TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Генчовска: Нема нов француски предлог

Фокус - 30.06.2022

Бугарската министерка за надворешни работи во оставка, Теодора Генчовска вечерва за БГНЕС изјави дека нема нов француски предлог што се разликува од веќе одобрениот во бугарскиот парламент.

Генчовска: Нема нов француски предлог, бугарските интереси се заштитени

МКД

Генчовска: Нема нов француски предлог, сè зависи од Скопје

Република

Генчовкса: Се зависи од Скопје-нема нов француски предлог

Zoom

Интензивни преговори во Мадрид – Генчовска и Османи преговараат за решение до истекот на француското претседателство

Либертас

Генчовска: Нема нов француски предлог, сѐ зависи од Скопје

Локално

Генчовска ги разобличи Ковачевски и Османи: Нема нов француски предлог кој се разликува од она што бугарскиот парламент веќе го прифатил

Курир

Нова ТВ ТВ21 +инфо 24Инфо Н.Македонија Скопје1 Press24 Нетпрес

Макрон: Убеден сум дека најдовме компромисно решение за Бугарија и Северна Македонија

Пулс24 - 01.07.2022

Францускиот претседател Емануел Макрон на симболична церемонија му го предаде ротирачкото претседателство со ЕУ, кое завршува денеска на полноќ, на чешкиот премиер Петр Фиала. Макрон истакна дека „последните напори“ на Париз биле да го заврши ...

Макрон: Најдовме компромисно решение за Северна Македонија и Бугарија

360 степени

Макрон: Убеден сум дека најдовме решение за Северна Македонија и Бугарија

Скопје инфо

Макрон: Убеден сум дека најдовме решение за Северна Македонија и Бугарија

Frontline

Убеден сум дека најдовме решение за Северна Македонија и Бугарија, порача Макрон од Мадрид

ММС

Макрон: Премиерот и претседателот на Бугарија потврдија дека го прифаќаат предлогот. Прифаќањето ќе бара консултации во Скопје

Либертас

Макрон: Најдовме решение за спорот меѓу С. Македонија и Бугарија

Локално

Канал5 Lider MakPress Р.С.Европа Мак. Весник 365 еМагазин Zoom

Пристигна францускиот предлог, Макрон: Компромисно решение, со барањата на двете страни

ТВ21 - 30.06.2022

Пристигна во Скопје францускиот предлог за деблокирање на патот на земјава кон ЕУ, односно за симнување на бугарското вето кон Северна Македонија. Претседателот на Франција, Емануел Макрон изјавил дека е најдено добро решение за спорот меѓу Софија и ...

Бугарите му одговорија со ДА на Макрон за предлогот

Фактор

Пристигна предлог од француското претседателство до Владата

Канал5

Макрон најави дека е постигнат компромис за спорот Македонија – Бугарија, македонската влада потврди дека добиле предлог

Алфа

Ноќ за одлука во Скопје: ДА или НЕ на францускиот предлог и ЕУ?

4NEWS

Радев и Петков му потврдиле на Макрон дека го прифаќаат предлогот кој попладнево пристигна во Скопје

А1 On

Владата го поздравува францускиот предлог, ќе оди во Собрание

Deutsche Welle

Слободен Печат Сакам да кажам Алсат-М Фактор +инфо Антропол Алсат-М Lider

Први детали и реакции за францускиот предлог за преговарачката рамка за Македонија со ЕУ

Телма - 30.06.2022

Стигна официјалниот француски предлог за преговарачката рамка за земјава со ЕУ во македонсксата влада. Од таму информираат дека предлогот е со идеи кои се однесуваат и на јaвно изнесени позиции и ставови од македонска страна, што, според ...

Три француски модификации, за “ДА” од Скопје

Телма

БГНЕС: Со последниот предлог на Макрон прифатени се сите барања на Бугарија

PressingTV

Истекува ли и рокот на францускиот предлог за преговарачката рамка за Македонија?

Н.Македонија

Францускиот предлог – тројански коњ во преговарачкиот процес?

Н.Македонија

Бугарската влада ја одобри позицијата за Македонија

Нова ТВ

Макрон тврди дека е најдено решение меѓу Скопје и Софија

Слободен Печат

Либертас Република Скопје1 Точка Мак. Весник Денешен Слободен Печат Скопје1

Кој трепна прв во спорот меѓу Софија и Скопје

Независен - 30.06.2022

Бугарско-македонските односи ги следам од 2017 година кога требаше да се потпише Договорот за пријателство, добрососедство и соработка со Скопје. И тогаш бев песимист за решавање на историскиот спор.

Завршува француското претседателство без информации за дополнет предлог за бугарското вето

Р.С.Европа

Уште еден неуспех на лидерството на ЕУ во Западен Балкан

CivilMedia

Француското претседателство завршува, нема информации за нов предлог за тргање на бугарското вето

Опсервер

Што сè сме испорачале во Брисел или колку тежи бугарското вето?!

Вечер Прес

Завршува француското претседателство, за Чешка, новиот претседавач со ЕУ, приоритет е Украина

МКД

Од утре е Чешка: Последен ден Ковачевски да го прифати францускиот предлог

Курир

24Инфо Слободен Печат Алсат-М Нова ТВ Zoom Сител Frontline Н.Македонија

Последни обиди на Франција да постигне компромис меѓу Скопје и Софија

Lider - 30.06.2022

Висок дипломатски извор за МИА вели дека Франција не се откажува до последен момент од изнаоѓање решение помеѓу Северна Македонија и Бугарија за одржување на првата меѓувладина конференција, јавува дописничката на МИА од Брисел.

Последни обиди на Франција да постигне компромис меѓу Скопје и Софија

Сител

Франција и на последниот ден од преседавањето со ЕУ, не откажува да постигне компромис меѓу Скопје и Софија

еМагазин

Франција се обидува утре да се одржи првата меѓувладина конференција со Македонија

Независен

Последни обиди на Франција да постигне компромис меѓу Скопје и Софија

Канал5

Последни обиди на Франција да постигне компромис меѓу Скопје и Софија

Република

Последни обиди на Франција да постигне компромис меѓу Скопје и Софија

Frontline

+инфо Бриф ТВ21 Либертас Press24 Опсервер МКД Н.Македонија