TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Вистинска ризница на здравјето: Полна е со витамини и има антиканцерогени својства, а сега и е сезоната

Вечер Прес - 26.11.2023

Многу луѓе сакаат кисела зелка, но не се ни свесни колку всушност е здрава. Есента и зимата се идеално време за јадење кисела зелка. Сепак, покрај убав вкус, оваа храна е всушност многу здрава, што неодамна го истакна нутриционистката Ивана Мишиќ: – ...

Предности и недостатоци на киселата зелка

24Инфо - 24.11.2023

Од сарми и подварок, до салата со црвен пипер, киселата зелка е неизоставен дел на трпезата во секој дом во зима. Киселата зелка се создава со ферментација на зелката, без разлика дали претходно била ситно исецкана или ставена како главица со пресол.