TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

ЕМА започна со тестирање на кинеската вакцина Синовак

ТВ21 - 04.05.2021

Европската агенција за лекови денеска соопшти дека започна тестирање во реално време на кинеската вакцина Синовак против Ковид-19, врз основа на претходните тестови кои покажаа дека произведува имунолошки одговор против коронавирусот.

Димитров: Ќе се вратиме во нормала кога повеќе луѓе ќе се вакцинираат

Локално - 04.05.2021

Исклучително е важно да се вакцинираат што повеќе луѓе за земјата да се врати во некаква нормала, рече денеска вицепремиерот за европски прашања, Никола Димитров. -Ние имам директен договор со компанијата Фајзер за дополнителни дози, имаме договор и ...

За една недела бројот на нови случаи со коронавирус се намалил за речиси 40 проценти

ММС - 04.05.2021

Заклучно со 02.05.2021, со Pfizer/Biontech вакцинирани се вкупно 19.858 (15.933 со прва доза и 3.925 со втора доза), со Sputnik V се вакцинирани 34.177 (22.768 со прва доза и 11.409 со втора доза), со вакцината на AstraZeneca вкупно се вакцинирани ...

Во Македонија досега се вакцинирани повеќе од 76.000 луѓе

24Инфо - 04.05.2021

Во Македонија досега се вакцинирани 76.937 граѓани, а две дози примиле 15.334 луѓе, соопшти Институтот за јавно здравје. Вакцинацијата во земјава почна на 17 февруари со вакцините на „Фајзер“, на „Астразенека“, со руската вакцина „спутник В“ и со ...

Во Македонија досега вакцинирани повеќе од 76.000 луѓе

Денар - 04.05.2021

Во Македонија досега се вакцинирани 76.937 граѓани, а две дози примиле 15.334 луѓе, соопшти Институтот за јавно здравје. Вакцинацијата во земјава почна на 17 февруари со вакцините на „Фајзер“, на „Астразенека“, со руската вакцина „спутник В“ и со ...

Бројот на вакцинирани во Македонија надмина 76 илјади

Н.Македонија - 04.05.2021

Во Македонија досега се вакцинирани 76.937 граѓани, а две дози примиле 15.334 луѓе, соопшти Институтот за јавно здравје. Вакцинацијата во земјава почна на 17 февруари, а засега се достапни вакцините на „Фајзер“, на „Астра зенека“, руската вакцина ...

Во Македонија досега се вакцинирани 76.937 граѓани

Република - 04.05.2021

Во Македонија досега се вакцинирани 76.937 граѓани, а две дози примиле 15.334 луѓе, соопшти Институтот за јавно здравје. Вакцинацијата во земјава почна на 17 февруари со вакцините на „Фајзер“, на „Астразенека“, со руската вакцина „спутник В“ и со ...

Во Македонија досега се вакцинирани повеќе од 76.000 луѓе

Press24 - 04.05.2021

Во Македонија досега се вакцинирани 76.937 граѓани, а две дози примиле 15.334 луѓе, соопшти Институтот за јавно здравје. Вакцинацијата во земјава почна на 17 февруари, а засега се достапни вакцините на „Фајзер“, на „Астразенека“, руската вакцина ...

Во Македонија досега се вакцинирани повеќе од 76.000 луѓе

Скопје инфо - 04.05.2021

Во Македонија досега се вакцинирани 76.937 граѓани, а две дози примиле 15.334 луѓе, соопшти Институтот за јавно здравје. Вакцинацијата во земјава почна на 17 февруари, а засега се достапни вакцините на „Фајзер“, на „Астразенека“, руската вакцина ...

Во Македонија досега најмногу вакцинирани со Спутник В

еМагазин - 04.05.2021

Заклучно со 02.05.2021 година, со Pfizer/Biontech вакцинирани се вкупно 19.858 (15.933 со прва доза и 3.925 со втора доза), со Sputnik V се вакцинирани 34.177 (22.768 со прва доза и 11.409 со втора доза), со вакцината на AstraZeneca вкупно се ...

Во Македонија досега се вакцинирани повеќе од 76.000 луѓе

Точка - 04.05.2021

Во Македонија досега се вакцинирани 76.937 граѓани, а две дози примиле 15.334 луѓе, соопшти Институтот за јавно здравје. Вакцинацијата во земјава почна на 17 февруари, а засега се достапни вакцините на „Фајзер“, на „АстраЗенека“, руската вакцина ...

Во Македонија досега се вакцинирани повеќе од 76.000 луѓе

MTM - 04.05.2021

Во Македонија досега се вакцинирани 76.937 граѓани, а две дози примиле 15.334 луѓе, соопшти Институтот за јавно здравје. Вакцинацијата во земјава почна на 17 февруари, а засега се достапни вакцините на „Фајзер“, на „Астразенека“, руската вакцина ...

Во Македонија досега се вакцинирани повеќе од 76.000 луѓе

Centar - 04.05.2021

Во Македонија досега се вакцинирани 76.937 граѓани, а две дози примиле 15.334 луѓе, соопшти Институтот за јавно здравје. Вакцинацијата во земјава почна на 17 февруари, а засега се достапни вакцините на „Фајзер“, на „Астразенека“, руската вакцина ...

Во Македонија досега се вакцинирани повеќе од 76.000 луѓе

Lider - 04.05.2021

Во Македонија досега се вакцинирани 76.937 граѓани, а две дози примиле 15.334 луѓе, соопшти Институтот за јавно здравје. Вакцинацијата во земјава почна на 17 февруари, а засега се достапни вакцините на „Фајзер“, на „Астразенека“, руската вакцина ...

ШТО ПОКАЖУВААТ НАУЧНИТЕ СТУДИИ: Колку е ефикасна ако се прими само една доза вакцина против SARS-CoV-2, односно колкава ...

Panacea.mk - 04.05.2021

Во светот, од ден во ден е се поголем бројот на вакцинирани лица. Некои примиле само една доза, некои поминале и ревакцинација или две дози, а некои се уште ја чекаат својата доза. В о моментов против КОВИД-19 во светот се вакцинира со неколку ...

ЕК: Да нема влез во ЕУ за вакцинирани со руска или кинеска вакцина

Expres - 03.05.2021

Европската комисија предлага земјите-членки да дозволат влез само за граѓаните на земји кои не се во Европската Унија (ЕУ) кои ги примиле двете дози на вакцините против ковид-18, а кои се одобрени од Европската агенција за лекови (ЕМА).

Се зависи од тоа која вакцина ќе ја примите: Научниците објаснуваат колкава заштита обезбедува само една доза од ...

Pedijatar.mk - 03.05.2021

Дури и ако некое лице е вакцинирано, а потоа заразено со коронавирус, симптомите на самата болест ќе бидат многу поблаги отколку кога не би било вакцинирано, без оглед за која вакцина станува збор О д ден на ден, се повеќе луѓе се вакцинираат низ ...