TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

(ВИДЕО) Ковачевски пред седницата на ИО на СДСМ: Со Таравари во најголем процент се усогласивме

360 степени - 31.01.2023

И премиерот посочи дека за кадровски решенија не се разговарало, а за тоа дали се усогласени со актуелниот владин партнер Алтернатива околу влезот на Алијанса за Албанците во Влада, Ковачевски посочи дека имале состаноци, а ќе имаат и нови во ...

Алијанса 90% кажа „да“ на поканата за влез во Влада – Таравари: Имаме добар кадар за раководење со министерството за здравство

ТВ21

Таравари по средбата со Ковачевски: Шансите за влез на Алијанса во Владата се „огромни“

Канал5

Арбен Таравари со една нога во влада

24 Вести

Ковачевски и Таравари се видоа, ама уште не се договорија за влез на АА во владата

Алфа

Власта продава министри за да купи мнозинство во Собрание

Вечер Прес

Алијанса за Албанците сè поблиску до „Илинденска“: Програмите усогласени, се договараат министерските фотелји

Слободен Печат

А1 On Алфа Локално Deutsche Welle Слободен Печат Слободен Печат 24 Вести Слободен Печат

ИО на СДСМ одржува седница, меѓу темите можното проширување на владината коалиција

Бриф - 31.01.2023

Извршниот одбор на СДСМ вечерва одржува седница, на која меѓу темите е можното проширување на владината коалиција. На седницата на ИО, како што потврдија од партијата, ќе стане збор и за актуелни состојби и мерки.

Таравари пред средбата со Ковачевски: Доколку успееме да ги синхронизираме програмите, ќе одиме на следната фаза од преговорите

ТВ21

Таравари пред средбата со Ковачевски: Нашиот најважен пакет е борбата против корупцијата, ако се синхронизираме со програмите одиме понатаму

Zoom

Таравари на средба со Ковачевски: Ако успееме да ги синхронизираме програмите, ќе одиме на следната фаза од преговорите

4NEWS

Таравари пред средбата со Ковачевски: Доколку ги синхронизираме програмите ќе продолжиме

Канал5

Таравари во Владата на средба со Ковачевски: Ако се усогласиме за програмите, ќе продолжиме со евентуални кадровски преговори

360 степени

Таравари пред средбата со Ковачевски: Доколку ги синхронизираме програмите ќе продолжиме во следната фаза преговори

Телма

Алсат-М Курир Gostivarpress.mk Либертас Фокус Република Press24 Lider

ВЛАДА: Ковачевски и Таравари се сретнаа и разговараа за членството во НАТО, преговорите со ЕУ и за стратешкото ...

Денешен - 31.01.2023

Премиерот Димитар Ковачевски оствари средба со претседателот на Алијанса на Албанците, Арбен Таравари, на која разговараа за членството на С. Македонија во НАТО, отпочнувањето на преговорите со ЕУ и стратешкото партнерство на С.

Во владата средба Ковачевски-Таравари: Дали ќе „падне“ договор?

Канал5

Премиерот Ковачевски се сретна со претседателот на Алијанса на Албанците, Таравари

Centar

Се топи мнозинството на СДСМ во Владата на Ковачевски, за првпат партии со помалку пратеници може да имаат повеќе министерски места

Сакам да кажам

Ќе заседава ИК на СДСМ, пред тоа ќе разговам со Таравари, изјави Ковачевски

МКД

Ковачевски: Шансите за полноправно членство во ЕУ, до 2030 се реални

Алсат-М

Утре Ковачевски на средба со Таравари!

ТВ21

Фокус ТВ21 4NEWS Бриф 4NEWS Макфакс Press24 Нова ТВ

Ковачевски: Со Таравари ќе разговараме за политичките и програмските определби

Алсат-М - 31.01.2023

Премиерот Димитар Ковачевски денеска по првиот панел од годишната конференција „Година на нови можности“, одговарајќи на новинарско прашање околу денешната средба со претседателот на Алијанса за Албанците Таравари информира дека ќе разговараат по ...

За што ќе разговараат Таравари и Ковачевски?

Фокус

Ковачевски: Со Таравари ќе разговараме за политичките и програмските определби

Канал5

Ковачевски: Со Таравари ќе разговараме за политичките и програмските определби за идна можна соработка, СДСМ денеска ќе одржи седница на ИК

Опсервер

Ковачевски: Со Таравари ќе разговараме за можната соработка, СДСМ денеска ќе одржи седница на ИК

Сител

Ковачевски: Со Таравари ќе разговараме за политичките и програмските определби за идна можна соработка, СДСМ денеска ќе одржи седница на ИК

24Инфо

Ковачевски: Со Таравари ќе разговараме за политичките и програмските определби за идна можна соработка

Курир

Независен Н.Македонија Република Lider Press24 Вечер Прес Либертас CivilMedia

Таравари: Подготвивме програма од пет точки, ако се прифатливи за Владата ќе преговараме за кадровските решенија

Телма - 30.01.2023

Претседателот на Алијансата за Албанците, Арбен Таравари во изјава за медиуми ја потврди утрешната средба во Владата со премиерот Димитар Ковачевски, на која ќе се разговара за можен влез на партијата во владината коалиција и истакна дека тие веќе ...

Таравари: Подготвивме програма од пет точки, ако се прифатливи за Владата ќе преговараме за кадровските решенија

Бизнис Вести

Таравари: Подготвивме програма од пет точки, ако се прифатливи за Владата ќе преговараме за кадровските решенија

24Инфо

Таравари: Подготвивме програма од пет точки, ако се прифатливи за Владата ќе преговараме за кадровските решенија

24 Вести

Подготвивме програма од пет точки, ќе преговараме за кадровските решенија ако се прифатливи за Владата, порача Таравари

Н.Македонија

Таравари: Подготвивме програма од пет точки, ако се прифатливи за Владата ќе преговараме за кадровските решенија

Press24

Таравари: Подготвивме програма од пет точки, ако се прифатливи за Владата ќе преговараме за кадровските решенија

Скопје инфо

Република 365 Сител Слободен Печат Zoom Фокус 360 степени Либертас

Можниот влез на АА во Владата, тема и на вечерашниот ИО на СДСМ

Курир - 31.01.2023

Можното проширување на владината коалиција ќе биде една од темите на вечерашната седница на Извршниот одбор на СДСМ, информираат за МИА извори од владејачката партија. Седницата на Извршниот одбор ќе започне во 19 часот и на неа, како што посочуваат ...

Можниот влез на АА во Владата, тема и на вечерашниот ИО на СДСМ

Press24