заев-Мицотакис во Атина..Премиерот е уверен дека Грција е најсилниот лобист на Македонија за преговорите со ЕУ. Грција останува силен лобист и поддржувач на Македонија во претстојниот процес на преговори со Европската Унија, ...

Заев: Договорите со Грција и Бугарија да бидат инспирација за регионот

Глас на Америка - 16.09.2020

„Договорите со Грција и со Бугарија треба да бидат инспирација за регионот и се пример за успехот на дипломатијата“ - Зоран Заев, на конференцијата на „Економист“ во Атина, порача дека на Западен Балкан му треба поголем фокус на мирот и стабилноста ...

Заев е уверен дека Грција ќе биде главен лобист во процесот за преговори со ЕУ

360 степени - 16.09.2020

Грција ќе биде еден од главните лобисти за успешен старт на првата меѓувладина конференција за време на германското претседателство со Советот на ЕУ, со која ќе стартува процесот на преговори за членство на Северна Македонија во Европската Унија.

Заев на средба со грчката претседателка Сакеларопули: Подготвени сме за натомошно интензивирање на соработката согласно ...

ТВ21 - 16.09.2020

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија Зоран Заев, во рамките на дводневната работна посета на Грција, денеска оствари средба со претседателката на Република Грција Катерина Сакеларопулу.

Заев: Заедно можеме да ги надминеме здравствените и економските предизвици

Алсат-М - 16.09.2020

„Се соочуваме со истите здравствени и економски предизвици и само заедно можеме да ги надминеме, со поголема соработка и поголема солидарност“, рече премиерот Зоран Заев на конференцијата во Атина за иднината на Западен Балкан.

Сакеларопулу – Заев: Договорот од Преспа создаде партнерство меѓу Грција и Северна Македонија

Опсервер - 16.09.2020

Скопје, 16 септември 2020 () – Договорот од Преспа, освен што го реши тридецениското отворено прашање меѓу двете соседни земји, создаде и сојуз и партнерство и денеска Грција е силен поддржувач на Република Северна Македонија во нејзиниот процес за ...

Заев до грчката претседателка: Грција може да се потпре на својот сосед

Република - 16.09.2020

Грчката претседателка Катерина Сакеларопулу, по средбата со македонскиот премиер Зоран Заев, порача дека настапува „нова ера“ во билатералните односи меѓу Грција и Македонија. Откако му го честитала на Заев реизборот за премиер, Сакеларопулу ја ...

(ФОТО) Заев и Мицотакис седнаа на иста маса во Атина

360 степени - 16.09.2020

Почна работниот ручек на премиерите на Северна Македонија и на Грција Почна работниот ручек во Атина на премиерите на Северна Македонија и на Грција, Зоран Заев и Кирјакос Мицотакис. Од македонска страна, на работниот ручек присуствуваат и ...

Заев: Од октомври продолжуваат разговорите за брендовите меѓу С.Македонија и Грција

+инфо - 16.09.2020

Премиерот Зоран Заев информира дека бренсовите ќе бидат дел и од денешните разговори меѓу него и грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис. Бренд имињата на продоизводите, избегнувањето на двојното оданочување, заштита на инвестициите и Договорот од Преспа ...

ФОТО: Дора Бакојани во патики, Заев доследен на сината вратоврска

Фактор - 16.09.2020

Премиерот Заев е во работна посета на Р. Грција, негово прво службено патување надвор од земјата во вториот мандат како претседател на Владата на Северна Македонија. Освен учеството на конференцијата на „Економист“, има и средби со премиерот ...

Средба Заев – Мицотакис во Атина

Сител - 16.09.2020

Македонскиот премиер Зоран Заев денеска ќе оствари средба со неговиот грчки колега Кирјакос Мицотакис на маргините на Конференцијата на Економист посветена на борбата со пандемијата на КОВИД 19 и нејзиното влијание врз глобалната и европска ...

Заев најави дека во октомври ќе се разговара за имињата на брендовите од Македонија и Грција

Република - 16.09.2020

Во октомври треба да има средба на коморите од Македонија и Грција, а експертска група ќе работи на проблемот околу имињата на брендовите на продоизводите. Како што најави премиерот Зоран Заев, именувањето на брендовите, како и избегнувањето на ...

Заев: Сите се соочуваме со истите здравствени и економски предизвици, и заедно ќе ги надмимене со инвестирање во ...

ТВ21 - 16.09.2020

„Сите се соочуваме со истите здравствени и економски предизвици, и заедно ќе ги надминеме, со поблиска соработка и со поголема солидарност. Затоа треба да продолжиме да инвестираме во добрососедски односи, да ги надминуваме отворените прашања со ...

Заев: Прв пат во Атина слетувам со „Северна Македонија“ на владиниот авион

Фактор - 16.09.2020

Премиерот Зоран Заев во своето денешно интервју за МЕГА рече дека за прв пат слетал во Атина со името „Северна Македонија“ испишано на владиниот авион. Ова претседателот на македонската Влада го одговори во контекст на новинарската констатација дека ...

Заев на средба со Мицотакис, Османи со Дендиас

Deutsche Welle - 16.09.2020

Следат разговори за билатералната соработка, со фокус на Акцискиот план за имплементација на преземените обврски од Договорот од Преспа Македонскиот премиер Зоран Заев, кој со владина делегација од вчера престојува во дводневна работна посета на ...

Од опозиционер-националист до премиер-реалист: Мицотакис за Договорот од Преспа

360 степени - 16.09.2020

Денешната ќе биде трета средба на Заев и Мицотакис. Грчкиот премиер изминатата година и пол лавираше во неговите изјави за Договорот од Преспа – го отфрлаше во опозиција за сега да вели дека нема друг избор освен да ги исполнува меѓународните ...

Заев на конференција на „Економист“ за Западен Балкан: Заедно се соочуваме со истите здравствени и економски предизвици

Макфакс - 16.09.2020

Заедно се соочуваме со истите здравствени и економски предизвици, и само заедно можеме да ги надминеме, со поблиска соработка и со поголема солидарност. Затоа треба да продолжиме да инвестираме во добрососедски односи, да ги надминуваме отворените ...

Заев: Да му покажеме на светот дека секој договор, секое пријателство, секое ракување, носи бенефит за граѓаните

Опсервер - 16.09.2020

Атина, 16 септември 2020 () – Ќе се обидам да ги охрабрам лидерите од соседите, но и тука во Грција, лидерите од Владата, од Парламентот и претседателката на земјата, во Северна Македонија да видат добар партнер за иден развој, рече премиерот на ...

Заев на средба со Мицотакис во Атина

Макфакс - 16.09.2020

Премиерот Зоран Заев, кој престојува во дводневна работна посета на Грција со владината делегација денеска ќе разговара со премиерот Кирјакос Мицотакис и со претседателката на Грција Катерина Сакеларопулу.

Заев на ФБ: Голем интерес од медиумите во Грција и од регионот за Северна Македонија

24Инфо - 16.09.2020

Премиерот Зоран Заев утринава на својот Фејсбук профил напиша дека медиумите од Грција и од регионот покажале голем интерес за Северна Македонија и за постизборниот период. Во статусот, Заев наведува дека за време на неговиот престој во Атина дал ...

Заев вели дека се изнадавал интервјуа во Атина

Фактор - 16.09.2020

Зоран Заев, премиерот на Македонија, на својот профил на Фејсбук информира дека најмалку пет пати бил интервјуиран откако од во Атина, предводејќи ја владината делегација на Конференцијата на „Економист“.

Во Атина средба меѓу премиерите Заев и Мицотакис

Р.С.Европа - 16.09.2020

Премиерот Зоран Заев, кој престојува во дводневна работна посета на Грција со владината делегација денеска ќе разговара со премиерот Кирјакос Мицотакис и со претседателката на Грција Катерина Сакеларопулу.

Заев на низа средби во Атина

Курир - 16.09.2020

Премиерот Зоран Заев, во рамките на дводневната работна посета на Атина, денеска ќе оствари средби со претседателката на Грција Катерина Сакеларопулу, со грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис, како и со лидерот на опозициската СИРИЗА, Алексис Ципрас, а ...

Заев за грчките медиуми: Граѓаните во Македонија покажаa дека знаат да ги наградaт тешките политички одлуки кои ...

Магазин - 16.09.2020

Претставниците на медиумите од Грција и од регионот покажаа голем интерес за Република Македонија и за постизборниот период, за време на дводневната работна посета на Атина и учеството на конференцијата на „Економист“ на тема „Европа: Зајакнување на ...

Заев во Атина: Вчера другаруваше со Ципрас, ама денеска „ќе пее“ кај Мицотакис

Фактор - 16.09.2020

Денеска е вториот ден од посетата на премиерот Зоран Заев и владината делегација што ја предводи во Атина во рамки на Конференцијата на „Економист“, а на агендата е средба со претседателот на грчката влада Киријакос Мицотакис, но и со ...

Во Атина утре средба на премиерите Заев и Мицотакис

Канал5 - 15.09.2020

Преспанскиот договор според најавите ќе биде доминатна тема на утрешната средба Заев- Мицотакис во Атина. Премирот Заев ја почнува дводневната посета на Грција, но фокусот очекувано е ставен на утрешната средба со грчкиот колега Мицотакис во Атина.

Премиерот Заев е во работна посета на Грција - утре ќе има работен ручек со грчкиот премиер Мицотакис

24 Вести - 15.09.2020

Прва средба Заев – Мицотакис на грчки терен, утре заеднички работен ручек на двајцата премиери. Ке падне ли договор за конкретни чекори или повторно ќе се сведе само на формалност , насмевки и зборови без акција? Од кабинетот на Мицотакис засега ...

Премиерот Заев на конференција на „Економист” во Грција, најавени средби со Мицотакис и Сакеларопулу

24Инфо - 15.09.2020

Премиерот Зоран Заев од денеска ја започнува дводневната работна посета на Грција, а утре ќе учествува на панел дискусија во рамките на конференција на Економист „24-та тркалезна маса со грчката Влада”, ќе има работен ручек со неговиот грчки колега ...

Заев на конференција на „Економист“ во Грција, најавени средби со Мицотакис и Сакеларопулу

Frontline - 15.09.2020

Премиерот Зоран Заев од денеска ја започнува дводневната работна посета на Грција, а утре ќе учествува на панел дискусија во рамките на конференција на Економист „24-та тркалезна маса со грчката Влада“, ќе има работен ручек со неговиот грчки колега ...

Заев, Османи, Димитров и Битиќи на конференција на „Економист“ во Грција, најавени средби со Мицотакис и Сакеларопулу

МКД - 15.09.2020

Премиерот Зоран Заев од денеска ја започнува дводневната работна посета на Грција, а утре ќе учествува на панел дискусија во рамките на конференција на Економист „24-та тркалезна маса со грчката Влада“, ќе има работен ручек со неговиот грчки колега ...

Заев на конференција на „Економист“ во Грција, најавени средби со Мицотакис и Сакеларопулу

Либертас - 15.09.2020

Премиерот Зоран Заев од денеска ја започнува дводневната работна посета на Грција, а утре ќе учествува на панел дискусија во рамките на конференција на Економист „24-та тркалезна маса со грчката Влада“, ќе има работен ручек со неговиот грчки колега ...

Заев ја започнува дводневната работна посета на Грција, најавена средба со Мицотакис

Слободен Печат - 15.09.2020

Премиерот Зоран Заев од денеска ја започнува дводневната работна посета на Грција, а утре ќе учествува на панел дискусија во рамките на конференција на Економист „24-та тркалезна маса со грчката Влада”, ќе има работен ручек со неговиот грчки колега ...

Премиерот Заев на конференција на „Економист“ во Грција, најавени средби со Мицотакис и Сакеларопулу

Независен - 15.09.2020

Премиерот Зоран Заев од денеска ја започнува дводневната работна посета на Грција, а утре ќе учествува на панел дискусија во рамките на конференција на Економист „24-та тркалезна маса со грчката Влада“, ќе има работен ручек со неговиот грчки колега ...

Премиерот Заев ја започнува дводневната посета на Грција, најавени средби со Мицотакис

Локално - 15.09.2020

Премиерот Зоран Заев од денеска ја започнува дводневната работна посета на Грција, а утре ќе учествува на панел дискусија во рамките на конференција на Економист „24-та тркалезна маса со грчката Влада“, ќе има работен ручек со неговиот грчки колега ...

Премиерот Заев на конференција на „Економист“ во Грција, најавени средби со Мицотакис и Сакеларопулу

Бриф - 15.09.2020

Премиерот Зоран Заев од денеска ја започнува дводневната работна посета на Грција, а утре ќе учествува на панел дискусија во рамките на конференција на Економист „24-та тркалезна маса со грчката Влада“, ќе има работен ручек со неговиот грчки колега ...

Премиерот Заев на конференција на „Економист" во Грција, најавени средби со Мицотакис и Сакеларопулу

Канал5 - 15.09.2020

Премиерот Зоран Заев од денеска ја започнува дводневната работна посета на Грција Премиерот Зоран Заев од денеска ја започнува дводневната работна посета на Грција, а утре ќе учествува на панел дискусија во рамките на конференција на Економист ...

Премиерот Заев во Атина

Алсат-М - 15.09.2020

Премиерот Зоран Заев, ќе престојува во дводневна работна посета на Грција со владината делегација и ќе разговара со премиерот Кирјакос Мицотакис и претседателката на Грција Катерина Сакеларопулу.

Заев на конференција на „Економист“ во Грција, најавени средби со Мицотакис и Сакеларопулу

+инфо - 15.09.2020

Заедно со Заев се и вицепремиерите за економски прашања и за координација на економските ресори и инвестиции Фатмир Битиќи, и за европски прашања Никола Димитров, како и министерот за надворешни работи Бујар Османи.

Премиерот Зоран Заев денеска во Атина

Вечер Прес - 15.09.2020

Премиерот Зоран Заев, ќе престојува во дводневна работна посета на Грција со владината делегација и ќе разговара со премиерот Кирјакос Мицотакис и претседателката на Грција Катерина Сакеларопулу.

Заев на конференција на „Економист“ во Грција, најавени средби со Мицотакис и Сакеларопулу

А1 On - 15.09.2020

Премиерот Зоран Заев од денеска ја започнува дводневната работна посета на Грција, а утре ќе учествува на панел дискусија во рамките на конференција на Економист „24-та тркалезна маса со грчката Влада“, ќе има работен ручек со неговиот грчки колега ...

Заев денеска во Атина, најавени средби со Мицотакис и Сакеларопулу

Република - 15.09.2020

Премиерот Зоран Заев од денеска ја започнува дводневната работна посета на Грција, а утре ќе учествува на панел дискусија во рамките на конференција на Економист „24-та тркалезна маса со грчката Влада“, ќе има работен ручек со неговиот грчки колега ...

Премиерот Заев на конференција на „Економист“ во Грција, најавени средби со Мицотакис и Сакеларопулу

ТВ21 - 15.09.2020

Премиерот Зоран Заев од денеска ја започнува дводневната работна посета на Грција, а утре ќе учествува на панел дискусија во рамките на конференција на Економист „24-та тркалезна маса со грчката Влада“, ќе има работен ручек со неговиот грчки колега ...

Премиерот Заев на конференција на „Економист“ во Грција, најавени средби со Мицотакис и Сакеларопулу

Телма - 15.09.2020

Премиерот Зоран Заев од денеска ја започнува дводневната работна посета на Грција, а утре ќе учествува на панел дискусија во рамките на конференција на Економист „24-та тркалезна маса со грчката Влада“, ќе има работен ручек со неговиот грчки колега ...

Заев на конференција на „Економист“ во Грција, најавени средби со Мицотакис и Сакеларопулу

Нетпрес - 15.09.2020

Премиерот Зоран Заев од денеска ја започнува дводневната работна посета на Грција, а утре ќе учествува на панел дискусија во рамките на конференција на Економист „24-та тркалезна маса со грчката Влада“, ќе има работен ручек со неговиот грчки колега ...

Заев ќе учествува на конференција на „Економист“ во Грција, најавени средби со Мицотакис и Сакеларопулу

iPortal - 15.09.2020

Премиерот Зоран Заев од денеска ја започнува дводневната работна посета на Грција, а утре ќе учествува на панел дискусија во рамките на конференција на Економист „24-та тркалезна маса со грчката Влада“, ќе има работен ручек со неговиот грчки колега ...

ПОСЕТА НА ГРЦИЈА: Заев, Димитров, Битиќи и Османи денеска патуваат во Атина, најавена средба со Мицотакис

Денешен - 15.09.2020

Премиерот Зоран Заев од денеска ја започнува дводневната работна посета на Грција, а утре ќе учествува на панел дискусија во рамките на конференција на Економист „24-та тркалезна маса со грчката Влада“, ќе има работен ручек со неговиот грчки колега ...

Премиерот Заев на конференција на „Економист“ во Грција, најавени средби со Мицотакис и Сакеларопулу

CivilMedia - 15.09.2020

Премиерот Зоран Заев од денеска ја започнува дводневната работна посета на Грција, а утре ќе учествува на панел дискусија во рамките на конференција на Економист „24-та тркалезна маса со грчката Влада“, ќе има работен ручек со неговиот грчки колега ...

Премиерот Заев на конференција на „Економист“ во Грција, најавени средби со Мицотакис и Сакеларопулу

MakPress - 15.09.2020

Премиерот Зоран Заев од денеска ја започнува дводневната работна посета на Грција, а утре ќе учествува на панел дискусија во рамките на конференција на Економист „24-та тркалезна маса со грчката Влада“, ќе има работен ручек со неговиот грчки колега ...

Заев во дводневна посета на Грција

Тера - 15.09.2020

Премиерот Зоран Заев, ќе престојува во дводневна работна посета на Грција со владината делегација и ќе разговара со премиерот Кирјакос Мицотакис и претседателката на Грција Катерина Сакеларопулу.