TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

„Тесла“ покажа како прави респиратори од автомобилски делови

Факултети - 06.04.2020

Автомобилската компанија „Тесла“ е една од компаниите што ги пренаменија своите машини за да произведуваат респиратори со цел да помогнат во соочувањето со кризата предизвикана од коронавирусот.

Tesla изработи респиратор од автомобилски делови

Automedia - 06.04.2020

Производителот на електрични автомобили Tesla претстави респиратор изработен од автомобилски делови. Тоа е придонесот на калифорниската компанија во борбата против корона. Повеќето производители на автомобили моментно работат на снабдување на ...

Илон Маск испорачува бесплатни респиратори до болници ширум светот

Иновативност - 06.04.2020

Американската компанија за производство на електрични возила и чиста енергија Tesla, на чие чело е иноваторот Илон Маск, објави дека бесплатно ќе испорачува респиратори и потребна опрема до болниците ширум светот во екот на пандемијата на корона ...

Новите респиратори – сто пати најавени, ниту еден не стигнал, Владата распишува нов тендер

Алфа - 04.04.2020

Владата донесе Уредба за итна набавка на 200те респираторни машини. За оваа набавка Министерството за здравство ќе објави јавен повик, но што ќе се случи со околу 250те респиратори кои предходно требаше да пристигнат во земјата, останува не јасно.

“Tesla” ќе испорачува бесплатни респиратори до болници ширум светот

ММС - 06.04.2020

Американската компанија за производство на електрични возила и чиста енергија „Tesla“, на чие чело е иноваторот Илон Маск, објави дека бесплатно ќе испорачува респиратори и потребна опрема до болниците ширум светот во екот на пандемијата на Корона ...