TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Државниот врв на свеченостите по повод одбележувањето на Денот на Републиката – 2 Август, Илинден под слоганот „Победа ...

24Инфо - 02.08.2020

Годинава, Денот на Републиката 2 – Август, Илинден, кој се празнува под слоганот „Победа за сите”, беше одбележан со свечености, кои според препораките од протоколот на Комисијата за заштита од заразни болести се одвиваа со ограничен број на ...

Илинден со чуден владин симбол: Повторно изоставени националните симболи и името на државата

Алфа - 02.08.2020

Наместо Македониумот, споменикот кој ја означува непокорноста, борбата и вечната стремеж на македонскиот народ за слобода и самостојна држава, Владата годинава со помалку чуден симбол го одбележува Илинден.

Спасовски: Со храбри одлуки, го направивме потребниот пресврт на земјата

Бриф - 02.08.2020

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија Оливер Спасовски, по повод Денот на Републиката – 2 Август, Илинден, предводеше владина делегација придружуван од Агим Нухиу, министер за внатрешни работи, Нина Ангеловска, министерка за ...

Градоначалникот на Велес упати честитка до граѓаните за големиот празник Илинден

Опсервер - 02.08.2020

Велес, 2 август 2020 () – Градоначалникот на Општина Велес, Аце Коцевски во свое и името на Советот на Општина Велес на граѓаните им го честита големиот празник Илинден, Денот на Републиката.

Спасовски повика на сплотеност: Потребни ни се победи, а не поделби

Макфакс - 02.08.2020

Премиерот Оливер Спасовски, во обраќањето по повод Денот на Републиката од скопското Кале повика на изградба на граѓанско општество за сите, сплотеност и солидарност. Во обраќањето тој се заложи за победи, а не поделби, повикувајќи на обединување во ...

Руска амбасада: Илинден е вечен симбол на македонската борба за слобода

Expres - 02.08.2020

Амбасадата на Руската Федерација во Македонија со честитка за празникот Илинден, во која 2 август го означува како „вечен симбол на македонската борба за слобода“. „Македониум“ во Крушево е искористен како заднина за честитката на 117-годишнината од ...

Нов гаф: СДСМ честита Илинден со бои од знамињата на Романија и Чад

Expres - 02.08.2020

Нов гаф на функционерите на владеачката СДСМ кои големиот национален празник Илинден го честитаат со лого од комбинација на сина, жолта која никогаш предходно не била користена за прослава на било кој македонски државен празник.

Честитка од Бигорскиот манастир и градоначалникот Куртовски по повод Илинден

Опсервер - 02.08.2020

Ростуше, 2 август 2020 () – Честит Илинден!Од Бога Благослов. На многаја лета, возљубена наша татковино! Се зборовите содржани во честитката на познатото македонско древно светилиште Бигорскиот манастир,по повод денот на двата Илиндена.

Заев до револуционерите, партизаните и бранителите во честитката на Ангелов за Илинден

Expres - 02.08.2020

Стојанче Ангелов, лидер на партијата Достоинство, поранешен полициски генерал и сегашен национален координатор за воени и полициски ветерани, во честитката за Илинден го нареди Зоран Заев до револуционерите, партизаните и ...

Џафери: Илинден е симбол на стремежот за подобро утре,напредок и повисоки вредности

Слободен Печат - 02.08.2020

Иако оваа година не се обраќам од Мечкин Камен, на овој начин на ви го честитам големиот празник 2 Август – Денот на Републиката. Илинден е симбол на стремежот за подобро утре, за подобар живот на идните генерации, поправедно општество, напредок и ...

Џафери: не можев да Ви се обратам од Мечкин Камен, најважно е да се почитуваме

360 степени - 02.08.2020

Претседателот на Собранието, Талат Џафери во честитката упатена по повод Денот на Републиката, укажува дека не можел да се обрати од Мечкин Камен, но сака да им порача на сите граѓани дека Илинден е симбол на стремежот за подобро утре, за подобар ...

Спасовски од Кале: Принципите на Илинден не се свртени кон минатото, туку кон иднината

Фокус - 02.08.2020

Принципите на Илинден не се свртени кон минатото, туку кон идината. Длабоко врежани како наследство тие се јасен патоказ кон Европската унија, европските вредности и вредностите на НАТО, стратешка цел која ја остваривме годинава, порача од ...

Георгиески: Денес се потсетуваме на херојските дела на сите илинденци и борци кои со своите животи ја испишаа ...

OhridNews - 02.08.2020

Градоначалникот на Охрид, Константин Георгиески на упати честитка до граѓаните по повод Денот на Републиката, 2 Август. Одбележувајќи ги двата Илиндена 1903 и 1944, ние славиме за поставување на темелите на македонската државност.

Одбележани двата Илиндени во Струмица

Опсервер - 02.08.2020

Струмица, 2 август 2020 () – Со полагање цвеќе пред споменикот на Гоце Делчев во Струмица и рецитирање револуционерна поезија беа одбележани 117 години од Илинденското востание и 76 години од Првото заседание на АСНОМ.

Во Делчево одбележани двата значајни датуми за македонската историја

Опсервер - 02.08.2020

Делчево, 2 август 2020 () – Со пригодна свеченост, Општина Делчево денеска ги одбележа двата Илиндена, 117 години од Илинденското востание и 76 години од Првото заседание на АСНОМ. Одбележувањето се одвиваше пред споменобележјата во градот кои го ...

Честитка од претседателот на Собранието Џафери по повод 2 Август – Илинден

Опсервер - 02.08.2020

Скопје, 2 август 2020 () – Претседателот на Собранието на Република Северна Македонија Талат Џафери денеска упати честитки по повод државниот празник 2 Август Илинден. Иако оваа година не се обраќам од Мечкин Камен, потенцира Џафери, на овој начин ...

Спасовски: На Илинден е поставен најцврстиот темелник во основата на македонската државност (ДПЛ)

Опсервер - 02.08.2020

Скопје, 2 август 2020 () – Во духот на нашите илинденци подадовме рака за соработка со сите наши соседи и ја стекнавме нивната доверба. Преку овој отворен пристап се реализираа Договорот од Преспа со Грција и договорот за добрососедство со Бугарија.

Нека ни е вечен Илинден, нека ни е вечна Македонија!

Република - 02.08.2020

Нека ни е вечен ИЛИНДЕН Нека ни е вечна МАКЕДОНИЈА!!!, порачаа од „Некст тајм“ со песната „Нешто ќе те питам бабо“. ...

Честитка од Заев: Идеите и вредностите на Крушевскиот манифест се наша реалност

360 степени - 02.08.2020

Лидерот на СДСМ упати честитка по повод Деенот на Републиката. Во неа тој укажува дека на 2 Август се оддава почит кон херојско минато и кон славните претци кои ги поведоа граѓаните кон слобода, независност и единство и ги поставија темелите на ...

ВО ЖИВО: Свеченост по повод Денот на Републиката

Слободен Печат - 02.08.2020

Делегации на Претседателот на Република Северна Македонија, на Собранието на Република Северна Македонија, на Армијата на Република Северна Македонија, на Сојузот на борците, на дипломатскиот кор и на политичките партии положуваат свежо цвеќе по ...

Николовски со честитка за Илинден: 2. август е симбол на нашиот пркос, симбол на вербата, но и борбата за слобода, ...

iPortal - 02.08.2020

Генералниот секретар на СДСМ Љупчо Николовски упати честитка до сите граѓани на Република Северна Македонија по повод големиот државен празник Илинден. „2. август е симболот на нашиот пркос, симбол на вербата, но и борбата за слобода, независност и ...

ДОМ: Честит и вековит Илинден!

24Инфо - 02.08.2020

Зелената партија ДОМ на сите македонски граѓани им го честита 2 Август, Денот на Илинденското востание и Денот на првото заседание на АСНОМ. Два значајни настани од нашата историја врз кои и денес се потпира нашата национална свест, самобитност и ...

Обраќање на премиерот Спасовски по повод Денот на Републиката – Илинден (ВО ЖИВО)

Опсервер - 02.08.2020

Скопје, 2 август 2020 () – Обраќање на премиерот Оливер Спасовски на свеченоста по повод државниот празник, Ден на Републиката – 2 Август Илинден. Спасовски заедно со делегацијата што сочинуваат заменик на претседателот на Владата, задолжен за ...

Заев: Илинден е голем светилник што го покажува правецот кон сигурната иднина

Локално - 02.08.2020

Претседателот на СДСМ Зоран Заев по повод 2 Август – Денот на Републиката испрати честитка до сите граѓани на Република Северна Македонија: „Почитувани граѓани, Денеска на 2 Август – Денот на Републиката, оддаваме почит кон нашето херојско минато.

Спасовски: Да ја градиме Македонија како граѓанска држава

Фактор - 02.08.2020

Премиерот Оливер Спасовски денеска од прославата на Илинден во Скопје, изјави дека се слави Денот на Републиката под слоганот „Победа за сите“. Вели дека денес Македонија е успешна приказна и светол пример во Западен Балкан.

Трајкоска: Кому му текна да прави нов знак за Илинден од 3 оџаци или 3 лего коцки во 3 боички каде средната е ЕУ плава ...

Република - 02.08.2020

Жанета Трајкоска, новинарка реагира на дизајнерското решение на Владата која денеска на својата официјална страница на Фејсбук објави фотографија во чест на Денот на Републиката, 2 Август, Илинден. Ова е Илинден или Македониум.

ВО ЖИВО: Свеченост по повод Денот на Републиката

Република - 02.08.2020

Свеченост по повод државниот празник Ден на Републиката – 2 август Илинден 2020. ...

ОМ: Илинден е симбол на македонскиот непокор

24Инфо - 02.08.2020

Живеејќи го сонот на минатите генерации и гордо сеќавајќи се на борбата за слобода, Обединети за Македонија на сите македонски граѓани им го честита 2 Август – Илинден. Илинден е симбол на македонскиот непокор, на борбата за слобода и правдини.

Фото приказна: “Комитското“ на “Илинден“ во 21 “слика“

Битола Њуз - 02.08.2020

Фестивалот “Илинденски денови“ во Битола е препознатлив и по првото оро кое традиционално се игра на почетокот пред свеченото отворање, а тоа е во избедба на најстарото играорно друштво од Битола “Илинден“, во кореографија на Валентин Соклевски, кој ...

Споменикот на “илинденците“ во црквата “Св. Недела“ во Битола

Битола Њуз - 02.08.2020

Зад црквата “Св. Недела“ во Битола се наоѓаат и гробиштата на дел од битолските ...

Честит Илинден

Битола Њуз - 02.08.2020

www.bitolanews.mk им го честита Илинден на сите граѓани на ...

Бачев: Станете да се бориме, стравот не е оправдување, ако ја изгубиме државата во туѓа држава уште повеќе ќе се ...

Мак. Весник - 01.08.2020

– „Од мое лично име и од име на Единствена Македонија, на македонскиот народ и сите државјани на Република Македонија им го честитам најголемиот празник на нашата држава Илинден и во тој спомен денес дојдовме да положиме цвеќе и да го одржуваме жив ...

Заев со честитка за Денот на Републиката: Илинден е голем светилник што го покажува правецот кон сигурната иднина

Канал5 - 02.08.2020

Претседателот на СДСМ Зоран Заев по повод 2 Август - Денот на Републиката испрати честитка до сите граѓани на Македонија: „Почитувани граѓани, Денеска на 2 Август - Денот на Републиката, оддаваме почит кон нашето херојско минато.

Заев: Горди на славното минато уште порешително чекориме кон светлата иднина

Либертас - 02.08.2020

Лидерот на СДСМ Зоран Заев преку својот Фејсбук профил им го честиташе на граѓаните втори Август- Денот на Републиката : Почитувани граѓани, Денеска на 2 Август – Денот на Републиката, оддаваме почит кон нашето херојско минато.

Трајковска до Владата: Ова е симболот на Илинден, кога го имате него не си играте дизајнери по дома со боички и коцки

Курир - 02.08.2020

Новинарката Жанета Трајковска преку Фејсбук и се обрати на Владата и и’ порача дека симболот на Илинден веќе постои и не треба да си играат дизајнери. -Ова е Илинден или Македониум. ОВА е симболот на денешниот ден.

(ВО ЖИВО) Обраќање на премиерот Спасовски по повод Денот на Републиката – Илинден

Либертас - 02.08.2020

Обраќање на премиерот Оливер Спасовски на свеченоста по повод државниот празник, Ден на Републиката – 2 Август Илинден. Спасовски заедно со делегацијата што сочинуваат заменик на претседателот на Владата, задолжен за европски прашања, Бујар Османи, ...

Обраќање на премиерот Спасовски по повод Денот на Републиката – Илинден (ВО ЖИВО)

Локално - 02.08.2020

Обраќање на премиерот Оливер Спасовски на свеченоста по повод државниот празник, Ден на Републиката – 2 Август Илинден. Спасовски заедно со делегацијата што сочинуваат заменик на претседателот на Владата, задолжен за европски прашања, Бујар Османи, ...

Честитка на Заев: Горди на славното минато, уште порешително чекориме кон светлата иднина

Фокус - 02.08.2020

Лидерот на СДСМ упати честитка по повод Деенот на Републиката. Во неа тој укажува дека на 2 Август се оддава почит кон херојско минато и кон славните претци кои ги поведоа граѓаните кон слобода, независност и единство и ги поставија темелите на ...

Заев: Илинден е голем светилник што го покажува правецот кон сигурната иднина

Слободен Печат - 02.08.2020

Денеска 2 Август – Денот на Републиката, оддаваме почит кон нашето херојско минато, нагласува претседателот на СДСМ Зоран Заев во честитката упатена до сите граѓани на Република Северна Македонија по повод големиот државен празник.

(ВО ЖИВО) Свеченост по повод Илинден

iPortal - 02.08.2020

Свеченост по повод државниот празник Ден на Републиката – 2 август, ...

Заев за Денот на Републиката: Илинден е голем светилник што го покажува правецот кон сигурната иднина, Илинден е победа ...

Либертас - 02.08.2020

Денеска 2 Август – Денот на Републиката, оддаваме почит кон нашето херојско минато, нагласува претседателот на СДСМ Зоран Заев во честитката упатена до сите граѓани на Република Северна Македонија по повод големиот државен празник.

Трајковска до Владата: Ова е симболот на Илинден, кога го имате него не си играте дизајнери по дома со боички и коцки

Нетпрес - 02.08.2020

Новинарката Жанета Трајковска преку Фејсбук и се обрати на Владата и и’ порача дека симболот на Илинден веќе постои и не треба да си играат дизајнери. -Ова е Илинден или Македониум. ОВА е симболот на денешниот ден.

Заев: Илинден е победа за сите кои движат напред

+инфо - 02.08.2020

Денеска 2 Август – Денот на Републиката, оддаваме почит кон нашето херојско минато, нагласува претседателот на СДСМ Зоран Заев во честитката упатена до сите граѓани на Република Северна Македонија по повод големиот државен празник.

Заев: Илинден е голем светилник што го покажува правецот кон сигурната иднина, Илинден е победа за сите кои движат ...

Press24 - 02.08.2020

Денеска 2 Август – Денот на Републиката, оддаваме почит кон нашето херојско минато, нагласува претседателот на СДСМ Зоран Заев во честитката упатена до сите граѓани на Македонија по повод големиот државен празник.

Заев: Илинден е голем светилник што го покажува правецот кон сигурната иднина

Фактор - 02.08.2020

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев порачува дека на 2 Август се оддава почит кон херојско минато и кон славните претци кои ги поведоа граѓаните кон слобода, независност и единство и ги поставија темелите на современата, независна и суверена ...

Заев: Илинден е голем светилник што го покажува правецот кон сигурната иднина

Frontline - 02.08.2020

Денеска 2 Август – Денот на Републиката, оддаваме почит кон нашето херојско минато, нагласува претседателот на СДСМ Зоран Заев во честитката упатена до сите граѓани на Република Северна Македонија по повод големиот државен празник.

Заев: Илинден е голем светилник што го покажува правецот кон сигурната иднина, Илинден е победа за сите кои движат ...

24Инфо - 02.08.2020

Претседателот на СДСМ Зоран Заев по повод 2 Август – Денот на Републиката испрати честитка до сите граѓани на Република Северна Македонија: „Почитувани граѓани, Денеска на 2 Август – Денот на Републиката, оддаваме почит кон нашето херојско минато.

Заев: Илинден е голем светилник што го покажува правецот кон сигурната иднина

Република - 02.08.2020

Денеска 2 Август – Денот на Републиката, оддаваме почит кон нашето херојско минато, нагласува претседателот на СДСМ Зоран Заев во честитката упатена до сите граѓани на Македонија по повод големиот државен празник.

Заев за Денот на Републиката: Илинден е победа за сите кои движат напред

Независен - 02.08.2020

Денеска 2 Август – Денот на Републиката, оддаваме почит кон нашето херојско минато, нагласува претседателот на СДСМ Зоран Заев во честитката упатена до сите граѓани на Република Северна Македонија по повод големиот државен празник.

Заев: Илинден е голем светилник што го покажува правецот кон сигурната иднина

Нова ТВ - 02.08.2020

Денеска 2 Август – Денот на Републиката, оддаваме почит кон нашето херојско минато, нагласува претседателот на СДСМ Зоран Заев во честитката упатена до сите граѓани на Република Северна Македонија по повод големиот државен празник.