TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

За оние кои го пропуштија спектаклот – Како Македонија ја тресна Словенија? (видео+фото)

Турлитава - 14.01.2018

Ракометна Македонија ја слави првата победа на ЕП 2018 во Хрватска. Падна фаворизираниот противник кој има бронза на последниот Мундијал. Македонија бодрена од илјадниците фанови во преполнетата загребска Арена ја победи Словенија со 25:24 и стигна ...

Фото: Победа, пиво, одличен ракомет и вистински убавици ја красеа „Загреб Арената“

Спортски - 14.01.2018

Нашата репрезентацијата ја однесе победата во натпреварот против Словенија на стартот (25:24), а покрај фантастичната атмосфера која ја создаваше „фалангата“ салата беше преполна со македонски, но и словенски убавици.

Македонија ја доби психолошката војна и освои двa важни бода против фаворитот Словенија

МКД - 14.01.2018

Голема победа на македонската национална селекција на ЕП во Хрватска. Победа на македоскиот спорт. Победа на целиот македоснки народ. Победа како доказ за големото македонско срце и силната ментална сила на дружината на капитенот Лазаров и „ел ...

Прибак: Победата е слатка, но да не правиме еуфорија

Екипа - 14.01.2018

ЕКИПА во Загреб, Стеван Цаневски, Билјана Б. Петрушева, Игор Паневски Феноменален е стартот на Македонија на ова Европско Првенство, но нашите ракометари се свесни дека ова е само почеток на едно долго натпреварување во кое пред себе ќе имаат уште ...

Коментар: Тивка вода брег рони! Словенците тепаа, но беа „тепани“!

Дерби - 14.01.2018

Од Загреб за „Дерби“, Александар Табаковски Македонија славенички започна на Европското првенство во Хрватска, освојувајќи ја својата шеста победа во историјата против фаворизираната Словенија која на последното Светско првенство во Франција се ...

Заев и Мицкоски им честитаа на ракометарите за победата над Словенија

Мета - 14.01.2018

Преку своите профили, премиерот Зоран Заев и претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, вчеравечер им ја честитаа победата на македонските ракометни репрезентативци кои со победа над машката репрезентација над Словенија од 25:24 ги почна ...

Последната победа со Словенија донесе историски успех: Еве како изгледаше пречекот на ракометарите на плоштад (ВИДЕО)

Курир - 14.01.2018

Двете победи кои ги имаме се навистина важни победи, како што пишавме погоре едната донесе историски пласман за македонската ракометна репрезентација, а другата е прва во историјата на нашата репрезентација во отворањата на големите натпреварувања.

Словенците предизвикале инцидент! По натпреварот со Македонија скандирале „Пирин е наш“

Sport M - 14.01.2018

За цела среќа ова беше единствениот инцидент на вчерашниот натпревар помеѓу Македонија и Словенија. Македонија вчера го отвори Европското првенство со натпреварот против Словенија во арената во Загреб.

Се слави првата победа на Европското во ракомет

Тера - 14.01.2018

Победата на Македонија над Словенија беше причина за голема радост кај фановите од Македонија кои добија причина плус за добро расположение. Голем број битолчани се наоѓаа вчера на трибините за да ја бодрат нашата ...

Во стилот на своите соиграчи Јанц и Доленец: Скок со потценувачка изјава за Македонија и покрај поразот на неговата ...

Курир - 14.01.2018

Тој на крајот собра 14 одбрани на натпреварот во Загреб, а во првиот дел бранеше се што нашите играчи шутнаа, а највеќе се истакна со скратувањето на неколку зицери од нашите ракометари. Голманот Матевж Скок вчера беше можеби и најдобрата алка во ...

Најдобрите моменти од триумфот над Словенците (Видео)

Слободен Печат - 14.01.2018

Македонските ракометари забележаа голема победа над Словенците, триумф кој треба да биде патоказ како понатаму на Европското првенство. Кога последен пат ја победивме Словенија, бевме петти во Европа, да се надеваме дека ќе го повториме тој успех.

Зарабец: Направивме повеќе грешки од противникот

Шеталиште - 14.01.2018

Репрезентативецот на Словенија, Миха Зарабец, признава дека неговата селекција одиграла под очекувањата против Македонија но, дека ништо не е загубено. „Мислам дека на крајот направивме повеќе грешки во нападот и дека примивме многу голови од ...

Драма со среќен крај: Македонија со победа над Словенија го почна ЕП!

Слободен Печат - 14.01.2018

Машката ракометна репрезентација на Македонија во максимално неизвесен натпревар ја совлада третопласираната селекција на последното Светско Првенство, Словенија со 25-24 на отворање на ЕП 2018 во Загреб.

Манасков: Ова се многу значајни два бода на стартот од ЕП

Слободен Печат - 14.01.2018

Еден од најзаслужните за триумфот на Македонија над Словенија беше Дејан Манасков, кој мечот го заврши како најефикасен со осум погодоци. „Беше навистина тежок натпревар, бидејќи немаме добра традиција во дуелите со Словенија.

Потегот на мечот: Брза контра и погодок на Македонија пред звукот на сирената за ерупција на навивачите во Загреб ...

Дерби - 14.01.2018

Македонија на драматичен начин со победа над Словенија од 25-24 го отвори европскиот шампионат во Загреб. Нашите ракометари ги издржаа сите дуели, одговорија на предизвикот на противникот и остварија супер значајна победа.

Најдобрите моменти од вчерашниот натпревар: Како ЕХФ ја виде големата победа на Македонија против Словенија (ВИДЕО)

Курир - 14.01.2018

Македонските ракометари вчера покажаа желба и пожртвуваност за победа и во еден трилер натпревар беа подобри од Словенците. Македонската ракометна репрезентација вчера стигна до голема победа против секогаш незгодниот противник Словенија.

ФОТО: Навивачите го прославија првиот триумф во Загреб

Алфа - 14.01.2018

Ракометната репрезентација и на Европскиот шампионат во Хрватска има огромна поддршка од ...

Како велешаните го искоментираа првото, а како второто полувреме на Манасков?

Курир - 14.01.2018

Дејан Манасков вечерва беше еден од најдобрите наши ракометари и со осум погодоци ја предводеше Македонија до голема победа во воведниот меч од Европското првенство во Хрватска против Словенија.

Од грч до хепиенд: Македонија ја пречкрта Словенија на ракометното ЕП

Нова ТВ - 13.01.2018

Македонија ја забележа првата победа во премиерните настапи на Европските ракометни првенства. „Црвено-жолтите“ ја совладаа Словенија со 25:24 во воведното коло од групата Ц во Загреб и во голема мера го расчисти патот кон Вараждин во вториот круг ...

Што кажаа нашите репрезентативци, по средбата со Словенија…

РК Металург - 14.01.2018

Општо задоволство владееше меѓу нашите рептрезентативци, по историскиот триумф против селекцијата на Словенија. Во таа насока беа и нивните изјави: Кире Лазаров: “Уште на загревање, кога истрчавме на паркетот, ја почувствувавме поддршката на нашите ...

Голема победа на Македонија, Словенија на колена пред нашите ракометари!

МКД - 13.01.2018

Македонската репрезентација имаше фантастичен старт на Европското првенство во Хрватска, нашите ракометари ја победија третата селекција во светот, Словенија со 25:24 и најавија успешен турнир.

Големата битка во Загреб заврши со слатка победа, Македонија ја урна Словенија (ВИДЕО)

МКД - 13.01.2018

Македонија со трумф против Словенија го стартуваше Европското првенство во Хрватска, нашите ракометари го совладаа силниот противник и сега можат да почнат да размислуваат за големи работи на овој турнир.

Македонија со триумф над Словенија го почна ЕП

24 Вести - 13.01.2018

Македонската ракометна репрезентација со триумф над Словенија (25:24) ги почна настапите на Европското првенство што се одржува во Хрватска. По нерешените 11:11 на полувреме „црвено-жолтите“ имаа фуриозен почеток на вториот дел и серија од 4-0 за ...

Зарабец: Македонците не нѐ изненадија, ние се изненадивме самите себе!

Gol.mk - 14.01.2018

Репрезентацијата на Словенија го оценува поразот од Македонија како голем шок. Барем така вели Јуре Зарабец, организаторот на играта на тимот на Вујовиќ, кој по средбата изјави дека неуспехот пристигнал неочекувано.

На ЕП во Хрватска, комплетирано е првото коло. Резултати

РК Металург - 14.01.2018

Денеска се одиграни и преостанатите четири средби од првото коло на ЕП во Хрватска. Играни се средбите во групите “Ц“ и “Д“. Во за нас најзначајната средба, Македонија ја победи Словенија и ги запиша првите бодови на првенството.

Македонија и Словенија со изедначен резултат во првото полувреме

Нова ТВ - 13.01.2018

Со голот на Филип Талевски, Македонија доби изедначен резултат на полувремето во натпреварот со Словенија. Првиот гол за нашата репрезентација го постигна капитенот Кире Лазаров. Македонските навивачи во „Арена Загреб“ се помалубројни од ...

Македонските ракометари ја победија Словенија на ЕП

Р.С.Европа - 13.01.2018

Ракометната репрезентација на Македонија ја забележа првата победа на Европското првенство во ракомет кое се одржува во Загреб, Хрватска. Со резултат 25-24 македонската репрезентација ја совлада репрезентацијата на Словенија.

Феноменален старт: Македонија ја совлада Словенија

РК Металург - 13.01.2018

Македонската ракометна репрезентација со победа ги почна натпреварите во групната фаза на ЕП во Хрватска. Совладана е силната репрезентација на Словенија и обезбедени се првите два бода на првенството, кои веројатно ќе бидат клучни за пренесување на ...

Фуриозен финиш и неколку фантастични одбрани на Митревски за реми по првото полувреме

МКД - 13.01.2018

Со одлична игра и неколку фантастични интервенции на Никола Митревски во финишот од второто полувреме, Македонија има 11-11 по првото полувреме со селекцијата на Словенија. Македонија тешко го почна натпреварот, првиот гол од игра го постигнавме ...

Бајката почна – Македонија слави, кај сте Словенци

Екипа - 13.01.2018

Македонија со фантастична победа го стартуваше настапот на ЕП 2018, славејќи на дуелот против Словенија со 25-24 за неверојатен почеток на новата европска авантура. Во меч со бројни подеми и падови пресуди карактерот, но и срцето на пулените на Раул ...

„Победивме, а не го одигравме најдобриот натпревар - допрва има резерви во нас!“

Sport 1 - 13.01.2018

Македонија го почна Европското првенство на најдобар можен начин, со победа против Словенија (25-24) и покрај тоа што имаше кризни моменти и лоши периоди во играта. За Борко Ристовски тоа е позитивен момент, бидејќи штом Македонија успеа да слави во ...

ЕП - Хрватска 2018: Ристовски: Треба да уживаме во оваа победа

Сител - 13.01.2018

Тешка победа постигна македонската ракометна репрезентација на стартот од ЕП во Храватска. Совладана е Словенија со 25:24, а во микс зоната голманот Борко Ристовски изјави: - Стартуваме со победа и тоа против Словенија која порано ни правела многу ...

Мирна глава и храбро срце македонско (фотогалерија)

Екипа - 13.01.2018

ЕКИПА во Загреб, Билјана Б. Петрушева, Стеван Цаневски, Игор Паневски Македонските ракометари славеа голема победа против Словенија на стартот од ЕП во Хрватска. Концентрирано и со мирна глава успеаја да ја анулираат негативата и комплетно да го ...

ЕП - Хрватска 2018:Прва победа на Македонија на старт на Европско првенство

Сител - 13.01.2018

За првпат на ЕП македонската репрезентација на отворањето почнува со победа. Совладана на стартот е Словенија со 25:24 по голема борба. Нашите ракометари лошо го почнаа натпреварот и противникот го искористи тоа за да поведе по 10 минути со 5:2.

(ВИДЕО) Словенците не можеа да се помират со поразот, па го нокаутираа Миркуловски

Спортклуб - 13.01.2018

Македонија дојде до голема победа против Словенија со 25:24, со што се прекина црната серија на нашата репрезентација и дојде до прв триумф на отворањето на едно ЕП. Во драматичен натпревар во загрепска „Арена“, Македонија ја осигура победата во ...

Загреб се тресе, Словенија е на колена

SportMedia - 13.01.2018

Од Загреб, Марија Ковачева Македонската репрезентација со победа го отвори Европското првенство, откако ја совлада Словенија со 25-24 во првото коло од групнаа фаза. Воведните 12. минути не блескавме, ниту во нападот, ниту во одбраната.

Кавтичник: Поразот од Македонија ќе нѐ држи тажни само 15 минути!

Gol.mk - 13.01.2018

Вид Кавтичник, еден од поискусните ракометари на Словенија, реши да стегне заби и да настапи на дуелот против Македонија, но сепак, не успеа да му помогне на својот национален тим да забележи посакуван триумф и успешен старт на ЕП.

Лазаров: Публиката не носеше до победата!

Екипа - 13.01.2018

ЕКИПА на ЕП во Загреб, Стеван Цаневски, Билјана Б. Петрушева, Игор Паневски Македонија оствари голем триумф, ја совлада третата селекција во светот, Словенија (25-24) и на фантастичен начин го отвори настапот на Европското првенство во Хрватска.

БРАВО МОМЦИ: Македонија со победа стартуваше на континенталниот собир

СуперСпорт - 13.01.2018

Репрезентацијата на Македонија одигра одличен натпревар на стартот на Европското првенство во Хрватска против репрезентацијата на Словенија. Избраниците на Раул Гонзалез со 25:24 славеа голема победа против фаворизираната селекција на Словенија.

Борко Ристовски: Победивме силен тим, и имаме уште многу резерви во нас

Екипа - 13.01.2018

ЕКИПА на ЕП во Загреб, Стеван Цаневски, Билјана Б. Петрушева, Игор Паневски Одличен старт на Европското првенство за Македонија. Ја совладавме силната селекција на Словенија (25-24), а Борко Ристовски вели дека во нашите ракометари лежи уште многу ...

ФОТО: Словенците вечерва: Четата на Вујо мораше да го признае поразот од моќната МАКЕДОНИЈА!

Спортклуб - 13.01.2018

Сигурно дека Словенија која е трета репрезентација на последното Светско првенство во ракомет ја гледаа како фаворит во дуелот со Македонија, но понекогаш во спортот Давид може да го победи Голијат.

Ало Доленец не те слушаме, виде ли која е Македонија!

SportMedia - 13.01.2018

Можеби не е вистинско време за пресметка, но изјавата на Јуре Доленец по повредата постојано ни одекнува во главата. Ракометарот на Барселона и се закани на Македонија дека ќе ја „смачка" и на ова Европско првенство, оти Словенците секогаш не ...

(Видео) Македонија со победа против Словенија го стартуваше Европското првенство

Макфакс - 13.01.2018

Македонија успеа со победа да го стартува своето петто Европско првенство, откако во драматична завршница стигнавме до импресивна 25:24 победа над третопласираните од минатото Светско првенство, Словенците.

Митревски: Ова е екипа, победуваме сите заедно

Екипа - 13.01.2018

ЕКИПА во Загреб, Стеван Цаневски, Билјана Б. Петрушева, Игор Паневски Никола Митревски беше херојот на Македонија при денешната победа над Словенија, враќајќи ја нашата селекција во живот кога беше најважно, а потоа нижејќи уште неколку интервенции ...

Ракометарите со драматична победа над Словенија на стартот на Европското првенство

Сакам да кажам - 13.01.2018

Македонската ракометна репрезентација имаше победнички старт на Европското првенство во Хрватска, откако во Загреб ја совлада селекцијата на Словенија со 25:24, па иако ова е само прво коло, овие бодови би можеле да се покажат клучни за пласман во ...

ВИДЕО: „Црвено-жолта“ рапсодија - најдобрите моменти од победата над Словенија!

Gol.mk - 13.01.2018

Репрезентацијата на Македонија дојде до голема победа на стартот на Европското првенство (ЕП), над третата светска селекција, репрезентацијата над Словенија. Избраниците на Гонзалез одиграа меч по ноти и забележаа голема радост, која треба да биде ...

ЕП - Хрватска 2018: Победа на Македонија на Европско првенство по скоро четири години

Сител - 13.01.2018

Македонските ракометари ја прекинаа серијата без победа на Европските првенства. По девет натпревари постигната е победа и тоа над Словенија. Последната победа беше над Австрија на шампионатот во Данска - 22:21на 16.јануари ...

Аирлија нека е: Прва победа на Македонија на отворањето на едно ЕП во историјата!

Спортклуб - 13.01.2018

Македонската ракометна репрезентација славеше над Словенија во првиот натпревар на Европското првенство со 25:24. Македонија со триумф го отвори континенталниот шампионат, откако во загрепска „Арена“ беше совладана третата светска ракометна сила ...

Македонија ја победи Словенија со еден гол разлика

+инфо - 13.01.2018

Во текот на второто полувреме Македонија водеше со два гола разлика, потоа резултатот се изедначи и до крајот беше целосно неизвесен резултатот. Со голема напнатост заврши натпреварот меѓу Македонија и Словенија со резултат 25:24 со победа за ...

Премиерот Заев им ја честиташе победата на македонските ракометари

AKO - 13.01.2018

По првата победа на македонската ракометна репрезентација на Европското првенство во Хрватаска, против репрезентацијата на Словенија, на ФБ профилот на премиерот Заев осамна порака со честитка : ,,Одличен почеток на нашата репрезентација на ...