TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

АД ЕСМ следната седмица официјално ќе го преземе управувањето со БЕГ и топлификација Скопје Север

Нетпрес - 15.01.2022

АД ЕСМ ги поздравува мерките кои ги преземаат Владата и Регулаторната комисија за енергетика за надминување на кризата со снабдување со електрична енергија и на кризата со снабдување со топлинска енергија, се наведува во соопштението на компанијата ...

АД ЕСМ следната недела официјално ќе го преземе управувањето со БЕГ и топлификација Скопје Север

Нова ТВ

АД ЕСМ следната седмица официјално ќе го преземе управувањето со БЕГ и топлификација Скопје Север

Zoom

АД ЕСМ следната недела официјално ќе го преземе управувањето со БЕГ и топлификација Скопје Север

Сител

АД ЕСМ следната недела официјално ќе го преземе управувањето со БЕГ и топлификација Скопје Север

Независен

АД ЕСМ следната недела официјално ќе го преземе управувањето со БЕГ и топлификација Скопје Север

24 Вести

АД ЕСМ следната недела ќе го преземе управувањето со БЕГ и топлификација Скопје Север

Канал5

Слободен Печат А1 On Денешен Кајгана ТВ21 Скопје24 MakPress МКД

Скопје ќе има парно: ЕСМ ќе управува со БЕГ додека трае кризата, лиценцата на компанијата нема

Канал5 - 15.01.2022

ЕСМ од понеделник „седнува“ во фотељите на БЕГ. По неколку дена неизвесност синоќа Владата во последен момент со ТЕ ТО и БЕГ се договори да прогласи кризна состојба со топлинската енергија и ЕСМ да управува со БЕГ и Скопје Север до крајот на ...

Со пари на граѓаните ќе снабдуваат топлинска енергија, велат од ВМРО-ДПМНЕ

Локално

ЕСМ следната недела официјално ќе го преземе управувањето со БЕГ

Макфакс

ЕСМ следната недела официјално ќе го преземе управувањето со БЕГ

24Инфо

ЕСМ следната недела ќе го преземе управувањето со БЕГ

Н.Македонија

ЕСМ СЛЕДНАТА НЕДЕЛА ОФИЦИЈАЛНО ЌЕ ГО ПРЕЗЕМЕ УПРАВУВАЊЕТО СО БЕГ ДО ЗАВРШУВАЊЕТО НА КРИЗАТА: ЕСМ потпиша договор со ТЕ-ТО

Фактор

ЕСМ следната недела официјално ќе го преземе управувањето со БЕГ

Скопско Ехо

Либертас Точка Скопје инфо Фокус MTM Иновативност Република Телма

Скопјани се разбудија со топли радијатори

Телма - 15.01.2022

Скопјани утрово се разбудија со топли радијатори и во топли домови, далеку потопли од изминатите неколку дена. Дента кога парното требаше да згасне, Владата превзеде обврска преку ЕСМ да раководи со БЕГ и да им обезбеди на скопјани топли домови до ...

Скопјани се разбудија со топли радијатори

Скопје24

Владата повторно преку буџетски средства плаќа најскапа топлинска енергија, обвинува Митева

Скопје1 - 15.01.2022

Секој месец нова кризна состојба со СДСМ. Откако целата измината година експертите предупредуваа за енергетска и топлинска криза, додека извесен период од БЕГ убедуваа дека греат со оптимален режим и дека континуирано испорачуваат топлина до ...

Митева: Неспособноста на СДСМ резултираше со нова криза во Македонија, со пари на граѓаните ќе снабдуваат топлинска енергија по висока цена

Курир

Митева: Неспособноста на СДСМ резултираше со нова криза во Македонија, со пари на граѓаните ќе снабдуваат топлинска енергија по висока цена

А1 On

Mитева: Неспособната влада со пари на граѓаните го решава проблемот со парното греење

МКД

Митева: Неспособноста на СДСМ резултираше со нова криза во Македонија, со пари на граѓаните ќе снабдуваат топлинска енергија по висока цена

Нетпрес

Митева: СДСМ со пари на граѓаните ќе снабдуваат топлинска енергија по висока цена

Press24

ВЛАДАТА СО ПАРИ НА НАРОДОТ ПЛАЌА НАЈСКАПО ПАРНО Митева смета дека владата е неспособна да ги решава проблемите

+инфо

Канал5 Фокус Сител Lider Zoom Република MakPress

(Видео) Митева: Со пари на граѓаните ќе се снабдува топлинска енергија по висока цена

Макфакс - 15.01.2022

Додека сите светски лидери водеа интензивни разговори за обезбедување на гас по пониски цени, првиот човек на РКЕ, Марко Бислимоски, пред само два месеца ги убедуваше граѓаните да бидат спокојни за грејната сезона, тврдеше дека компаниите се ...

Митева: Со пари на граѓаните ќе се снабдува топлинска енергија по висока цена

MTM

Радијаторите од утрово во Скопје се топли, кризата надмината

МКД - 15.01.2022

Лошите прогнози не се остварија, скопјани кои за затоплување користат парно греење, утрово се разбудија во топли домови. По вчерашниот договор меѓу Владата и БЕГ и Те-То, како што беше изјавено на синоќешната прес-конференција во Владата, до крајот ...

БЕГ под „принудна управа“ - радијаторите ќе останат топли до крајот на зимата

Deutsche Welle

Скопје ќе има парно, ЕСМ ќе управува со БЕГ додека трае кризата, рекоа од Владата, лиценцата на компанијата нема да се одземе

Сакам да кажам

Битиќи-Бектеши: Решен е проблемот со парното

Р.С.Европа

Бектеши: Решен е проблемот со парното, граѓаните ќе добијат непречена испорака

Канал5

БИТИЌИ-БЕКТЕШИ: Решен е проблемот, парно ќе има!

Денешен

Скопјани ќе имаат парно, државата преку ЕСМ ќе го преземе управувањето со БЕГ

Lider

24 Вести Кајгана Бизнис Вести Вечер Прес Press24 Бриф 24 Вести MakPress

Прогласена кризна состојба во топлинската енергија

Gostivarpress.mk - 15.01.2022

Владата на вчерашната седница донесе Уредба за критериумите и условите за прогласување на кризна состојба во случаи на временски и природни непогоди, хаварии и нарушувања на пазарот на топлинска енергија, начинот на снабдување со топлинска енергија ...

Владата донесе Уредба за прогласување кризна состојба заради нарушување на снабдувањето со топлинска енергија

Сител

Владата донесе Уредба за прогласување кризна состојба заради нарушување на снабдувањето со топлинска енергија за да се обезбедат мерки за надминување на состојбата

Бриф

Владата донесе Уредба за прогласување кризна состојба заради нарушување на снабдувањето со топлинска енергија

4NEWS

Владата донесе Уредба за прогласување кризна состојба заради нарушување на снабдувањето со топлинска енергија

А1 On

Владата донесе Уредба за прогласување кризна состојба заради нарушување на снабдувањето со топлинска енергија

24Инфо

Владата донесе Уредба за прогласување кризна состојба заради нарушување на снабдувањето со топлинска енергија

Република

Frontline Канал5 24 Вести ТВ21 Локално Фактор Курир Вечер Прес

Парното греење доведе до кризна состојба, Владата и Град Скопје меѓусебно се „препукуваат“

Скопје инфо - 15.01.2022

Наместо да се занимаваме со препукувања поттикнати секојдневно од прес конференциите и соопштенијата на СДСМ, порачуваме Владата да го реши проблемот со греењето во Скопје и својата енергија да ја насочи кон тоа, порачаа вчера од Град Скопје.

Владата тврди решение има, радијаторите наутро ќе бидат топли

Сител

Цел ден траат преговорите меѓу БЕГ и Владата, вечерва се очекува да се соопшти договореното

Слободен Печат

И национализација на БЕГ е опција за скопјани да имаат парно, Регулаторната е нетранспарентна во целиот процес, смета ексчленот Бошковски

А1 On

Кој ќе ги грее домовите на скопјани откако БЕГ најави дека парно ќе нема?

Слободен Печат

БЕГ: Се решава проблемот и се надеваме на позитивен исход и непрекинато снабдување со топлинска енергија

Фактор

За кривичната пријава од МВР против БЕГ стара речиси 3 години, Обвинителството сè уште води предистрага

МКД

Алфа Локално Фактор Н.Македонија Локално

Скопјани ќе имаат парно, државата ќе управува со БЕГ за до крајот на грејната сезона да нема проблеми

А1 On - 14.01.2022

Владата преку Електрани на Северна Македонија ќе управува со БЕГ до крај на грејната сезона. Ова е одлуката која ја донесе државата со цел скопјани да имаат парно и тоа да не се исклучи од вечерва, како што беше најавено од БЕГ поради немање на гас.

Владата преку ЕСМ ќе управува со БЕГ до крајот на грејната сезона

Макфакс

Државата преку ЕСМ ќе го преземе управувањето со БЕГ

Фокус

Проблемот со парното е решен, граѓаните утре и до крајот на грејната сезона ќе имаат топли радијатори, уверува Бектеши

МКД

Владата преку ЕСМ ќе управува со БЕГ до крај на грејната сезона

Точка

Владата преку ЕСМ ќе управува со БЕГ до крај на грејната сезона

Н.Македонија

Ќе има парно греење до крајот на грејната сезона, ЕСМ ќе управува со БЕГ

Денар

Скопско Ехо Скопје1

Бектеши: решен е проблемот со парното, граѓаните ќе добијат непречена испорака на топлинска енергија

ТВ21 - 14.01.2022

Проблемот со снабдување со топлинска енергија во Градот Скопје и општините е решен. Домаќинствата ќе имаат непрекината испорака на парно греење.Владата на Република Северна Македонија на денешната седница, на предлог на Министерството за економија ...

РАДИЈАТОРИТЕ ДО КРАЈ НА ЗИМАТА ЌЕ БИДАТ ТОПЛИ Владата ќе прогласи кризна состојба и ќе ги субвенционира сметките за парно

+инфо

Граѓаните нема да останат без парно, проблемот со снабдувањето е решен

еМагазин

Бектеши: Решен е проблемот со парното, граѓаните ќе имаат непречена испорака на топлинска енергија

Нетпрес

Бектеши: Домаќинствата ќе имаат непрекината испорака на парно греење

Радио МОФ

Бектеши: Решен е проблемот со парното, граѓаните ќе добијат непречена испорака на топлинска енергија

Мета

Бектеши: решен е проблемот со парното, граѓаните ќе добијат непречена испорака на топлинска енергија

Zoom

360 степени

Решен проблем со парното, домовите ќе останат топли

24Инфо - 15.01.2022

Навчерашната седница на Влада започна процесот кој осигурува решавање на проблемот со обезбедување на топлинска енергија. Радијаторите на нашите граѓани на Градот Скопје и општините ќе останат топли до крајот на грејната сезона.

Битиќи: Радијаторите на нашите граѓани на Градот Скопје ќе останат топли

24Инфо

Битиќи: Радијаторите ќе останат топли до крајот на грејната сезона

Сител - 14.01.2022

Заменикот на претседателот на Владата, Фатмир Битиќи кажа дека почнал процесот за решавање на проблемот со парното греење. Тој рече дека радијаторите на граѓаните на градот Скопје и општините ќе останат топли до крајот на грејната сезона.

Битиќи: Радијаторите ќе останат топли до крајот на грејната сезона

Република

Бектеши: Утре скопјани нема да се разбудат со ладни радијатори

Локално - 14.01.2022

Министерот за економија, Крешник Бектеши вечерва на прес-конференција информира дека проблемот со топлинската енергија во Скопје и општините е решен. -Домаќинствата ќе имаат непрекината испорака на парно греење.

Бектеши: Утре и понатаму во текот на грејната сезона скопјани нема да се разбудат со ладни радијатори

Сител

Бектеши: Утре скопјани нема да се разбудат со ладни радијатори

Press24

Бектеши: Утре скопјани нема да се разбудат со ладни радијатори

Скопје24

Бектеши: Домаќинствата ќе имаат непрекината испорака на парно греење

Либертас - 14.01.2022

Министерот за економија, Крешник Бектеши вечерва на прес-конференција информира дека проблемот со топлинската енергија во Скопје и општините е ...

Обвинителството веќе три години води предистражна постапка за лиценците на БЕГ

Канал5 - 14.01.2022

Скопското обвинителство скоро три години ги проверува сомнежите на МВР дека БЕГ во 2012 година добил лиценци за парното во Скопје, без да ги има исполнето законските услови и критериуми. Во мај 2019, одделот за организиран криминал на полицијата ...

Што ја одолговлечи толку истрагата за лиценците на БЕГ ?!

Нова ТВ

Скопјани нема да останат без греење, БЕГ ја задржува лиценцата

Алсат-М - 14.01.2022

Граѓаните на Скопје утре ќе имаат парно, лиценцата на компанијата Балкан Енерџи нема да биде одземена, тврдат владини извори за Алсат. Деталите Владата ќе ги соопшти по 19 часот. Од БЕГ за Алсат велат дека траат преговорите во Владата.

Скопјани нема да останат без греење

Република

TE-TO остварил приход од 93 милиони евра во 2020 година, еве како заработил низ годините

Пари - 14.01.2022

Вклучување на гасната централа за производство на електрична и топлинска енергија ТЕ-ТО АД Скопје во надминување на проблемите со енергетската криза во земјава е еден од предлозите на Владата.

ТЕ-ТО АД Скопје: Предлогот на владата за нас ќе значи работење со загуба

Канал5