TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Прилеп се справува со снегот и нема проблем со водата за пиење

Сител - 11.01.2019

Интензивно се чистат улиците во Прилеп, проодни се патиштата до речиси сите населени места и нема поголем проблем со водоснабдувањето, информираат денеска градските служби на Прилеп и јавните комунални претпријатија.

Реакција од КЈП „Нискоградба“ Битола

Опсервер - 11.01.2019

КЈП „Нискоградба“ Битола ги информира граѓаните дека на територијата на Општина Битола се проодни сите патишта до околните населени места, вклучувајќи ги и планинските села. Децидно ги негираме и отфрлуваме денешните обвинувања на прес ...

Со максимална ангажираност се нормализира животот во Битола

ТВ21 - 11.01.2019

Се нормализираат условите за превоз и секојдневните активности во Битола. Екипите на КЈП „Нискоградба“ во текот на целата ноќ работеа на терен со чистење на сообраќајниците во градот. По престанокот на врнежите од снег во утринските часови, се ...

Интензивно расчистување на улиците низ Општина Ѓорче Петров

Скопје инфо - 11.01.2019

Обезбеден е пристап до сите села во руралниот дел од општината. Изминатата ноќ интензивно се расчистуваше на подрачјето на Орман, Никиштани, Кучково и Волково. Фрлени се 30 тони на сол. Денеска, зимските служби се фокусирани на работа во урбаниот ...

По главните се чистат и споредните улици во Битола

Тера - 11.01.2019

И во текот на ноќта екипи на јавните претпријатија чистеа низ улиците во градот. Маханизацијата на Нискоградба исчисти и дел од улиците во населбата Баир во Битола. Исто така уторово беше чистена и улица Илинденска и друго улици.

Фрлени 60 тони сол по улиците и патеките во општина Центар

Вечер - 11.01.2019

Зимските служби на општина Центар работат на расчистување на патеките и улиците на територија на општината. – Со фрлени над 60 тони сол по улиците и пешачките патеки, лицата задолжени за одржување на хигиената ги расчистуваат снежните наноси, а ...

Град Скопје апелира до граѓаните да ги чистат приодите до своите куќи и згради

Макфакс - 11.01.2019

Градот Скопје апелира до граѓаните, куќните совети и сопствениците на деловните објекти да се придржуваат до законската обврска за чистење на снегот од приодите до нивните објекти. На возачите, пак, им препорачува да возат внимателно и да се ...

Скопските коловози целосно расчистени од снег

Скопје инфо - 11.01.2019

Надлежните од Град Скопје известуваат дека коловозите се расчистени од снег. По дводневните непрекинати врнежи на снег, коловозите на булеварите и магистралните улици кои се во надлежност на Град Скопје се целосно расчистени од снег и денес ...

Градските власти во Струмица во чистењето на снегот повикаа да се вклучат и граѓаните

24 Вести - 10.01.2019

Струмичани реагираат и бараат поинтензивно чистење на улиците и локалните патишта во општината. Тврдат дека улиците се замрзнати а во повисоките делови од градот воопшто не се движат моторните возила.

И денеска снегот создава проблеми во Битола

Тера - 10.01.2019

По студот и голем снег ја зафати Битола. Тоа пак донесе проблеми. Некаде пукнати водоводи, замрзнати цевки. И откако не напуштија ниските температури не заплиска силен снег. Три дена без прекин врнежи во Битола и битолско.Тоа пак создава проблеми во ...

Карпош: На улиците фрлени 35 тони сол

Макфакс - 10.01.2019

Во текот на изминатата вечер во Општина Карпош беа фрлени 35 тони сол, за полесно топење на снегот и побезбедно движење на граѓаните и сите учесници во сообраќајот, соопшти општината и јави дека и денеска продолжила акцијата на зимските служби за ...

Ако се повредите на улица од снегот и мразот - тужете ја општината

Press24 - 10.01.2019

Ивица Коневски на Фејсбук објави дека граѓаните кои се повредиле на улиците од снегот и мразот треба да бараат надомест од општините за штетата. - Со ситуацијата на нерасчистени тротоари и улици во случај на настанување повреда, "Општините се ...

ФОТО: Нов снежен бран во Битола – координирана акција на јавните претпријатија

ТВ21 - 10.01.2019

Во Битола сеуште врне снег со зголемен интензитет. Во изминатите 24 часа новиот снежен бран од 30-тина, а наместа и 40 сантиметри, кој се надополни на веќе постоечкиот снег, донесе нови отежнувања во сообраќајот и одвивањето на секојдневните ...

Споредните улици и тротоарите останаа неисчистени од снегот

Мета - 10.01.2019

Граѓаните негодуваат што на споредните улици во населбите низ општините не поминала никаква механизација, а и дека работници не го чистат снегот кој денеска цел ден паѓа во Скопје и во целата држава.

Град Скопје фрлил 355 тони сол на улиците

Мета - 10.01.2019

Од Град Скопје известија дека денеска и вчера поради снегот на сите улици во надлежност на градската управа биле фрлени 355 тони сол. „Утрово сите булевари и улици кои се во надлежност на Градот Скопје се исчистени и истите се проодни“, тврдат од ...

Град Скопје и ЈП Улици и патишта интензивно го расчистуваат снегот

24Инфо - 10.01.2019

Град Скопје и ЈП Улици и патишта интензивно го расчистуваат снегот Екипите на ЈП Улици и патишта на Град Скопје вечерва работат на терен на расчистување на снегот од коловозите и тротоарите на градските улици и булевари.

Општина Кисела Вода синоќа фрли 45 тони сол на улиците и тротоарите

Скопје инфо - 10.01.2019

Општина Кисела Вода успешно се справува со снегот на својата територија. Сезонските работници ангажирани од локалната самоуправа излезени се на терен и вршат активности за чистење снегот на улиците и тротоарите.

Фрлени 30 тони сол низ улиците во Општина Ѓорче Петров

Скопје инфо - 10.01.2019

Продолжува чистењето на коловозите и тротоарите во општината. Во соработка со Град Скопје, поминати се сите булевари. Зимската служба на Ѓорче Петров, изминатата ноќ фрли 30 тони сол при расчистување на снежните наноси.

Коневски: Поради нерасчистени улици имате право да побарате надомест за настанатата штета од надлежната општина

Скопје инфо - 10.01.2019

Ивица Коневски на својот Фејсбук профил, упати апел до сите граѓани, запознавајќи ги со нивните права и обврски во врска со снежното време, односно за нерасчистените улици во главниот град.

Скопските општини интензивно работат на честење на снегот од улиците и тротоарите

MTM - 10.01.2019

Снегот кој интензивно паѓа во текот на вчерашниот и денешниот ден го отежна сообраќајот во Скопје. Според информациите од ЈП „Комунална хигиена“ – Скопје екипите постојано работат на расчистување на паднатиот снег и мразот по улиците.

Врнежите од снег продолжуваат, екипите на Охридски комуналец постојано на терен

OhridNews - 10.01.2019

Снегот кој континуирано паѓа во изминатото деноноќие непрекинато создава нова снежна покривка. Службите од јавното претпријатие „Охридски комуналец“ се максимално ангажирани и во повеќе наврати се расчистуваат сообраќајниците и тротоарите како би се ...

Се чисти снегот од улиците во Куманово

ТВ21 - 10.01.2019

По снежните врнежи над Куманово, општинските екипи излегоа на терен и интервенираа. Со механизација се чистат улиците и тротоарите низ Куманово. Уште од утрово се измерени 8см снег, додека минималната температура во текот на ноќта се движеше околу ...

Ако скршите нога на лизгава улица, тужете ја општината

MTM - 10.01.2019

Голем број граѓани секоја зимска сезона се жалат на повреди настанати при пад на лизгавите улици, чија обврска за чистење е на Градот Скопје и скопските општини. Општините изминатиов период информираа дека се подготвени за снежните врнежи, но ...

Се чистат коловозите и тротоарите во Скопје

24Инфо - 10.01.2019

Eкипите на зимската служба на Град Скопје интензивно работат на терен на расчистување на снегот од коловозите и тротоарите на градските улици и булевари, информираат од Град Скопје. Оттаму додаваат дека во текот на изминатата ноќ поминати се сите ...

Увид во чистењето на улиците и тротоарите од снежните наноси во Штип

24Инфо - 10.01.2019

Денеска градоначалникот на Општина Штип, Благој Бочварски заедно со директорите на ЈП „Стипион 2011″ и ЈП „Исар” извршија увид во проодноста на улиците и тротоарите од прв и втор приоритет.

Фрлени 40 тони сол ноќеска на улиците во Општина Аеродром

24Инфо - 10.01.2019

Зимската служба на Општина Аеродром синоќа и во текот на ноќта фрли околу 40 тони сол при расчистувањето на улиците од снежните наноси. Се расчистуваа улиците под надлежност на Општината, почнувајќи од Горно и Долно Лисиче, во населбата Лисиче, кај ...

Општина Аеродром и денес го расчистува снегот од улиците

24Инфо - 10.01.2019

Општина Аеродром и денес го расчистува снегот од улиците Службите на Општина Аеродром и денес продолжуваат со расчистување на улиците од снег, за што синоќа беа фрлени 40 тони сол. Ангажирани се и сезонските работници за расчистување на тротоарите, ...

И екипите на ЈП Водовод и канализација-Скопје во помош против снегот

Фактор - 10.01.2019

По вчерашните врнежи на снег, екипите на ЈП Водовод и Канализација - Скопје во раните утрински часови излегоа на терен и започнаа со расчистување на сливниците и делови од коловозот. Бидејќи и денес се очекуваат интензивни врнежи од снег екипи на ...

Прилеп се справува со снегот и нема проблем со водата за пиење

Канал5 - 11.01.2019

Интензивно се чистат улиците во Прилеп, проодни се патиштата до речиси сите населени места и нема поголем проблем со водоснабдувањето, информираат денеска градските служби на Прилеп и јавните комунални претпријатија.

Со максимална ангажираност се нормализира животот во Битола

4NEWS - 11.01.2019

Се нормализираат условите за превоз и секојдневните активности во Битола. Екипите на КЈП „Нискоградба“ во текот на целата ноќ работеа на терен со чистење на сообраќајниците во градот. По престанокот на врнежите од снег во утринските часови, се ...

Зимските служби на Центар работат на расчистување на патеките и улиците

Скопје инфо - 11.01.2019

Зимските служби на општина Центар работат на расчистување на патеките и улиците на територија на општината. – Со фрлени над 60 тони сол по улиците и пешачките патеки, лицата задолжени за одржување на хигиената ги расчистуваат снежните наноси, а ...

На улиците во Карпош фрлени 35 тони сол

Скопје инфо - 10.01.2019

Во текот на изминатата вечер во општина Карпош беа фрлени 35 тони сол за полесно топење на снегот и побезбедно движење на граѓаните и сите учесници во сообраќајот, соопшти општината и јави дека и денеска продолжила акцијата на зимските служби за ...

Битола окована во снег – пукаат водомерите, тешко се пробиваат патиштата кон селата

Макфакс - 10.01.2019

Во Битола се уште врне снег со зголемен интензитет. Во изминатите 24 часа новиот снежен бран од 30-тина, а наместа и 40 сантиметри, кој се надополни на веќе постоечкиот снег, донесе нови отежнувања во сообраќајот и одвивањето на секојдневните ...

Општина Кисела Вода синоќа фрли 45 тони сол на улиците и тротоарите

24Инфо - 10.01.2019

Општина Кисела Вода успешно се справува со снегот на својата територија. Сезонските работници ангажирани од локалната самоуправа излезени се на терен и вршат активности за чистење снегот на улиците и тротоарите.

Се чисти снегот од улиците во Куманово

4NEWS - 10.01.2019

По снежните врнежи над Куманово, општинските екипи излегоа на терен и интервенираа. Со механизација се чистат улиците и тротоарите низ Куманово. Уште од утрово се измерени 8см снег, додека минималната температура во текот на ноќта се движеше околу ...

Продолжува чистењето на коловозите и тротоарите во Скопје

А1 On - 10.01.2019

Екипите на зимската служба на Град Скопје интензивно работат на терен на расчистување на снегот од коловозите и тротоарите на градските улици и булевари. Во текот на изминатава вечер поминати се сите булевари и улици што се во надлежност на Градот ...

Фрлени 40 тони сол ноќеска на улиците во Општина Аеродром

Опсервер - 10.01.2019

Зимската служба на Општина Аеродром синоќа и во текот на ноќта фрли околу 40 тони сол при расчистувањето на улиците од снежните наноси. Се расчистуваа улиците под надлежност на Општината, почнувајќи од Горно и Долно Лисиче, во населбата Лисиче, кај ...

Се чистат сливниците и делови од коловозите во Скопје

Макфакс - 10.01.2019

По вчерашните врнежи на снег, екипите на ЈП „Водовод и Канализација“ – Скопје во раните утрински часови излегоа на терен и започнаа со расчистување на сливниците и делови од коловозот, информираат од Јавното претпртијатие.

Нема непроодни патишта во Битола, рекоа надлежните

Тера - 11.01.2019

Екипите на КЈП „Нискоградба“ во текот на целата ноќ работеа на терен со чистење на сообраќајниците во градот. По престанокот на врнежите од снег во утринските часови, се започна со чистење и на споредните улици во градот.

Битола окована во снег – пукаат водомерите, тешко се пробиваат патиштата кон селата

А1 On - 10.01.2019

Во Битола сè уште врне снег со зголемен интензитет. Во изминатите 24 часа новиот снежен бран од 30-тина, а наместа и 40 сантиметри, кој се надополни на веќе постоечкиот снег, донесе нови отежнувања во сообраќајот и одвивањето на секојдневните ...

Шилегов го контролира чистењето на снегот преку камери (ФОТО)

+инфо - 10.01.2019

Исто така, апелираат до граѓаните, куќните совети и сопствениците на деловните објекти да се придржуваат до законската обврска за чистење на снегот од приодите до нивните објекти. Екипите на зимската служба на Град Скопје во текот на изминатава ...

Фрлени 40 тони сол ноќеска на улиците во Општина Аеродром

Скопје инфо - 10.01.2019

Зимската служба на Општина Аеродром синоќа и во текот на ноќта фрли околу 40 тони сол при расчистувањето на улиците од снежните наноси. Се расчистуваа улиците под надлежност на Општината, почнувајќи од Горно и Долно Лисиче, во населбата Лисиче, кај ...

Екипите на ЈП Водовод и канализација – Скопје учествуваат во расчистување на снегот

МКД - 10.01.2019

По вчерашните врнежи на снег, екипите на ЈП Водовод и Канализација - Скопје во раните утрински часови излегоа на терен и започнаа со расчистување на сливниците и делови од коловозот. Бидејќи и денес се очекуваат интензивни врнежи од снег екипи на ...

Битола окована во снег – пукаат водомерите, тешко се пробиваат патиштата кон селата

24Инфо - 10.01.2019

Во Битола сè уште врне снег со зголемен интензитет. Во изминатите 24 часа новиот снежен бран од 30-тина, а наместа и 40 сантиметри, кој се надополни на веќе постоечкиот снег, донесе нови отежнувања во сообраќајот и одвивањето на секојдневните ...

Продолжува чистењето на коловозите и тротоарите во Скопје

Канал5 - 10.01.2019

Екипите на зимската служба на Град Скопје интензивно работат на терен на расчистување на снегот од коловозите и тротоарите на градските улици и булевари. Од прес-службата на Град Скопје соопштуваат дека во текот на изминатата вечер поминати се сите ...

Во општина Аеродром фрлени 40 тони сол

iPortal - 10.01.2019

Зимската служба на Општина Аеродром синоќа и во текот на ноќта фрли околу 40 тони сол при расчистувањето на улиците од снежните наноси. Се расчистуваа улиците под надлежност на Општината, почнувајќи од Горно и Долно Лисиче, во населбата Лисиче, кај ...

Се чистат сливниците и делови од коловозите во Скопје

24Инфо - 10.01.2019

По вчерашните врнежи на снег, екипите на ЈП „Водовод и канализација“ – Скопје во раните утрински часови излегоа на терен и почнаа со расчистување на сливниците и делови од коловозот, информираат од јавното претпријатие.

ФОТО: Нов снежен бран во Битола – координирана акција на јавните претпријатија

4NEWS - 10.01.2019

Во Битола сеуште врне снег со зголемен интензитет. Во изминатите 24 часа новиот снежен бран од 30-тина, а наместа и 40 сантиметри, кој се надополни на веќе постоечкиот снег, донесе нови отежнувања во сообраќајот и одвивањето на секојдневните ...

ФОТО: Се чистат улиците во Скопје

Press24 - 10.01.2019

Екипите на зимската служба на Град Скопје интензивно работат на терен на расчистување на снегот од коловозите и тротоарите на градските улици и булевари. Од прес-службата на Град Скопје соопштуваат дека во текот на изминатата вечер поминати се сите ...

Општината на координација со јавните претпријатија и полицијата по новите снежни врнежи

Тера - 10.01.2019

Во Битола сеуште врне снег со зголемен интензитет. Во изминатите 24 часа новиот снежен бран од 30-тина, а наместа и 40 сантиметри, кој се надополни на веќе постоечкиот снег, донесе нови отежнувања во сообраќајот и одвивањето на секојдневните ...