TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

МЗТ дозна против кого ќе игра четири средби во пет дена во финалето од АБА2-лигата!

Sport 1 - 24.03.2019

Кошаркарите на МЗТ Скопје попладнево вторпат по ред го совладаа Спарс и се пласираа во големото финале од плејофот во АБА2, каде што ќе ги одмерат силите со словенечкиот тим Сикст Приморска, кој со идентични 2-0 ја мина полуфиналната пречка наречена ...

МЗТ Скопје се пласираше во финалето на АБА-2!

+инфо - 24.03.2019

Кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром се пласираа во финалето на АБА2-лигата, откако денеска го совладаа тимот на Спарс со 84-70 (49-37) и забележаа втора победа во полуфиналната плејоф-серија.

СИМОНОВСКИ: Овој МЗТ е екипа, пред се!!!

Basketball - 24.03.2019

Македонскиот вицепрвак поминува низ пеколен дел од сезоната, кога игра интензивно на два фронта – во плеј-офот во АБА лигата каде што се пласира во финалето и во завршницата од регуларниот дел на македонската сезона каде што се бори за врвот, а го ...

Плејоф во кошаркарската АБА 2 лига: МЗТ Скопје прв финалист

Нова ТВ - 24.03.2019

Екипата на МЗТ Скопје е прв финалист во кошаркарската АБА 2 лига. „Металците“ и во вториот меч во полуфиналето од плејофот славеа над Спарс со 84:70 (по четвртини: 20:16, 21:21, 19:15, 24:18) и со 2:0 го елиминираа тимот од Сараево.

КОЧОВ: Од почеток верував во оваа екипа

Basketball - 24.03.2019

МЗТ Скопје е финалист во АБА 2 и на добар пат да се врати во регионалната елита по една сезона играње во понизок ранг. Првата пречка е прескокната, останува уште серијата за титулата во ова натпреварување каде нашиот претставник ќе се сретне со ...

Стојановски: Знаевме што да направиме за да не ни се повтори лудиот меч во Сараево!

Sport 1 - 24.03.2019

Македонскиот кошаркарски репрезентативец, Дамјан Стојановски, беше еден од најзаслужните за големата победа на МЗТ Скопје во вториот полуфинален плејоф меч против Спарс, а со тоа и за пласманот на овој тим во финалето од АБА2.

МЗТ Скопје Аеродром се пласира во финалето на АБА2 лигата

Сител - 24.03.2019

Кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром обезбедија пласман во финалето на регионалната АБА2 лига. Тимот на МЗТ Скопје ја оствари и втората победа против сараевски Сарс во полуфиналната рунда од АБА2 лигата.

Кочов: Го разбивме македонскиот синдром, победивме кога беше - најважно!

Sport 1 - 24.03.2019

Максимално задоволен од остварувањето на неговите избраници, тренерот на МЗТ Скопје, Ѓорѓи Кочов, на прес-конференцијата по победата над Спарс и влезот во големото финале од АБА2 ја потенцира сопствената верба во тимот кој го предводел.

МЗТ Скопје уште еднаш го победи Спарс и се пласираше во финалето на АБА лига 2

МКД - 24.03.2019

МЗТ Скопје го доби и второто полуфинале против Спарс, овој пат во салата „Јане Сандански“ славеше со 84:70 и се пласираше во финалето од втората АБА лига. МЗТ Скопје главниот дел од работата го заврши во Сараево каде што победи со кош во последната ...

Демонстрација на силата на МЗТ, но за АБА1 ќе треба и полна сала (фотогалерија)

Екипа - 24.03.2019

МЗТ Скопје е поквалитетен тим од Спарс и тоа вечерва го докажа во голем стил, водејќи од првата до последната минута и во ниту еден момент не дозволувајќи им на гостите да се понадеваат на сензација и реванш за поразот во Сараево.

Ерупција во Аеродром: Иванов и Дамјан го внесоа МЗТ Скопје во финалето од АБА2! (ФОТО)

Sport 1 - 24.03.2019

Кошаркарите на МЗТ Скопје се пласираа во финалето од АБА2-лигата, откако попладнево, со подобра игра во текот на сите 40 минути, вторпат по ред во полуфиналната плејоф-серија го совладаа тимот на Спарс со 84-70.

МЗТ Скопје е во финале, Спарс немаше шанси во Аеродром

Екипа - 24.03.2019

МЗТ Скопје обезбеди пласман во големото финале од АБА2 лигата откако македонскиот претставник и во втоиот полуфинален дуел беше подобар од Спарс, овојпат на домашен терен со резултат 84-70.

Кочов: Верував во овој тим и кога играчите не веруваа во себе…

Екипа - 24.03.2019

Тренерот Ѓорѓи Кочов беше презадоволен од остварениот резултат и пласманот во големото финале со кое „металците“ се наоѓаат на само еден чекор до враќање во елитата на регионалната кошарка.

МЗТ одново го надигра Спарс и ќе игра финална серија за кам-бек во елитата на АБА лигата

Gol.mk - 24.03.2019

Македонскиот претставник во АБА 2 лигата, МЗТ Скопје, го доби и вториот дуел против Спарс Сарајево (84-70) и обезбеди место во големото финале, каде ќе се борат за враќање во елитата на регионалната лига.

МЗТ со втора победа над Спарс, до пласман во АБА2 финалето

Дерби - 24.03.2019

Кошаркарите на МЗТ Скопје остварија и втора победа против Спарс (84:70) и обезбедија пласман во финалето на плејофот на АБА2 лигата. За разлика од првата средба на која победи со поени во последните секунди, на дуелот на домашен терен МЗТ доминираше ...

Дамјан: По лудиот меч во Сараево, знаевме што треба да сториме

Екипа - 24.03.2019

Дамјан Стојановски одигра одличен натпревар за МЗТ Скопје, реализирајќи 19 поени во денешниот триумф над Спарс со кој беше обезбедно големото финале од АБА2 лигата. Тој на прес-конференцијата по натпреварот не го криеше задоволството од остварениот ...

Кочов: Горд сум на овие играчи, го разбивме македонскиот синдром, победивме кога беше најтешко

SportMedia - 24.03.2019

Одлуката на челниците на македонскиот вицепрвак да му ја довери тренерската одговорност на младиот Ѓорѓи Кочов засега се покажа како полн погодок. Заедно со своите момци се бореа да го вратат МЗТ Скопје во елитната АБА-лига, а до таму им останаа ...

Финалето заверено со стил, МЗТ Скопје му одржа лекција на Спарс

SportMedia - 24.03.2019

МЗТ Скопје максимално ја искористи предноста на домашен терен, со нова победа над Спарс од 84-70 (20-16, 21-21, 19-15, 24-18) го завери местото во финалето на АБА2 лига, каде за противник ќе го има подобриот од Приморска или Борац.

МЗТ Скопје се пласираше во финалето на АБА 2 лигата

Вечер - 24.03.2019

Кошаркарите на МЗТ Скопје се пласираа во финалето на АБА 2 лигата, откако славеа и на домашен терен против екипата на Спарс со 84:70. „Металците“ од почеток до крај ја имаа резултатската контрола на натпреварот и на крајот сосема заслужено ...

МЗТ ги мина Спарс, ќе игра финале за враќање во АБА-лигата

TopSport - 24.03.2019

МЗТ Аеродром Скопје стигна до 84:70 (20:16, 21:21, 19:15, 24:18) победа над Сараево Спарс во вториот полуфинален меч од плеј-офот во втората АБА-лига, овојпат без драма, за да се пласира во финалето во кое ќе брка враќање во првата АБА-лига.

МЗТ Скопје е првиот финалист во АБА2

Basketball - 24.03.2019

Македонскиот претставник е на чекор до враќање во јадранската елита, откако со чисти 2:0 го совлада претставникот на БиХ, односно со 84:70 во вториот натпревар од полуфиналната серија. Доминацијата на МЗТ над овој противник е повеќе од очигледна, во ...

Кочов: Постои замор, но ќе гинеме за секоја топка за да дојдеме до посакувана цел

Дерби - 24.03.2019

Екипата на МЗТ Скопје денеска има можност пред своите гледачи да обезбеди пласман во финалето на плејофот во АБА2 лигата, но за да се случи тоа ќе мора да го совладаа составот на Спарс Сараево.

Аеродром на нозе: МЗТ Скопје брка четврта победа против Спарс вредна АБА2-финале!

Sport 1 - 24.03.2019

Кошаркарите на МЗТ Скопје попладнево, во салата „Јане Сандански“, ќе го одиграат вториот полуфинален натпревар од плејофот во АБА2 против Спарс (17 часот), во кој бркаат победа вредна пласман во големото финале.

МЗТ брка победа против Спарс за пласман во финалето на АБА-2

Сител - 24.03.2019

Екипата на МЗТ Скопје Аеродром денеска од 17 часот во СЦ „Јане Сандански“ го игра вториот меч од полуфиналната плејоф серија во АБА-2 против босански Спарс, а со победа ќе се пласира во финалето на регионалното кошаркарско натпреварување.

МЗТ Скопје по заверка на финале: Дојдете во што поголем број, потребна ни е поддршка

SportMedia - 24.03.2019

Македонскиот вицепрвак денеска (17 часот) во СЦ „Јане Сандански“ го игра реванш мечот од полуфиналето во АБА 2 лига. Избраниците на Ѓорѓи Кочов имаат голема шанса да се најдат во финалето, по минималната победа на гостувањето кај Спарс (70-71) со ...

МЗТ Скопје се пласираше во финалето на АБА-2!

Опсервер - 24.03.2019

Кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром се пласираа во финалето на АБА2-лигата, откако денеска го совладаа тимот на Спарс со 84-70 (49-37) и забележаа втора победа во полуфиналната плејоф-серија.

МЗТ Скопје Аеродром обезбедија пласман во финалето на регионалната АБА2 лига

24Инфо - 24.03.2019

МЗТ Скопје Аеродром обезбедија пласман во финалето на регионалната АБА2 лига Кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром обезбедија пласман во финалето на регионалната АБА2 лига. Тимот на МЗТ Скопје ја оствари и втората победа против сараевски Сарс во ...

Кочов: Го разбивме македонскиот синдром, победивме кога беше најтешко

Gol.mk - 24.03.2019

МЗТ Скопје си ја заврши првата задача и влезе во финалето на АБА-2 лигата. Преку Спарс Сарајево, кого во полуфиналната серија го совлада со 2-0, а тренерот Ѓорѓи Кочов по победата во Скопје за пласман во наредната рунда истакна дека е горд на ...

МЗТ Скопје се избори за финале: На еден чекор пред враќање во елитната АБА лига

Спортклуб - 24.03.2019

Доминантно, без никаква дилема, кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром се пласираа во финалето од АБА2-лигата, откако попладнево, со подобра игра во текот на сите 40 минути, вторпат по ред во полуфиналната плејоф-серија (вкупнио четврти пат сезонава) го ...

МЗТ ги мина Спарс, ќе игра финале за враќање во АБА-лигата

Макфакс - 24.03.2019

МЗТ Аеродром Скопје стигна до 84:70 (20:16, 21:21, 19:15, 24:18) победа над Сараево Спарс во вториот полуфинален меч од плеј-офот во втората АБА-лига, овојпат без драма, за да се пласира во финалето во кое ќе брка враќање во првата АБА-лига.

Кочов: Ќе гинеме за секоја топка за да се пласираме во посакуваното финале

Gol.mk - 24.03.2019

Кошаркарите на МЗТ Скопје попладнево од 17:00 часот, пред својата публика, посакуваат заверка на финалето на АБА2 лигата. Македонскиот вицешампион го пречекува тимот на Спарс против кого во првото полуфинале се избори за херојска победа која може да ...

МЗТ брка победа против Спарс за пласман во финалето на АБА-2

Опсервер - 24.03.2019

Екипата на МЗТ Скопје Аеродром денеска од 17 часот во СЦ „Јане Сандански“ го игра вториот меч од полуфиналната плејоф серија во АБА-2 против босански Спарс, а со победа ќе се пласира во финалето на регионалното кошаркарско натпреварување.

Кочов: Со нов максимален ангажман до финале во АБА2

Екипа - 24.03.2019

МЗТ Скопје Аеродром денеска на домашен терен ќе ја пречека екипата на Спарс Сараево во вториот полуфинален натпревар од плеј-офот во АБА 2 лигата. Поените на Лестер Мерфолд во финишот на првиот натпревар му донесоа победа од 71-70 и прва меч топка ...

МЗТ брка победа против Спарс за пласман во финалето на АБА-2

MTM - 24.03.2019

Екипата на МЗТ Скопје Аеродром денеска од 17 часот во СЦ „Јане Сандански" го игра вториот меч од полуфиналната плејоф серија во АБА-2 против босански Спарс, а со победа ќе се пласира во финалето на регионалното кошаркарско натпреварување.

МЗТ брка победа против Спарс за пласман во финалето на АБА-2

А1 On - 24.03.2019

Екипата на МЗТ Скопје Аеродром денеска од 17 часот во СЦ „Јане Сандански“ го игра вториот меч од полуфиналната плејоф серија во АБА-2 против босански Спарс, а со победа ќе се пласира во финалето на регионалното кошаркарско натпреварување.

МЗТ брка победа против Спарс за пласман во финалето на АБА 2

МКД - 24.03.2019

Екипата на МЗТ Скопје Аеродром денеска од 17 часот во СЦ „Јане Сандански" го игра вториот меч од полуфиналната плејоф серија во АБА-2 против босански Спарс, а со победа ќе се пласира во финалето на регионалното кошаркарско натпреварување.

МЗТ брка победа против Спарс за пласман во финалето на АБА-2

MakPress - 24.03.2019

Екипата на МЗТ Скопје Аеродром денеска од 17 часот во СЦ „Јане Сандански“ го игра вториот меч од полуфиналната плејоф серија во АБА-2 против босански Спарс, а со победа ќе се пласира во финалето на регионалното кошаркарско натпреварување.