TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

ДСЗИ изврши надзор во битолската болница по смртта на новороденче

Сител - 20.06.2024

Детална проверка на патот на движење на родилката од Ресен чие бебе почина во битолската болница 30 часа по породувањето. Државниот санитарен и здравствен инспекторат денеска направил вонреден надзор во Битола како и на Детска клиника каде бебето ...

Истрага за смртта на бебе по породување: Инспекции и испитувања во битолската болница

ТВ21

Почина новороденче од Ресен, ден откако беше родено во Битолската болница и транспортирано за Скопје

Сакам да кажам

Бебе починало ден по раѓањето во битолската болница

Сител

Во петокот се влошила состојбата, па се стабилизирала, во саботата починало – трагичен крај на новороденче по само 30 часа живот, родителите најавуваат тужби

Телма

Битолската болница тврди дека родилката чие бебе почина имала неконтролирана бременост, ама гинекологот што ја водел демантира

Слободен Печат

Детска Клиника: Бебето од Битола беше донесено починато

Слободен Печат

Скопје инфо Локално Скопје1 ТВ21 Либертас 24Инфо Фактор Фокус

Завршија вонредните надзори во битолската болница и Клиниката за детски болести

Канал5 - 20.06.2024

Завршија вонредните надзори во битолската болница и Клиниката за детски болести од страна државниот санитарен и здравствен инспекторат за случајот со починатото новороденче во Битолската болница.

Вонреден инспекциски надзор во битолската болница и Универзитетската клиника за детски болести

24 Вести

Вонреден инспекциски надзор во битолската болница и Универзитетската клиника за детски болести

ТВ21

По смртта на новороденчето, ќе има вонредна инспекција на клиниките во Битола и Скопје

Р.С.Европа

ДСЗИ доби наредба за вонреден инспекциски надзор во болницата во Битола и на Детска клиника по смртта на новороденчето

ТВ21

МЗ бара вонреден инспекциски надзор во болницата во Битола и на Детска клиника по смртта на новороденчето

4NEWS

ПО СМРТТА НА НОВОРОДЕНЧЕТО ОД РЕСЕН: Ќе има вонреден инспекциски надзор во Клиничка болница Битола и во Универзитетската клиника за детски болести

Фактор

еМагазин Н.Македонија Независен Република 24Инфо Локално Тера 360 степени

Вонреден надзор на ДСЗИ во Клиничка болница – Битола и во Детска клиника

Курир - 19.06.2024

Заменичката-министерка за здравство, Маја Манолева во текот на денешниот ден испратила наредба до Државниот санитарен и здравствен инспекторат (ДСЗИ) веднаш да спроведе вонреден инспекциски надзор во Клиничка болница – Битола и во Универзитетската ...

МЗ: Манолева со наредба за надзор на ДСЗИ во Клиничка болница - Битола и во Детска клиника

Канал5

МЗ: Манолева со наредба за надзор на ДСЗИ во Клиничка болница – Битола и во Детска клиника

Бриф

МЗ: Манолева со наредба за надзор на ДСЗИ во Клиничка болница – Битола и во Детска клиника

Zoom

Инспектори ќе ги тресат битолската болница и Детска клиника

Press24

Вонреден инспекциски надзор во Клиничка болница – Битола и во Детската клиника

Нетпрес

Манолева со наредба да се спроведе вонреден инспекциски надзор во Клиничка болница Битола

Слободен Печат

ММС Вечер Прес