TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Што пишува во заедничката изјава на Европскиот совет

360 степени - 27.03.2020

Пандемијата на ковид-19 претставува невиден предизвик за Европа и за целиот свет и затоа е потребно итно, одлучно и сеопфатно делување на ЕУ, на национално, регионално и на локално ниво, се вели во заедничката изјава на лидерите на ЕУ, по денешниот ...

Вонредно интернет гласање: Европскиот Парламент поддржа три мерки во борба против коронавирусот

ТВ21 - 27.03.2020

Европскиот парламент на вонредно интернет гласање поддржа три мерки кои Европската комисија и Советот на ЕУ ги предложиле со цел борба против коронавирусот и ублажување на друштвено економските последици од пандемијата.

САД ја престигнаа Кина според бројот на заболени од коронавирус

Expres - 27.03.2020

Со дури 17.057 регистрирани новозаболени во само едно деноноќие, САД ја престигнаа Кина и станаа најголемо жариште на коронавирусот во светот со вкупно 85.268 регистрирани случаи, наспроти кинеските 81.285.

Италија го отфрла предложениот одговoр на ЕУ на коронавирусот

Нетпрес - 27.03.2020

Италијанскиот премиер Џузепе Конте рече дека во четвртокот вечерта на самитот на лидерите на Европската унија ги отфрлил предложените мерки во борбата против економската криза предизвикана од пандeмијата на новиот тип коронавирус, а медиумите ...

Сите во карантин само Шведска во нормала

Сител - 27.03.2020

Додека поголемиот дел од Европа е затворен во обид да го спречи ширењето на вирусот корона, Шведска се одлучи за друга стратегија - училиштата, рестораните и баровите работат нормално и луѓето дури се охрабруваат да излезат на прошетка.

Од денеска САД се држава со најмногу заразени од коронавирус

Пулс24 - 27.03.2020

САД полека ги надмина Италија и Кина и стана држава со најмногу потврдени случаи на коронавирус. Во моментов на пишување на текстот официјалната светска статистика за КОРОНА ВИРУСОТ бележи 83.206 случаи во САД.

САД станува земја со најмногу заразени од коронавирус

ТВ21 - 27.03.2020

САД полека ги надмина Италија и Кина и стана држава со најмногу потврдени случаи на коронавирус. Универзитетот Џонс Хопкинс објави податоци според кои во САД има 82.404 заразени со коронавирус, со што ја помина и Кина (81,782) и Италија (80.589).

Дали пандемијата со коронавирусот некогаш ќе заврши? Еве што вели најдобриот експерт на СЗО

NMD - 27.03.2020

Познатиот епидемиолог д-р Брус Ајлвард од Канада е еден од постарите советници на генералниот директор на Светската Здравствена Организација задолжен за борба против пандемијата на коронавирусот.

Анализа : Преносот на коронавирус во бременоста е редок , но е можен

Канал5 - 26.03.2020

Преносот на новиот коронавирус од мајка на дете за време на бременоста е можен, иако ретко се случува, според денеска објавената студија на кинеските научници. Група кинески научници, кои ги објавија своите откритија во списанието на американското ...

Врвниот германски виролог објаснува зошто стапката на смртност од коронавирусот е ниска во Германија

Канал5 - 26.03.2020

Германија спроведува околу 500 000 тестови неделно на коронавирус, рече водечкиот германски виролог, објаснувајќи ја ниската стапка на смртност во таа земја во споредба со другите. Иако Германија, според агенцијата ДПА, има повеќе од 43.000 случаи ...

Микел Артета за коронавирусот, за симптомите и како ја прележал болеста

Sport M - 26.03.2020

Повеќе од 500.000 луѓе ширум светот се заразени од Ковид-19 и има над 23.500 смртни случаи од почетокот на пандемијата. Дел од оние кои беа заразени е и тренерот на Арсенал, Микел Артета, чиј тест направен на 13-ти март беше позитивен.

„Оф-Гардијан“: Научниците во конфликт со политичките авторитети за коронавирусот – пандемија или епидемија на стравот?

А1 On - 26.03.2020

„Ако ги затвориме училиштата, ќе спречиме децата брзо да станат имуни. Треба научните факти подобро да ги интегрираме во политичките одлуки“ Светската пандемија од коронавирусот Ковид-19 донесе досега невидена изолација.

САД станаа земја со најмногу заразени со коронавирус

Сакам да кажам - 26.03.2020

САД ги надминаа Италија и Кина и станаа држава со најмногу потврдени случаи на коронавирус. Според податоците на Универзитетот Џонс Хопкинс, во САД има 82.404 заразени, со што изби пред Кина (81.782) и Италија (80.589).

Кина им забранува влез на странците за да го намали бројот на увезени случаи на зараза

Канал5 - 26.03.2020

Кина денеска објави дека ќе им забрани на странските државјани со валидни визи и дозволи за престој да влегуваат во земјата за да го намалат бројот на увезени случаи на коронавирус. Забраната стапува на сила во сабота, се вели на веб-страницата на ...

САД ја надмина Кина по бројот на заразени

Press24 - 26.03.2020

Со 13.700 нови случаи на коронавирусот, Соединетите Американски Држави ја престигнаа Кина со вкупниот број на заболени од речиси 82.000 луѓе. Според американските медиуми, во САД од вирусот денеска умреле 150 луѓе, а од почетокот на епидемијата ...

Светомир Шкариќ: Вонредната состојба може да нѐ придвижи кон концентрациона влада по изборите

Либертас - 26.03.2020

Во новиот број на неделникот Фокус ќе читате: З А НЕШТАТА ДА СТАНАТ ПОЈАСНИ Лично не верувам во чуда, но можеби опасноста на која во моментов сме изложени како луѓе, во комбинација со добрите вести од Брисел, може да ни дадат некоја нова енергија.

Информации за бројот на заразени и жртви од Коронавирус во светот во реално време

Канал5 - 26.03.2020

Информирајте се за бројот на заразени од Корона вирусот, статистички податоци за секоја држава во ...

Артета за искуството со корона вирусот: Среќа што моите деца не се заразија

TopSport - 26.03.2020

Тренерот на Арсенал, Микел Артета вели дека „целосно“ е опоравен од корона вирусот давајќи личен осврт на неговото искуство со болеста која го „затвори“ фудбалот и целиот свет. Шефот на „топчиите“ беше потврден како позитивен на 13 март, по што ...

Светот во борба против корона вирусот, во САД над 1000 починати

Канал5 - 26.03.2020

Според СЗО корона епидемијата во Европа стивнува, но состојбата и натаму е алармантна.. ..Во Шпанија уште 498 жртви.. Во САД бројката на починати надмина 1000. Корона пандемијата во светот и натаму зема замав.

САД воведоа нови санкции против Иран, и покрај повиците за сочувство поради силната епидемија на коронавирусот

МКД - 26.03.2020

Американското министерство за финансии наметна нови санкции против Иран, обвинувајќи повеќе ирански компании за помагање тероризам. Во меѓувреме, и Техеран и Обединетите нации повикаа на олабавување на санкциите поради пандемијата на коронавирусот.

Загадувањето намалено до 50 отсто од запрениот сообраќај поради корона вирусот

Независен - 26.03.2020

Дезинфекција на улиците на Рим (Фото: ЕПА) Европската агенција за животна средина вели дека жителите на многу европски градови за прв пат дишеле чист воздух, иако причината е страшна – епидемијата на корона вирусот Нивото на загаденост се намали за ...

Во државата Њујорк близу 400 жртви на коронавирусот,

Нетпрес - 26.03.2020

Бројот на починатите како последица на зараза со новиот тип коронавирус во американската сојузна држава Њујорк, кое е жариште на епидемијата во САД, остро порасна во последните 24 часа, за сто нови смртни исходи, а во соседната држава Њу Џерси ...

Австралија експериментира со вакцината Бе-Се-Же против коронавирусот

Канал5 - 26.03.2020

Илјадници австралиски здравствени работници ќе учествуваат во клиничките испитувања за да утврдат дали вековната вакцина против туберкулоза може да го победи новиот коронавирус, соопшија денеска научниците.

Бројот на починати во САД надмина 1000 , во Њујорк први знаци на забавување на епидемијата

Канал5 - 26.03.2020

Бројот на смртни случаи од коронавирус во САД надмина 1.000, според Универзитетот Џон Хопкинс, додека властите во Њујорк соопштија за први знаци на забавена здравствена криза, но затоа состојбата во Њу Орлеанс се влошува.

Милошоски: За справување со Корона-кризата ќе бидат потребни многу средства

Опсервер - 26.03.2020

За справување со Корона-кризата ќе бидат потребни многу средства. Затоа е неодговорно градоначалникот на Гази Баба да троши 245.000€ за привремени партиски вработувања. Овие средства на даночните обврзници покорисно е да се пренаменат за помош на ...

Ла Стампа тврди: Околу 80 отсто од руската помош за Италија е бескорисна

Независен - 26.03.2020

Околу 80 отсто од испораките за коронавирусот што Русија ги испрати во Италија се „бескорисни“, пишува весникот „Ла Стампа“ повикувајќи се на високи политички извори. Русија испрати 600 вентилатори и 100 воени вирусолози и епидемиолози во Италија по ...

Кина забранува влез за странци за да ги намали увезените случаи на коронавирус

Макфакс - 26.03.2020

Кина денеска објави дека ќе забрани влез за странски државјани со валидни визи и дозволи за престој, со цел да го намали бројот на увезени случаи на коронавирусот. Забраната стапува во сила во сабота, се вели во соопштението објавено на ...

СЛИКОВИТО ОБЈАСНЕТО: Како коронавирусот ги „киднапира“ клетките (ФОТО)

Слободен Печат - 26.03.2020

Вирусот Ковид-19 во моментов се шири низ светот. За околу шест типа на коронавирус е познато дека се заразни за луѓето – некои предизвикуваат симпоми на обична настинка и две предизвикуваат епидемија: САРС и МЕРС.

Вирусот во Италија во несклад со предвидувањата: Короната „галопира“ во Ломбардија

Нова ТВ - 26.03.2020

Претседателот на регионот, Атилио Фонтана, попладнево соопштува дека таму се случува нешто што е над секое разбирање и проноза, регистрирајќи нагло зголемување на заразените лица во однос на вчерашниот ден, кога се регистрирани 723 нови случаи, а за ...

Нејмар од својот дом ги поздрави лекарите кои се борат со коронавирусот (Видео)

СуперСпорт - 26.03.2020

Францускиот фудбалер, Нејмар, од својот дом во Бразил ги поздрави лекарите кои секојдневно се борат со опасниот коронавирус. На официјалниот профил на ПСЖ беше објавено видео на кое се гледа нивната најголема ѕвезда како аплаудира во чест на ...

Во Пиемонт починале 50 луѓе, во Италија денеска 712 жртви на Ковид-19

ТВ21 - 26.03.2020

Северниот италијански регион Пиемонт вечерва соопшти дека 50 луѓе починале од коронавирусот во последните 24 часа во регионот, податок кој бил изоставен од националната бројка што ја објави Агенцијата за цивилна заштита.

Руски лекар предвидува што ќе се случи со пандемијата

Локално - 26.03.2020

Кинезите презедоа невидени мерки за борба против коронавирусот и организираа карантин што никогаш не беше виден во човечката историја, изјави д-р Александар Семјонов, заменик директор на Институтот за епидемиологија и микробиологија во Санкт ...

Состојба со Ковид-19 во светот до 20 часот

ТВ21 - пред: 5 часа

Според најновите податоци, во светот досега се регистрирани 650.919 луѓе заразени со новиот коронавирус. Од нив починати се 30.299, а оздравеле 139.555 лица. – Во Хрватска денеска се потврдени 22 нови случаи на заразени со коронавирус, а бројот на ...

Шпанска судијка стана медицинска сестра и се приклучи во битката против Коронавирусот

Спортманија - 26.03.2020

Фудбалската судијка Фернандес е во првата борбена линија против опасниот вирус Ковид-19 Ирагарце Фернандес е шпанската фудбалска судијка која арбитражната опрема ја замени со заштитен костим и стана медицинска сестра.

За 24 часа бројот на мртви во Португалија се искачи за 40 отсто

Press24 - 26.03.2020

Бројот на мртви од Ковид-19 во Португалија во последните 24 часа се искачи за 40 отсто, покажуваат официјалните податоци. Португалските здравствени власти денеска објавија дека во таа држава од коронавирусот умреле уште 17 луѓе, со што вкупниот број ...

Од денеска во нашата земја, два значајни меѓународни проекти за борба против коронавирусот

ТВ21 - 26.03.2020

Од денеска Република Северна Македонија е една од земјите во кои ќе се спроведуваат два значајни меѓународни проекти за борба против коронавирусот. Имено, денеска Светската Здравствена Организација го потврди учеството на нашата земја во програмата ...

Српски доктор тврди: „Се наоѓаме на почетокот на сериозна фаза“

Макфакс - 26.03.2020

Во интервју за српската државна телевизија, докторот Бранимир Несторовиќ изјави дека речиси 70 проценти од луѓето се очекува да бидат заразени со коронавирусот и дека врвот на епидемијата допрва се очекува.

Кина привремено забрани влез во земјата за речиси сите странски државјани

МКД - 26.03.2020

Кина денес објави дека привремено го забранува влезот во земјата за речиси сите странски државјани, додека се обидува да го ограничи бројот на увезените случаи на коронавирусот. Министерството за надворешни работи вечерва соопшти дека влезот од ...

Италијанец кој го преживеал вирусот: Короната ме научи да им се радувам на малите нешта (ВИДЕО)

Канал5 - 26.03.2020

Во Италија, 7.500 луѓе починале од коронавируси, но и 9.362 закрепнале . Еден од нив е 38-годишниот Фаусто Русо, кој бил на интензивна нега во малиот град Латина, во близина на Рим. На крајот, по поминати пет дена на респиратор и десет во интензивна ...

Гардијан: Зошто мажите умираат почесто од коронавирус?

Локално - 26.03.2020

Мажите, постарите и хроничните пациенти се повеќе изложени на заболување на новиот коронавирус, покажуваат податоците од почетокот на епидемијата. Мажите не само што имаат поголема веројатност да заболат, туку кај големи се шансите и тоа да биде со ...

Од овој момент САД е со најмногу заразени од коронавирус – Бројката драматично расте од минута во минута

Centar - 26.03.2020

САД ја надмина Кина во бројот на заразени од коронавирус и сега таму има 82.178 регистрирани заразени лица (бројка до 22 часот и 30 минути по македонско време). Бројките во САД се менуваат од минута во минута, само денес таму се регистрирани нови ...

Кина затвора граници за странци поради коронавирусот

А1 On - 26.03.2020

Кина од 28 март привремено ќе запре влез на своја територија за странци со важечки визи и дозволи за престој како привремена мерка против ширењето на епидемијата на коронавирусот, соопшти денеска кинеското Министерство за надворешни работи.

Реал Мадрид го препушти стадионот на властите: Бернабеу ќе биде магацин за медицинска опрема

Локално - 26.03.2020

Шпанија е една од најзагрозените земји во светот, бидејќи пандемијата на коронавирус многу силно ги погоди. Еден од најголемите клубови во светот, Реал Мадрид реши да помогне на свој начин.

Влијанието на COVID-19 врз ИТ индустријата

IT.mk - 26.03.2020

Несомнено е дека коронавирусот COVID-19 има огромно влијание врз случувањата во светот со 2/3 од светската популација во некаков вид изолација и под превентивни мерки и илјадници затворени бизниси.

Агенти на ФБИ спречиле терористички напад врз болница каде се лечат заразени од Ковид-19

Press24 - 26.03.2020

Маж е осомничен дека планирал да нападне болница во која се лечат заболени од коронавирусот во американската држава Мисури, а убиен е во размена на оган со полицијата. Како што јавува Би-Би-Си, судирот се случил кога агенти се обиделе да го уапсат ...

ФОТО: Италијанскиот гигант Милан го смени грбот, причината ќе ве воодушеви

Sport M - 26.03.2020

Италија и денеска имаше катастрофален ден. Над 6 илјади новозаразени со Ковид-19 и над 600 смртни случаи. Социјалното дистанцирање се покажа најдоброто „оружје“ во борбата против ширњето на коронавирусот.

„Слободна Далмација“: Научниците од Оксфорд тврдат дека короната веќе ја прележале 30 милиони Британци

Мета - 26.03.2020

Можно е корона-вирусот да заразил половина од нааселението во Велика Британија, а бидејќи таа има 66 милиони жители, тоа би значело дека 30 милиони Британци веќе го прележале Ковид-19, смета оксфордскиот епидемиолошки експерт, д-р Сунетра Гупта.

Бројката на заразени од коронавирус во светот достигна половина милион

Телма - 26.03.2020

Над 22 илјади смртни случаи е досгеашниoт биланс на пандемијата на вирусот но и 121 илјада пациeнти кои биле излекувани Половина милион луѓе заразени од коронавирус е моментоална бројка во светски размери според неофцијалните разултати кои сеуште не ...

Италија со драматичен број на смртни случаи за 24 часа – лоши вести од Шпанија и Франција, додека Германија најдобро се ...

Centar - 26.03.2020

Не стивнува пандемијата на коронавирус во Италија. Нови 6,203 случаи се регистрирани на опасниот вирус во последниве 24 часа, а починале нови 712 лица, со што вкупната бројка на починати се искачи на 8.215 луѓе, што ја става Италија на прво место ...

За еден ден 365 смртни случаи во Франција, вкупно 1.696 жртви

+инфо - 26.03.2020

Според француските здравствени власти во последните 24 часа се регистрирани нови 365 смртни случаи од Ковид-19, со што бројот на жртвите се искачи на 1.696 од почетокот на епидемијата, јави дописникот на МИА.