TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Нема договор за Законот за Јавно обвинителство

Канал5 - 11.09.2019

Седум часа, траеше лидерската средба во Собранието на Македонија на која учествуваа премиерот Заев, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Мицкоски заедно со преговарачките тимови. Договор не е постигнат, за клучните разлики помеѓу власта и опозицијата во однос на ...

(ВИДЕО) Заев: ВМРО-ДПМНЕ побара да го заташкаме криминалот

А1 On - 11.09.2019

Премиерот Зоран Заев на прес-конференција по синоќешната лидерска средба, рече дека жали што синоќа не постигнале договор за Законот за јавното обвинителство. Заев рече дека ВМРО-ДПМНЕ побарале предметите на СЈО пред 30 јуни 2017 година да ги ...

Полноќни приказни од Собранието: Новинарските прогнози и очекувања од лидерската средба

IRL - 11.09.2019

По седум часа преговори, Заев и Мицкоски од Собранието си заминаа без договор. Новинарите во два часот по полноќ го напуштија Парламентот со по некоја штура информација од преговарачките тимови.

Нема договор за законот за Обвинителство по синоќешната лидерска средба

Алсат-М - 11.09.2019

По седум часа лидерите на СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ Зоран Заев и Христијан Мицкоски не успеаја да се договорат околу клучните разлики за законот за ЈО и за идниот статус на СЈО. Oстануваат клучните разлики околу статусот на СЈО и предметите што ги отвори ...

Извори од преговарачкиот тим: Мицкоски побарал амнестија за Груевски, Камчев и Мијалков

Локално - 11.09.2019

Лидерската средба на којашто требаше да се разговара за Законот за ЈО односно за продолжување на функционирањето на СЈО во рамки на ЈО заврши без договор. Извори од средбата брифираат дека претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, на ...

Мицкоски бара да падне „главата“ или на Русковска или на Јовески

Слободен Печат - 11.09.2019

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ го бараше местото на обвинителката Вилма Русковска или на републичкиот обвинител Љубомир Јовески, но ние не се согласивме затоа што и двајцата обвинители имаат активен мандат, коментираат високи извори од власта.

ВО ЖИВО: Прес-конференција на Заев по лидерската средба

Република - 11.09.2019

Премиерот Зоран Заев на прес-конференција во Владата одговара на новинарски прашања по лидерската средба со лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски. ...

Заев: Сакате изјава или не мора? (ВИДЕО)

+инфо - 11.09.2019

Ми рекоа дека сакате изјава или не мора да ви дадам, им рече премиерот Зоран Заев синоќа на новинарите пред почетокот на лидерската средба во Собранието. Новинарите не побараа изјава по што тој се сврте и влезе во салата на закажаната средба со ...

Заев се понуди да даде изјава, новинарите не реагираа (ВИДЕО)

Expres - 11.09.2019

Пред почетокот на синоќешната лидерска средба, премиерот Зоран Заев им се обрати на новинарите кои чекаа во холот на Собранието, со прашање дали сакаат да им даде изјава. „Ми рекоа дека сакате изјава или не мора да ви дадам“, рече Заев кој, откако ...

Лидерската средба не успеа, нема договор за измените во Законот за ЈО

МКД - 11.09.2019

Повеќе од 7 часа траеше синоќешната средба на лидерите на СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ Зоран Заев и Христијан Мицкоски и нивните тимови за измените во Законот за јавното обвинителство. Пред средбата сите беа оптимисти, но договор нема.

Власта и опозицијата не се договорија за законот за ЈО

Телма - 11.09.2019

Неизвесно е дали ќе продолжат натамошните преговори на работните групи. По 7 часа преговори, власта и опозицијата не најдоа заедничко решение, иако пред средбата беа оптимисти за договор. Според извори на Телма, од преговарачките тимови, власта и ...

Лидерската средба траела шест часа, новинарите револтирано си заминале откако не добиле изјави

Слободен Печат - 11.09.2019

Револтираните новинари поради тоа што состанокот помеѓу Заев и Мицкоски трае доцна по полноќ, а никој не дава изјави и информации, сложно го напуштиле настанот. По повеќе од шест часови чекање за изјави, новинарите кои ја следеле лидерската средба ...

Заев и Мицкоски се договорија да не се договорат, судбината на СЈО останува да виси

еМагазин - 11.09.2019

Лидерската средба помеѓу лидерот на СДСМ и премиер, Зоран Заев и претседателот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, која траеше повеќе од седум часа, заврши без договор. Политичарите до раните утрински часови не успееа да најдат решение ...

Новинарите не го дочекаа исходот од лидерската средба меѓу Заев и Мицкоски

А1 On - 11.09.2019

По повеќе од четири часа чекање во Собранието да заврши лидерската средба меѓу премиерот Зоран Заев и лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски за Законот за јавно обвинителство, повеќето новинарски екипи ја напуштија собраниската зграда.

Седум часа не беа доволни власта и опозицијата да се нагодат околу законот за ЈО

Фактор - 11.09.2019

Заев и Мицкоски заедно со преговарачките тимови не успеале да најдат компромис околу Законот за ЈО. Ова е епилогот од средбата која траела речиси седум часа а од која немаше ниту една изјава за медиумите.

По три часа разговори – Заев и Мицкоски се согласија само дека СЈО е мртва институција

Телма - 10.09.2019

Разговорите Заев – Мицкоски кои траат веќе три часа засега се без резултат. Премиерот и лидерот на ВМРО-ДПМНЕ преговараат за законот за јавно обвинителство, за чие усвоување е непоходно да гласаат две-третини од пратениците.

Нема напредок во разговорите меѓу Заев и Мицкоски

Канал5 - 10.09.2019

И по три и пол часа, речиси и да нема никакво поместување во ставовите меѓу премиерот Заев и лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Мицкоски и нивните преговарачки тимови. Извори од преговорите велат дека најголема битка се води за тоа кој да го предложи шефот на ...

Лидерска Заев-Мицкоски: Во име на правдата или на партијата

IRL - 10.09.2019

Секоја лидерска средба во Македонија од независноста па до денес се најавува како историска. Лидерите на неколку политички партии зад затворени врати одлучуваат за судбината на сите граѓани.

Заврши лидерската средба во Собранието, договор не е постигнат

MakPress - 11.09.2019

По цели седум часа и некаде околу три часот по полноќ заврши лидерската средба во Собранието на Република Македонија на која учествуваа Премиерот Зоран Заев, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски заедно со нивните преговарачки тимови.

Преговарачки маратон

CivilMedia - 11.09.2019

Тимовите предводени од премиерот Зоран Заев од една и од Христијан Мицкоски од друга страна, се сретнаа ноќта помеѓу 10 и 11 септември на преговори за законот за јавното обвинителство. Шест часа по почетокот на преговорите, средбата беше прекината ...

Два часа трае лидерската средба Заев – Мицкоски, можен ли е договор за СЈО?

Канал5 - 10.09.2019

Фокусот на денот и натаму е во во Собранието, каде што веќе два часа трае лидерска средба меѓу премиерот Заев и лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Мицкоски. Канал 5 и во ова вклучување има свои екипи, и во, и пред Собранието во исчекување на епилогот од ...

Три часа трае средбата на Заев и Мицковски за Законот за јавното обвинителство

Нова ТВ - 10.09.2019

Средбата на лидерите на СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ Зоран Заев и Христијан Мицковски на која присуствуваат и работните групи за Законот за јавното обвинителство трае веќе три часа. Преговарачките тимови направија пауза по што продолжија со разговорите.

И по шест часа, нема напредок во преговорите меѓу власта и опозицијата, новинарските екипи го напуштија собранието

CivilMedia - 11.09.2019

И по шест часа, нема напредок во преговорите меѓу власта и опозицијата, за донесување на законот за јавното обвинителство. Иако тимот предводен од премиерот Зоран Заев инсистира да се разговара за законот и за динамиките за негово донесување ...

Заев и Мицкоски без напредок

24 Вести - 10.09.2019

Нема напредок на лидерската помеѓу Зоран Заев и Христијан Мицкоски, брифираат извори од преговарачките тимови на СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ. Од власта велат дека нема напредок за ниедна точка. На истиот став е и опозицијата.

Почна лидерската средба меѓу Заев и Мицкоски

Канал5 - 10.09.2019

Веста на денот ја очекуваме во Собранието, каде што по безмалку половина година, се одржува лидерска средба меѓу премиерот Заев и лидерот на ВМРО-ДПМНЕ , Мицкоски. Канал 5 има свои екипи, и во, и пред Собранието во исчекување на епилогот од ...

Беџети: „ВМРО и СДСМ не можат да одлучуваат за албанците“

Алсат-М - 10.09.2019

ДУИ и партијата Алтернатива во текот на денот застнаа зад ставот на премиерот Заев. Имено и тие велат дека пред да се оди на евентуални предвремени избори, првин треба да заврши процесот за зачленување во НАТО и целосно да се имплементира договорот ...

Почна лидерската средба – Заев и Мицкоски ги почнаа преговорите за Законот за обвинителаството

Канал5 - 10.09.2019

Точно во 20 часот премиерот Зоран Заев и претседател на СДСМ заедно со лидерот на ВМРО – ДПМНЕ , Христијан Мицкоски влегоа во Собранието , каде ја почнаа лидерската средба. Заев и Мицкоски на средбата пристигнаа со своите преговарачки тимови , ...

Долга ноќ во Собрание, сè уште трае лидерската средба – клучните разлики остануваат

ТВ21 - 11.09.2019

Сè уште трае лидерската средба и засега не се постигнати приближувања на ставовите кај двете најголемите политички партии, СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ, јавува репортер на ТВ21. Во Собранието речиси 5 часа трае тет-а-тет средбата меѓу Заев и Мицкоски околу ...

Без напредок преговорите меѓу власта и опозицијата

Макфакс - 10.09.2019

Повеќе од три часа траат преговорите меѓу власта и опозицијата за Законот за јавно обвинителство со кое би се решила судбината на Специјалното јавно обвинителство. Извори од преговарачките тимови на СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ велат дека нема напредок во ...

Заев и Мицкоски четири часа преговараат, договор се уште нема

Слободен Печат - 11.09.2019

Лидерската средба почна во 20 часот. Веќе четири часа трае средбата на лидерите на СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ, Зоран Заев и Христијан Мицкоски на која присуствуваат и работните групи за Законот за јавното обвинителство, а нема напредок.

Засега нема напредок во преговорите помеѓу власта и опозицијата

OhridNews - 11.09.2019

По три часа разговори, претставниците на власта и опозицијата направија пауза, по која продолжија преговорите за изнаоѓање решение за Законот за Јавно обвинителство, кој се смета за еден од клучните во евроинтегративните процеси на земјата, а ...

Нема напредок во преговорите, се враќаат на почеток?

+инфо - 10.09.2019

Нема напредок во преговорите помеѓу лидерите Зоран Заев и Христијан Мицкоски и нивните тимови, на лидерската средба која вечерва се одржува во Собранието на Македонија. Како што велат опозициски извори, претставниците на власта во вечерашните ...

Почна средбата меѓу Заев и Мицкоски на која ќе се решава судбината на СЈО

24 Вести - 10.09.2019

Во Собранието почна средбата меѓу премиерот и лидер на СДСМ Зоран Заев и претседателот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски на која ќе се обидат да најдат решение за Законот за јавно обвинителство, а со тоа и за статусот на Специјалното ...

Средбата Заев-Мицкоски без напредок

Centar - 10.09.2019

Лидерската средба која трае повеќе од три часа меѓу лидерите на СДСМ и ВМРО ДПМНЕ, Зоран Заев и Христијан Мицкоски е без напредок, брифираат високи извори. Според информациите засега заеднички бил ставот дека СЈО е мртво и дека нема да продолжи како ...

Лидерска средба: Ден „Д“ за Законот за јавно обвинителство, на маса и предвремени избори- Отворено студио на Канал 5

Канал5 - 10.09.2019

По безмалку половина година, нова лидерска средба меѓу премиерот Заев и лидерот на ВМРО-ДПМНЕ ,Мицкоски. Во фокусот на разговорите е Законот за јавно обвинителство, но и се погласните барања на опозицијата за предвремени избори..

Заев и Мискоцки на заедничка маса - Лидерската сеуште трае

Press24 - 10.09.2019

Во Собранието уште трае средбата меѓу премиерот и лидер на СДСМ Зоран Заев и претседателот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски на која ќе се обидат да најдат решение за Законот за јавно обвинителство, а со тоа и за статусот на Специјалното ...

Лидерската средба е во тек, „копјата“ се кршат околу една работа

Слободен Печат - 10.09.2019

Два часа трае средбата меѓу премиерот и лидерот на СДСМ, Зоран Заев и претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски. Слободен печат дознава дека преговорите се во рана фаза, се разговара за тековните прашања и се уште е рано да се прогнозира за ...

Почна средбата Заев – Мицкоски за судбината на СЈО, предвремени избори…

+инфо - 10.09.2019

Од исходот на вечерашната средба меѓу Заев и Мицкоски, зависи кога ќе се одржат продолженијата на комисиската и пленарната седница за Законот за ЈО, како и на парламентарното заседание за разрешување на специјалната обвинителка Катица Јанева, која ...

Власта и опозицијата досега на лидерската средба потврдиле само дека СЈО е мртва институција

ТВ21 - 10.09.2019

Извори на ТВ21 од лидерската средба говорат дека засега постигнат е договор помеѓу власта и опозицијата дека Специјалното јавно обвинителство е мртва институција. Разговорите зад затворена врата трааат повеќе од два часа, а главна тема на разговор е ...

Се уште трае средбата меѓу Заев и Мицковски

1tv - 10.09.2019

Час и половина трае средбата меѓу премиерот и лидер на СДСМ Зоран Заев и претседателот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски на која се очекува да се изнајде решение за Законот за јавно обвинителство со кој треба да се реши и идниот статус ...

На лидерската средба власта ги гуши преговорите и не сака договор

Нетпрес - 10.09.2019

Моменатлно лидерската средба е во пат позиција и мометално има пауза во преговорите меѓу лидерите на СДСМ и ВМР-ДПМНЕ, Зоран Заев и Христија Мицкоски. Од извори во преговорите дознаваме дека власта ги гуши преговорите, очигледно не сака договор.

Заев и Мицкоски ја почнаа лидерската средба во Собрание

Вечер - 10.09.2019

Премиерот и лидер на СДСМ Зоран Заев и претседателот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски вечерва се сретнаа во Собранието во обид да дојдат до согласност околу Законот за јавно обвинителство, со кој би требало да се реши и статусот на ...

Новинарите ја напуштија лидерската средба

Република - 11.09.2019

Новинарските екипи ја напуштија вечерашната лидерска средба во Собранието. Револтирани поради тоа што состанокот помеѓу Заев и Мицкоски трае доцна по полноќ, а никој не дава изјави и информации, сите новинарски екипи сложно го напуштија настанот.

Заев и Мицкоски седнаа на заедничка маса

Centar - 10.09.2019

Лидерите на СДСМ и ВМРО ДПМНЕ, премиерот Зоран Заев и првиот опозиционер Христијан Мицкоски седнаа на заедника маса. Тие во Собранието дојдоа околу 20 часот. На средбата Заев ќе го придружува тимот предводен од Рената Дескоска, додека пак Мицкоски ...

Мицкоски и Заев се согласија само дека СЈО е мртва институција

Магазин - 11.09.2019

По тричасовната лидерска средба, по која следуваше пауза лидерите на политичките партии СДСМ И ВМРО, се уште не успеаа да се договорат за законот за јавно обвинителство. Разговорите на Заев и Мицкоски засега се без резултат.

ФОТО: Заев и Мицкоски нерасположени

24Инфо - 10.09.2019

Во Собранието моментално трае средбата на двајцата лидери Зоран Заев и Христијан Мицкоски. Од фотографиите може да се забележи дека двајцата лидери не се многу расположени и дека средбата може да трае ...

Заев и Мицкоски пристигнаа, лидерската започна (ФОТО)

Слободен Печат - 10.09.2019

Се очекува секој момент да започне лидерската средба во Собранието. Лидерите на двете политички партии Зоран Заев и Христијан Мицкоски со своите тимови ќе ги започнат преговорите во врска со законот за Јавно обвинителство.

Заев и Мицкоски разговараат речиси три часа, договор засега нема

PressingTV - 10.09.2019

Речиси три часа трае лидерската средба помеѓу премиерот Зоран Заев и лидерот на опозицијата Христијан Мицкоски. Неофицијалните информации кои доаѓаат од двете страни велат дека договор засега нема.

ВИДЕО: По речиси една година нова средба Заев-Мицкоски, главна тема законот за ЈО и предвремени избори

ТВ21 - 10.09.2019

По речиси една година пауза, вечерва во 20 часот во Собранието на РСМ започна лидерската средба помеѓу Зоран Заев и Христијан Мицкоски каде главни теми на разговор се Законот за ЈО и предвремени парламентарни ...

Момент на искреност – што рече Заев пред лидерската средба

Република - 11.09.2019

, признал претседателот на СДСМ Зоран Заев пред лидерската средба. Зоран Заев и Христијан Мицкоски засега успеале да се сгласат во едно, дека СЈО е мртво. Во Собранието речиси 5 часа трае тет-а-тет средбата меѓу преговарачките тимови на политичките ...