TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Режимот на Мадуро тврди дека Венецуела е жртва на Америка

МКД - 23.05.2018

Венецуела денес предупреди дека е жртва на американскиот „политички и финансиски линч“ чиј пример се „озлогласените методи на Клу клакс кланот“, еден ден по новите американски санкции ввоведени поради спорниот реизбор на претседателот Николас Мадуро.

Мадуро го протера канцеларот на американската амбасада во Каракас

Макфакс - 22.05.2018

Венецуелскиот претседател, Николас Мадуро, го прогласи персона нон грата канцеларот на американската амбасада во Каракас, Тод Робинсон. Мадуро наредил Робинсон и неговиот заменик, Брајан Наранхо, да бидат протерани во рок од 48 часа за наводен ...

ЕУ: Изборите во Венецуела не ги исполнија стандардите

Слободен Печат - 22.05.2018

Изборите во Венецуела, на кои Николас Мадуро освои нов шестгодишен претседателски мандат, не ги исполнија меѓународните стандарди, соопшти денеска Европската унија и порача дека го разгледува својот одговор.

Венецуела го протера највисокиот американски дипломат во земјата

Независен - 22.05.2018

Венецуела го протера највисокиот американски дипломат во земјата, јавуваат светските агенции. Венецуелскиот претседател Николас Мадуро во телевизиско обраќање им даде рок од 48 часа на привремениот вршител на должност американски Амбасадор Тод ...

ОАС не го признава Мадуро за легитимен претседател на Венецуела

Сител - 22.05.2018

- Организацијата на американските држави (ОАС) не ги признава резултатите од претседателските избори во Венецуела, изјави генералниот секретар на ОАС Луис Алмагро. - Ние не го признаваме Николас Мадуро за легитимен претседател на Венецуела.

Путин му честиташе на Мадуро, САД изборите во Венецуела ги нарекоа фарса

МКД - 22.05.2018

Рускиот претседател Владимир Путин му честиташе на Николас Мадуро за реизборот за претседател на Венецуела, а Соединетите Држави најавија санкции и економски мерки нарекувајќи ги „фарса“ изборите, чија веродостојност не ја признаваат Европска Унија, ...

Лудило и варварство се новите санкции на САД, порача Венецуела

Макфакс - 22.05.2018

Новите американски санкции со кои на владата на Венецуела ѝ се ограничува можноста да продава имот во САД се илегални мерки, соопшти венецуелското министерство за надворешни работи. „Санкциите се лудило, варварство и апсолутно контрадикторни со ...

Американските санкции се незаконски

CivilMedia - 22.05.2018

Венецуела ги оквалификува како „незаконски мерки“ новите санкции од Вашингтон со кои се оневозможува Каракас да врши трансакции со државни средства во САД. Американскиот претседател Доналд Трамп синоќа потпиша нова мерка со која на Владата на ...

Путин му ја честита победата на Мадуро

Макфакс - 21.05.2018

Рускиот претседател, Владимир Путин испрати поздравна телеграма до Николас Мадуро, по повод неговиот реизбор на функцијата претседател на Венецуела, соопшти Кремљ. „Во честитката Путин изрази увереност дека активностите на Мадуро на чело на државата ...

„Дипломатска одмазда“ - 14 земји ги повлекуваат амбасадорите

МКД - 21.05.2018

Четиринаесет земји собрани во Групата од Лима објавија дека ќе ги повлечат своите амбасадори од Венецуела. Ова следи откако Николас Мадуро е реизбран за претседател на изборите чиј легитимитет овие земји не го признаваат.

САД сметаат дека изборите во Венецуела се фалсификувани

Макфакс - 21.05.2018

Државниот секретар на САД, Мајк Помпео изјави дека изборите во Венецуела биле фалсификувани. „Изборите во Венецуела беа фалсификувани, не беа ни слободни ни демократски. Нелегитимниот резултат е нов удар против демократската традиција на Венецуела“, ...

Криза во Венецуела: Во затворски бунтови 11 мртви, студентите и професорите масовно бегаат од државата

Точка - 21.05.2018

Најмалку 11 луѓе загинале во два затворски бунта во Венецуела, само неколку дена пред контроверзните претседателски избори, објавиле групите за човекови права. Во средата избил бунт во затворот Ел Хеликоиде во Каракас, каде се наоѓа седиштето на ...

Путин му ја честиташе победата на Мадуро

Слободен Печат - 21.05.2018

Рускиот претседател испратил телеграма со честитка за победата на Николас Мадуро, односно неговиот реизбор на претседателската функција во Венецуела. Во телеграмата тој навел дека се надева дека во иднина ќе продолжи успешната соработка и ...

„Дипломатска одмазда“ – 14 земји ги повлекуваат амбасадорите

Република - 21.05.2018

Вкупно 14 земји собрани во Групата од Лима објавија дека ги повлекуваат своите амбасадори од Венецуела. Тоа го сторија бидејќи Николас Мадуро е повторно избран за претседател на државата чиј легитимитет на таа земја не го признаваат.

Венецуела: Мадуро победи на контроверзни избори додека народот гладува

Кајгана - 21.05.2018

Претседателот на Венецуела Николас Мадуро освои уште еден шестгодишен мандат на ибори што беа бојкотирани од опозицијата и за кои има обвинувања за местење гласови. Поради големата економска криза и недостигот на храна во земјата, излезеноста беше ...

ЕУ: Изборите во Венецуела не ги исполнија стандардите

А1 On - 22.05.2018

Изборите во Венецуела, на кои Николас Мадуро освои нов шестгодишен претседателски мандат, не ги исполнија меѓународните стандарди, соопшти денеска Европската унија и порача дека го разгледува својот одговор.

Венецуела го протера највисокиот американски дипломат во земјата

Стандард - 22.05.2018

Венецуела го протера највисокиот американски дипломат во земјата, јавуваат светските агенции. Венецуелскиот претседател Николас Мадуро во телевизиско обраќање им даде рок од 48 часа на привремениот вршител на должност американски Амбасадор Тод ...

Мадуро реизбран за претседател на Венецуела

Нова ТВ - 21.05.2018

Досегашниот претседател на Венецуела, Николас Мадуро е победник на вчерашните претседателски избори во оваа јужноамериканска држава. Според официјалните податоци, Мадуро добил 5,8 милиони гласови, а неговиот главен ривал Енри Фалкон – 1,8 милиони.

Убедлива победа на социјалистот Мадуро, гласањето критикувано како нелегитимно

МКД - 21.05.2018

Резултатите од изборниот одбор, кој го водеа сојузниците на Мадуро, велат дека актуелниот претседател добил трипати повеќе гласови од својот најблизок ривал. Левичарскиот лидер на Венецуела, Николас Мадуро, во неделата освои нов шестгодишен мандат, ...

Мадуро освои нов мандат, противниците не ги признаваат изборите

Алсат-М - 21.05.2018

Левичарскиот лидер на Венецуела, Николас Мадуро, освои нов шестгодишен претседателски мандат на изборите одржани во неделата, но неговите главни противници не ја признаваат победата и тврдат дека изборниот процес имал бројни нерегуларности.

Мадуро оствари изборна победа

Deutsche Welle - 21.05.2018

Се случи како што се очекуваше - и како што опозицијата стравуваше: На претседателските избори во Венецуела, за победник е прогласен актуелниот претседател Николас Мадуро. Неговиот конкурент Фалкон не го прифаќа тоа.

Мадуро реизбран за претседател на Венецуела

24 Вести - 21.05.2018

Актуелниот претседател на Венецуела, Николас Мадуро е победник на претседателски избори кои се одржаа во оваа држава. Според официјалните податоци, Мадуро добил 5,8 милиони гласови а излезеноста на изборите била 46,1 процент.

Мадуро прогласи победа на изборите во Венецуела

Р.С.Европа - 21.05.2018

Изборниот совет на Венецуела го прогласи претседателот Николас Мадуро за победник на изборите кои Соединетите држави ги оценија како „измама“, а опозицијата најави дека нема да ги признае како легитимни.

Победа на Мадуро на претседателските избори во Венецуела, опозицијата ги негира резултатите

Макфакс - 21.05.2018

Претседателот на Венецуела Николас Мадуро издвојува нов шестгодишен мандат, по вчерашната победа на претседателските избори во земјата. Изборите ги одбележа бојкотот на опозицијата која тврди дека имало изборни нерегуларности.

Мадуро победи на претседателските избори во Венецуела

Н.Македонија - 21.05.2018

Победник на претседателските избори во Венецуела е досегашниот претседател на Венецуела, Николас Мадуро. Според официјалните податоци, Мадуро добил 5,8 милиони гласови, а неговиот главен ривал Енри Фалкон – 1,8 милиони. Одѕивот достигна 46,1 процент.

Лудило и варварство се новите санкции на САД, порача Венецуела

Точка - 22.05.2018

Новите американски санкции со кои на владата на Венецуела ѝ се ограничува можноста да продава имот во САД се илегални мерки, соопшти венецуелското Министерство за надворешни работи. „Санкциите се лудило, варварство и апсолутно контрадикторни со ...

За Венецуела американските санкции се незаконски

Вечер - 22.05.2018

Венецуела ги оквалификува како „незаконски мерки“ новите санкции од Вашингтон со кои се оневозможува Каракас да врши трансакции со државни средства во САД. Американскиот претседател Доналд Трамп синоќа потпиша нова мерка со која на Владата на ...

Путин му ја честита победата на Мадуро

Вечер - 21.05.2018

Рускиот претседател, Владимир Путин испрати поздравна телеграма до Николас Мадуро, по повод неговиот реизбор на функцијата претседател на Венецуела, соопшти Кремљ. „Во честитката Путин изрази увереност дека активностите на Мадуро на чело на државата ...

САД не ги признаваат изборите во Венецуела и режимот на Мадуро

А1 On - 21.05.2018

Американскиот потпретседател, Мајк Пенс, изјави дека изборите во Венецуела биле фалсификувани. „Изборите во Венецуела беа фалсификувани, не беа ни слободни ни демократски. Нелегитимниот резултат е нов удар против демократската традиција на ...

ЕУ: Изборите во Венецуела не ги исполнија стандардите

Сител - 22.05.2018

Изборите во Венецуела, на кои Николас Мадуро освои нов шестгодишен претседателски мандат, не ги исполнија меѓународните стандарди, соопшти денеска Европската унија и порача дека го разгледува својот одговор.

Венецуела го протера највисокиот американски дипломат во земјата

Слободен Печат - 22.05.2018

Венецуела го протера највисокиот американски дипломат во земјата, јавуваат светските агенции. Венецуелскиот претседател Николас Мадуро во телевизиско обраќање им даде рок од 48 часа на привремениот вршител на должност американски Амбасадор Тод ...

Мадуро реизбран за претседател на Венецуела

CivilMedia - 21.05.2018

Досегашниот претседател на Венецуела, Николас Мадуро е победник на вчерашните претседателски избори во оваа јужноамериканска држава. Според официјалните податоци, Мадуро добил 5,8 милиони гласови, а неговиот главен ривал Енри Фалкон – 1,8 милиони.

Мадуро прогласи победа на претседателските избори во Венецуела

Локално - 21.05.2018

Изборниот совет на Венецуела го прогласи претседателот Николас Мадуро за победник на изборите кои Соединетите држави ги оценија како „измама“, а опозицијата најави дека нема да ги признае како легитимни.

Победа на Мадуро на претседателските избори во Венецуела, опозицијата ги негира резултатите

Точка - 21.05.2018

Претседателот на Венецуела Николас Мадуро издвојува нов шестгодишен мандат, по вчерашната победа на претседателските избори во земјата. Изборите ги одбележа бојкотот на опозицијата која тврди дека имало изборни нерегуларности.

Лудило и варварство се новите санкции на САД, порача Венецуела

Sky - 22.05.2018

Новите американски санкции со кои на владата на Венецуела ѝ се ограничува можноста да продава имот во САД се илегални мерки, соопшти венецуелското Министерство за надворешни работи. „Санкциите се лудило, варварство и апсолутно контрадикторни со ...

ЕУ: Изборите во Венецуела не ги исполнија стандардите

Независен - 22.05.2018

Изборите во Венецуела, на кои Николас Мадуро освои нов шестгодишен претседателски мандат, не ги исполнија меѓународните стандарди, соопшти денеска Европската унија и порача дека го разгледува својот одговор.

Венецуела го протера највисокиот американски дипломат во земјата

А1 On - 22.05.2018

Венецуела го протера највисокиот американски дипломат во земјата, јавуваат светските агенции. Венецуелскиот претседател Николас Мадуро во телевизиско обраќање им даде рок од 48 часа на привремениот вршител на должност американски Амбасадор Тод ...

Мадуро реизбран за претседател на Венецуела

Курир - 21.05.2018

Досегашниот претседател на Венецуела, Николас Мадуро е победник на вчерашните претседателски избори во оваа јужноамериканска држава. Според официјалните податоци, Мадуро добил 5,8 милиони гласови, а неговиот главен ривал Енри Фалкон – 1,8 милиони.

Мадуро прогласи победа на изборите во Венецуела

Тера - 21.05.2018

Изборниот совет на Венецуела го прогласи претседателот Николас Мадуро за победник на изборите кои Соединетите држави ги оценија како „измама“, а опозицијата најави дека нема да ги признае како легитимни.

ЕУ: Изборите во Венецуела не ги исполнија стандардите

Стандард - 22.05.2018

Изборите во Венецуела, на кои Николас Мадуро освои нов шестгодишен претседателски мандат, не ги исполнија меѓународните стандарди, соопшти денеска Европската унија и порача дека го разгледува својот одговор.

Венецуела го протера највисокиот американски дипломат во земјата

Република - 22.05.2018

Венецуела го протера највисокиот американски дипломат во земјата, јавуваат светските агенции. Венецуелскиот претседател Николас Мадуро во телевизиско обраќање им даде рок од 48 часа на привремениот вршител на должност американски Амбасадор Тод ...

Мадуро реизбран за претседател на Венецуела

Стандард - 21.05.2018

Досегашниот претседател на Венецуела, Николас Мадуро е победник на вчерашните претседателски избори во оваа јужноамериканска држава. Според официјалните податоци, Мадуро добил 5,8 милиони гласови, а неговиот главен ривал Енри Фалкон – 1,8 милиони.

Мадуро прогласи победа на претседателските избори во Венецуела

Либертас - 21.05.2018

Изборниот совет на Венецуела го прогласи претседателот Николас Мадуро за победник на изборите кои Соединетите држави ги оценија како „измама“, а опозицијата најави дека нема да ги признае како легитимни.

ЕУ: Изборите во Венецуела не ги исполнија стандардите

Курир - 22.05.2018

Изборите во Венецуела, на кои Николас Мадуро освои нов шестгодишен претседателски мандат, не ги исполнија меѓународните стандарди, соопшти денеска Европската унија и порача дека го разгледува својот одговор.

Венецуела го протера највисокиот американски дипломат во земјата

Нова ТВ - 22.05.2018

Венецуела го протера највисокиот американски дипломат во земјата, јавуваат светските агенции. Венецуелскиот претседател Николас Мадуро во телевизиско обраќање им даде рок од 48 часа на привремениот вршител на должност американски Амбасадор Тод ...

Мадуро реизбран за претседател на Венецуела

А1 On - 21.05.2018

Досегашниот претседател на Венецуела, Николас Мадуро е победник на вчерашните претседателски избори во оваа јужноамериканска држава. Според официјалните податоци, Мадуро добил 5,8 милиони гласови, а неговиот главен ривал Енри Фалкон – 1,8 милиони.

Венецуела го протера највисокиот американски дипломат во земјата

Сител - 22.05.2018

Венецуела го протера највисокиот американски дипломат во земјата, јавуваат светските агенции. Венецуелскиот претседател Николас Мадуро во телевизиско обраќање им даде рок од 48 часа на привремениот вршител на должност американски Амбасадор Тод ...

Мадуро реизбран за претседател на Венецуела (ВИДЕО)

+инфо - 21.05.2018

Мадуро извојува лесна победа на изборите, а неговите двајца главни соперници ги прогласија за нелегитимни поради бројни нерегуларности. Досегашниот претседател на Венецуела, Николас Мадуро е победник на вчерашните претседателски избори во оваа ...

Венецуела го протера највисокиот американски дипломат во земјата

Вечер - 22.05.2018

Венецуела го протера највисокиот американски дипломат во земјата, јавуваат светските агенции. Венецуелскиот претседател Николас Мадуро во телевизиско обраќање им даде рок од 48 часа на привремениот вршител на должност американски Амбасадор Тод ...

Мадуро реизбран за претседател на Венецуела

Сител - 21.05.2018

Досегашниот претседател на Венецуела, Николас Мадуро е победник на вчерашните претседателски избори во оваа јужноамериканска држава. Според официјалните податоци, Мадуро добил 5,8 милиони гласови, а неговиот главен ривал Енри Фалкон - 1,8 милиони.