TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

СПЦ бара обновување на дијалогот со МПЦ

Сител - 16.05.2019

Два дена откако Вселенската патријаршија и официјално го стави во процедура барањето на МПЦ-ОА за автокефалност, српските владици одлучија да ги возобноват разговорите со Македонската црква на ниво на комисии.

СПЦ одлучи да го обнови дијалогот со МПЦ-ОА

Канал5 - 16.05.2019

Српската православна црква донела одлука да ги обнови преговорите за решавање на статусот на Македонската православна црква и да ги продолжи разговорите за тоа со нејзини претставници,пренесуваат српските медиуми.

Нови преговори МПЦ-СПЦ – можност за конечен договор или тактизирање на српската црква? (Видео)

1tv - 16.05.2019

Се затоплуваат ли односите меѓу МПЦ и СПЦ? По подолго време, светиот архијерејски собор на СПЦ донел одлука да ги обнови преговорите за решавање на статусот на Македонската православна црква (МПЦ), пишува српска „Политика“.

Вучиќ бара „благослов“ за политиката за разграничување

Н.Македонија - 16.05.2019

Мнозинството владици на Српската православна црква се придружиле на пристапот за решавање на проблемот со Косово, за што се залага и српскиот претседател Александар Вучиќ. Според пишувањето на „Новости“, на последната седница на Саборот на СПЦ, на ...

Српската јавност станува чувствителна за македонската автокефалност

Н.Македонија - 16.05.2019

Дали е прашање на црковна стратегија тоа што Вселенската патријаршија и официјално го стави на дневен ред барањето на Македонската православна црква – Охридска архиепископија за автокефалност во време кога почна и Соборот на Српската православна ...

„Политика“: СПЦ ќе го обнови дијалогот со МПЦ

Макфакс - 16.05.2019

Светиот архиерејски собор на СПЦ донел одлука да ги обнови преговорите за решавање на статусот на Македонската православна црква (МПЦ) пишува „Политика“. Прашањето за МПЦ било во средата единствената тема на состанокот на највисокото црковно тело во ...

Танјуг: СПЦ за обнова на дијалогот со македонската црква

Сител - 16.05.2019

Светиот архиерејски собор на СПЦ донел одлука да ги обнови преговорите за решавање на статусот на Македонската православна црква – Охридска архиепископија (МПЦ-ОА) и да ги продолжи разговорите за тоа со нејзини претставници, јави Танјуг цитирајќи ја ...

СПЦ одлучи да го обнови дијалогот со МПЦ

Тера - 16.05.2019

Светиот архиерејски собор на СПЦ донел одлука да ги обнови преговорите за решавање на статусот на Македонската православна црква – Охридска архиепископија (МПЦ-ОА) и да ги продолжи разговорите за тоа со нејзини претставници, јави ...

Вселенската патријаршија го отвори прашањето за македонската црква

МКД - 15.05.2019

Вселенскиот патријарх Вартоломеј реши да го отвори прашањето за решавање на конечниот статус на македонската црква. Одлуката на Светиот синод на Цариградската патријаршија да го отвори ова прашање е врз основа на барањата на Македонската православна ...

Нови преговори МПЦ-СПЦ – можност за конечен договор или тактизирање на српската црква? (Видео)

Либертас - 16.05.2019

Се затоплуваат ли односите меѓу МПЦ и СПЦ? По подолго време, светиот архијерејски собор на СПЦ донел одлука да ги обнови преговорите за решавање на статусот на Македонската православна црква (МПЦ), пишува српска „Политика“.

СПЦ донесе одлука: Да се обноват разговорите со МПЦ

Алсат-М - 16.05.2019

Светиот архијерејски собор на СПЦ донел одлука да ги обнови преговорите за решавање на статусот на Македонската православна црква (МПЦ), пишува „Спутник“ повикувајќи се на извори од весникот „Политика“.

СПЦ одлучи да го обнови дијалогот со МПЦ

Независен - 16.05.2019

Србија – Светиот архиерејски собор на СПЦ донел одлука да ги обнови преговорите за решавање на статусот на Македонската православна црква – Охридска архиепископија (МПЦ-ОА) и да ги продолжи разговорите за тоа со нејзини претставници, јави Танјуг ...

СПЦ и МПЦ ќе го обновуваат дијалогот

Скопје1 - 16.05.2019

Светиот архиерејски собор на СПЦ донел одлука да ги обнови преговорите за решавање на статусот на Македонската православна црква – Охридска архиепископија (МПЦ-ОА) и да ги продолжи разговорите за тоа со нејзини претставници, објави Танјуг цитирајќи ...

Вучиќ на Соборот на СПЦ ги изнесол своите грижи, а Иринеј со став дека тој херојски се бори

MakPress - 14.05.2019

По синоќешните разговори на српскиот претседател Александар Вучиќ на седницата на Соборот на СПЦ во Белград, тој на новинарите им изјави дека „говорел отворено за се она што го загрижува“, а патријархот Иринеј „добро го разбрал“.

„Политика“: СПЦ ќе го обнови дијалогот со МПЦ

Точка - 16.05.2019

Светиот архијерејски собор на СПЦ донел одлука да ги обнови преговорите за решавање на статусот на Македонската православна црква (МПЦ), пишува „Политика“. Прашањето за МПЦ во средата било единствената тема на состанокот на највисокото црковно тело ...

Танјуг: СПЦ за обнова на дијалогот со македонската црква

Локално - 16.05.2019

Светиот архиерејски собор на СПЦ донел одлука да ги обнови преговорите за решавање на статусот на Македонската православна црква – Охридска архиепископија (МПЦ-ОА) и да ги продолжи разговорите за тоа со нејзини претставници, јави Танјуг цитирајќи ја ...

Танјуг: СПЦ донела одлука за обнова на дијалогот со МПЦ ОА за статусот

Нова ТВ - 16.05.2019

Светиот архиерејски сабор на СПЦ донел одлука да ги обнови преговорите за решавање на статусот на Македонската православна црква – Охридска архиепископија (МПЦ-ОА) и да ги продолжи разговорите за тоа со нејзини претставници, јави Танјуг повикувајќи ...

Танјуг: СПЦ за обнова на дијалогот со македонската црква

Канал5 - 16.05.2019

Светиот архиерејски собор на СПЦ донел одлука да ги обнови преговорите за решавање на статусот на Македонската православна црква – Охридска архиепископија (МПЦ-ОА). Светиот архиерејски собор на СПЦ донел одлука да ги обнови преговорите за решавање ...

Танјуг: СПЦ за обнова на дијалогот со македонската црква

Опсервер - 16.05.2019

Светиот архиерејски собор на СПЦ донел одлука да ги обнови преговорите за решавање на статусот на Македонската православна црква – Охридска архиепископија (МПЦ-ОА) и да ги продолжи разговорите за тоа со нејзини претставници, јави Танјуг цитирајќи ја ...

СПЦ сега сака дијалог со МПЦ: Вранишковски се појави на Соборот на српската црква

PressingTV - 16.05.2019

Светиот архиерејски собор на СПЦ донел одлука да ги обнови преговорите за решавање на статусот на Македонската православна црква – Охридска архиепископија (МПЦ-ОА) и да ги продолжи разговорите за тоа со нејзини претставници,oбјави Политика“.

СПЦ реши да ги продолжи преговорите со Македонската православна црква

МКД - 16.05.2019

Светиот архиерејски собор на СПЦ донел одлука да ги обнови преговорите за решавање на статусот на Македонската православна црква – Охридска архиепископија (МПЦ-ОА) и да ги продолжи разговорите за тоа со нејзини претставници, јави Танјуг.

Вселенската патријаршија ќе го решава македонското прашање и со Црквата

Магазин - 16.05.2019

Одлуката на Светиот синод на Цариградската патријаршија да го отвори ова прашање е врз основа на барањата на Македонската православна црква – Охридска архиепископија и на Владата на Република Македонија за решавање на статусот, јавија српски медиуми.

СПЦ одлучи да го обнови дијалогот со МПЦ-ОА

А1 On - 16.05.2019

Светиот архиерејски собор на СПЦ донел одлука да ги обнови преговорите за решавање на статусот на Македонската православна црква – Охридска архиепископија (МПЦ-ОА) и да ги продолжи разговорите за тоа со нејзини претставници, јави Танјуг цитирајќи ја ...

Српската црква одлучи да ги обнови преговорите за статусот на МПЦ

Фокус - 16.05.2019

Светиот архиерејски собор на СПЦ донел одлука да ги обнови преговорите за решавање на статусот на Македонската православна црква – Охридска архиепископија (МПЦ-ОА) и да ги продолжи разговорите за тоа со нејзини претставници, јави Танјуг цитирајќи ја ...

СПЦ одлучи да го обнови дијалогот со МПЦ-ОА

1tv - 16.05.2019

Светиот архиерејски собор на СПЦ донел одлука да ги обнови преговорите за решавање на статусот на Македонската православна црква – Охридска архиепископија (МПЦ-ОА) и да ги продолжи разговорите за тоа со нејзини претставници, јави Танјуг цитирајќи ја ...

СПЦ одлучи да го обнови дијалогот со МПЦ-ОА

Либертас - 16.05.2019

Светиот архиерејски собор на СПЦ донел одлука да ги обнови преговорите за решавање на статусот на Македонската православна црква – Охридска архиепископија (МПЦ-ОА) и да ги продолжи разговорите за тоа со нејзини претставници, јави Танјуг цитирајќи ја ...

СПЦ одлучи да го обнови дијалогот со МПЦ-ОА

24Инфо - 16.05.2019

Светиот архиерејски собор на СПЦ донел одлука да ги обнови преговорите за решавање на статусот на Македонската православна црква – Охридска архиепископија (МПЦ-ОА) и да ги продолжи разговорите за тоа со нејзини претставници, јави Танјуг цитирајќи ја ...

СПЦ одлучи да го обнови дијалогот со МПЦ-ОА

ММС - 16.05.2019

Светиот архиерејски собор на СПЦ донел одлука да ги обнови преговорите за решавање на статусот на Македонската православна црква – Охридска архиепископија (МПЦ-ОА) и да ги продолжи разговорите за тоа со нејзини претставници, јави Танјуг цитирајќи ја ...

СПЦ одлучи да го обнови дијалогот со МПЦ-ОА

+инфо - 16.05.2019

Светиот архиерејски собор на СПЦ донел одлука да ги обнови преговорите за решавање на статусот на Македонската православна црква – Охридска архиепископија (МПЦ-ОА) и да ги продолжи разговорите за тоа со нејзини претставници, јави Танјуг цитирајќи ја ...

СПЦ донесе одлука: Ќе го обноват дијалогот со Македонската православна црква

Слободен Печат - 16.05.2019

Неименуван извор за „Политика“ изјавил дека „српската црква не сакала да иницира обновување на дијалогот со Македонците се додека Јован Вранишковски бил во затвор“. Од СПЦ била донесена одлука да ги обнови преговорите за решавање на статусот на ...

РЕШАВАЊЕ НА СТАТУСОТ: СПЦ одлучи да го обнови дијалогот со МПЦ-ОА

Денешен - 16.05.2019

Светиот архиерејски собор на СПЦ донел одлука да ги обнови преговорите за решавање на статусот на Македонската православна црква – Охридска архиепископија (МПЦ-ОА) и да ги продолжи разговорите за тоа со нејзини претставници, јави Танјуг цитирајќи ја ...

СПЦ одлучи да го обнови дијалогот со МПЦ-ОА

MTM - 16.05.2019

Светиот архиерејски собор на СПЦ донел одлука да ги обнови преговорите за решавање на статусот на Македонската православна црква – Охридска архиепископија (МПЦ-ОА) и да ги продолжи разговорите за тоа со нејзини претставници, јави Танјуг цитирајќи ја ...

Танјуг: СПЦ за обнова на дијалогот со македонската црква

Нетпрес - 16.05.2019

Светиот архиерејски собор на СПЦ донел одлука да ги обнови преговорите за решавање на статусот на Македонската православна црква – Охридска архиепископија (МПЦ-ОА) и да ги продолжи разговорите за тоа со нејзини претставници, јави Танјуг цитирајќи ја ...

СПЦ одлучи да го обнови дијалогот со МПЦ-ОА

MakPress - 16.05.2019

Светиот архиерејски собор на СПЦ донел одлука да ги обнови преговорите за решавање на статусот на Македонската православна црква – Охридска архиепископија (МПЦ-ОА) и да ги продолжи разговорите за тоа со нејзини претставници, јави Танјуг цитирајќи ја ...

МПЦ не коментира додека не добие официјална информација дека СПЦ ќе ги обнови преговорите

Телма - 16.05.2019

Македонската православна црква не сака да ги коментира информациите дека спрската православна црква ќе ги обнови преговорите за признавање на МПЦ. Владиката Тимотеј во разговор за Телма вели дека ќе чека официјалнапотврда на ова.