TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Кина го пушти во употреба најголемиот телескоп во светот

Иновативност - 14.01.2020

Во заботата Кина официјално го пушти во употреба џиновскиот радиотелескоп кој треба да лови вонземски живот, а кој го тестираа последните четири години. Five-hundred-meter Aperture Spherical radio Telescope (FAST), како што е официјалното име на ...

Кина го пушти во работа “Небесното око“ - најголемиот радио телескоп во историјата на човештвото

Точка - 14.01.2020

Кина во саботата официјално го отворила најголемиот светски радио телескоп кој сè уште во таа земја го нарекуваат „Небесно око“ и кој ќе се користи за вселенски истражувања и потрага по вонземјански облик на живот.

Небесно Око е најголемиот телескоп во светот - пуштен во употреба

Телефони.мк - 14.01.2020

FAST телескопот, наречен Небесно око е пуштен во употреба во Кина, во провинцијата Гуејџоу.Телескопот зазема неверојатно голема површина од 30 фудбалски игралишта, кој почна да се гради од 2016 година.

(Видео) Ново чудо во Кина: Пуштен во употреба најголемиот телескоп во светот

еМагазин - 14.01.2020

Кина веќе одамна е меѓу најголемите технолошки сили во светот, а таа сериозно влегува и во трката за пиедесталот за најголема вселенска сила. Имено, изминатиот викенд официјално беше пуштен во употреба најголемиот телескоп во светот за вселенски ...

Кина го пушти во функција најголемиот телескоп на светот

Порта 3 - 14.01.2020

Кина во саботата и официјално го отвори најголемиот радио телескоп кој ќе се користи за вселенски истражувања. Пет стотини метри широк сферичен радио телескоп – Фаст (Five-hundred-meter Aperture Spherical radio Telescope – FAST) завзема површина ...

[Став] Со развој на цивилната сателитска технологија до поевтини геопросторни податоци

Радио МОФ - 13.01.2020

Тимурленк Чековиќ Во текот на следните месеци и години, компаниите што се занимаваат со сателитски снимки планираат да постават неколку десетици нови сателити во орбитата и очекуваат да постигнат дневна „стапка на освежување“ – нови слики од делови ...

Кина го пушти во функција најголемиот телескоп на светот (ВИДЕО)

USB - 13.01.2020

Кина официјално го отвори најголемиот светски радио телескоп, кој ќе се користи за вселенски истражувања и потрага по вонземски облици на живот, извести новинската агенција Xinhua. Петстотини метри широкиот сферен радио телескоп – FAST ...

Кина го пушти во употреба најголемиот телескоп во светот

Денар - 13.01.2020

Во саботата, Кина официјално го отвори најголемиот радио телескоп во светот кој ќе го искористи за истражување на вселената и потрага по вонземски животни облици, објави новинската агенција Xinhua.

Кина го пушти во употреба најголемиот телескоп во светот

ММС - 13.01.2020

Во саботата, Кина официјално го отвори најголемиот радио телескоп во светот кој ќе го искористи за истражување на вселената и потрага по вонземски животни облици, објави новинската агенција Xinhua.

Со развој на цивилната сателитска технологија до поевтини геопросторни податоци

МКД - 13.01.2020

Со поголемото користење на веќе употребените ракети, цената на лансирање се намалува, а со тоа и цената на лансирање на сателитите би требало да стане попристапна. Во текот на следните месеци и години, компаниите што се занимаваат со сателитски ...