TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Не дозволуваме да ги украдат изборите: Опозицијата во Република Српска бара пребројување на гласовите за претседател

360 степени - 07.10.2022

Опозициската кандидатка за претседател на Република Српска, Јелена Тривиќ ноќта по затворањето на избирачките места на 2 октомври, прогласи победа, но тоа истовремено го направи и лидерот на СНСД и кандидат на владејачката коалиција Милорад Додик.

Опозицијата во Република Српска бара повторување на изборите за претседател, тврди дека Додик извршил изборна кражба

А1 On - 06.10.2022

Неколку илјади демонстранти се собраа вечерва во Бања Лука на покана на опозициските партии барајќи повторени избори за претседател на Република Српска, сомневајќи се дека на нивната кандидатка Јелена Тривиќ и се украдени гласови во корист на ...

ВИДЕО: Масовен протест во Бања Лука, опозицијата обвинува за изборна кражба

Слободен Печат - 06.10.2022

Членови и симпатизери на опозициските партии во Република Српска вечерва се собраа во Бања Лука на масовен протест против, како што наведуваат „изборната кражба“ што се случила на гласањето на општите избори во неделата.

Опозицијата во Република Српска на протест поради „изборна кражба“

Р.С.Европа - 06.10.2022

Претставниците на опозициските партии во Република Српска за денеска најавија мирен протестен марш во Бања Лука поради, како што наведоа, изборна кражба на општите избори одржани во неделата.

Опозицијата во Република Српска поднесе барање за пребројување на гласовите за претседател на РС

Вечер Прес - 05.10.2022

Лидерите на опозициските партии денеска до Централната изборна комисија на Босна и Херцеговина (ЦИК) во Сараево поднесоа барање за пребројување на гласовите од неделните избори за претседател на Република Српска.

Опозицијата во Република Српска бара повторување на изборите и најавува протести

Независен - 05.10.2022

Партиите од Република Српска, собрани во опозицискиот кластер, правдата ќе ја бараат на улица за, како што велат, изборната кражба на СНСД на Милорад Додик. Собир на граѓани на градскиот плоштад во Бања Лука е најавен за утре (06.10), по протестната ...

Опозицијата во Република Српска поднесе барање за пребројување на гласовите за претседател на РС

MakPress - 06.10.2022

Лидерите на опозициските партии денеска до Централната изборна комисија на Босна и Херцеговина (ЦИК) во Сараево поднесоа барање за пребројување на гласовите од неделните избори за претседател на Република Српска.

Опозицијата во Република Српска на протест: Не се согласуваме со изборната кражба, бараме пребројување на гласовите

360 степени - 06.10.2022

Она што е чудно во целата приказна, како што наведуваат од опозицијата, е бавноста на Централната изборна комисија чии членови на полноќ, пет часа по затворањето на гласачките места, немаа никакви информации за резултатите од изборите за претседател ...

Опозицијата во Република Српска бара повторување на изборите за претседател

Фокус - 06.10.2022

Неколку илјади демонстранти се собраа вечерва во Бања Лука на покана на опозициските партии барајќи повторени избори за претседател на Република Српска, сомневајќи се дека на нивната кандидатка Јелена Тривиќ и се украдени гласови во корист на ...

Опозицијата во Република Српска бара повторување на изборите за претседател, тврди дека Додик извршил изборна кражба

Опсервер - 06.10.2022

– Неколку илјади демонстранти се собраа вечерва во Бања Лука на покана на опозициските партии барајќи повторени избори за претседател на Република Српска, сомневајќи се дека на нивната кандидатка Јелена Тривиќ и се украдени гласови во корист на ...

Опозицијата во Република Српска бара повторување на изборите за претседател, тврди дека Додик извршил изборна кражба

Во Центар - 06.10.2022

– Неколку илјади демонстранти се собраа вечерва во Бања Лука на покана на опозициските партии барајќи повторени избори за претседател на Република Српска, сомневајќи се дека на нивната кандидатка Јелена Тривиќ и се украдени гласови во корист на ...

Опозицијата во Република Српска бара повторување на изборите за претседател, тврди дека Додик извршил изборна кражба

Вечер Прес - 06.10.2022

Неколку илјади демонстранти се собраа вечерва во Бања Лука на покана на опозициските партии барајќи повторени избори за претседател на Република Српска, сомневајќи се дека на нивната кандидатка Јелена Тривиќ и се украдени гласови во корист на ...

Опозицијата во Република Српска бара повторување на изборите за претседател, тврди дека Додик извршил изборна кражба

Сител - 07.10.2022

– Неколку илјади демонстранти се собраа вечерва во Бања Лука на покана на опозициските партии барајќи повторени избори за претседател на Република Српска, сомневајќи се дека на нивната кандидатка Јелена Тривиќ и се украдени гласови во корист на ...

Опозицијата во Република Српска бара повторување на изборите за претседател, тврди дека Додик извршил изборна кражба

MakPress - 07.10.2022

Неколку илјади демонстранти се собраа вечерва во Бања Лука на покана на опозициските партии барајќи повторени избори за претседател на Република Српска, сомневајќи се дека на нивната кандидатка Јелена Тривиќ и се украдени гласови во корист на ...