TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Војната меѓу Трамп и Ердоган е историска шанса за Путин

МКД - 15.08.2018

Судирот меѓу САД и Турција кој ја зафати и лирата е всушност шанса за рускиот претседател Владимир Путин, пишува Блумберг . Според американската агенција, ова е идеална шанса за Путин да ги сврти геополитичките движења во своја корист и да добие ...

Се врти ли Ердоган кон Москва?

ТВ21 - 15.08.2018

Во момент кога турската економија и односите со САД континуирано се влошуваат, расте и загриженоста на западните земји дека претседателот Ердоган ќе побара помош од Русија. Ердоган веќе најави бојкот и повисоки царини за анериканските електронски ...

Ердоган се бори против телефонот, што некогаш го спаси

Стандард - 15.08.2018

Во ноќта, во која тој беше под закана да изгуби сè, Реџеп Тајип Ердоган се одлучи на изненадувачки потег. На 15 јули 2016 година, тој немаше толку многу опции откако бунтовничките војници ги окупираа телевизиските станици во земјата и ги парализираа ...

Додека Трамп и Ердоган се караат, Путин може да искористи историска шанса

Кајгана - 15.08.2018

Трговската војна на САД и Турција што ја зафати и вредноста на лирата е всушност историска шанса за рускиот претседател Владимир Путин. Според „Bloomberg“, ова е идеална прилика Путин да се обиде да ги сврти геополитичките движења во своја корист и ...

Ердоган до Меркел: Во германски интерес е Турција да има силна економија

Макфакс - 15.08.2018

Турскиот претседател, Реџеп Тајип Ердоган во телефонски разговор со германската канцеларка, Ангела Меркел изјавил дека во интерес на Германија е Турција да има силна економија, соопштија турските власти, пренесе „Радио Слободна Европа“.

Ердоган и Меркел: Турската економија важна и за Германија

А1 On - 15.08.2018

Претседателот на Турција Реџеп Тајип Ердоган и германската канцеларка Ангела Меркел денеска разговараа телефонски за билатералните односи и ситуацијата во Сирија, изјави неименуван извор близок до кабинетот на турскиот претседател.

Турците прекратија маркетинг буџети за американски медиуми

Оff.net - 15.08.2018

Националниот авио-превозник и еден од најголемите телеком оператори, Туркиш ерлајнс и Турк телеком, го повлекоа целиот свој буџет за рекламирање во американските медиуми како одговор на кризата што периодов се билда меѓу двата НАТО сојузници.

Ердоган и Меркел разговарале за Сирија

Точка - 15.08.2018

Турскиот претседател, Реџеп Тајип Ердоган и германската канцеларка, Ангела Меркел, денес телефонски разговарале за билатералните односи и ситуации во Сирија, изјави неименуван извор, близок на турскиот претседател.

Колку одлуките на Ердоган ќе влијаат на македонската економија

Фактор - 15.08.2018

Притисокот во Турција ќе продолжи се додека Реџеп Таип Ердоган не направи целосно различен чекор, а за тоа има многу малку време. Во спротивно, кризата ќе се продлабочува, сметаат економските аналитичари.

Турција им го возврати царинскиот удар на САД

Deutsche Welle - 14.08.2018

Турција денеска ја објави одлуката за зголемување на царините за увоз на низа американски производи, придонесувајќи на тој начин за дополнителни тензии со САД кои го засилија падот на турската валута.

Ердоган не може да се надева на арапска помош

Deutsche Welle - 14.08.2018

Поради падот на лирата и судирот со американскиот престедател Трамп, на турскиот претседател Ердоган му се итно потребни сојузници од арапските држави. Но, такви нема доволно. Реџеп Таип Ердоган ја најде главната причина за падот на турската лира - ...

Ердоган: Турција ќе ги бојкотира американските електронски производи

Нова ТВ - 14.08.2018

Претседателот на Турција, Реџеп Таип Ердоган најави дека од денеска Турција ќе ги бојкотира електронските производи од Соединетите Држави кои воведоа санкции и ги зголемија тарифите против Анкара по спорот околу американскиот пастор.

Ердоган се заканува со бојкот на американска електроника

Глас на Америка - 14.08.2018

Турскиот претседател вели дека САД започнале економска војна со неговата држава Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган денеска се закани дека ќе ги бојкотира американските електронски стоки, како одговор на она што тој го нарекува економска војна ...

Ердоган: Ќе ги бојкотираме електронските производи од САД и ќе произведуваме подобри

Кајгана - 14.08.2018

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган денеска предупреди дека Турција ќе ги бојкотира американските електронски производи, откако во последниот период се влошија трговските и дипломатските односи помеѓу Вашингтон и Анкара.

Ердоган објави бојкот на американската електроника

Канал5 - 14.08.2018

Турскиот претседател Тајип Ердоган денеска изјави дека неговата земја ќе ја бојкотира американската електронска роба, што е нов знак за влошување на односите меѓу двете земји. Односите се нарушени со притворувањето на американскиот пастор Ендру ...

Ердоган најави бојкот на електронските уреди од САД

Макфакс - 14.08.2018

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган рече дека ќе следува бојкот на електронските уреди од САД по заострувањето на односите со неговиот долгогодишен сојузник. Претходно, односите меѓу Анкара и Вашингтон се влошија поради случајот со американскиот ...

Меркел: Германија сака просперитетна Турција

Р.С.Европа - 14.08.2018

Германската канцеларка Ангела Меркел изјави дека Берлин сака економски просперитетна Турција и укажа на значењето на независноста на Централната банка на таа земја. Турција е во финансиска криза откако вредноста на лирата потона поради загриженоста ...

Турција ќе бојкотира американски производи

Н.Македонија - 14.08.2018

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган денеска најави дека Турција ќе ги бојкотира електронските уреди произведени во САД, како реакција на влошените односи меѓу Анкара и Вашингтон. – САД економски не напаѓаат не само нас, туку и Кина, Русија, ...

Ердоган против Трамп - додаде масло на огнот

Press24 - 14.08.2018

Oдносите на Анкара и Вашингтон значајно се влошија во последно време, а турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган денес дополнително додал масло на огнот соопштувајќи дека ќе следи бојкот на електронските уреди од САД.

БОЈКОТ ЗА „APPLE“: Ердоган се бори против телефонот што можеби му помогна да ја задржи моќта

Фактор - 16.08.2018

Ноќта кога за малку ќе изгубеше сè, Реџеп Тајип Ердоган се одлучи на изненадувачки потег. На 15 јули 2016 година, тој немал толку многу опции откако бунтовничките војници ги заплениле телевизиските станици во земјата и ги парализирале телефонските ...

Ердоган: Ќе ги бојкотираме американските електронски производи, ќе произведуваме поквалитетни и подобри

Точка - 14.08.2018

Турција ќе ги бојкотира американските електронски производи, предупредува турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган поради заострените трговски и дипломатски односи помеѓу Вашингтон и Анкара.

Ердоган го возвраќа ударот на Трамп: Турција ги бојкотира сите производи од САД!

Слободен Печат - 14.08.2018

„Важно е да се задржи цврстиот политички став во екот на дипломатскиот судир со САД и падот на лирата“, изјави Ердоган. Односите меѓу Анкара и Вашингтон значително се влошија во последно време, а турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган денес ...

Ердоган најави БОЈКОТ на “Ајфон”: “Ако тие го имаат Ајфон, постои Самсунг на другата страна”

Маркукуле - 14.08.2018

Tурскиот претседател Ердоган порача дека Турција ќе воведе бојкот кон американските електрични уреди, вклучувајќи “Ајфон” и сите други уреди на “Ејпл”. Зборувајќи на симпозиумот во Анкара, Ердоган порача дека турските бизнисмени треба да продолжат ...

И ЕРДОГАН МУ ЗАДАВА УДАР НА ТРАМП: Што ќе бојкотира Турција од САД и како ќе се спасува лирата?

Фактор - 14.08.2018

Oдносите на Анкара и Вашингтон значајно се влошија во последно време, а турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган денес дополнително додал масло на огнот соопштувајќи дека ќе следи бојкот на електронските уреди од САД.

ЕРДОГАН ИМ СЕ ЗАКАНУВА НА АМЕРИКАНЦИТЕ: Ќе го бојкотираме Ајфон

Фактор - 14.08.2018

Турскиот претседател, Реџеп Таип Ердоган најави дека ќе има бојкот на електронски уреди од САД, откако гио заостри односите со својот долгогодишен сојузник. Како што вели Ердоган мора да се задржи цврста позиција во времето кога лирата паѓа.

Ердоган го враќа ударот: Нема само ајфони, постои и „самсунг“

Денешен - 14.08.2018

Претседателот Реџеп Таип Ердоган, рече денес дека Турција ќе ги бојкотира американските електронски производи како одговоор на зголемените царини наметнати за турскиот увоз, како и заради контроверзите околу пасторот Ендру Бренсон кој е уапсен од ...

Ердоган до Меркел: Во германски интерес е Турција да има силна економија

Точка - 15.08.2018

Турскиот претседател, Реџеп Таип Ердоган во телефонски разговор со германската канцеларка, Ангела Меркел изјавил дека во интерес на Германија е Турција да има силна економија, соопштија турските власти, пренесе „Радио Слободна Европа“.

Ердоган и Меркел: Турската економија и во германски интерес

Локално - 15.08.2018

Претседателот на Турција Реџеп Тајип Ердоган и германската канцеларка Ангела Меркел денеска разговараа телефонски за билатералните односи и ситуацијата во Сирија, изјави неименуван извор близок до кабинетот на турскиот претседател.

Ердоган не може да се надева на арапска помош

Либертас - 14.08.2018

Поради падот на лирата и судирот со американскиот престедател Трамп, на турскиот претседател Ердоган му се итно потребни сојузници од арапските држави. Но, такви нема доволно, пишува Дојче веле .

Економска војна меѓу Турција и САД: Ердоган најави блокирање на американските IT производи

Таратур - 14.08.2018

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган, како повратен удар на санкциите кои САД ги наметнаа кон Турција, најави бојкотирање на електронските производи произведени во Америка. „Ќе ги бојкотираме американските електронски производи, ако тие го имаат ...

Повици во Турција за бојкот на американски производи

Стандард - 14.08.2018

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган денеска најави дека Турција ќе ги бојкотира електронските уреди произведени во САД, како реакција на влошените односи меѓу Анкара и Вашингтон. – САД економски не напаѓаат не само нас, туку и Кина, Русија, ...

Ердоган: Ќе ги бојкотираме американските електронски производи, ќе произведуваме подобри

МК News - 14.08.2018

Турција ќе ги бојкотира американските електронски производи, предупредува турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган поради заострените трговски и дипломатски односи помеѓу Вашингтон и Анкара.

Турција ги бојкотира сите производи од САД !

24Инфо - 14.08.2018

Турција ги бојкотира сите производи од САД ! „Важно е да се задржи цврстиот политички став во екот на дипломатскиот судир со САД и падот на лирата“, изјави Ердоган. Односите меѓу Анкара и Вашингтон значително се влошија во последно време, а турскиот ...

Ердоган го возвраќа ударот: Бојкот на сите електронски производи од САД

Денар - 14.08.2018

Односите меѓу Анкара и Вашингтон значително се влошија во последно време, а турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган денеска дополнително додаде масло на огнот, најавувајќи дека тоа ќе биде проследено со бојкот на електронските направи од САД.

Меркел: Сакаме силна турска економија

+инфо - 15.08.2018

Ердоган и Меркел изразиле одлучност во јакнење на билатералните односи, а разговарале и за планираната средба во Берлин на крајот на септември, наведе неименуван извор. Претседателот на Турција Реџеп Тајип Ердоган и германската канцеларка Ангела ...

Повици во Турција за бојкот на американски производи

Независен - 14.08.2018

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган денеска најави дека Турција ќе ги бојкотира електронските уреди произведени во САД, како реакција на влошените односи меѓу Анкара и Вашингтон. - САД економски не напаѓаат не само нас, туку и Кина, Русија, ...

Ердоган: Ќе ги бојкотираме американските електронски производи, ќе произведуваме подобри

МКД - 14.08.2018

Турција ќе ги бојкотира американските електронски производи, предупреди денеска турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган, сред заострувањето на трговските и дипломатските односи меѓу Вашингтон и Анкара.

Ердоган и Меркел: Турската економија и во германски интерес

Либертас - 15.08.2018

Претседателот на Турција Реџеп Тајип Ердоган и германската канцеларка Ангела Меркел денеска разговараа телефонски за билатералните односи и ситуацијата во Сирија, изјави неименуван извор близок до кабинетот на турскиот претседател.

Повици во Турција за бојкот на американски производи

+инфо - 14.08.2018

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган денеска најави дека Турција ќе ги бојкотира електронските уреди произведени во САД, како реакција на влошените односи меѓу Анкара и Вашингтон. – САД економски не напаѓаат не само нас, туку и Кина, Русија, ...

Меркел до Ердоган - Турската економија е важна за Германија

Р.С.Европа - 15.08.2018

Германската канцеларка Ангела Меркел за време на телефонскиот разговор со турскиот претседател Реџеп Таип Ердоганму рекла дека турската економија е важна за Германија, изјавил неименуван изворот близок до кабинетот на турскиот претседателот.

Повици во Турција за бојкот на американски производи

1tv - 14.08.2018

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган денеска најави дека Турција ќе ги бојкотира електронските уреди произведени во САД, како реакција на влошените односи меѓу Анкара и Вашингтон. – САД економски не напаѓаат не само нас, туку и Кина, Русија, ...

Ердоган и Меркел: Турската економија и во германски интерес

24 Вести - 15.08.2018

Германската канцеларка Ангела Меркел во телефонски разговор со турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган рекла дека турската економија е важна за Германија. Ердоган и Меркел разговараа телефонски за билатералните односи и ситуацијата во Сирија.

Ердоган и Меркел: Турската економија е важна и за Германија

Н.Македонија - 15.08.2018

Претседателот на Турција Реџеп Тајип Ердоган и германската канцеларка Ангела Меркел денеска разговараа телефонски за билатералните односи и ситуацијата во Сирија, изјави неименуван извор близок до кабинетот на турскиот претседател.

Повици во Турција за бојкот на американски производи

А1 On - 14.08.2018

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган денеска најави дека Турција ќе ги бојкотира електронските уреди произведени во САД, како реакција на влошените односи меѓу Анкара и Вашингтон. – САД економски не напаѓаат не само нас, туку и Кина, Русија, ...

Ердоган најави бојкот на електронските уреди од САД

Р.С.Европа - 14.08.2018

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган денеска најави дека Турција ќе ги бојкотира електронските уреди произведени во САД, како реакција на влошените односи меѓу Анкара и Вашингтон. Тој рече дека САД економски не напаѓаат не само Турција, туку и ...

Повици во Турција за бојкот на американски производи

CivilMedia - 14.08.2018

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган денеска најави дека Турција ќе ги бојкотира електронските уреди произведени во САД, како реакција на влошените односи меѓу Анкара и Вашингтон. – САД економски не напаѓаат не само нас, туку и Кина, Русија, ...

Повици во Турција за бојкот на американски производи

Либертас - 14.08.2018

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган денеска најави дека Турција ќе ги бојкотира електронските уреди произведени во САД, како реакција на влошените односи меѓу Анкара и Вашингтон. – САД економски не напаѓаат не само нас, туку и Кина, Русија, ...

Ердоган најави бојкот на „ајфон“ и на други американски уреди

Н.Македонија - 15.08.2018

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган најави дека Турција ќе ги бојкотира електронските уреди произведени во САД, како реакција на влошените односи меѓу Анкара и Вашингтон. – САД економски нѐ напаѓаат не само нас туку и Кина, Русија, Иран и Европа.