TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Илхан Ќучук: Ако сега кажеме „не“, ги затвораме вратите

Независен - 29.10.2020

Известувачот за Македонија во Европскиот Парламент, бугарскиот либерал, Илхан Ќучук , очекува до крајот на декември сепак да се одржи првата меѓувладина конференција меѓу ЕУ и Македонија. Тој не гледа јасна бугарска позиција дека ќе се блокира ...

Пругата кон Бугарија

Н.Македонија - 29.10.2020

Пред многу години, со драг пријател од еден од водечките институти во Софија, говоревме за македонско-бугарските односи, за националниот интерес. Пријателот ми вели: „Знаеш ли што се бугарските национални интереси? Тоа е интересот на десетте ...

Германија инсистира на одржување на меѓувладината конференција до крајот на годинава, Бугарија не попушта

Независен - 28.10.2020

Германија повторно потенцира дека цел на германското претседателство со ЕУ е одржување на првата меѓувладина конференција со Северна Македонија до крајот на годинава и оти тоа е во интерес на сите вклучени страни.

Захариева нуди трампа: Реалноста за минатото

Deutsche Welle - 28.10.2020

Договорот за пријателство не се спроведува со добра волја, смета шефицата на бугарската дипломатија. Захариева е децидна дека Бугарија не сака промена на македонскиот Устав, туку прифаќање на минатото.

Оптимистичко-песимистички очекувања за преговорите со ЕУ

24 Вести - 28.10.2020

Бугарија нема да ги промени позициите од Меморандумот на денешниот состанок на амбасадорите во Брисел. Непосредно пред вториот состанок на Комитетот на постојаните претставници на земјите членки на ЕУ (КОРЕПЕР) во Брисел, бугарскиот амбасадор во ...

И натаму неизвесно, дали отворените прашања меѓу Скопје и Софија, ќе го закочат патот кон ЕУ

Глас на Америка - 28.10.2020

Оптимисти сме, смета Анке Холштајн, амбасадорка на Германија во Северна Македонија. „Ние, сега сме фокусирани да го завршиме Берлинскиот процес и да и покажеме на цела Европа дека можеме заеднички да завршиме нешто успешно.

Софија не се повлекува, Берлин нема „план Б“ – германската амбасадорка против бугарскиот амбасадор

ТВ21 - 28.10.2020

Големиот интерес на медиумите го зачуди амбасадорот на Бугарија во Скопје, Ангел Ангелов. „11 камери, 11 телевизии.“, коментираше Ангелов. Иако причината за средбата на амбасадорите на Западен Балкан во Министерството за надворешни работи беше за ...

Ангелов: Бугарија не може да ги промени своите позиции за преговарачката рамка – Османи: Има напредок за спорните ...

Сител - 28.10.2020

Бугарија нема намера да го напушти ровот и да отстапи од тврдите позиции во однос на Македонија. На помалку од две седмици до клучната дебата за усвојувањето на преговарачката рамка, бугарскиот амбасадор во земјава со порака – тоа е наш став кој има ...

Официјална Софија не ги менува позициите кон Македонија

Канал5 - 28.10.2020

Бугарскиот амбасадор во земјава, Ангел Ангелов не смета дека Софија треба да го омекне ставот во пресрет на конечната одлука за почеток на преговорите за Македонија. По денешниот работен појадок со шефот на дипломатијата Османи и германската ...

Меѓувладина конференција со Македонија и понатаму цел на Германија

Телма - 28.10.2020

Германската амбасадорка ја реафирмира позицијата на нејзината земја дека, цел на германското претседателство со ЕУ е одржување на првата меѓувладина конференција со Македонија до крајот на годинава. Тоа, вели, е во интерес на сите вклучени страни.

Бугарија над ЕУ- нова историја или вето за Македонија

Вечер Прес - 28.10.2020

Бугарија ќе се води според усвоената Декларација во парламентот и нема да ја промени позицијата во однос на почетокот на пристапните преговори на Македонија со ЕУ, порача вчера бугарскиот амбасадор во земјава, Ангел Ангелов.

Ангелов: Тоа што се говори во ЕУ внатре е нивен проблем, не е наш

Локално - 28.10.2020

По денешниот работен појадок со министерот за надворешни работи Бујар Османи и германската амбасадорка Анке Холштајн во МНР, бугарскиот амбасадор Ангел Ангелов кажа дека неговата земја не може да ја промени позицијата во однос на почетокот на ...

Тодор Петров: Љубчо Георгиевски од адвокат на Бугарија, стана адвокат на Заев во Софија

Мак. Весник - 28.10.2020

Статус на Тодор Петров: „Македонија не пати од дефицит на демократија, туку од суфицит на врховизам. А, врховизмот не е етничко, туку геополитичко прашање. Врховизмот е сервилност на определена номенклатура, која во отсуство на доверба од ...

Амбасадор Ангелов: Бугарија не може да ги промени позициите

Р.С.Европа - 28.10.2020

Бугарскиот амбасадор во Скопје, Ангел Ангелов, денеска изјави дека Бугарија не може да ги промени своите позиции затоа што има декларација на Парламентот и одлука на Влада. Тој ова го изјави одговарајќи на новинарско прашање „дали Софија ќе ги ...

ЕУ нема да се меша: Ниту анекс договор не е гаранција дека Македонија ќе се спаси од бугарска блокада

Алфа - 28.10.2020

Бугарија ќе може да ја уценува и блокира Македонија на патот кон Европската унија дури и ако биде постигнат и потпишан анекс или нов договор. Било какви отстапки и историски откажувања, не се гаранција дека Македонија е сигурна на патот кон ЕУ, ...

Османи: Западен Балкан ќе го трансформираме во единствен пазар, според стандардите на ЕУ

Макфакс - 28.10.2020

Министерот за надворешни работи Бујар Османи, во просториите на Министерството одржа работен појадок со Амбасадорите од земјите на Западен Балкан. На појадокот присуствуваа и Амбасадорот на Бугарија, Aнгел Ангелов и Амбасадорката на Германија, Анке ...

Бугарскиот амбасадор во земјава: Бугарија нема да ги промени позициите од меморандумот

360 степени - 28.10.2020

Бугарија не може да ги промени своите позиции затоа што има декларација на Парламентот и одлука на Влада, изјави бугарскиот амбасадор во земјава Ангел Ангелов, одговарајќи на новинарско прашање, за тоа дали Софија ќе ги промени позициите по однос на ...

Љупчо Нешков: Македонија да избере меѓу иднина и – лага

Expres - 28.10.2020

Спосптрвеникот на бугарската агенција БГНЕС , денес во колумна со своја анализа на актуелните односи меѓу двете земји во пресрет на најавената меѓувладина конференција на Македонија и ЕУ и бугарскиот меморандум и најави за блокада.

Османи оптимист за почеток на преговорите со ЕУ, Германија се надева, а бугарскиот амбасадор песимист

МКД - 28.10.2020

Бугарија не може да ја промени својата позиција, вели бугарскиот амбасадор, германската амбасадорка смета дека е во интерес на проширувањето до крајот на годината да се случи првата меѓувладина конференција меѓу Македонија и ЕУ, а министерот Османи ...

Холштајн: Германија очекува меѓувладина конференција до крајот на година, недоразбирањата со Бугарија се билатерален ...

360 степени - 28.10.2020

Германската амбасадорка во земјава, Анке Холштајн денеска ја повтори позицијата на нејзината земја дека цел на германското претседателство со ЕУ е одржување на првата меѓувладина конференција со Северна Македонија до крајот на годинава, што е во ...

Германија е оптимист за почетокот на преговори и покрај спорот меѓу Скопје и Софија

Слободен Печат - 28.10.2020

Германската амбасадорка во земјава Анке Холштајн , останува оптимист за европерспективата на Македонија. Таа за време на работниот појадок со министерот за надворешни работи Бујар Османи и бугарскиот амбасадор Ангел Димитров посветен на Берлинскиот ...

Холштајн: Отворањето на преговорите со С.Македонија е во интерес на сите

А1 On - 28.10.2020

Германската амбасадорка Анке Холштајн ја реафирмира позицијата на Германија дека цел на германското претседателство со ЕУ е одржување на првата меѓувладина конференција со Северна Македонија за време на нивното претседавање до крајот на годинава и ...

Не може да ја промениме позицијата затоа што имаме декларација во парламентот, кажа Бугарскиот амбасадор Ангелов по ...

Сакам да кажам - 28.10.2020

Бугарскиот амбасадор Ангел Ангелов кажа дека неговата земја не може да ја промени позицијата во однос на почетокот на пристапните преговори на Македонија со ЕУ затоа што имаат декларација во парламентот и одлука на владата по тоа прашање, ...

Османи: Стратешки приоритет и на Северна Македонија и на Бугарија е регионот да се движи кон ЕУ

ТВ21 - 28.10.2020

„Ние разговараме на дневна основа со Бугарија по однос на сите проблеми и загрижености. Не би сакал да навлегувам во детали на тоа што се разговара да им оставиме простор на работните групи да преговараат“, рече министерот за надворешни работи Бујар ...

„Во интерес на сите е да се одржи Меѓувладината конференција“, рече германската амбасадорка Холштајн

ТВ21 - 28.10.2020

Германската амбасадорка Анке Холштајн, за време на Работниот појадок во организација на МНР Османи со Амбасадорите на “ЗБ6”, како дел од активностите во рамките на Заедничкото ко-претседавање на Република Северна Македонија и Република Бугарија со ...

Османи: Има напредок во преговорите со Бугарија

Сител - 28.10.2020

Напредок во преговорите со Бугарија има, но не би навлегувал во детали во овој момент, информираше министерот за надворешни работи Бујар Османи. Решенијата се бараат во рамките на Договорот за добрососедство, со кој отворивме ново поглавје во нашите ...

Ангелов: Бугарија не може да ги промени своите позиции за преговарачката рамка

Опсервер - 28.10.2020

– Бугарија не може да ги промени своите позиции затоа што има декларација на Парламентот и одлука на Влада. Тоа што се говори внатре во ЕУ е проблем на Унијата и тоа е проблем на Брисел, а не наш проблем тука.

Ангелов: Со Берлинскиот процес ќе и покажеме на ЕУ дека Северна Македонија и Бугарија може да завршат нешто заеднички

ТВ21 - 28.10.2020

Амбасадорот на Република Бугарија во нашата земја, Ангел Ангелов смета дека овој Берлински процес и претседатевањето на двете држави, е важна за да се покаже на Европската Унија дека земјите може да направат нешто заеднички.

Османи: Договорот со Бугарија е рамка за решавање на сите прашања

24Инфо - 28.10.2020

Договорот за добрососедство со Бугарија е рамката за решавање на сите недоразбирања меѓу двете земи, прашањата треба да се отвораат, а не да се стават под тепих, при тоа треба да се има сензитивност за двете страни.

Ангел Ангелов: Бугарија останува на своите позиции!?

Expres - 28.10.2020

Бугарија не може да ги промени своите позиции затоа што има декларација на Парламентот и одлука на Влада. изјави денеска бугарскиот амбасадор во Скопје, Ангел Ангелов,. Тој ова го рече одговарајќи на прашање „дали Софија ќе ги промени позициите по ...

ЕУ нема да се меша во спорот меѓу Македонија и Бугарија

А1 On - 28.10.2020

Билатералните проблеми треба да се решаваат билатерално, Европската Унија не може да се меша во односите меѓу земја членка и земја кандидат, изјави германската амбасадорка во земјава, Анке Холштајн, одговарајќи на новинарско прашање за спорот меѓу ...

Зголемена регионална соработка акцент на активностите во рамки на Берлинскиот процес

Опсервер - 28.10.2020

– Формирање заеднички регионален пазар по стандардите и критериумите на ЕУ, слободно движење на граѓаните во регионот со лични карти и формирање на зелени коридори се дел од темите на кои се става акцент во рамки на заедничкото претседавање со ...

Во МНР средба за ко-претседавањето на С.Македонија и Бугарија со Берлинскиот процес

А1 On - 28.10.2020

Во Министерството за надворешни работи претпладнево ќе биде одржан работен појадок на шефот на дипломатијата Бујар Османи со амбасадорите на Бугарија Ангел Ангелов, на Германија Анке Холштајн, на ЕУ Дејвид Гир и на земјите од Западен Балкан.

Во МНР средба за ко-претседавањето на Македонија и Бугарија со берлинскиот процес

Канал5 - 28.10.2020

Во Министерството за надворешни работи се одржа работен појадок на шефот на дипломатијата Бујар Османи со амбасадорите на Бугарија Ангел Ангелов, на германија Анке Холштајн, на ЕУ Дејвид Гир и на земјите од западен Балкан.

Во МНР средба за ко-претседавањето на Македонија и Бугарија со Берлинскиот процес

Вечер Прес - 28.10.2020

Во Министерството за надворешни работи претпладнево ќе биде одржан работен појадок на шефот на дипломатијата Бујар Османи со амбасадорите на Бугарија Ангел Ангелов, на Германија Анке Холштајн, на ЕУ Дејвид Гир и на земјите од Западен Балкан.

Во МНР средба за ко-претседавањето на С.Македонија и Бугарија со Берлинскиот процес

Опсервер - 28.10.2020

– Во Министерството за надворешни работи претпладнево ќе биде одржан работен појадок на шефот на дипломатијата Бујар Османи со амбасадорите на Бугарија Ангел Ангелов, на Германија Анке Холштајн, на ЕУ Дејвид Гир и на земјите од Западен Балкан.

Во МНР средба за ко-претседавањето на С.Македонија и Бугарија со Берлинскиот процес

ММС - 28.10.2020

Во Министерството за надворешни работи претпладнево ќе биде одржан работен појадок на шефот на дипломатијата Бујар Османи со амбасадорите на Бугарија Ангел Ангелов, на Германија Анке Холштајн, на ЕУ Дејвид Гир и на земјите од Западен Балкан.

Во МНР средба за ко-претседавањето на С.Македонија и Бугарија со Берлинскиот процес

Либертас - 28.10.2020

– Во Министерството за надворешни работи претпладнево ќе биде одржан работен појадок на шефот на дипломатијата Бујар Османи со амбасадорите на Бугарија Ангел Ангелов, на Германија Анке Холштајн, на ЕУ Дејвид Гир и на земјите од Западен Балкан.

Во МНР средба за ко-претседавањето на С.Македонија и Бугарија со Берлинскиот процес

ТВ21 - 28.10.2020

Во Министерството за надворешни работи претпладнево ќе биде одржан работен појадок на шефот на дипломатијата Бујар Османи со амбасадорите на Бугарија Ангел Ангелов, на Германија Анке Холштајн, на ЕУ Дејвид Гир и на земјите од Западен Балкан.

Во МНР средба за ко-претседавањето на С.Македонија и Бугарија со Берлинскиот процес

Frontline - 28.10.2020

Во Министерството за надворешни работи претпладнево ќе биде одржан работен појадок на шефот на дипломатијата Бујар Османи со амбасадорите на Бугарија Ангел Ангелов, на Германија Анке Холштајн, на ЕУ Дејвид Гир и на земјите од Западен Балкан.

Обраќања на Османи, Ангелов, Холштајн и Гир (ВО ЖИВО)

Либертас - 28.10.2020

Воведни обраќања на министерот за надворешни работи, Бујар Османи, амбасадорот на Република Бугарија, Ангел Ангелов, амбасадорката на Сојузна Република Германија, Анке Холштајн и амбасадорот на ЕУ во земјата, Дејвид Гир, за време на Работниот ...

МНР: Работен појадок на Османи со амбасадорите на Бугарија и на Германија во Македонија

Денешен - 28.10.2020

Во Министерството за надворешни работи претпладнево ќе биде одржан работен појадок на шефот на дипломатијата Бујар Османи со амбасадорите на Бугарија Ангел Ангелов, на Германија Анке Холштајн, на ЕУ Дејвид Гир и на земјите од Западен Балкан.

Зголемена регионална соработка акцент на активностите во рамки на Берлинскиот процес

24Инфо - 28.10.2020

Формирање заеднички регионален пазар по стандардите и критериумите на ЕУ, слободно движење на граѓаните во регионот со лични карти и формирање на зелени коридори се дел од темите на кои се става акцент во рамки на заедничкото претседавање со ...

Османи: Амбиција на Берлинскиот процес е регионот да биде слободен и за движење на луѓе и за услуги

Слободен Печат - 28.10.2020

Формирање заеднички регионален пазар по стандардите и критериумите на ЕУ, слободно движење на граѓаните во регионот со лични карти и формирање на зелени коридори се дел од темите на кои се става акцент во рамки на заедничкото претседавање со ...

Во МНР средба за ко-претседавањето на Македонија и Бугарија со Берлинскиот процес

MakPress - 28.10.2020

Во Министерството за надворешни работи претпладнево ќе биде одржан работен појадок на шефот на дипломатијата Бујар Османи со амбасадорите на Бугарија Ангел Ангелов, на Германија Анке Холштајн, на ЕУ Дејвид Гир и на земјите од Западен Балкан.

Османи: Стратешки приоритет и на Северна Македонија и на Бугарија е регионот да се движи кон ЕУ

4NEWS - 28.10.2020

„Ние разговараме на дневна основа со Бугарија по однос на сите проблеми и загрижености. Не би сакал да навлегувам во детали на тоа што се разговара да им оставиме простор на работните групи да преговараат“, рече министерот за надворешни работи Бујар ...

Османи: Договорот со Бугарија е рамка за решавање на сите прашања

А1 On - 28.10.2020

Договорот за добрососедство со Бугарија е рамката за решавање на сите недоразбирања меѓу двете земи, прашањата треба да се отвораат, а не да се стават под тепих, при тоа треба да се има сензитивност за двете страни.

ОСМАНИ: Јас сум оптимист, доаѓа ново време на пријателство помеѓу нашата земја и Бугарија

Денешен - 28.10.2020

Договорот за добрососедство со Бугарија е рамката за решавање на сите недоразбирања меѓу двете земи, прашањата треба да се отвораат, а не да се стават под тепих, при тоа треба да се има сензитивност за двете страни.

Османи: Договорот со Бугарија е рамка за решавање на сите прашања

Press24 - 28.10.2020

Договорот за добрососедство со Бугарија е рамката за решавање на сите недоразбирања меѓу двете земи, прашањата треба да се отвораат, а не да се стават под тепих, при тоа треба да се има сензитивност за двете страни.

Османи: Договорот со Бугарија е рамка за решавање на сите прашања

iPortal - 28.10.2020

– Договорот за добрососедство со Бугарија е рамката за решавање на сите недоразбирања меѓу двете земи, прашањата треба да се отвораат, а не да се стават под тепих, при тоа треба да се има сензитивност за двете страни.