TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

ВМРО-ДПМНЕ: Светската банка и даде црвен картон на владата

24Инфо - 10.10.2019

Светската банка и даде црвен картон на владата. Според најновата прогноза на Светска банка растот на економијата во наредните две години ќе биде под регионалниот просек. Во ситуација кога Светска банка прогнозира раст на регионалните економии со ...

Ајде да (не) летаме

Независен - 10.10.2019

Фото: Б. Грданоски АЛЕКСАНДРА М. МИТЕВСКА Тешко е да се каже која бројка од последниот извештај на Светска банка за Западен Балкан е попоразителна за нашата земја. Таа дека од државава се иселени половина милион граѓани или една четвртина од ...

Светска банка: 500.000 граѓани се иселиле од земјава, политичарите со меѓусебни обвинувања

ТВ21 - 09.10.2019

Половина милион граѓани се иселиле од Македонија, поголемиот дел од нив професионалци од ИТ секторот. Ова го покажува извештајот на Светска банка. Координаторот на парламентарната група на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Мицевски вели дека нема потреба од ...

Петстотини илјади „шлаканици“ од Светска банка за СДСМ, ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ

еМагазин - 09.10.2019

Ќе се освестат ли политичарите во Македонија или ќе продолжат политиките да ги водат во насока на задоволување на партиските наместо на државните интереси е прашање што заслужува внимание откако вчера Светската банка соопшти дека 500.000 лица се ...

Светска банка: Македонската економија годинава ќе има раст од 3,1 отсто

Телма - 08.10.2019

Континуираниот раст на платите особено во трудоинтензивните дејности, заедно со намалување на продуктивноста на трудот во повеќе сектори ја загрозува конкурентноста на економијата. Цената на трудот се зголемува а не и продуктивноста на работникот, ...

Светска банка „за“ повисок минималец, но со зголемена продуктивност

Алсат-М - 08.10.2019

Зголемување на минималната плата мора да биде придружено со зголемување на продуктивноста, инаку на среден рок економијата ќе се соочи со намалена продуктивност, порачаа претставниците на Светска банка.

Светска Банка: 500 000 се исселиле од Македонија

24 Вести - 08.10.2019

Од Македонија се иселени половина милион граѓани или една четвртина од населението. Од нив две третини се работоспособни, а една третина се високостручни, најголем дел од ИТ секторот. Светските банкари предупредуваат - мора да се преземат чекори за ...

Светска Банка: внимателно со растот на платите

Алфа - 08.10.2019

Зголемувањето на платите мора да биде поддржано со зголемување на продуктивноста. Светска Банка предупредува – пред да се премине кон уште едно административно покачување на минималецот и на примањата во јавниот сектор мора да се направат сериозни ...

Светска банка: Од Македонија се иселиле 500.000 граѓани

365 - 08.10.2019

Две третини од иселените од Македонија се работоспособни, а останатата третина е високо-стручен кадар, од кој најголем дел е од ИТ секторот, покажуваат податоците презентирани во полугодишниот извештај на Светска банка за Западен Балкан, пренесува ...

Светска банка предупредува - внимателно со повисоките плати

Фактор - 08.10.2019

Предупредување стигна од Светска банка до властите во земјава, да внимава со зголемувањата на платите во јавниот сектор, но и на минималната плата, бидејќи кога тоа е поврзано со намалена продуктивност, може да ја загрози конкурентноста на ...

Од Македонија се иселиле половина милион луѓе

Магазин - 08.10.2019

Шокантни бројки објави светската банка, во врска со трендот на иселување од Македонија.Имено според Светска Банка од земјава се иселени дури половина милион граѓани или една четвртина од населението.

Светска Банка: ниската продуктивност – сериозен предизвик за македонската економија

Денар - 08.10.2019

Зголемување на продуктивноста на работниците преку структурни реформи и борба со корупцијата е најдобриот рецепт за одржлив раст на македонската економија, советуваат експертите на Светската Банка.

Светска банка: Платите се зголeмија, но не и продуктивноста

Фокус - 08.10.2019

Предупредување стигна од Светска банка до властите во земјава, да внимава со зголемувањата на платите во јавниот сектор, но и на минималната плата, бидејќи кога тоа е поврзано со намалена продуктивност, може да ја загрози конкурентноста на ...

Светска банка предупедува: Внимателно со зголемување на платите во јавниот сектор

Република - 08.10.2019

Сериозен проблем на среден рок и за Македонија и за регионот е иселувањето. Анализите на експертите од оваа финансиска институција покажуваат дека земјава ја напуштиле половина милион луѓе, во најголем дел високо образувани и високо квалификувани ...

Од Македонија се иселиле половина милион луѓе

Република - 08.10.2019

Од Македонија се иселени половина милион граѓани или една четвртина од населението. Од нив две третини се работоспособни, а една третина се високостручни, најголем дел од ИТ секторот. Светските банкари предупредуваат – мора да се преземат чекори за ...

„Светска банка“ соопшти дека од Македонија се иселиле 500.000 граѓани

Скопје1 - 08.10.2019

Од Македонија се иселени половина милион граѓани или една четвртина од населението. Од нив две третини се работоспособни, а една третина се високостручни, најголем дел од ИТ секторот. Светските банкари предупредуваат – мора да се преземат чекори за ...

Светска Банка: Од Македонија се иселиле половина милион луѓе

Курир - 08.10.2019

Од Македонија се иселени половина милион граѓани или една четвртина од населението. Од нив две третини се работоспособни, а една третина се високостручни, најголем дел од ИТ секторот. Светските банкари предупредуваат – мора да се преземат чекори за ...

СВЕТСКА БАНКА: Од Македонија се иселиле 500 илјади лица или една четвртина од населението

Денешен - 08.10.2019

Од Македонија се иселени половина милион граѓани или една четвртина од населението. Од нив две третини се работоспособни, а една третина се високостручни, најголем дел од ИТ секторот. Светските банкари предупредуваат – мора да се преземат чекори за ...

Светска банка: Oд Македонија се иселиле половина милион граѓани

PressingTV - 08.10.2019

Од Македонија се иселени половина милион граѓани или една четвртина од населението. Од нив две третини се работоспособни, а една третина се високостручни, најголем дел од ИТ секторот. Светските банкари предупредуваат – мора да се преземат чекори за ...

Светската банка тврди 500 000 луѓе се иселиле од Македонија, најмногу информатичари

Нетпрес - 08.10.2019

Од Македонија се иселени половина милион граѓани или една четвртина од населението. Од нив две третини се работоспособни, а една третина се високостручни, најголем дел од ИТ секторот. Светските банкари предупредуваат – мора да се преземат чекори за ...

Светска банка го потврди она што го говореше Мицкоски, продуктивноста се намалува

Курир - 08.10.2019

Предупредување стигна од Светска банка до властите во земјава, да внимава со зголемувањата на платите во јавниот сектор, но и на минималната плата, бидејќи кога тоа е поврзано со намалена продуктивност, може да ја загрози конкурентноста на ...

Од Македонија се иселиле 500.000 млади луѓе

Expres - 08.10.2019

Од земјава се иселени дури половина милион граѓани или една четвртина од населението, предупредува Светка банка. Од нив две третини се работоспособни, а една третина се високостручни, најголем дел од ИТ секторот.

ПРЕДУПРЕДУВАЊЕ ОД СВЕТСКА БАНКА: Четвртина од македонското население е иселено

Слободен Печат - 08.10.2019

Светските банкари предупредуваат – мора да се преземат чекори за да се спречи одливот на таленти од земјава. Од Македонија се иселени половина милион граѓани или една четвртина од населението.

Светска банка: Половина милион луѓе се иселиле од Македонија

Вечер - 08.10.2019

Една четвртина од населението во Македонија се иселени, објави Светската банка. Од нив две третини се работоспособни, а една третина се високостручни, најголем дел од ИТ секторот. Светските банкари предупредуваат – мора да се преземат чекори за да ...

Статистика на Светска банка: Половина милион луѓе се иселени од Македонија

Таратур - 09.10.2019

500.000 луѓе, или четвртина од населението е иселено од Македонија, велат податоците кои ги објави Светска банка. Од нив две третини се работоспособни, а една третина се високостручни, најголем дел од ИТ секторот.

Светска банка: Околу 500 000 лица се иселиле од државава

Скопје инфо - 09.10.2019

Две третини од иселените од Македонија се работоспособни, а останатата третина е високостручен кадар, од кој најголем дел е од ИТ секторот, покажуваат податоците презентирани во полугодишниот извештај на Светска банка за Западен Балкан, пренесува ...

Светска банка: Околу 500.000 лица се иселиле од државава

Независен - 09.10.2019

Две третини од иселените од Македонија се работоспособни, а останатата третина е високостручен кадар, од кој најголем дел е од ИТ секторот, покажуваат податоците презентирани во полугодишниот извештај на Светска банка за Западен Балкан.

СБ: Регионот во растечка неизвесност-само Македонија и Косово со позитивен тренд

Нова ТВ - 09.10.2019

Светската банка во најновиот регионален извештај за економската состојба за 2019 година констатира дека во Македонија растот се зацврстува и се проектира да достигне 3,1 проценти до крајот на годината под влијание на зголемените инвестиции и на ...

Светска банка: 500.000 граѓани се иселиле од земјава, политичарите со меѓусебни обвинувања

4NEWS - 10.10.2019

Половина милион граѓани се иселиле од Македонија, поголемиот дел од нив професионалци од ИТ секторот. Ова го покажува извештајот на Светска банка. Координаторот на парламентарната група на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Мицевски вели дека нема потреба од ...

ВМРО-ДПМНЕ: Црвен картон за владата од Светската банка

А1 On - 10.10.2019

„Светската банка и даде црвен картон на владата. Според најновата прогноза на Светска банка растот на економијата во наредните две години ќе биде под регионалниот просек. Во ситуација кога Светска банка прогнозира раст на регионалните економии со ...

ВМРО-ДПМНЕ: Светската банка ѝ даде црвен картон на Владата

Макфакс - 10.10.2019

Светската банка ѝ даде црвен картон на Владата. Според најновата прогноза на Светска банка, растот на економијата во наредните две години ќе биде под регионалниот просек, соопшти ВМРО-ДПМНЕ.

ВМРО-ДПМНЕ : Светската банка и даде црвен картон на Владата

Centar - 10.10.2019

Светската банка и даде црвен картон на Владата. Според најновата прогноза на Светска банка растот на економијата во наредните две години ќе биде под регионалниот просек, соопшти ВМРО-ДПМНЕ.

Светската банка и даде црвен картон на владата

Нетпрес - 10.10.2019

Светската банка и даде црвен картон на Владата. Според најновата прогноза на Светска банка растот на економијата во наредните две години ќе биде под регионалниот просек, соопшти ВМРО-ДПМНЕ.

„Светската банка и даде црвен картон на владата: Според најновата прогноза растот на економијата во наредните две ...

Курир - 10.10.2019

Светската банка и даде црвен картон на владата. Според најновата прогноза на Светска банка растот на економијата во наредните две години ќе биде под регионалниот просек, ова денеска преку соопштение до јавноста го истакнаа од ВМРО-ДПМНЕ.

ВМРО-ДПМНЕ: Светската банка и даде црвен картон на владата

Опсервер - 10.10.2019

Според најновата прогноза на Светска банка растот на економијата во наредните две години ќе биде под регионалниот просек. Во ситуација кога Светска банка прогнозира раст на регионалните економии со околу 4% и над тоа, македонската економија ќе има ...

ВМРО ДПМНЕ: Светската банка и даде црвен картон на владата

Скопје1 - 10.10.2019

Светската банка и даде црвен картон на владата. Според најновата прогноза на Светска банка растот на економијата во наредните две години ќе биде под регионалниот просек. Во ситуација кога Светска банка прогнозира раст на регионалните економии со ...

ВМРО-ДПМНЕ: Економијата премногу бавно се движи и не може да го стигне ниту балканскиот, а не европскиот просек

Канал5 - 10.10.2019

Светската банка и даде црвен картон на владата. Според најновата прогноза на Светска банка растот на економијата во наредните две години ќе биде под регионалниот просек. Во ситуација кога Светска банка прогнозира раст на регионалните економии со ...

ВМРО-ДПМНЕ: Светската банка ѝ даде црвен картон на владата

МКД - 10.10.2019

Според најновата прогноза на Светска банка растот на економијата во наредните две години ќе биде под регионалниот просек. Во ситуација кога Светска банка прогнозира раст на регионалните економии со околу 4% и над тоа, македонската економија ќе има ...

ВМРО-ДПМНЕ: Светската банка и даде црвен картон на владата

MakPress - 10.10.2019

Светската банка и даде црвен картон на владата. Според најновата прогноза на Светска банка растот на економијата во наредните две години ќе биде под регионалниот просек. Во ситуација кога Светска банка прогнозира раст на регионалните економии со ...