TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Ганка до Самуел: Креаторите на СЈО сакаат ново СЈО преку ЈО

Expres - 29.01.2020

Професорката Ганка Цветанова ја коментира старата изјавата на ЕУ амбасадорот Самуел Жбогар кој пред дебаклот со СЈО на Катица Јанева на кој тој беше патрон ја фалеше неуставната институција.

ЕУ очекува од ВМРО ДПМНЕ да ги поддржи измените во законот за јавно обвинителство

Нова ТВ - 28.01.2020

Амбасадорот на Европската унија, Самуел Жбогар за време на јавната расправа за законот за јавно обвинителство кој денеска влезе во собраниска процедура, на својот Твитер напиша дека очекува поддршка и од опозицијата.

Амбасадорите на ЕУ и САД повикаа да се усвои законот за јавно обвинителство

Р.С.Европа - 28.01.2020

Евроамбасадорот Самуел Жбогар на Твитер напиша дека се надеваат дека Законот за јавно обовинителство ќе биде усвоен пред распуштање на Собранието. „Земјата треба да продолжи да ја покажува својата посветеност на реформи особено во клучни области“, ...

Жбогар: Предлог-законот за ЈО што е на маса е добра основа за консензуална одлука

360 степени - 28.01.2020

Шефот на Делегацијата на ЕУ, Самуел Жбогар, изрази надеж дека нов закон за јавното обвинителство ќе биде усвоен пред распуштањето на Собранието. Притоа, Жбогар рече дека „предлог-законот што е на маса претставува добра основа за носење консензуална ...

Жбогар: Северна Македонија да продолжи со реформите

Frontline - 28.01.2020

Евроамбасадорот изрази надеж дека новиот Закон за Јавното обвинителство ќе биде усвоен пред Собранието да се распушти „Идните заеднички односи меѓу Европската унија и Северна Македонија ќе се базираат на три столба поставени од Унијата и три ...

Жбогар: Опозицијата да демонстрира посветеност кон европската иднина во однос на Законот за ЈО

Бриф - 28.01.2020

Евроамбасадорот, Самуел Жбогар, смета дека опозицијата треба конструктивно да продолжи да ја покажува својата посветеност на реформи особено во клучните области. – Ја препознавме неопходната улога што ја одигра опозицијата во донесувањето на неколку ...

Жбогар: Да продолжат реформите, законот за Јавното обвинителство да се донесе пред да се распушти Собранието

Макфакс - 28.01.2020

Евроамбасадорот Самуел Жбогар порача дека земјава треба да продолжи со реформите во клучните области и дека новиот закон за Јавното обвинителство ќе биде донесен пред да се распушти парламентот.

Жбогар: Се надеваме дека Законот за ЈО ќе биде донесен пред Собранието да се распушти

Слободен Печат - 28.01.2020

Македонија треба да продолжи да ја демонстрира својата посветеност на реформите, особено во клучните сфери, истакна евроамбасадорот Самуел Жбогар на социјалната мрежа Твитер. -Се надеваме дека Законот за јавно обвинителство ќе биде донесен пред ...

Жбогар: Се надеваме дека законот за ЈО ќе биде усвоен пред распуштање на Собранието

Локално - 28.01.2020

Земјата треба да продолжи да ја покажува својата посветеност на реформи особено во клучни области. Се надеваме дека новиот закон за јавното обвинителство ќе биде усвоен пред Собранието да се распушти, напиша на Твитер евроамбасадорот Самуел Жбогар.

Жбогар ги повика партиите да го донесат Законот за јавно обвинителство

Алсат-М - 27.01.2020

Брисел уште еднаш го повика Собранието да го усвои Законот за јавното обвинителство пред неговото очекувано распуштање во февруари. Амбасадорот на ЕУ, Самуел Жбогар, рече дека Скопје не треба да стои настрана и да чека почеток на преговорите, а ги ...

Милошоски бара од Жбогар да каже зошто ЕУ молчи за злоупотребата на европското знаменце во парламентот

Сител - 27.01.2020

Проширувањето на Европската унија е високо на агендата на хрватското претседателство со Европската унија. Амбасадор на Унијата во земјава вели дека Македонија треба да се фокусира на носење Законот за јавно обвинителство, Изборниот законик и ...

Антонијо Милошоски го нападна амбасадорот Жбогар

Слободен Печат - 27.01.2020

Точно е пропишано кај нас за што се употребува европското знаменце, но Владата го злоупотребува дури и за донесување на законот за марихуана, а делегацијата молчи за тоа, го обвини Милошоски амбасадорот за време на расправата во Комисијата за ...

Милошоски го праша Жбогар: Зошто ЕУ не реагира на злоупотребата на европско знаменце за Законот за марихуана?

Курир - 27.01.2020

Пратеникот Антонио Милошоски го праша евроамбасадорот Жбогар зошто ЕУ молчи кога власта во Македонија го злоупотребува европското знаменце, дури и за донесување на законот за марихуана. Прашањето е поставено за време на расправата во Комисијата за ...

Милошоски до Жбогар: Зошто ЕУ не реагира на злоупотребата на европско знаменце за Законот за марихуана?

Република - 27.01.2020

Пратеникот Антонио Милошоски го праша евроамбасадорот Жбогар зошто ЕУ молчи кога власта во Македонија го злоупотребува европското знаменце, дури и за донесување на законот за марихуана. Прашањето е поставено за време на расправата во Комисијата за ...

Милошоски: Знае ли Жбогар за што се користи европско знаменце?

Expres - 27.01.2020

За време на расправата во Комисијата за европски прашања, на која присуствуваше евроамбасадорот Самуел Жбогар , пратеникот Антонио Милошоски праша зошто ЕУ молчи кога власта го злоупотребува европското знаменце.

Милошоски бара од Жбогар да каже зошто ЕУ молчи за злоупотребата на европското знаменце во парламентот

4NEWS - 27.01.2020

Проширувањето на Европската унија е високо на агендата на хрватското претседателство со Европската унија. Амбасадор на Унијата во земјава вели дека Македонија треба да се фокусира на носење Законот за јавно обвинителство, Изборниот законик и ...

Жбогар ги повика партиите да го донесат Законот за јавно обвинителство

Frontline - 27.01.2020

И вицепремиерот Бујар Османи ја истакна потребата да се донесат важните закони за ЕУ и НАТО. Брисел уште еднаш го повика Собранието да го усвои Законот за јавното обвинителство пред неговото очекувано распуштање во февруари.

Жбогар: Партиите да го донесат законот за ЈО

Локално - 27.01.2020

Aмбасадорот на ЕУ, Самуел Жбогар, денеска во Собранието на Република Северна Македонија рече дека Скопје не треба да стои настрана и да чека почеток на преговорите, а ги критикуваше партиите за предвремен почеток на изборната кампања.

Жбогар ги повика партиите да го донесат Законот за јавно обвинителство

24Инфо - 27.01.2020

Брисел уште еднаш го повика Собранието да го усвои Законот за јавното обвинителство пред неговото очекувано распуштање во февруари. Амбасадорот на ЕУ, Самуел Жбогар, рече дека Скопје не треба да стои настрана и да чека почеток на преговорите, а ги ...

Жбогар: Се надеваме дека законот за ЈО ќе биде усвоен пред распуштање на Собранието

Press24 - 28.01.2020

Земјата треба да продолжи да ја покажува својата посветеност на реформи особено во клучни области. Се надеваме дека новиот закон за јавното обвинителство ќе биде усвоен пред Собранието да се распушти, напиша на Твитер евроамбасадорот Самуел Жбогар.

Жбогар: Се надеваме дека законот за ЈО ќе биде усвоен пред распуштање на Собранието

Сител - 28.01.2020

Земјата треба да продолжи да ја покажува својата посветеност на реформи особено во клучни области. Се надеваме дека новиот закон за јавното обвинителство ќе биде усвоен пред Собранието да се распушти, напиша на Твитер евроамбасадорот Самуел Жбогар.

Жбогар: Законот за јавно обвинителство да се донесе пред да се распушти Собранието

Centar - 28.01.2020

Евроамбасадорот Самуел Жбогар порача дека земјава треба да продолжи со реформите во клучните области и дека новиот закон за јавно обвинителство ќе биде донесен пред да се распушти парламентот.

Жбогар: Се надеваме дека законот за ЈО ќе биде усвоен пред распуштање на Собранието

А1 On - 28.01.2020

Земјата треба да продолжи да ја покажува својата посветеност на реформи особено во клучни области. Се надеваме дека новиот закон за јавното обвинителство ќе биде усвоен пред Собранието да се распушти, напиша на Твитер евроамбасадорот Самуел Жбогар.

Жбогар: Се надевам дека законот за ЈО ќе биде усвоен пред распуштање на Собранието

+инфо - 28.01.2020

„Земјата треба да продолжи да ја покажува својата посветеност на реформи особено во клучни области. Се надеваме дека новиот Закон за јавното обвинителство ќе биде усвоен пред Собранието да се распушти“, напиша на Твитер евроамбасадорот Самуел Жбогар.

Жбогар: Се надеваме дека законот за ЈО ќе биде усвоен пред распуштање на Собранието

Канал5 - 28.01.2020

Земјата треба да продолжи да ја покажува својата посветеност на реформи особено во клучни области. Се надеваме дека новиот закон за јавното обвинителство ќе биде усвоен пред Собранието да се распушти, напиша на Твитер евроамбасадорот Самуел Жбогар.

Жбогар: Да продолжат реформите, законот за јавно обвинителство да се донесе пред да се распушти Собранието

Точка - 28.01.2020

Евроамбасадорот Самуел Жбогар порача дека земјава треба да продолжи со реформите во клучните области и дека новиот закон за јавно обвинителство ќе биде донесен пред да се распушти парламентот.

Жбогар: Се надеваме дека законот за ЈО ќе биде усвоен пред распуштање на Собранието

4NEWS - 28.01.2020

Земјата треба да продолжи да ја покажува својата посветеност на реформи особено во клучни области. Се надеваме дека новиот закон за јавното обвинителство ќе биде усвоен пред Собранието да се распушти, напиша на Твитер евроамбасадорот Самуел Жбогар.

Жбогар : Да продолжат реформите, законот за јавно обвинителство да се донесе пред да се распушти Собранието

MTM - 28.01.2020

Евроамбасадорот Самуел Жбогар порача дека земјава треба да продолжи со реформите во клучните области и дека новиот закон за јавно обвинителство ќе биде донесен пред да се распушти парламентот.

Жбогар: Се надеваме дека законот за ЈО ќе биде усвоен пред распуштање на Собранието

Опсервер - 28.01.2020

Земјата треба да продолжи да ја покажува својата посветеност на реформи особено во клучни области. Се надеваме дека новиот закон за јавното обвинителство ќе биде усвоен пред Собранието да се распушти, напиша на Твитер евроамбасадорот Самуел Жбогар.

Жбогар на твитер: Се надевам дека Законот за ЈО ќе се донесе до 13-ти февруари

MakPress - 28.01.2020

Земјата треба да продолжи да ја покажува својата посветеност на реформи особено во клучни области. Се надеваме дека новиот закон за јавното обвинителство ќе биде усвоен пред Собранието да се распушти, напиша на Твитер евроамбасадорот Самуел Жбогар.

Жбогар : Да продолжат реформите, законот за јавно обвинителство да се донесе пред да се распушти Собранието

24Инфо - 28.01.2020

Евроамбасадорот Самуел Жбогар порача дека земјава треба да продолжи со реформите во клучните области и дека новиот закон за јавно обвинителство ќе биде донесен пред да се распушти парламентот.

Жбогар: Се надеваме дека законот за ЈО ќе биде усвоен пред распуштање на Собранието

Нетпрес - 28.01.2020

Земјата треба да продолжи да ја покажува својата посветеност на реформи особено во клучни области. Се надеваме дека новиот закон за јавното обвинителство ќе биде усвоен пред Собранието да се распушти, напиша на Твитер евроамбасадорот Самуел Жбогар.

Жбогар потсети: Се надеваме дека законот за обвинителство ќе биде донесен пред да се распушти Собранието

Фокус - 28.01.2020

Земјата треба да продолжи да ја покажува својата посветеност на реформи особено во клучни области. Се надеваме дека новиот закон за јавното обвинителство ќе биде усвоен пред Собранието да се распушти, напиша на Твитер евроамбасадорот Самуел Жбогар.

Жбогар препорача да се донесе законот за јавно обвинителство

Н.Македонија - 28.01.2020

Продолжување со реформите во клучните области и донесување на новиот закон за Јавното обвинителство пред да се распушти парламентот, се пораките на евроамбасадорот Самуел Жбогар. – Земјата треба да продолжи да ја демонстрира својата посветеност на ...

Жбогар: Северна Македонија да продолжи со реформите, особено во делот на правосудството

Слободен Печат - 28.01.2020

Предвремените парламентарни избори, рече тој, претставуват можност земјата да покаже политичка зрелост, спроведувајќи кампања и избори согласно меѓународните стандарди. Идните заеднички односи меѓу Европската унија и Северна Македонија ќе се ...

Жбогар: Северна Македонија да продолжи со реформите

Телма - 28.01.2020

Идните заеднички односи меѓу Европската унија и Северна Македонија ќе се базираат на три столба поставени од Унијата и три приоритети кои земјата треба да ги заврши како обврски, порача евроамбасадорот Самуел Жбогар во обраќањето на денешната ...

Жбогар: Северна Македонија да продолжи со реформите

Press24 - 28.01.2020

Идните заеднички односи меѓу Европската унија и Северна Македонија ќе се базираат на три столба поставени од Унијата и три приоритети кои земјата треба да ги заврши како обврски, порача евроамбасадорот Самуел Жбогар во обраќањето на денешната ...

Жбогар: Северна Македонија да продолжи со реформите

МКД - 28.01.2020

Идните заеднички односи меѓу Европската Унија и Северна Македонија ќе се базираат на три столба поставени од Унијата и три приоритети кои земјата треба да ги заврши како обврски, порача евроамбасадорот Самуел Жбогар во обраќањето на денешната ...

Жбогар: Северна Македонија да продолжи со реформите

Локално - 28.01.2020

Идните заеднички односи меѓу Европската унија и Северна Македонија ќе се базираат на три столба поставени од Унијата и три приоритети кои земјата треба да ги заврши како обврски, порача евроамбасадорот Самуел Жбогар во обраќањето на денешната ...

Жбогар порача Македонија да продолжи со реформите

Нетпрес - 28.01.2020

Идните заеднички односи меѓу Европската унија и Северна Македонија ќе се базираат на три столба поставени од Унијата и три приоритети кои земјата треба да ги заврши како обврски, порача евроамбасадорот Самуел Жбогар во обраќањето на денешната ...

Жбогар: Се надеваме дека законот за ЈО ќе биде усвоен пред распуштање на Собранието

Вечер Прес - 28.01.2020

Земјата треба да продолжи да ја покажува својата посветеност на реформи особено во клучни области. Се надеваме дека новиот закон за јавното обвинителство ќе биде усвоен пред Собранието да се распушти, напиша на Твитер евроамбасадорот Самуел Жбогар.

Жбогар се надева дека законот за ЈО ќе биде усвоен пред распуштање на Собранието

МКД - 28.01.2020

Земјата треба да продолжи да ја покажува својата посветеност на реформи особено во клучни области. Се надеваме дека новиот закон за јавното обвинителство ќе биде усвоен пред Собранието да се распушти, напиша на Твитер евроамбасадорот Самуел Жбогар.

Жбогар: Односите меѓу Македонија и ЕУ ќе се базираат на три приоритети

MakPress - 28.01.2020

Идните заеднички односи меѓу Европската унија и Македонија ќе се базираат на три столба поставени од Унијата и три приоритети кои земјата треба да ги заврши како обврски, порача евроамбасадорот Самуел Жбогар во обраќањето на денешната тркалезна маса ...

Жбогар: Северна Македонија треба да продолжи со реформите во судството и со борба против корупцијата

Фокус - 28.01.2020

Идните заеднички односи меѓу Европската унија и Северна Македонија ќе се базираат на три столба поставени од Унијата и три приоритети кои земјата треба да ги заврши како обврски, порача евроамбасадорот Самуел Жбогар во обраќањето на денешната ...

Жбогар: Македонија да продолжи со реформите

Сител - 28.01.2020

Идните заеднички односи меѓу Европската унија и Македонија ќе се базираат на три столба поставени од Унијата и три приоритети кои земјата треба да ги заврши како обврски, порача евроамбасадорот Самуел Жбогар во обраќањето на денешната тркалезна маса ...

Жбогар повика Македонија да продолжи со реформите

Р.С.Европа - 28.01.2020

Идните заеднички односи меѓу Европската унија и Северна Македонија ќе се базираат на три столба поставени од Унијата и три приоритети кои земјата треба да ги заврши како обврски, рече денеска евроамбасадорот Самуел Жбогар во обраќањето на тркалезна ...

Жбогар: Македонија да продолжи со реформите

4NEWS - 28.01.2020

Идните заеднички односи меѓу Европската унија и Македонија ќе се базираат на три столба поставени од Унијата и три приоритети кои земјата треба да ги заврши како обврски, порача евроамбасадорот Самуел Жбогар во обраќањето на денешната тркалезна маса ...

Жбогар: Северна Македонија да продолжи со реформите

Опсервер - 28.01.2020

Идните заеднички односи меѓу Европската унија и Северна Македонија ќе се базираат на три столба поставени од Унијата и три приоритети кои земјата треба да ги заврши како обврски, порача евроамбасадорот Самуел Жбогар во обраќањето на денешната ...