TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Рускоска беше заменик на ѓешкоска во време на ВМРО-ДПМНЕ, па никој не Ме прашал дали ми се допаѓа тоа или не, го брани ...

Сакам да кажам - 11.09.2019

На 10 месеци пред истекот на мандатот како шеф на Обвинителството за организиран криминал и корупција Вилма Рускоска, несоодветно и неуставно е премиер и лидер на опозицијата да ја менуваат, смета премиерот Зоран Заев.

Заев му одговори на Милошоски: Јас лично мислам дека „Рекет” води кај Мицкоски

Слободен Печат - 11.09.2019

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Слободен Печат значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени на ...

Заев предложил опозицијата да ја бира новата Катица, па се пишманил?

Независен - 11.09.2019

Еден куп информации стигнуваат од двата табори по синоќешната неуспешна лидерска средба меѓу премиерот Зоран Заев и лидерот на опозицијата, Христијан Мицкоски. Седумчасовните преговори завршија без компромис за законот за обвинителство.

Милошоски: Заев не прифати никој друг освен Рускоска да има увид во „Рекет“

Слободен Печат - 11.09.2019

Пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ коментира зошто пропаднале вчерашните преговори за законот за ЈО. Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Слободен Печат значи експлицитно прифаќање на условите за ...

Зошто токму Рускоска за Заев е повредна и од злато?

Република - 11.09.2019

Причината за фаворизирањето на Рускоска од страна на режимот на Заев се гледа во нејзиниот пристап кон истрагата за Рекет. На самиот почеток, Рускоска упатуваше повици до бизнисмените кои биле рекетирани од страна на Боки 13 и Катица Јанева да ...

Милошоски: Можеби и ќе имаше договор ако Заев не беше толку нервозен за „Рекет“

360 степени - 11.09.2019

По лидерската средба Заев-Мицкоски, која рано изутрина заврши без политички договор за идниот статус на СЈО, на „Фејсбук“ се огласи Антонио Милошоски, кој беше дел од тимот на ВМРО-ДПМНЕ што го придружуваше лидерот.

Милошоски: Договор можеби ќе имаше ако Заев не беше толку нервозен за „Рекет“

+инфо - 11.09.2019

Договор за нов Закон за обвинителство можеби и ќе се постигнеше доколку премиерот Заев не беше толку нервозен во врска со предметот „Рекет“, што не може да прифати ниедно системско решение за висока корупција во кое друг професионален обвинител би ...

И по 7 часа лидерската средба не успеа: Власта и опозицијата не се договорија за законот за ЈО

Нетпрес - 11.09.2019

Неизвесно е дали ќе продолжат натамошните преговори на работните групи. По 7 часа преговори, власта и опозицијата не најдоа заедничко решение, иако пред средбата беа оптимисти за договор. Според извори на Телма, од преговарачките тимови, власта и ...

Милошоски: Договор можеби ќе имаше да не беше Заев толку нервозен за „Рекет“

Expres - 11.09.2019

По синоќешните разговори кои завршија без успех, Антонио Милошоски, кој беше еден од учесниците на средбата Заев-Мицковски на Фејсбук сподели свое видување на 7 часовните разговори: „Договор за нов закон за обвинителство можеби и ќе се постигнеше ...

Дали Заев се плаши од Катица?

Република - 11.09.2019

Високата корупција да ја истражува ново јавно обвинителство во рамките на Републичкото обвинителство, но случајот „Рекет“ да остане во Обвинителтвото за органзиран криминал и корупција кај Вилма Рускоска, инсистирал премиерот Зоран Заев на ...

Заев се борел да не одговара за „Рекет“ и да ги спаси бизнисите на Вицето

Република - 11.09.2019

Маратонската лидерската средба заврши со фијаско. И по седум часа преговарачките тимови на власт и опозицијата не успеаја да се договорат како да биде устроено новото обвинителство кое би се формирало од постојното Обвинителство за органзиран ...

Детали од лидерската: Заев се борел да не одговара за „Рекет“ и да ги спаси бизнисите на брат му Вице

Курир - 11.09.2019

Долгочасовната лидерска средба која се одржа синоќа заврши без договор. Како што дознаваме, Зоран Заев за време на средбата се борел новиот дел од обвинителството да не ги гони случаите „Рекет“, поткуп на Вартоломеј, како и случајот за тендерите на ...

СЈО и разрешувањето на Катица Јанева: Маневри до 15 септември

Фактор - 11.09.2019

Има ли простор да се реши судбината на Специјалното јавнообвинителство до 15 септември до кога трае мандатот на ова обвинителство. Преоворите кои доцна в ноќта безуспешно ги водеа лидерите Зоран заев и Христијан Мицкоски не ја одредијаиднината на ...

Дали Вилма Рускоска е новата Катица Јанева?!

Република - 11.09.2019

Генералниот впечаток од пропадната лидерска средба меѓу преговарачките тимови на власта и опозицијата за новото законско решение за јавното обвинителство е дека „дарежливоста и разбирањето“ на Заев за ставовите опозицијата се оптегаат сè додека не ...

Заев го открил планот за сопствената амнестија: „Рекет“ и актуелните скандали да останат нечепнати од правдата

Република - 11.09.2019

Маратонската лидерската средба заврши со фијаско. И по седум часа преговарачките тимови на власт и опозицијата не успеаја да се договорат како да биде устроено новото обвинителство кое би се формирало од постојното Обвинителство за органзиран ...

Милошоски: договор ќе се постигнеше да не беше Заев толку нервозен за „Рекет“

Република - 11.09.2019

Политичките партии не постигнаа договор за новиот Закон за јавно обвинителcтво, напиша на Фејсбук пратеникот и член на преговарачкиот тим на ВМРО-ДПМНЕ Антонио Милошоски. ...

Што содржи мистериозниот предлог на Заев за СЈО

Expres - 11.09.2019

Обвинителатво за висока корупција кое би гонело само високи државни функционери е најновиот предлог на премиерот Заев кој го промовирал на средбата со тимот на ВМРО-ДПМНЕ. Ова обвинителство би функционирало паралело со обвинителството за организиран ...

Нема договор, Заев се бори за влијание во Обвинителството за спас од одговорност за криминалот на власта

Република - 11.09.2019

И по седум часа преговори, лидерската средба заврши без договор. Позициите на власта и на опозоцијата останаа непридвижени по седумчасовното вртење во круг. Преговарачкиот тим на власта разговорите ги враќа на прашања за кои се сметало дека се ...

Заев се бори за Вилма за да се спаси од своите криминали

Република - 11.09.2019

По пауза од половина час продолжи лидерската средба меѓу тимовите на СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ предводени од лидерите на партиите Зоран Заев и Христијан Мицкоски. Паузата не успеа да ги спласне страстите на власта, која и по три часа ги води преговорите во ...

До каде е истрагата за Рекет? Рускоска не повикала нови за исказ

Алфа - 10.09.2019

Нема да има распит на други лица поврзани со аферата Рекет – открива за Алфа обвинителката од организиран криминал Вилма Рускоска. Прашана дали денеска или во текот на оваа недела, во ова Обвинителство ќе се сослушуваат нови сведоци, Рускоска само ...

Милошоски: Договор можеби и ќе се постигнеше доколку Заев не беше толку нервозен за ,,Рекет”

Макфакс - 11.09.2019

Aнтонио Милошоски, пратеник на ВМРО-ДПМНЕ и еден од учесниците на вчерашните разговори, на својот фејсбук-профил напиша дека „договор за нов закон за обвинителство можеби и ќе се постигнеше доколку премиерот Заев не беше толку нервозен во врска со ...

ЛИДЕРСКАТА СРЕДБА НЕ УСПЕА!Милошоски: Можеби договорот ќе успееш доколку Заев не беше нервозен

Магазин - 11.09.2019

Повеќе од 7 часа траеше синоќешната средба на лидерите на СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ Зоран Заев и Христијан Мицкоски и нивните тимови за измените во Законот за јавното обвинителство. Пред средбата сите беа оптимисти, но договор нема.

Заев е против новото обвинителството да го земе случајот „Рекет“

Нетпрес - 11.09.2019

Долгочасовната лидерска средба која се одржа синоќа заврши без договор. Според неофицијални информации, Зоран Заев за време на средбата се борел новиот дел од обвинителството да не ги гони случаите „Рекет“, поткуп на Вартоломеј, како и случајот за ...

Заев грчевито се борел за задржување на Рускоска, што всушност е и неговата нова Катица Јанева

Курир - 11.09.2019

Неофицијално, власта прави сè за да ја спаси Вилма Рускоска со нов предлог за Законот за ЈО кој ќе ѝ гарантира на Рускоска дека ќе застане на чело на новото обвинителство кое би се формирало од постојното Обвинителство за органзиран криминал и ...

Милошоски: Договор може и ќе се постигнеше да не беше премиерот толку нервозен

Телма - 11.09.2019

Пратеникот од ВМРО ДПМНЕ, Антонијо Милошоски, кој беше дел од преговарачкиот тим, на својот ФБ профил напиша дека премиерот Заев бил нервозен за предметот „Рекет“ и поради тоа не е постигнат договор за законот за ЈО, кој треба да биде донесен до ...

ЛИДЕРСКА СРЕДБА ВО СОБРАНИЕ: По 7 часа пропаднаа преговорите, Заев премногу нервозен поради Рекет, а судбината на СЈО ...

Денешен - 11.09.2019

Неизвесно е дали ќе продолжат натамошните преговори на работните групи. По 7 часа преговори, власта и опозицијата не најдоа заедничко решение, иако пред средбата беа оптимисти за договор. Нетпрес објави, од преговарачките тимови дознаваме дека ...

Заев прави сè за да ја спаси Вилма Рускоска, побарал да се спасат сите вработени во СЈО

Магазин - 11.09.2019

По пауза од половина час продолжи лидерската средба меѓу тимовите на СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ предводени од лидерите на партиите Зоран Заев и Христијан Мицкоски. Паузата не успеа да ги спласне страстите на власта, која и по четири часа ги води преговорите ...

Милошоски: Договор можеби и ќе се постигнеше доколку Заев не беше толку нервозен за ,,Рекет”

Точка - 11.09.2019

Aнтонио Милошоски, пратеник на ВМРО-ДПМНЕ и еден од учесниците на вчерашните разговори, на Фејсбук напиша дека „договор за нов закон за обвинителство можеби и ќе се постигнеше доколку премиерот Заев не беше толку нервозен во врска со предметот ...

Заев и Мицкоски не се договорија за СЈО, лидерската средба неуспешна

Мета - 11.09.2019

По повеќе од седум часа преговори на лидерската средба на Зоран Заев и Христијан Мицкоски и тимовите од СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ за измените на Законот за јавно обвинителство, со кој треба да се реши судбината на Специјалното јавно обвинителство (СЈО) и ...

Нема договор, Заев се бори за влијание во ЈО за спас од одговорност за криминалот на власт

Курир - 11.09.2019

Без постигнат договор заврши утринава лидерската средба со Собранието. По седум часа преговори, нема договор меѓу лидерите на СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ, Зоран Заев и Христијан Мицкоски. Иако постоеше оптимизам пред почетокот на средбата, позициите ...

Милошоски: Договор можеби ќе имаше ако Заев не беше толку нервозен за „Рекет“

Вечер - 11.09.2019

Договор за нов Закон за обвинителство можеби и ќе се постигнеше доколку премиерот Заев не беше толку нервозен во врска со предметот „Рекет“. Не се прифати ниедно системско решение за висока корупција во кое друг професионален обвинител би имал увид ...

Заев и Мицкоски не се договорија за СЈО, лидерската средба неуспешна

Centar - 11.09.2019

По повеќе од седум часа преговори на лидерската средба на Зоран Заев и Христијан Мицкоски и тимовите од СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ за измените на Законот за јавно обвинителство, со кој треба да се реши судбината на Специјалното јавно обвинителство (СЈО) и ...

Милошоски: Договор ќе имаше ако Заев не беше нервозен за „Рекет"

Press24 - 11.09.2019

Договор за нов Закон за обвинителство можеби и ќе се постигнеше доколку премиерот Заев не беше толку нервозен во врска со предметот „Рекет“. Ова го напиша Антонио Милошоски од ВМРО-ДПМНЕ, по вчерашната Лидерска средба која траеше со часови во ...

Милошоски: Ако Заев не беше толку нервозен за „Рекет“, договор можеби ќе имаше

ММС - 11.09.2019

Пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ Антонио Милошоски, утрово на својот прифил на Фејсбук по маратонската лидерска средба, напиша дека договор за нов Закон за обвинителство можеби и ќе се постигнеше доколку премиерот Заев не беше толку нервозен во врска со ...

Милошоски: Договор можеби ќе имаше доколку премиерот Заев не беше токолу нервозен во врска со предметот “Рекет”

Опсервер - 11.09.2019

Договор за нов Закон за обвинителство можеби и ќе се постигнеше доколку премиерот Заев не беше токолу нервозен во врска со предметот “Рекет”, што не може да прифати ниедно системско решение за висока корупција во кое друг професионален обвинител би ...

Милошоски: Ако Заев не беше толку нервозен за „Рекет“, можеби ќе имаше договор

Нетпрес - 11.09.2019

Пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ Антонио Милошоски, утрово на својот прифил на Фејсбук по маратонската лидерска средба, напиша дека договор за нов Закон за обвинителство можеби и ќе се постигнеше доколку премиерот Заев не беше толку нервозен во врска со ...

Милошоски: Договор можеби ќе имаше ако Заев не беше толку нервозен за „Рекет“

1tv - 11.09.2019

„Договор за нов Закон за обвинителство можеби и ќе се постигнеше доколку премиерот Заев не беше толку нервозен во врска со предметот „Рекет“, што не може да прифати ниедно системско решение за висока корупција во кое друг професионален обвинител би ...

Милошоски на ФБ: Договор можеби ќе имаше ако Заев не беше толку нервозен за „Рекет“

24 Вести - 11.09.2019

По маратонската лидерска средба пратеникот Антонио Милошоски на својот ФБ профил напиша дека договор за нов Закон за обвинителство можеби и ќе се постигнел доколку премиерот Заев не бил толку нервозен во врска со предметот „Рекет“, што не може да ...

Милошоски: Милошоски: Можеби и ќе имаше договор ако Заев не беше толку нервозен за „Рекет“

Скопје1 - 11.09.2019

По лидерската средба Заев-Мицкоски, која рано изутрина заврши без политички договор за идниот статус на СЈО, на „Фејсбук“ се огласи Антонио Милошоски, кој беше дел од тимот на ВМРО-ДПМНЕ што го придружуваше лидерот.

Милошоски: Заев сака само владино-подобната Русковска да има увид во „Рекет“

Фокус - 11.09.2019

Договор за нов Закон за обвинителство можеби и ќе се постигнеше доколку премиерот Зоран Заев не беше токолу нервозен во врска со предметот “Рекет”, што не може да прифати ниедно системско решение за висока корупција во кое друг професионален ...

Преговорите пропаднаа

PressingTV - 11.09.2019

По седум часа преговори во Собранието, власта и опозицијата не најдоа заедничко решение за Законот за Јавно обвинителство. Новинарските екипи кои цела вечер во Собранието ја следеа лидерската средба, си заминаа.

Милошоски: Договор за нов Закон за ЈО можеби и ќе се постигнеше доколку Заев не беше токолу нервозен за „Рекет“

еМагазин - 11.09.2019

Пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, Антонио Милошоски по средбата на лидерите на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски и СДСМ, Зоран Заев се огласи на неговиот фејсбук-профил. „Договор за нов Закон за обвинителство можеби и ќе се постигнеше доколку премиерот Заев не ...

Милошоски : Договор можеби и ќе се постигнеше доколку Заев не беше толку нервозен за ,,Рекет”

Centar - 11.09.2019

Aнтонио Милошоски, пратеник на ВМРО-ДПМНЕ и еден од учесниците на вчерашните разговори, на Фејсбук напиша дека „договор за нов закон за обвинителство можеби и ќе се постигнеше доколку премиерот Заев не беше толку нервозен во врска со предметот ...

Милошоски: Договор можеби ќе имаше ако Заев не беше толку нервозен за „Рекет“

Либертас - 11.09.2019

„Договор за нов Закон за обвинителство можеби и ќе се постигнеше доколку премиерот Заев не беше толку нервозен во врска со предметот „Рекет“, што не може да прифати ниедно системско решение за висока корупција во кое друг професионален обвинител би ...

Милошоски: Договор можеби и ќе се постигнеше доколку Заев не беше толку нервозен за ,,Рекет”

Н.Македонија - 11.09.2019

Aнтонио Милошоски, пратеник на ВМРО-ДПМНЕ и еден од учесниците на вчерашните разговори, на Фејсбук напиша дека договор за нов закон за обвинителство можеби и ќе се постигнел доколку премиерот Заев не бил толку нервозен во врска со предметот „Рекет“.

Милошоски: Договор ќе се постигнеше да не беше Заев толку нервозен за „Рекет“

PressingTV - 11.09.2019

Политичките партии не постигнаа договор за новиот Закон за јавно обвинителcтво, напиша на Фејсбук пратеникот и член на преговарачкиот тим на ВМРО-ДПМНЕ Антонио Милошоски. Договор за нов Закон за обвинителство можеби и ќе се постигнеше доколку ...

Милошоски: Договор можеби и ќе имаше ако Заев не беше токолу нервозен за „Рекет

24Инфо - 11.09.2019

Пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ Антонио Милошоски кој учествуваше во вчерашнитре преговори за законот за јавно обинителство на Фејбук објавува комнетар за тоа зошто не е постигнат договор. „Договор за нов Закон за обвинителство можеби и ќе се постигнеше ...

Милошоски: Договор можеби и ќе се постигнеше доколку Заев не беше толку нервозен за ,,Рекет”

МКД - 11.09.2019

Aнтонио Милошоски, пратеник на ВМРО-ДПМНЕ и еден од учесниците на вчерашните разговори, на „Фејсбук" напиша дека „договор за нов закон за обвинителство можеби и ќе се постигнеше доколку премиерот Заев не беше толку нервозен во врска со предметот ...

Милошоски: Нервозата на Заев за „Рекет“ не оддалечи од договор

MakPress - 11.09.2019

Пратеникот Антонио Милошоски, кој вчера беше дел од преговарачкиот тим на ВМРО-ДПМНЕ, на Фејсбук напиша дека договор за нов Закон за обвинителство ќе се постигнел доколку премиерот Зоран Заев не бил толку нервозен за случајот „Рекет“.