TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Ќе се издаваат пасоши по приоритетна постапка, ама само за професионални возачи со валиден сертификат

Скопје1 - 27.02.2024

Владата, на денешната седница донесе одлука со којашто на професионалните возачи кои поседуваат валиден сертификат, Министерството за внатрешни работи треба да им издава патни исправи во приоритетна постапка, по редовна цена и врз основа на ...

Владата донесе одлука за приоритетно издавање на пасоши за сите професионални возачи

Макфакс

Владата донесе одлука за приоритетно издавање на пасоши за сите професионални возачи

Опсервер

Владата донесе одлука за приоритетно издавање на пасоши за сите професионални возачи

MTM

Професионалните возачи со приоритет при издавање на пасоши

Скопје инфо

Владата донесе одлука за приоритетно издавање на пасоши за сите професионални возачи

24Инфо

Владата донесе одлука за приоритетно издавање на пасоши за сите професионални возачи

Точка

Владата донесе одлука за приоритетно издавање на пасоши за сите професионални возачи

360 степени - 27.02.2024

Издавањето на пасошите по „брза лента“ за професионалните возачи, како што изјави министерот Благој Бочварски, е со оглед на тоа што, како што рече, околу 90 проценти од товарниот транспорт во државата се врши по патниот сообраќај, а од ...

Владата донесе одлука за приоритетно издавање на патни документи за сите професионални возачи

4NEWS

Владата донесе одлука за приоритетно издавање на патни документи за сите професионални возачи

Макфакс

Владата донесе одлука за приоритетно издавање на патни документи за сите професионални возачи

Centar

Владата донесе одлука за приоритетно издавање на патни документи за сите професионални возачи

Опсервер

По иницијатива на Министерството за транспорт и врски, Владата донесе одлука за приоритетно издавање на патни документи за сите професионални возачи

А1 On

ЗА ПРОФЕСИОНАЛНИТЕ ВОЗАЧИ: Владата донесе одлука за приоритетно издавање на патни документи

Фактор

Press24 Точка Фокус Кајгана MTM Независен Kumanovo News

Со одлука на Владата се забрзува процедурата за добивање пасоши за професионалните превозници

Либертас - 27.02.2024

Превозниците кои вршат патнички товарен транспорт и од Министерството за транспорт и врски имаат сертификат за професионален возач може да извадат патна исправа приоритетно и по редовна цена.

Професионалните возачи ќе може да извадат пасоши со приоритет, одлучи Владата

МКД

Со одлука на владата се забрзува процедурата за добивање пасоши за професионалните превозници

Локално

Со одлука на Владата се забрзува процедурата за добивање пасоши за професионалните превозници

Н.Македонија

Со одлука на Владата се забрзува процедурата за добивање пасоши за професионалните превозници

Бриф

Владата ќе ја забрзува процедурата за добивање пасоши за професионалните превозници

Република

Со одлука на Владата се забрзува процедурата за добивање пасоши за професионалните превозници

Канал5

Во Центар Р.С.Европа Zoom Мета Нетпрес +инфо ММС CivilMedia

Фризерите се највнимателни во сообраќајот, адвокатите најмногу претекнуваат, а најагресивни возачи се лекарите

Слободен Печат - 27.02.2024

Истражувањето на британските возачи открива поврзаност помеѓу професиите на возачите и нивните возачки навики. Резултатите од истражувањето откриваат дека лекарите го заземаат првото место по агресивно возење , додека фризерите се најмирни возачи.

Професијата и однесувањето во сообраќајот – кои се најагресивни возачи?

Точка

И 17-ГОДИШНИЦИ ЌЕ ВОЗАТ КАМИОНИ И АВТОБУСИ? Европа бара чаре како да најде шофери

+инфо - 26.02.2024

Комитетот за транспорт на Европскиот парламент (ТРАН), експертски комитет за прашања за патниот транспорт, уште на крајот на минатата година најави големи реформи во областа и намалување на прагот на полагање испит за возачи на камиони и автобуси на ...

Недостигот од професионални возачи бара очајни мерки, ЕУ предлага деца да седнат зад волан

Слободен Печат

Дозвола за 17-годишни тинејџери да возат камиони и автобуси

Н.Македонија

„Брзата лента“ за транспортниот сектор е само „респираторна машина“ за преживување

Н.Македонија - 26.02.2024

Транспортерите, и покрај тоа што се соочуваат со проблеми што произлегуваат од воените кризи, економските и политичките кризи, временските услови, во моментот се исправени пред нов предизвик – промена на патните исправи и возачките дозволи, кои ...

Со одлука на Владата се забрзува процедурата за добивање пасоши за професионалните превозници

Сител

Владата им даде „приоритет“ на професионалните возачи за вадење документи

Слободен Печат

Одлука на Влада: Професионални транспортери ќе можат да извадат пасош приоритетно и по редовна цена

24Инфо

Со одлука на Владата се забрзува процедурата за добивање пасоши за професионалните превозници

Frontline

Владата донесе одлука за приоритетно издавање на пасоши за сите професионални возачи

365

Професионалните превозници ќе имаат приоритет за добивање на пасоши

MakPress

Пулс24